[Tartisma] Kimyasal ve Dogal Ayrimi

• Konbuyu başlatan Üye silindi 31432
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 31432

Guest
Dostlar birkac gundur burada donen bazi muhabbetlerden dolayi icimi darlayan bir konu var. Bazi insanlar kimyasala asiri derecede karsiyken ve her turlusunun ne olursa olsun zararli oldugunu savunurken bazi insanlar cok rahat bir sekilde kullaniyor. Bu durum, insanlarla konusup gelen tepkileri dinlerken gercek dengeyi yakalayan cok az kisi oldugunu, bu fikir ayriliginin iki ucunda da asiri derece bilgi kirliligi ve ekslikligi oldugunu fark etmemi sagladi. Bu baslik altinda bu konudaki dusuncelerimi ve argumanlarimi sunacagim. Bana katilan, katilmayan ya da arada olan kankalarim ne dusunduklerini ve ne sebeple bu yonde dusunduklerini aciklarsa sevinirim. Ayni zamanda binde bir gorulen olaylarin herkese olan bir seymis gibi sunuldugu yorumlar da gormemek adina ortaya bir iddia atan kankalarimin bunu destekleyecek arastirma vs sunmasini rica ediyorum. Tabi bu konuda cok arastirma olmadigi icin mantiga ters dusmeyen ornekler vs verebilirsiniz diye dusunuyorum. Guzel bir bilgi alis-verisi donen bir tartisma konusu olsun istiyorum.

Ben bazilarinizin bildigi gibi her kimyasalin ayni kefeye koyulmamasi, her dogala da saglikli gozuyle bakilmamasi taraftariyim. Ayrica kimyasallarin ne olup ne olmadiginin ogrenilmesi taraftariyim. Mesela yolda sizi durdurul "sen kafayi kiriyonnu" demesiyle acilan muhabbetten sonra tanistigin Mamido'dan aldiginiz spreyli sigaradaki kimyasal ile sodyum klorur ayni sey degil :D

Her kimyasali kotuleyeceksek elimizi, yemek yemek icin kullandigimiz seyleri yikamayalim. Yemegimize tuz atmayalim ve hatta arada sevdiginiz birisi ile gittiginiz, o kadar para verdiginiz klas bir restoranda yemeginizin pistigi firin da temizlenmesin. Hepsi kimyasal sonucta.

Bu ornekler boyle uzar gider, sabaha kadar ornekler veririm. Asil anlatmak istedigim sey su, bazi kimyasallar dogru sekilde kullanildigi zaman fayda saglama potansiyeline sahip. Hatta verdigim orneklerdeki kimyasallarin tek amaci bu, temizligi saglamak.

Ve sunu da akildan cikarmamak lazim, herkesin bu kimyasal degil kanka topraktan cikiyor dedigi sigaranin icindeki THC kimyasal bir bilesendir. Bu sigara zararli mi demek? Hayir. Ama bokunu cikaran insanlarin zararli ciktigi ornekleri kendinizde gormediyseniz bile cevrenizde gormussunuzdur. Diyecegim o ki her sey kimyasal kankalarim. Vucudumuzda bile bir dunya kimyasal var. Bu yuzden intihar mi edelim?

Demem o ki kimyasal diye itin gotune sokmamak lazim. Tabi bu her kimyasali kullanmamiz gerektigi anlamina gelmiyor.

Gelelim benim sahsen duymaktan yoruldugum, insanlarin soylemekten yorulmadigi o sihirli cumleye.
"Psychedelicler beyin kimyasini degistiriyor."
Kankalarim, psychedelic maddelerin olayi bu zaten :D Onu gectim, bir dunya sey beyin kimyasini degistiriyor. Cok ufak capli bir arastirma sonucu kitap okumanin bile beyin kimyanizi etkiledigini ogrenebilirsiniz. Tabi bunu savunan arkadaslarin kitap okumama sebebi kesin budur :D Uyku duzeniniz bile beyin kimyaniz uzerinde cok buyuk bir rol oynar (https://www.nhlbi.nih.gov/health/sl...so show that sleep,, and risk-taking behavior.)
Kankalarim beyin kimyanizin degismesinden korkmayin. Bazen ihtiyaciniz olan tam olarak beyin kimyanizin 180 derece donmesidir.

Gelelim dogal yollari "kimyasal" maddelere tercih edenlere.
Gecen forumda kristal DMT'ye sentetik diyen ve Ayahuasca icen birini gordum ve arkadasi bilgilendirme geregi duydum. Kankalarim, bilmiyorsaniz DMT Ayahuasca'nin icinde bulunan bir sey ve "sentetik" DMT diye bahsedilen madde sentezlenerek degil, bitki icinde halihazirda bulunan DMT'nin cikarilmasi sonucu elde edilir. Tuzlu suyu sadece tuz kalana kadar buharlastirdiginda elde ettiginiz tuz nasil sentetik degilse, kristal formda bulunan DMT de sentetik degildir. Hatta isin detayina ineceksek Ayahuasca icen biri, kristal formda DMT tuketen birine gore daha fazla "kimyasal" kullanmis olacaktir. Cunku Ayahuascanin icinde sadece DMT degil, monoamin oksidaz inhibitoru olan Harmine, Harmaline ve Tetrahydroharmine (THH) bulunur. Bu ornekler boyle uzar gider.

Bir de ozellikle forumda, genel olarak bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayan insanlardan duydugum bir cumle var. "Kullanmayin beyninizi yakar"
Forumda su siralar cok populer oldugu icin genelde LSD etrafinda donuyor bu muhabbet. Zamaninda bilim adamlari tarafindan LSD'nin psikoza yol actigi dusunulse de cok zaman gecmeden bunun yanlis oldugunu anlamislardir. Bu maddeler sizi sifirdan deli yapmaz, eger deli olacaksaniz sureci hizlandirir ve kuvvetlendirir. Zaten olacak bir sey olmadigi surece asla delirtmezler. Tabi bu onlem almadan yaklasilmasi gerektigi anlamina gelmiyor yanlis anlamayin.
Soyle de bir makale birakayim:

Gelelim sirf bir sey dogal diye zararsiz oldugunu dusunmemeniz gerektigine. Bunu cok kisa bir sekilde anlatabilirim. Bir kere LSD, bir kere de mis gibi dogal Datura tuketin sonra gelin anlatin bakalim acaba hangisi daha zararliymis :D Ayni sekilde esrar da cok gorulmese, gorulse de kabul edilmese bile cok icildiginde (ki bunu aramizda yapan cok kisi var. Gunde 5 gram iciyorum duramiyorum diyeni gordum) kesinlikle ve kesinlikle kullanan kisiy zarar verir. E kardesim bu demek degil ki cugara pis bir sey.

