Tohum Patlatma (çimlendirme)

mgangx

Yeni üye
Arkadaşlar bir sorum var ?
Tohum çimlendirme yani patlatma yöntemi olarak sizce peçete mi daha mantıklı yoksa direk saksıda patlatmak mı nedenleri ile açıklarsanız çok iyi olur. Teşekkürler

harmangenc

Kıdemli Üye
Dostum tavsiyem peçeteden de önce ılık bir suyun içerisinde bekletmen.Yaklaşık 24 saat sonra o tohumun içerisinden beyaz renkte kökü görüceksin.Kökü gördükten sonra iki adet ''nemli'' peçetenin arasına koy,ıslak değil nemli! Sonrasında o peçeteleri de ağzı kapalı bir yemek kabı vb bir şeyin içine koy ve dolabın içine at.Kabın etrafını ısı ve nem sağlamak açısından tişört,havlu benzeri bir şey ile sar.Bu işlemden yaklaşık 24-48 saat sonra tohumun o kökünün 2-3 cm boyutlarını geçtiğini göreceksin.O zaman da ver toprağa kankam.

İşlemi bu şekilde yaparsan hem tohum kesin olarak patlar.Direkt saksıya atanlar da var tabii ama sen de benim gibi işini riske atmayı sevmiyorsan bu dediğim taktik mutlu edecektir seni.

Dostum tavsiyem peçeteden de önce ılık bir suyun içerisinde bekletmen.Yaklaşık 24 saat sonra o tohumun içerisinden beyaz renkte kökü görüceksin.Kökü gördükten sonra iki adet ''nemli'' peçetenin arasına koy,ıslak değil nemli! Sonrasında o peçeteleri de ağzı kapalı bir yemek kabı vb bir şeyin içine koy ve dolabın içine at.Kabın etrafını ısı ve nem sağlamak açısından tişört,havlu benzeri bir şey ile sar.Bu işlemden yaklaşık 24-48 saat sonra tohumun o kökünün 2-3 cm boyutlarını geçtiğini göreceksin.O zaman da ver toprağa kankam.

İşlemi bu şekilde yaparsan hem tohum kesin olarak patlar.Direkt saksıya atanlar da var tabii ama sen de benim gibi işini riske atmayı sevmiyorsan bu dediğim taktik mutlu edecektir seni.
risk kimi zaman ihtiyaçtır kankam dumanın bol olsun

Kimde Bu

Müptezel
Şimdiye kadar ne zaman peçete metodu kullansam tohumu patlatamadim, toprağa atıp can suyu verdiğim her sefer de patlattım. İnternet te herkes peçete yöntemi öneriyor ama ben kendi tecrübemde bunun ise yaramadığını gördüm
Nemli kagit havlunun arasinda 8-10 saatte patliyor bu şekilde belki 100 tane patlattim daha bir gün bile patlamayan olmadı, sen muhtemelen ilkokuldayken pamukta fasulye yetiştirme ödevini de yapamamışsındır :))

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
kanka toprak peygamber sabrı istiyor, peçete de zahmetli geliyorsa, ortam sıcaklığındaki suya at, karanlıkta bırak bir çekmecede falan. 1-2 gün içinde suyun içinde kökleri göreceksin 1 cm kadar. al göm bitti

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • NewGardener NewGardener:
    ***** * ****** **** ********* *** **** ******* ** ***** ******* **** ****** *** ***** ****** ********* *******
  • H happyworld:
    * *** hahahaha
    +3
    ********* ******* **** *** ******* hahahaha *******
    ******** ******** ********** ***** ********** ****** ******* ***** ***** *****
    +1
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahaha *** hahahaha ****** **** *** *** *********
  • Bandaleros Bandaleros:
    +1
    hahahaha*** ****
    +1
    +1
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahaha* *** ** ****** *** ********
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahahahahahahahahahaha********
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • H happyworld:
    ***** ***** ********* ****** *** ******** ****** hahahaha***** **********
  • H happyworld:
    **** ******** ********* hahahaha***
  • H happyworld:
    ***** ********** ********** ** ****** ****** ***** ***** ******** **** *** **** ******* ***** ****** ********* ****
    hahahaha ****** **** **** ********* ******* ** ********
  • H happyworld:
  • H happyworld:
    ****** *** ***** ** hahahaha*** ** **** ***** *** ********* *** ***** hahahaha **
  • H happyworld:
  • H happyworld:
    ****** ****** ******* *** hahahaha **** ********** hahahaha*
    H happyworld: ****** ****** ******* *** hahahaha **** ********** hahahaha*