tohum sorunu

bursalı23

Yeni üye
Beyler 3 lemon haze 3 bluberry aldım, (photo)

tohumlar 1 gün suda kaldı ve hemen toprağa gömdüm.

1 gün geçmeden tohumlar filizlendi.

gün ışığında saksıda duruyorlar.

pet şişe ile delik açarak nemi korusun diye etrafına yetiştirdim.

günde 30 ml su verdim.

ama filizler çok sert ve kuru gözüküyor.

ve 1-2 tohumum ucu biraz siyahlaştı.

ve 1 tanesinin de başı eğik, düzeltmeye çalıştım olmadı.

su pH 6.0

sizce neden kaynaklanıyor?

BerWeed

Üye
Kanka toprağın ne bahçeden toplayıpmı ektin bana tek sorun toprak gibi geldi değişik top top yumru yumru toprağın

Greenn

Üye
Bu sicakta disarida filiz zor olur bir muddet ic mekanda canlandirsan iyi olur ilk 15-20 gun cok kritik.

Ü

Üye silindi 35142

Guest
Merhaba; daha önce yazdığım bir cevaptan alıntı yapıyorum;

...
Tohumları 1 bardak su + 1 çay kaşığı oksijenli su karışımının içine atın,

1 gün sonra küçük saksı veya karton bardağın içindeki ıslak toprağın 1 cm altına ekin, 2-3 günde 1 sulayın, sularken toprağın karışıp tohumu çevirmesini önlemek için ya çok çok yavaş su verin, ya da sprey ile su verin.

Tohumların patlaması 2-14 gün arası olabilir. Şimdi ihtiyaçları ışık, su ve hava akımı.

Işık için çok çeşitli seçenekler var, benim önerim başlangıç için, 3 harfli marketlerden e27 duylu-ev tipi 15 wattlık 2 adet beyaz, 1 adet sarı led ampul ve buna uygun duy sistemi ayarlamanız olacaktır.

Su için, saksı veya bardakta 4-5 drenaj deliği gerekir, altına da bir taşma tepsisi, 4-5 günde 1 toprağı kuruyunca sulamanız iyi olur.

Hava akımı için, usbden enerji alan metal pervaneleri öneririm, pc fanı da olur. Direk hava bitkileri devirebilir, özellikle 3. Sıra yaprağı tamamlayana kadar bitki gövdesi zayıf kalabiliyor. Yeşil renkli bitki bağlama teliniz hep el altında olsun, panyasız basketbol potası şeklinde bitki destekleri yaparsanız iyi olur. Hava akımını bir yere çarptırarak ta verebilirsiniz.

Evin içinde yetişiyorlarsa nem için buhar makinası da iyi olabilir.

Bu yavru bitkilerin 30-45 gün kadar vegetatif evrede-gelişim evresinde 18 açık / 6 kapalı ışık gelecek şekilde, zaman ayarlı bir priz ile, uykuları bölünmeyecek bir yerde yetişmeleri gerekir. 15-20 gün sonra saksı değiştirmeniz de gerekebilir, 12x20 naylon fide torbasını öneririm.

Toprak light-mix ayarında bitki besini katkısız toprak olsun, Grow deneminde 20-50 lt civarı yetebilir. (growshoplardan nakit ile satın alın, yakında yoksa çok yorumlu sitelerden muadillerini bulun, klasman vb markalar iyidir) + %30 perlit oranını tutturmak için tarım perliti.

Gelişim evresi 18/6 ışık, yaklaşık 45 gün sonunda 7. – 8. Sıra yapraktayken bitkiler çiçeklenmeye hazırdır.

Bloom Evresi-Çiçeklenme Evresi: Bu evre için kabin almanızı, bütçeniz azsa bir kabin yapmanızı öneririm, forumdaki cevval arkadaşların örnekleri var, çelik iskelet bez dolapların içine oto güneş yansıtıcı veya yangın battaniyesi kullananlar var.

Tepeye ışık olarak, başlangıç olarak önerim her 30 cm2 için 50 watlık sarı torch ledler olabilir.

Kabini bir şekilde yerden yükseltirseniz iyi olur.

Kabin içine uygun tek parça büyük tepsi bulursanız iyi olur, bu alan kadar ışık gören yerleri saksılar ile doldurabilirsiniz.
...

**Kısaca; ışık ve hava akımı acilen gerekiyor

Ü

Üye silindi 35142

Guest
yeterli olmaz bence, yoğun ışık ile 18 açık / 6 kapalı ile 20 -30 görseler iyi olur
, hava akımı da bitkinin gövdesini güçlendirir.

bursalı23

Yeni üye
Kardeşim havalar soguyo nasıl bakicaksin anlamis degilim. Artı okuman yazman araştırman vs hiç bisi yok out. Yapman için yaz başı baslaman lazimdi. Yukarda kanka demiş ışık şart diye emin ol o adam ne soyluyosa harfiyen dogrudur. Bu şekilde yapacagina arastir oku malzeme stoku yapip tam teşekküllü baslamani tavsiye ederim yoksa boşuna zaman ve emek kaybı. Haydin kolay gelsin.
kanka sera'm var soğuması için önlem aldım sadece ışık sıkıntı outdoor için.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Mordecai Chat bot:
  • quorthon quorthon:
    ***** ******* ***** *** hahahaha ******* ***** ****** ***** **** ******** ********* hahahaha** ****** *** **** ********* hahahahahahahaha***
  • T Turco:
    * *
  • T Turco:
  • Mordecai Mordecai:
    ***** ******** ****** *** ******* *** **** *** ******** ******** ******* ***** *** hahahaha ******* ***** ****** ***** **** ******** ********* hahahaha** ****** *** **** ********* hahahahahahahaha***
  • Bomberx Bomberx:
    ***** ********* ****** ***** hahahaha*
  • O obeb:
    O obeb: ******** ***** ******* ***** ******** *** *** ********