Demem o ki bilincli kullanildiginda ne kimyasaldan ne de dogaldan asla zarar gormezsiniz. Boyle bir ayrim olmasi bence tamamen baskalarindan ogrenilen seyler sonucu olusan algilardan oteye bakilmamasindan kaynaklaniyor. Tabi meth, eroin tarzi seyler haric. Onlari kullanmak dusmanimin basina gelmesin.

Umarim yazdiklarim bazi onyargilarin yikilmasina sebep olabilmistir. Olmadiysa da yorumlarda tartisalim.

IcBlue

Doktor
çok tatlı muhabbet açmışsın kankacım, döşenmezsem dilim şişer eheheh

her kimyasalın ve her organiğin kesin şekilde iyi ya da kötü değerlendirilmeyeceği konusunda kesinlikle katılıyorum ancak ben de organik sevici kesimden olduğum için argümanımı şu şekilde destekleyeceğim;

terminolojik bakımdan doğal malzemelerin de içerik elementleri kimyasal olarak değerlendiriliyor ve kimya bilim dalını ilgilendiriyor olsa da, bu mevzuda "kimyasal" ile bahsettiğimiz şeyin insan eliyle müdahale edilerek bir araya getirilmiş ve düzenlenmiş içerikler olduğu konusunda hemfikirizdir diye düşünüyorum, bu nedenle konuşmamın devamında kıyaslamayı bu çerçevede yapacağım.

doğal malzemelerin içerikleri doğal birer savunma mekanizmasının sonucu. fizyolojik açıdan bir bitkinin tadının acı olması, dikenlerinin olması veya zehirli olması aynı amaca hizmet ettiği gibi, halüsinatif etkiler de bu toksik özelliklerin bir uzantısı. bu nedenle organik maddelerin kullanımı aslında bünyenin kontrollü bir şekilde zehirlenmesine bağlı ve doğadaki her bitkide olduğu gibi, psikoaktif bitkilerde de kullanımı insan için güvenli olanlar ve olmayanlar var. buna verilebilecek en iyi örnek LSDnin hammaddesi ergot mantarı. ergot mantarı çavdarı enfekte eden parazitik bir mantar ve salt halde tüketimi oldukça riskli. kendi başına tüketildiğinde kangren, spazm, havale gibi fiziksel ve kabaca delirmeye indirgenebilecek duygusal sonuçlara sebep olabilen bu materyal, insan eliyle daha güvenli ve hoş bir deneyime dönüştürülebiliyor.

günümüzde kullanımının güvenli olduğuna kanaat getirilmiş organik materyallerin tamamı için tarihte büyük sarflar veriliyor, psychedelic tarihi hasarlarla dolu. örneğin insanların bitkilerin yenilebilirliğini hayvanları gözlemleyerek test etmesi sonucu, çakalların zehirli bitkilerin çoğundan etkilenmiyor olması sebebiyle psikoaktif materyallerin bazıları farkedildiği gibi, çok da fazla kayba sebep oluyor. bir başka örnekte ergot mantarı üzerinde henüz yeterli farkındalık yokken toplu delirmelerden ve sağlık sorunlarından sorumlu olduğu biliniyor. yine bir başka örnekte günümüzde halen Ayahuasca tabanlı spiritüel eylemlerde kalbin deneyimi kaldıramaması sonucu ölümler mevcut. gibi gibi çokça uzunca da bir tarihçe bu, tam da bu sebepten organik materyalleri güvenli atfetmek pek de mümkün değil. ancak tüm bunlara rağmen kıyaslamada avantajlı çıkartacak özellikleri de var ve bunun temelini bilinçli yaklaşım oluşturuyor. kullanımı tamamen güvenli olan, hiç ölüm oranı veya kalıcı hasarı raporlanmamış ve üzerinde çokça çalışma yapılmış organik materyaller bulunuyor. psilocybin ve meskalin bunun en güçlü örnekleri.

kullanımı güvenli organik psikoaktif materyallerin kimyasala kıyasla en büyük avantajı fiziksel yoksunluk oluşturmamaları. nikotin, coca alkoloidi vesaire gibi fiziksel bağımlılık oluşturan doğal materyaller tabi var ancak şu an değerlendirmemizi psilocybin ve meskalin gibi bilimsel açıdan degerlendirildiğinde güvenilir kabul edilen organiklerden ilerlettiğimizden bu genellemeyi yapmak mümkün. organik materyaller bağışıklığı delmez, bünyede yaptığı değişiklikler beyin kimyası da dahil olmak üzere sadece etki süresiyle kısıtlıdır ve sonrasında vücutta kolaylıkla elimine edilebilir yani iyileştirilebilirler. söz konusu bağımlılık ve hasar olduğunda organik materyallerin özellikleri duygusaldır, her keyif verici deneyimde olduğu gibi psikolojik hasara neden olabilir ancak bu yeme bozuklukları, adrenalin bağımlılığı gibi örneklere benzer olarak üzerine gidilebilir bir durum olarak değerlendirilebilir.

tüm bunlara ek olarak psikoaktif organik materyallerin iyileştirici özellikleri de üzerinde çokça durulan bir mevzu. bilimsel yaklaşımda reçeteli CBDler, ergottan üretilen ağrı kesiciler vesaire gibi çokça örneği olduğu gibi spiritüel yaklaşımda ayinler, diyetler gibi kişinin kendini geliştirmesine imkan tanıyan özelliklere de sahip.

kimyasallar ise belli bir amaca hizmet etmek üzere insan eliyle oluşturulmuş materyaller olduğundan bünyeye işleyişi ve yarattığı deneyimler organiklerden farklıdır. söz konusu yaratmak olduğunda insan, doğaya kıyasla çok daha yıkıcı bir tutuma sahip olduğundan bu yarattığı deneyimlerde de gözlemlenebilir. insanın ürettiği psikoaktif materyallerin doğadaki savunma mekanizmasından çok daha karmaşık duygusal sebepleri bulunuyor. bunun en güçlü örnekleri merak, haz ve hız, hatta ortamsal şartlarda düşünecek olursak işin içine sirkülasyon, parasal nedenler ve doyumsuzluk da girebilir.

