Tecrübelilerden ve Ustalardan Yardım Rica Ediyorum.

umiboss

Yeni üye
Merhabalar herkese,
Kızlarım geldi. Oda sıcaklığında bir bardağa üstü açık şekilde 2 tanesini attım ve dibe çökmesini bekliyorum daha sonra peçetenin arasına koyup filizlenmesini bekleyeceğim. Ortamı (100x100x200 yetiştirme kabini) hazırlıyorum ve bir kaç sorum var:

1-  Forumda araştırma yaparken Ripley üstadın tavsiyesi üzerine Monkey almaya karar verdim. Monkey Light Mix Evo 50 LT (90 tl) mi alayım Pro(98 TL) mu alayım?

2- Tohumlar çatladıktan sonra kağıt bardağa alıp kafanın çıkmasını mı bekliyim. Yoksa direk saksıya alayım mı?

3- Saksıya aldıktan sonra veya bardağa ilk 15 gün CFL tavsiye edilmiş elimde bu var. 2 bitki için kaç tane kullanmamı önerirsiniz? 55w 4800 lm 

CFL

4- 20 lt air saksılarım var toprağa aldıktan sonra ph'ı ayarlanmış can suyu saksının alacağı kadar mı verilir?

Görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

1) toprak hakkında bilgi sahibi değilim yeni geldi tr ye sanırım.
2)tohumların autoysa hasata kadar gideceği saksıya al, foto ise bardakta yada minik saksı da başla
3)ilk 15 gün ya da gün sayısı olarak değil de true leaves denen yani kenarları tırtıklı olan ilk esrar yaprağını açtığında normal ışığın altına alabilirsin. 
4)ilk evrede toprağı sulamana gerek yok zaten yeni dünyaya geldiği için kökleri henüz küçüktür. kısacası filiz çevresi nemli olsun kuru olmasın kafi

umiboss

Yeni üye
Cvp: Tecrübelilerden ve Ustalardan Yardım Rica Ediyorum.

Hunlu' Alıntı:
1) toprak hakkında bilgi sahibi değilim yeni geldi tr ye sanırım.
2)tohumların autoysa hasata kadar gideceği saksıya al, foto ise bardakta yada minik saksı da başla
3)ilk 15 gün ya da gün sayısı olarak değil de true leaves denen yani kenarları tırtıklı olan ilk esrar yaprağını açtığında normal ışığın altına alabilirsin. 
4)ilk evrede toprağı sulamana gerek yok zaten yeni dünyaya geldiği için kökleri henüz küçüktür. kısacası filiz çevresi nemli olsun kuru olmasın kafi

Çok teşekkür ederim dostum. Foto dolayısıyla kağıt bir bardağa koyacağım. Cfl yi true leavesden sonra kaldırıp 400w a geçiyorum.
Çok yararlı oldu. Saygılar

Bee

Yeni üye
Kağıt bardakların altı küf tutmayacak cinsten seç. Standart kağıt bardak küf yapıyor erkenden transplant yapmak zorunda kalıyorsun. Daha kuvvetli bir malzeme seçmen tavsiyedir.

umiboss

Yeni üye

greenblue53' Alıntı:
McDonald's Cola bardağı boyutunda olursa daha iyi olur altını güzelce del Bi kaç tane de çakıl taşı at drenaj sağlam olsun bu işlemi taşırken büyük saksılara da uygula kankam.

teşekkürler kankam.

Peki 300-350 ml likbbardağın içine aktardım. Nem için üzerine delikli bir şey kapayayım mı? 
yoksa direk bardakla beraber nem oranını ayarlayıp çadırın içine CFL nin altına mı koyayım?

umiboss

Yeni üye
Güncel

greenblue53' Alıntı:
McDonald's Cola bardağı boyutunda olursa daha iyi olur altını güzelce del Bi kaç tane de çakıl taşı at drenaj sağlam olsun bu işlemi taşırken büyük saksılara da uygula kankam.

Kanka air saksı kullanacağım gene de drenaj İçin çakıl taşı kullanayım mi?

Ü

Üye silindi 12891

Guest
Evet kullanmalisin air root saksilarda daha sikinti dranej olayi yanlardaki deliklerden akar su alta inemeden

Hakanszlms

Yeni üye

umiboss' Alıntı:
Güncel

greenblue53' Alıntı:

Drenaj nedir kanka açıklar misin? Nasil ve ne zaman yapilir onları da söylersen çok güzel olur

umiboss

Yeni üye

Hakanszlms' Alıntı:

umiboss' Alıntı:
Güncel

Drenaj nedir kanka açıklar misin? Nasil ve ne zaman yapilir onları da söylersen çok güzel olur

Drenaj fazla suyun atılmasıdır. İlk toprağa aktarırken veya tohumu koyarken saksının altına 50 kuruş 1 lira boyutunda 2-3 cm civarı yükseklikte çakıl taşı Koyuluyor ve üstüne toprağı koyuyorsun. Bu fazla suyun kolay bir şekilde alttaki deliklerden çıkmasını sağlıyor ve köklerin fazla sudan zarar görmesinin önüne geçiyor.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Mordecai Chat bot:
  • Emmy Emmy:
  • Emmy Emmy:
  • Avare Avare:
  • T Tropikal.MR:
    *** ***** ******** ****** hahahaha* ****** ****
    T Tropikal.MR: *** ***** ******** ****** hahahaha* ****** ****