Tohum Patlatma (Tohum Köklendirmek)

#Cigâ

Doktor
(Tohumlar Köftedir)

Koyu bir bardağın yarısına kadar çeşme suyu dolduracağız ılık olsun olabildiği kadar,
Sonra fotoğraftaki gibi oksijenli su lazım çok güzel iş yapıyor yaklaşık 10 15 damla oksijenli su damlatın suya karıştırın 2 tur suya mis bir hava katacak,
ardından bardağın ağzını kapatacak bir şey koyup oda sıcaklığın da kalabileceği ılık olacağını düşündüğünüz yere koyun,
ben yaklaşık 6-9 saat suda beklettim fazlasına gerek yok bir süre sonra çürüme bozulma yapabilir.

Bu süre zarfından sonra hava almayacak bir saklama kabı buluyoruz ve 2 kat havlu kağıt arasına tohumları atacağız ama önce fıs fıs yapacağımız suya örnek 30ml suya 20 Damla oksijenli su damlatacağız karıştırıp peçeteye fısfıslayacağız,
(ıslatacaksınız sırılsıklam yapmayacaksınız) oda sıcaklığın da yada hava soğuksa etrafını kazakla sarıp giysi dolabınıza koyabilirsiniz saklama kabını,

Ardından her 12 24 saat ara ile kontrol edebilirsiniz tekrar fısfıslamayın eğer hava kaçağı yoksa kurumayacak zaten pürüzsüz plastik kap kullanmaya özen gösterin her tohum aynı süre de köklenecek diye bir şey yok görseldeki gibi, tohumlar çimlenirken de oynaşmayın tohumlarla şimdilik bu kadar tohum kökü 1 cm civarı olduğun da saksınıza alabilirsiniz. ( Artı olarak her tohum farklı kabuk kalınlığına sahip olabilir biri patladı öteki patlamadı demeyin bırakın 3 5 gün daha size bir zararı yok )
Toprağa aldıktan sonra kökü aşağı bakacak şekilde 1 2 cm derine bırakabilirsiniz üstüne 3-5 ml su yeterli.
genel.jpg
Oksijenli su.jpg
Bardak.jpg
son.jpg Baştan sona ortalama toplam 24 saatte bu hale geldiler

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 14517

Guest
teşekkürler kanka, bilgi tazeleme açısından çok iyi olmuş :) eline koluna yetmez heryerine sağlık.

Thisisthematrix

Yeni üye
Selamlar hepinize güzel kafalar, tohumu bardakta su içinde bekletmeden direkt nemli peçeteye sarıp saklasam eğer herhangi bir problem olur mu? Yardiminiza ihtiyacım var bu konuda.

#Cigâ

Doktor
Selamlar hepinize güzel kafalar, tohumu bardakta su içinde bekletmeden direkt nemli peçeteye sarıp saklasam eğer herhangi bir problem olur mu? Yardiminiza ihtiyacım var bu konuda.
problem olmaz ama suya zaten garanti ve hızlı köklendirme için atılır kabuk ne kadar kalınsa çatlaması o kadar zor oluyor ama sende direk peçete ile yapabilirsin

Kanka ben o kadar teferruta hiç girmedim. Dediğin gibi ılık çeşme suyunda 2 gün bekletiyorum. İlk gün tohum çatlamış oluyor ve 2. Gün ise bir kaç milim çıkmış oluyor. Sonrası basit. Direk karton bardaklarda hazırladığın torflu topraklara katarak max. 3 güne filizlenmiş oluyor.
Sadece sabır gerekiyor. Acaba ne oldu diye dakika da bir toprağı eşelemeyin 3. Gün sonunda güne gözlerini açıyor :)
Sadece sabır :)

#Cigâ

Doktor
bende teferruata girmiyorum sadece teferruata giripte başaramayana fayda sağlıyor geçen de bu lafımı haklı çıkarıcak şekilde birine konumun yardımı oldu aldığı genler patlamıyordu bu şekilde yapınca son kalan 2 tohumu patladı,ayrıca 2 gün beklemiyorum ben 24 saatte toprağa atılıcak kıvama geliyor 1cm kök veriyor yeterli :)

#Cigâ

Doktor
kardeşim benim soru kaynadı ara da ya:) gördüysen eğer cvp atarsan çok sevinirim...
suda patlamasını beklemek saçma kanka 24 saat suda bırakmak da baya kötü çürütüyosunuz öyle öyle tohumları max 12 saat tutucaksın amaç suda patlaması değil kabuğu su alıcak yumuşucak peçetede patlatıcaksın direk peçeteye al kanka sudakileri

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
  • B biggie34_:
    +1
    B biggie34_: ******** +1