kimyasal materyaller çoğunlukla daha tatmin edici bir deneyim amacıyla doğal materyalleri sentezleyerek tasarlanır. olanın üzerine çıkabilmek için de bağışıklık sistemini aşabilmek gerekir. bu nedenle kimyasallar bünyede çok daha agresif davranır ve etki süresi geçtikten sonra halen bağışıklık tarafından elimine edilememiş olurlar. deneyim sonrası bir süre daha bünyenin materyale tepki verdiği iştahsızlık, aşırı ağız kuruluğu, zihinsel bulanmalar vesaire gibi fiziksel etkiler bu durumun en gözlemlenebilir örnekleri. bağışıklığın delinmesi, deneyim esnasında beyin kimyasında oluşan değişikliklerin de daha uzun süreli aktivitesine sebep olabildiğinden duygusal bağımlılık çok daha hızlı gerçekleşir ancak organik materyallere kıyasla kimyasalın en yıpratıcı özelliği yoksunluk ihtimalidir. bunun haricinde özellikle ağır kimyasalların dişlerde dökülme, organ iflası, bilinç kaybı gibi karakteristik fiziksel hasarları da mevcut. organiklerden farklı olarak kimyasalların hiçbir grubu "kullanımı güvenli" olarak etiketlenemiyor ve organiklere kıyasla çok daha ağır yaptırımlara tâbiler.

daha öznel, duygusal ve deneyimsel açıdan organik seviciliğim beni kişisel olarak getirdiği konuma dayanıyor. doğal deneyimlerin yaşattığı primitiflik, modern kaygılar içerisinde bu duygularımın ne kadar köreldiğini, doğayı ve güzelliklerini sindirmek için yeterince vakit ayırmadığımı farketmemi sağladı. bu farkındalık uzun vadede insan olmanın yarattığı duygusal karmaşıklığı törpülememe yol açtı. bu törpülenme kendimle barışmaya, içimde olduğunu farkında bile olmadığım duygularla yüzleşmeye dönüştü. sonucunda dönüştüğüm insandan daha fazla keyif almaya, doğada daha fazla vakit geçirmeye ve çevremdeki güzellikleri daha fazla takdir etmeye başladım. bunun yanında kimyasal deneyimlerin insani duyguların ötesine geçmeme izin vermediğini de farkettim, bu deneyimlerin eğlence, haz ve duygusal mastürbasyondan ibaret oluşu beklentimin bu olmadığını da anlamamı sağladı. üzerine gittikçe psikoaktif materyallerden psikolojik ve fiziksel olarak da faydalanmaya başladığımda elimden tutan organiklerdi, yeri bende pek bir ayrıdır o yüzden.

umarım konuya katkım olmuştur. gönlünüzce olsun, bol şans.

Ü

Üye silindi 31432

Guest
çok tatlı muhabbet açmışsın kankacım, döşenmezsem dilim şişer eheheh

her kimyasalın ve her organiğin kesin şekilde iyi ya da kötü değerlendirilmeyeceği konusunda kesinlikle katılıyorum ancak ben de organik sevici kesimden olduğum için argümanımı şu şekilde destekleyeceğim;

terminolojik bakımdan doğal malzemelerin de içerik elementleri kimyasal olarak değerlendiriliyor ve kimya bilim dalını ilgilendiriyor olsa da, bu mevzuda "kimyasal" ile bahsettiğimiz şeyin insan eliyle müdahale edilerek bir araya getirilmiş ve düzenlenmiş içerikler olduğu konusunda hemfikirizdir diye düşünüyorum, bu nedenle konuşmamın devamında kıyaslamayı bu çerçevede yapacağım.

doğal malzemelerin içerikleri doğal birer savunma mekanizmasının sonucu. fizyolojik açıdan bir bitkinin tadının acı olması, dikenlerinin olması veya zehirli olması aynı amaca hizmet ettiği gibi, halüsinatif etkiler de bu toksik özelliklerin bir uzantısı. bu nedenle organik maddelerin kullanımı aslında bünyenin kontrollü bir şekilde zehirlenmesine bağlı ve doğadaki her bitkide olduğu gibi, psikoaktif bitkilerde de kullanımı insan için güvenli olanlar ve olmayanlar var. buna verilebilecek en iyi örnek LSDnin hammaddesi ergot mantarı. ergot mantarı çavdarı enfekte eden parazitik bir mantar ve salt halde tüketimi oldukça riskli. kendi başına tüketildiğinde kangren, spazm, havale gibi fiziksel ve kabaca delirmeye indirgenebilecek duygusal sonuçlara sebep olabilen bu materyal, insan eliyle daha güvenli ve hoş bir deneyime dönüştürülebiliyor.

günümüzde kullanımının güvenli olduğuna kanaat getirilmiş organik materyallerin tamamı için tarihte büyük sarflar veriliyor, psychedelic tarihi hasarlarla dolu. örneğin insanların bitkilerin yenilebilirliğini hayvanları gözlemleyerek test etmesi sonucu, çakalların zehirli bitkilerin çoğundan etkilenmiyor olması sebebiyle psikoaktif materyallerin bazıları farkedildiği gibi, çok da fazla kayba sebep oluyor. bir başka örnekte ergot mantarı üzerinde henüz yeterli farkındalık yokken toplu delirmelerden ve sağlık sorunlarından sorumlu olduğu biliniyor. yine bir başka örnekte günümüzde halen Ayahuasca tabanlı spiritüel eylemlerde kalbin deneyimi kaldıramaması sonucu ölümler mevcut. gibi gibi çokça uzunca da bir tarihçe bu, tam da bu sebepten organik materyalleri güvenli atfetmek pek de mümkün değil. ancak tüm bunlara rağmen kıyaslamada avantajlı çıkartacak özellikleri de var ve bunun temelini bilinçli yaklaşım oluşturuyor. kullanımı tamamen güvenli olan, hiç ölüm oranı veya kalıcı hasarı raporlanmamış ve üzerinde çokça çalışma yapılmış organik materyaller bulunuyor. psilocybin ve meskalin bunun en güçlü örnekleri.

kullanımı güvenli organik psikoaktif materyallerin kimyasala kıyasla en büyük avantajı fiziksel yoksunluk oluşturmamaları. nikotin, coca alkoloidi vesaire gibi fiziksel bağımlılık oluşturan doğal materyaller tabi var ancak şu an değerlendirmemizi psilocybin ve meskalin gibi bilimsel açıdan degerlendirildiğinde güvenilir kabul edilen organiklerden ilerlettiğimizden bu genellemeyi yapmak mümkün. organik materyaller bağışıklığı delmez, bünyede yaptığı değişiklikler beyin kimyası da dahil olmak üzere sadece etki süresiyle kısıtlıdır ve sonrasında vücutta kolaylıkla elimine edilebilir yani iyileştirilebilirler. söz konusu bağımlılık ve hasar olduğunda organik materyallerin özellikleri duygusaldır, her keyif verici deneyimde olduğu gibi psikolojik hasara neden olabilir ancak bu yeme bozuklukları, adrenalin bağımlılığı gibi örneklere benzer olarak üzerine gidilebilir bir durum olarak değerlendirilebilir.

tüm bunlara ek olarak psikoaktif organik materyallerin iyileştirici özellikleri de üzerinde çokça durulan bir mevzu. bilimsel yaklaşımda reçeteli CBDler, ergottan üretilen ağrı kesiciler vesaire gibi çokça örneği olduğu gibi spiritüel yaklaşımda ayinler, diyetler gibi kişinin kendini geliştirmesine imkan tanıyan özelliklere de sahip.

kimyasallar ise belli bir amaca hizmet etmek üzere insan eliyle oluşturulmuş materyaller olduğundan bünyeye işleyişi ve yarattığı deneyimler organiklerden farklıdır. söz konusu yaratmak olduğunda insan, doğaya kıyasla çok daha yıkıcı bir tutuma sahip olduğundan bu yarattığı deneyimlerde de gözlemlenebilir. insanın ürettiği psikoaktif materyallerin doğadaki savunma mekanizmasından çok daha karmaşık duygusal sebepleri bulunuyor. bunun en güçlü örnekleri merak, haz ve hız, hatta ortamsal şartlarda düşünecek olursak işin içine sirkülasyon, parasal nedenler ve doyumsuzluk da girebilir.

kimyasal materyaller çoğunlukla daha tatmin edici bir deneyim amacıyla doğal materyalleri sentezleyerek tasarlanır. olanın üzerine çıkabilmek için de bağışıklık sistemini aşabilmek gerekir. bu nedenle kimyasallar bünyede çok daha agresif davranır ve etki süresi geçtikten sonra halen bağışıklık tarafından elimine edilememiş olurlar. deneyim sonrası bir süre daha bünyenin materyale tepki verdiği iştahsızlık, aşırı ağız kuruluğu, zihinsel bulanmalar vesaire gibi fiziksel etkiler bu durumun en gözlemlenebilir örnekleri. bağışıklığın delinmesi, deneyim esnasında beyin kimyasında oluşan değişikliklerin de daha uzun süreli aktivitesine sebep olabildiğinden duygusal bağımlılık çok daha hızlı gerçekleşir ancak organik materyallere kıyasla kimyasalın en yıpratıcı özelliği yoksunluk ihtimalidir. bunun haricinde özellikle ağır kimyasalların dişlerde dökülme, organ iflası, bilinç kaybı gibi karakteristik fiziksel hasarları da mevcut. organiklerden farklı olarak kimyasalların hiçbir grubu "kullanımı güvenli" olarak etiketlenemiyor ve organiklere kıyasla çok daha ağır yaptırımlara tâbiler.

daha öznel, duygusal ve deneyimsel açıdan organik seviciliğim beni kişisel olarak getirdiği konuma dayanıyor. doğal deneyimlerin yaşattığı primitiflik, modern kaygılar içerisinde bu duygularımın ne kadar köreldiğini, doğayı ve güzelliklerini sindirmek için yeterince vakit ayırmadığımı farketmemi sağladı. bu farkındalık uzun vadede insan olmanın yarattığı duygusal karmaşıklığı törpülememe yol açtı. bu törpülenme kendimle barışmaya, içimde olduğunu farkında bile olmadığım duygularla yüzleşmeye dönüştü. sonucunda dönüştüğüm insandan daha fazla keyif almaya, doğada daha fazla vakit geçirmeye ve çevremdeki güzellikleri daha fazla takdir etmeye başladım. bunun yanında kimyasal deneyimlerin insani duyguların ötesine geçmeme izin vermediğini de farkettim, bu deneyimlerin eğlence, haz ve duygusal mastürbasyondan ibaret oluşu beklentimin bu olmadığını da anlamamı sağladı. üzerine gittikçe psikoaktif materyallerden psikolojik ve fiziksel olarak da faydalanmaya başladığımda elimden tutan organiklerdi, yeri bende pek bir ayrıdır o yüzden.

umarım konuya katkım olmuştur. gönlünüzce olsun, bol şans.
Kanka cok guzel bir yanit olmus. Dedigin neredeyse her seye katiliyorum. Ben sanirim derdimi tam anlatamamisim. Benim bu konuyu acma sebebim lsd, dmt, 5-meo-dmt, 4-aco-dmt tarzi kimyasallarin forumda eroin, meth gibi agir kimyasallardan farksiz gorulmesi. Dedigin yipraticiliga sahip kimyasallarin kullanimina tamamen karsiyim bunu simdiden belirteyim.

Asil mesajimi soyle anlatmaya calisayim; ornegin 4-aco-dmt'nin adini gorunce bile insan o ney lan hiammina oluyor ama aslinda psilocybin ile ayni yolun yolcusu, gunun sonunda vucutta psilocin'e donusuyorlar ve bazi insanlar fiziksel yuku daha az oldugu ve mide bulantisi tarzi etkileri daha az gordukleri icin direkt mantar yemeye tercih ediyorlar. Bazi insanlar da tam olarak ayni tadi vermiyor diyorlar ama ben bunu mantarlarin icinde az da olsa bulunan diger alkaloidlere bagliyorum. 4-aco-dmt her ne kadar yari-sentetik olsa da aslinda izole edilmis psilocin mantiken. Bu konuda sen benden daha fazla bilgiye sahipsin yanlisim varsa lutfen duzelt kanka

Ayrica eger yanlis anlasildiysa kimyasallari organiklerden yukarida tutmadigimi soylemek istiyorum. Bahsettigim tarz alternatifler bana daha pratik gelse de organiklerin yeri kesinlikle ayridir. Direkt dogadan geldigi gibi kabul etmenin tadi bir baska oluyor. Benim derdim boyle fiziksel yuku cok daha az olan kimyasallari kullanan insanlara tas bagimlisi muamelesi yapilmasi. Bence o devri kapatmanin zamani geldi ve basligi da bunun icin actim. Senin oyle dusunmedigini yazdiklarindan anliyorum ama ortaya soyluyorum iste :D

SkippeRR

Üye
Kankacım öncelikle bu değerli konu başlığı ve düşünerek açıklayıcı bir dille uzunca yazmış olmandan, emeğinden ötürü sana teşekkür ederim.

Tüm gönderini okuyarak tek seferde cevap vermek konsantrasyonumun çok b*ktan olduğu şu dönemde pek mümkün değil gibi. Ama şöyle madde madde ben de katkım olacaksa bir şeyler karalamak isterim.

Öncelikle forumda, sosyal çevremizde ya da bir şekilde herkesçe bilinen bu "kimyasal" nedir?

Aslına bakacak olursak hayatımın önemli bir döneminde kimyasal maddeler tüketmekten geri durmamış, her maddeyi denemenin gereklilik olduğunu savunmuş (halen değil) bir birey olarak kimyasal olarak tanımlanan maddelerin bağımlılık yapıcı, bir süre kullanım sonucu psikolojik, fiziksel ve hatta sosyal bir takım sorunları beraberinde getireceği maddeler olarak tanımlıyorum. Ve genel anlamda bu şekilde tanımlandığına inanıyorum. Fakat organik tüketimlerin bireylere, topluma ve hatta geleceğe çok daha fazla katkı sağlayacağına inanan biri olarak bazı kimyasalların potansiyeli olduğuna maalesef katılmıyorum.

Peki neden?

Bunu açıklamanın müthiş zor olduğunu belirterek ve bir şekilde bağlayacağıma inanarak ifade etmeye çalışacağım. Öncelikle organik materyallerden verim almış, mümkünse mantar deneyimi olan insanların ne ifade etmeye çalıştığımı daha iyi anlayacağına inanıyorum. Organik materyallerin bir takım insanlar tarafından bu kadar delicesine benimsenmesinin temel nedenlerinden biri kişiye kattığı şeylerdir. Senin de yazında belirttiğin gibi kişinin beyin kimyasını değiştiriyor olduğu gerçeği mesela. Uzun ve sağlıklı kullanımlar sonucunda birey, kendisini bu maddelerin sonucunda hayatta artık çok daha farklı bir yere konumlandırmaya başlar. Bunu mümkün kılan şey ise maddenin vaat ettiği, verdiği ve seni taşıdığı alandır. Bunu yaşadığı zaman birey, artık eski benliğinde yaşanan radikal farklılıkların, iyiye doğru gelişiminin ve hayatta kendini konumlandırdığı yerin farkındadır.

Bizler her ne kadar günümüzde olduğumuz kişileri tanıyor, bunu yaşıyor ve algımız gereği dışında bir şeyi pek mümkün göremiyor olsak da, günümüz koşulları öz benliğimizde bulunan bir takım değerleri, yeterlilik ve bilinci içimizden söküp alıyor olsa da bizlerin geldiği primitif bir gerçeklik var. Organik materyaller tam olarak bireyin öz benliğini primitif kökleri ile birleştiren, bunu anlatan ve yaşatan bir deneyim sunuyor. Ve pek tabi sadece organik diye tüm materyallerin bunu yapacağını beklemek, faydalı olduğunu düşünmek de organik materyalleri benimsememiş bireylerin öngörüsünden ibaret. Amacı gerçekten farkındalık ve kendisini gerçekleştirmek olan kişi, neyi, nasıl, hangi koşullarda ve ne zaman tüketeceğinin de aynı zamanda bilincindedir artık. Lütfen yanlış anlamayın. Bu anlatım şeklim nedeniyle, bu kişileri toplum üstü bir konumda tutmuyorum. Her organik deneyimi olan insanı, her organik materyalleri benimsemiş bireyin de bu kadar donanımlı ve dolu olacağını düşünmek yine bağnaz bir beyan ve bağnaz bir fikir olacaktır.

Hazır yukarıda "bağnaz" beyanını kullanmışken, örnek verdiğin sentez ve doğal ayrımından devam etmek istiyorum. DMT deneyimim olmadığından ve bahsettiğin maddeyi bilmediğimden ben LSD üzerinden örneklendireceğim bu durumu. LSD IcBlue'nun da bahsettiği gibi, tek başına tüketilmesi çok tehlikeli olan bir mantar türünün, bir takım ellerce güvenli hale getirilen sentezinden oluşuyor. O halde şimdi bu madde tü kaka mıdır?

Bence değildir. Yukarıda organik materyallerin kişiye kattığı değer bakımından bahsettiğim her şeyi kopyalayıp LSD için de yapıştırabilirim. Fakat burada şöyle keskin bir viraj geliyor önümüze. Tek başına LSD ya da deneyimler açısından yalnızca LSD yukarıda bahsi geçen etkileri tek başına yaratabilir mi? Altını çizerek söyleyebilirim ki Hayır!

LSD sadece bu alanda kişiye bir perde aralayabilir. Fakat kişiye katacağı etkiler bakımından, kişinin potansiyeline bağlı olarak bu etki geçicidir. Ve LSD'nin vaat ettiği bu etki sayesinde farkındalığı arttıracak bir trip yaşamak, tüketim bakımından aynı etkinin kişiye kalıtsal değerler bırakması için LSD'de ısrar etmek büyük bir hata olur. Ve yine sentezlenen diğer maddelerin, kişiye olan etkisinin yine bu şekilde olacağına inanıyorum. Çünkü bu durum günün sonunda kişinin bilinçaltında ya da bilinçli olarak aynı kapıya çıkacaktır; Bu madde, sen bu etkileri yaşaman için başkaları tarafından üretildi.

Şimdi bir de tüm bu etkileri veren şeyin doğa olduğunu düşünürsek? Bunu nereye konumlandıracağız?
Konumlandıramayacağız. O bizi konumlandıracak :)

--------------------------------------------------------

Şimdi bir de işin bilinçli kullanılan kimyasallara bakalım.

Çok kısacık bir açıklama ile sonlandıracağım. Psychedelic maddeler bilinçli tüketilmesi sonucunda beyin kimyanızda olumlu değişiklikler gerçekleştirirken, bilinçli kullandığını düşündüğünüz kimyasal maddeler, beyin kimyanızda olumsuz değişimlere sebep olur. Bu son örneği tartışmayı gerçekten çok isterdim fakat bahsi geçen bu örnek kendimce bir fikir beyan ediyor olmamdan değil, maddelerin oluşturduğu etkilerden geliyor.

Tekrar kendi mahlasım ile foruma kayıt olmamı sağlayan bu başlık için teşekkürler dostum.

Sevgiler & Saygılar.

Ü

Üye silindi 31432

Guest
Kanka burasi haric dedigin her seye katiliyorum. Bence verim alma potansiyeline sahip insan o verimi her turlu alir. Bu konuda geregi kadar olmasa da bazi arastirmalar yapilmis ve bazi kimyasallarin yardim etme potansiyeline sahip oldugunun farkina varilmistir. Ben LSD etkisi altindayken, daha once ne yapip ne edip bitiremedigim sigara bagimliligimi tak diye, hic bagimli olmamisim gibi bitirebilen biri olarak kesinlikle bazi kimyasallarin sandigimizdan cok daha yuksek potansiyele sahip oldugunu dusunuyorum.
Fakat organik tüketimlerin bireylere, topluma ve hatta geleceğe çok daha fazla katkı sağlayacağına inanan biri olarak bazı kimyasalların potansiyeli olduğuna maalesef katılmıyorum.

Ayrica firsat bulmusken okuyan diger arkadaslar icin bunu iyice vurgulamak istiyorum. Kesinlikle edindiginiz deneyim (ve bunun muhtemel sebepleri ve sonuclari) uzerine uzun uzun etraflica dusunmediginiz surece verim alamazsiniz. Bak kanka kullandim sorunlarim cozuldu tarzi seyler olduklarini kesinlikle savunmuyorum. Diger basliklarimda da bundan bahsettim ve her firsatta okuyan arkadaslar icin bunu tekrar soyleme ihtiyaci duyuyorum.
LSD sadece bu alanda kişiye bir perde aralayabilir. Fakat kişiye katacağı etkiler bakımından, kişinin potansiyeline bağlı olarak bu etki geçicidir. Ve LSD'nin vaat ettiği bu etki sayesinde farkındalığı arttıracak bir trip yaşamak, tüketim bakımından aynı etkinin kişiye kalıtsal değerler bırakması için LSD'de ısrar etmek büyük bir hata olur.

Bahsettiğin muhabbeti chatte hatırlıyorum kimse lsdye eroin meth muamelesi yapmadı. Sen çok fazla lsd güzellemesi yaptığın için rahatsız oldu insanlar. Forumdaki herkes senin gibi bilinçli şekilde tüketecek iradeye tecrübeye kafaya sahip olmayabilir istemeden de olsa birilerine zarar verirsin. Biri bişey sorar anlatırsın ama sürekli chatte lsd muhabbeti görmek artık rahatsız etmeye başladı olay sadece bu. Her ne kadar forumda psychedelic başlıklı konular olsa da burası neticede KENEVİR YETİŞTİRME forumu. İnsanlarla tartışırken de bu konuda yazdığın gibi asla kibar biri değilsin çok çirkin bi üslubun var sürekli küfür ve hakaret ediyorsun. Herkes lsd sevmek, sevmese bile en azından bi kere de olsa denemek zorundaymış gibi davranıyorsun gerek yok.

Son düzenleme:

istr

Ordinaryüs
Özellikle kullanım ayrımı konusunda güzel bir noktaya değinilmiş, bu konu hakkında bilgilendirici içerik olması güzel, ama kimyasal öyle herhangi birine tavsiye edebileceğin bir madde değil, insan psikolojisi özellikle LSD gibi saykodelik muhabbetlerde çok ön plana çıkıyor, ben bunun kafasını bad trip şeklinde de yaşayan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki 200ug bir lsd bile direkt tepkimeye girerek sana zarar veremeyecek olsa da o an aklına getirdiğin şeyler sayesinde kendine zarar verecek hareketler yapmana ve ölümüne bile sebep olabilir. Bu güzel bilgileri paylaşarak on numara yapıyorsun kanka, ama bu artık forumda sanki ulvi ve çok güzel bir şeymiş muhabbetine dönmeye başladı, unutmamak lazım ki hiç bir madde dostumuz değil. İlk defa kullanmaya karar verdiğiniz her şeyi denerken yanınızda güvendiğiniz biri olsun.
Evet haklısın, kimyasallar da organikler kadar verimli olabilir gelecekte ve şuanda bize&bilime katkı sağlayabilir, günlük hayata dahil olabilir, ama senin benim değil, profosyonellerin elinde

Ek olarak platformun cidden türkiyenin en büyük kenevir bilgi platformu olduğunu düşünürsek de kimyasalın hoş karşılanmaması şaşırılacak bir durum değil, o yüzden lsd vs gibi şeyleri burada çok uzun ve sürekli dillendirip hoş tepki toplamasını beklememek lazım, açık ve net olarak sürekli lsd lafı geçirmenin foruma dışarıdan vendor arayan insanlar getirmek dışında pek bir yararı olmuyor. Bu demek değil ki bu konular burada konuşulmayacak, hayır tabii ki konuşulacak, ama bu kadar sık ve göze batar şekilde olursa bu olay forum başlıklarından psychedelics in ( ki ana bulunma sebebi lsd değil mantar ) kaldırılıp sadece mantar olarak güncellenmesine kadar gider

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 31432

Guest
Sen çok fazla lsd güzellemesi yaptığın için rahatsız oldu insanlar.
Yapma yauuuvvvvv :D ne gibi bir guzelleme yapmisim ornek verir misin? Basliklarimda kullanimini tavsiye mi ediyorum yoksa bilgi mi veriyorum bakabilirsin.
Biri bişey sorar anlatırsın ama sürekli chatte lsd muhabbeti görmek artık rahatsız etmeye başladı olay sadece bu. Her ne kadar forumda psychedelic başlıklı konular olsa da burası neticede KENEVİR YETİŞTİRME forumu. İnsanlarla tartışırken de bu konuda yazdığın gibi asla kibar biri değilsin çok çirkin bi üslubun var sürekli küfür ve hakaret ediyorsun.
Bahsettigin muhabbette tam olarak bunu yapiyordum. Biri gelip bu psychedelic basligi altinda konu acan, sadece ben degil bu forumda en az 40-50 kisiye dusmus rezil insan muamelesi yapan (tabi adam bunu dupeduz soylediyse de sen oyle bir sey yapmadi diyeceksin biliyorum) biri benim damarima basmis oluyor guzel kankacim. Ben yeri geldiginde konu acmami rica eden arkadaslara ve chatte soru soran birine cevap verirken yirtik dondan firlar gibi gelip sacma sapan seyler soyleyen birine ayni sekilde konusamam, ozellikle bir turlu susmuyorsa. Millet sacma sapan dolandirilmalara gelmesin, kullandiklarinda aptal aptal durumlara dusup cok kotu seyler yasamasinlar diye yeri geliyor rehber yaziyorum, soru soran olursa sorularini cevapliyorum. Ikide bir yok lsd guzellemesi yok kullanim tavsiyesi yok su yok bu sacma sapan seyler diyip duruyorsunuz. Ben sorulari olan bir arkadasa cevap verirken sirf muhabbet kendisini sarmiyor ve illa bir fikri olacak diye muhabbeti dagitip susmak bilmeyen birine agzinin payini cekinmeden veririm. Saygi isteyen kazansin. Bu forumda o gun haric asla birine kufur etmedim kufurbaz haydoymusum gibi salliyorsun. Ha kufur etmesem de olurdu tabi orasi ayri konu. (O da tanimadigi bir suru insana dusmus demese de olurdu gerci :D )

Ben esrar kullanmiyorum cunku cevremde uzun vadede cok kisiyi yiprattigini gordum. Ben gelip forumdaki her muhabbeti yigenim icmeyin diyerek atlamayip saygi duyuyorsam, baskalari da bilgi alis-verisi sirasinda konuyu dagitmamali.

Kimse de denemek zorunda degil ve asla herkesin denemesi gerektigini savunmadim. Diger konularima da bakip bulabilirsin. Hatta bazi arkadaslarin asla kullanmamasi gerektigini soyledigim bile oldu.

Ü

Üye silindi 31432

Guest
Özellikle kullanım ayrımı konusunda güzel bir noktaya değinilmiş, bu konu hakkında bilgilendirici içerik olması güzel, ama kimyasal öyle herhangi birine tavsiye edebileceğin bir madde değil, insan psikolojisi özellikle LSD gibi saykodelik muhabbetlerde çok ön plana çıkıyor, ben bunun kafasını bad trip şeklinde de yaşayan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki 200ug bir lsd bile direkt tepkimeye girerek sana zarar veremeyecek olsa da o an aklına getirdiğin şeyler sayesinde kendine zarar verecek hareketler yapmana ve ölümüne bile sebep olabilir. Bu güzel bilgileri paylaşarak on numara yapıyorsun kanka, ama bu artık forumda sanki ulvi ve çok güzel bir şeymiş muhabbetine dönmeye başladı, unutmamak lazım ki hiç bir madde dostumuz değil. İlk defa kullanmaya karar verdiğiniz her şeyi denerken yanınızda güvendiğiniz biri olsun.
Evet haklısın, kimyasallar da organikler kadar verimli olabilir gelecekte ve şuanda bize&bilime katkı sağlayabilir, günlük hayata dahil olabilir, ama senin benim değil, profosyonellerin elinde

Ek olarak platformun cidden türkiyenin en büyük kenevir bilgi platformu olduğunu düşünürsek de kimyasalın hoş karşılanmaması şaşırılacak bir durum değil, o yüzden lsd vs gibi şeyleri burada çok uzun ve sürekli dillendirip hoş tepki toplamasını beklememek lazım, açık ve net olarak sürekli lsd lafı geçirmenin foruma dışarıdan vendor arayan insanlar getirmek dışında pek bir yararı olmuyor. Bu demek değil ki bu konular burada konuşulmayacak, hayır tabii ki konuşulacak, ama bu kadar sık ve göze batar şekilde olursa bu olay forum başlıklarından psychedelics in ( ki ana bulunma sebebi lsd değil mantar ) kaldırılıp sadece mantar olarak güncellenmesine kadar gider
Ayni sekilde olacak cevabim. Kimseye kullanmasini tavsiye etmedim ve guzellemedim kanka. Emin ol chatte love sex dreams kanka cok guzeldi ya falan derken benim omrumde ovdugumden daha fazla ovmussundur. Ben trip raporunda olabildigince az yorum katarak yasadigim etkileri anlatiyordum. Rehber desen kullanacak arkadaslarin guvenli kullanmasi etrafinda sekillendi yine. Ben anlamiyorum bu kimyasal ovuyormusum dusunceleri nereden geliyor?

Sevgili dostlar belki bilgi kirliğidir belki gerçektir siz yanlışım var ise düzeltirseniz sevinirim. Psilosibin aynı miselyum da olduğu gibi beyinde de aynı etkileri göstermekte olup yine miselyum ağlarını ördüğü gibi beyin yapınızda gelişime " yeni sinir sistemi " yanlış olabilir, inşaa ettiğini okumuştum. Dediğim gibi yanlış bir bilgi olabilir siz yanlışım veya eksiğim varsa düzeltirseniz ve mazur görürseniz sevinirim.

hepsini okuyamasam da kanki ben kimyasal kullanıyorum bence boku cıkmadan okey kendi kullandıklarım mdma, kok, lsd. ha hepsine de okay değilim ama biraz eğlencenin kimseye zararı olmaz :D

istr

Ordinaryüs
Ayni sekilde olacak cevabim. Kimseye kullanmasini tavsiye etmedim ve guzellemedim kanka. Emin ol chatte love sex dreams kanka cok guzeldi ya falan derken benim omrumde ovdugumden daha fazla ovmussundur. Ben trip raporunda olabildigince az yorum katarak yasadigim etkileri anlatiyordum. Rehber desen kullanacak arkadaslarin guvenli kullanmasi etrafinda sekillendi yine. Ben anlamiyorum bu kimyasal ovuyormusum dusunceleri nereden geliyor?
Kanka övmüyorsan da cidden öyle gözüküyor, ben o mevzuyu sana anlatıyorum, love sex dream bit tek lsd den ibaret değil barış sembolünün üç dalına ayrılan konular ve ben bundan sadece sana ve avareye bahsettim, farklı biriyle konuşmadım bu konuyu, sen sanki herkesle bu muhabbeti yapıyormuşsun gibi gözüküyor, sürekli senin adın altından LSD muhabbeti çıkıyor kanka, o yüzden güzelleme yapıyorsun gibi geliyor, sen öyle yapmıyorsan da biraz seyreltmek lazım bu durumu, tekrar dediğim gibi benim senin kullanmanla veya genel kullanımıyla alakalı bir derdim yok, tartışma açılacak bir duruma yol açıyorsa yanlış bir şeyler vardır.

istr

Ordinaryüs
Burada belki senden de sık Pyschedelic takılan @Avare var mesela, ama avareye hiç ağzını açan gördün mü, hayır kanka, çünkü adam milletin gözüne sokmuyor, uzun lafın kısası

"Etiketi gizle fiyat belli olmadan"

G_man

Kıdemli Üye
Dediğin her şeye katılıyorum ve kendi vücudum için düşündüklerimi ek yapmak istiyorum. Şuan yediğimiz sebzelerdeki hormonlardan, maruz kaldığımız hava kirliliği ve radyasyonun yanında kimyasalın, sentetiğin bir önemi olduğunu düşünmüyor. O zaman eroin iç diyebilirsiniz orda aradaki farkı bağımlılık seviyesi olarak koyuyorum kendime. Çünkü bir şeyi zararlı olması için sürekli tüketmek gerekiyor. Bunu sende bahsettin ot da belli bir seviyeden sonra zararlı ama eroin e tek de bağımlı olurken, esrarın zarar verecek bir boyutta bağımlı olmak zor. Mesela ayda yılda bir şeker atarım çünkü bir bağımlılığı yok benim için(her gece attığım zamanlarda oldu). Ve birde her şeyi denemek lazım olduğunu düşünüyorum. Bilinçli kullanıcı olup denemek ve sonrasında bilinçli bir şekilde tüketmek dünya üzerindeki her şey için geçerli olduğunu düşünüyorum. Geçen hafta 150 UG LSD ile amfetamin sakızı denedim. Yaklaşık 5. saatinde aldım renkler aniden %200 daha fazla canlandı. Bir daha dener miyim erişimim olursa denerim.

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 31432

Guest
Kanka övmüyorsan da cidden öyle gözüküyor, ben o mevzuyu sana anlatıyorum, love sex dream bit tek lsd den ibaret değil barış sembolünün üç dalına ayrılan konular ve ben bundan sadece sana ve avareye bahsettim, farklı biriyle konuşmadım bu konuyu, sen sanki herkesle bu muhabbeti yapıyormuşsun gibi gözüküyor, sürekli senin adın altından LSD muhabbeti çıkıyor kanka, o yüzden güzelleme yapıyorsun gibi geliyor, sen öyle yapmıyorsan da biraz seyreltmek lazım bu durumu, tekrar dediğim gibi benim senin kullanmanla veya genel kullanımıyla alakalı bir derdim yok, tartışma açılacak bir duruma yol açıyorsa yanlış bir şeyler vardır.
Kankacim, oncelikle baris sembolunun anlami love sex dream degil, ona bir aciklik getireyim. O isaretin kokeni nukleer silahlanma karsitligina dayanir. Cati seklindeki 2 cizgi N harfini simgeler, duz gelen cizgi de D harfini simgeler ve bu isaret Nuclear Disarmament mucadelesini temsil eder. Sen kendince farkli bir anlam cikarip baris sembolunu boyle sevmis olabilirsin, ki bunda yanlis bir sey yok.

Ama daha sonra da herkesin okuyabilecegi ve bunu senin kontrol edemeyecegin bir ortamda (chat) " ya bu neymis arkadas, asap rocky lsd sarkisini dinledim, dinleyen herkesle birmisim gibi hissettim ve baris isaretinin uc cubugunu love sex dream olarak dusundum super bir seydi yaaaa" tarzi seyler dedin. Yanlis anlama ben buna karsi degilim, istedigini yap. Forumda ne dusunup ne hissettigimizi soyleyip, deneyimlerimizi aktarmamiz yanlis olsaydi bir anlami kalmazdi.

Diger yandan ben lsd diye aldigi seyden ne kadar dozda nasil bir etki almasi gerektigi hakkinda kendi deneyimimi, oznel dusuncelerimi olabildigince az katarak aktariyorum guzelleme oluyor. Bu konu etrafindaki bilinci arttirmak icin psychedelic rehberi hazirliyorum elimden geldigince bilgi aktarmak icin, guzelleme oluyor. Ozellikle rehberde "aydinlanma muhabbetleri icin psychedelic kullanmaniza gerek bile yok aslinda. Meditasyon vs yapip bu konularda bilinc sahibi olarak da istediginiz seylere erisebilirsiniz" gibisinden bir sey demis olmam lazim. Eger eklemeyi unuttuysam da simdi eklemisim say. E millet baslik aciyor, yorumlarda ben varim diye "guzelleme yapiyormusum gibi" oluyor. Yorum yazmayayim mi? Millet konulari insanlar cevap yazsin diye acmiyor sanki. Ben psychedeliclerden baska bir sey kullanmayan biri olarak tabi bu konularin altinda olurum. Gidip grow muhabbetlerinin altina yazsam kimseye bir faydam olmaz.

Ayrica hala bir mesajimi alintilayip bak guzellemissin iste diyen olmadi :D Ki guzellemesini yapiyor olsam bile kime ne? Millet arada line cekiyorum o zevki baska bir sey vermiyor diyor sorun yok. Biri geliyor chatte "lsd kullananlarin %50 si deliriyor" diyip kanit manit gostermeden (zaten nasil gosterebilir bilmiyorum) yanlis bilgi yayiyor sorun yok. Ben su psychedelic soyle bir sey yasatiyor, boyle bir durumda kullanmalisin, soyle bir durumda kullanmamalisin, test etmelisin, mentaline dikkat etmelisin, bilincli kullanmalisin tarzi seyler soyluyorum guzelleme oluyor.

Gelelim beni Avare (etiketlemek istemiyorum) kankam ile kiyaslamana. Bunu yaparken ne dusunuyordun bilmiyorum kanka :D Ne yani baskasi baslik acmiyor diye ben de mi acmamaliyim? Ki benden daha fazla kullanmistir ya da kullanmamistir bilinmez, ne ben ne kendisi burada gelip ben soyle yaptim boyle yaptim diyip sidik yaristiriyoruz. (Zaten daha fazla kullanana da madalya takmiyorlar.) Hatta ben ayni yolun yolcusuyuz bile diyebilirim. Forumda eksikligini gordugum seyler hakkinda baslik aciyorum, cok muhabbetini ceviriyorsun falan oluyor. Fikir belirtmek icin ortak karar verilen ideal bir siklik mi var? Gerek gordugumde corbada tuzum olsun diye fikrimi belirtirim. Sanki burasi forum degilmis gibi seyreltmen lazim falan diyorsun, yakismiyor.

Buna ek olarak soylemek istedigim bir sey var. Ben farkli goruslerdeki insanlar dusuncelerini yazsin ve konusalim diye bu konu hakkinda tartisma basligi actim, ne olduysa konu bana geldi ve bu konu hakkinda son kez konusuyorum, daha yanit vermek istemiyorum cunku versem de ne okuyan var ne anlayan. Yok ben guzelleme yapmisim yok ben soyle demisim boyle yapmisim falan filan... birakin kankalar lutfen ya. O bahsettigin muhabbetteki arkadas atesle oynayip yaninca sasti kaldi. Insanlara sacma sapan, asilsiz ithamlarda bulunup agzinin payini alinca yok delirmissin iste, dusmussun onsuz yapamiyosun tarzi laflar edersen tabi karsiligini alirsin. Ozellikle damarima basiyorsan. Oradaki diger arkadaslar da benimle ayni fikirde olmayinca digerini savunup benim ustume coktuler yok saygisizsin falan diye. Eger o arkadaslar saygiya bu kadar duskunlerse hak etmesini ve elde tutmasini bilmelerini tavsiye ederim.
Dedigim gibi bu konu hakkinda daha fazla yorum yapmayacagim, neyin ne oldugu gayet acik. Kapasitesi yeten anlar. Lutfen bu basligin altini daha fazla kirletmeyelim.

istr

Ordinaryüs
Ama daha sonra da herkesin okuyabilecegi ve bunu senin kontrol edemeyecegin bir ortamda (chat) " ya bu neymis arkadas, asap rocky lsd sarkisini dinledim, dinleyen herkesle birmisim gibi hissettim ve baris isaretinin uc cubugunu love sex dream olarak dusundum super bir seydi yaaaa" tarzi seyler dedin. Yanlis anlama ben buna karsi degilim, istedigini yap. Forumda ne dusunup ne hissettigimizi soyleyip, deneyimlerimizi aktarmamiz yanlis olsaydi bir anlami kalmazdi.
Kendince haklı yönlerin var ama şunu belirteyim brom, chat herkese açık olabilir ama ben orada seninle konusuyorum, evet ilk başı güzeldi, sonrasındaki bad tribinden de, tehlikelerinden de bahsettim o konuşmada çok net hatırlıyorum :) Bu konu bu kadar uzatmaya değer bir konu değil, sen yine istediğini yap, tepki toplamasını garipseme sadece kankam

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
    deyorke Chat bot: ******* *** ******* *** *** *********