Toprak seçimi

Zeynepp

Yeni üye
Arkadaslar merhaba. 2 tane auto Blue Dream ekeceğim önce karton bardakta normal bir toprağa eker sonra 12 litrelik saksıda light mix toprağa geçerim diye düşünüyordum. Ama böyle bir toprak buldum bunu ilk ekeceğim zaman kullanabilir miyim? Tohumumu yakmasından korkuyorum. Bununla baslayip light mix toprağa geçmeyi dusunuyorum veya hasat zamanına kadar bunu kullanabilir miyim? https://imgur.com/bhfop03

Psychedelic81

Yeni üye
Cvp: Toprak seçimi

Zeynepp' Alıntı:
Arkadaslar merhaba. 2 tane auto Blue Dream ekeceğim önce karton bardakta normal bir toprağa eker sonra 12 litrelik saksıda light mix toprağa geçerim diye düşünüyordum. Ama böyle bir toprak buldum bunu ilk ekeceğim zaman kullanabilir miyim? Tohumumu yakmasından korkuyorum. Bununla baslayip light mix toprağa geçmeyi dusunuyorum veya hasat zamanına kadar bunu kullanabilir miyim? https://imgur.com/bhfop03

Merhaba, resim de gösterdiğin toprağın Cocopeat, Perlit karışımı ile Jack herer auto genetiğimi büyütüyorum. Açtığım konudan bitkimin takibini yapabilirsin. Hiç bir sıkıntısı görmedim. Hasatın sonuna kadar bu toprakla devam edeceğim. Bence boşuna masraf çıkartma. Perlit ve cocopeat ile karıştırırsan ucuz maliyetli güzel bi toprak elde edebilir ve başlangıçtan hasatın sonuna kadar kullanabilirsin.

Zeynepp

Yeni üye

Psychedelic81' Alıntı:
Zeynepp' Alıntı:

Merhaba, resim de gösterdiğin toprağın Cocopeat, Perlit karışımı ile Jack herer auto genetiğimi büyütüyorum. Açtığım konudan bitkimin takibini yapabilirsin. Hiç bir sıkıntısı görmedim. Hasatın sonuna kadar bu toprakla devam edeceğim. Bence boşuna masraf çıkartma. Perlit ve cocopeat ile karıştırırsan ucuz maliyetli güzel bi toprak elde edebilir ve başlangıçtan hasatın sonuna kadar kullanabilirsin.

Hemen bakıyorum. Dediğin gibi yapacağım, çok teşekkür ederim

Psychedelic81

Yeni üye

Zeynepp' Alıntı:
Psychedelic81' Alıntı:

Hemen bakıyorum. Dediğin gibi yapacağım, çok teşekkür ederim

Rica ederim :)

Ü

Üye silindi 2874

Guest
toprak konusunda bende sıkıntılıyım.....praglon ve biobızz gıbı pahalı para vermek ıstemıyorum acıkcası...Normal bir torf alsam bıraz perlıt eklesem olur mu=
Yada dırek yanmıs ölmüş hayvan gübresine yapsam toprak yerıne olurmu? ToprakLa karışmış değil..bogaz yakmasından korkuyorum .. Yardımcı olursanız sevınıırm.Cocopeat dedıgınız nedır ?

Psychedelic81' Alıntı:
Zeynepp' Alıntı:

merhaba resimde gosterdıgın topragın lınkını atabılırmısın? Nerden aldın? Birde perlit karısımlımı ?

Psychedelic81

Yeni üye

player' Alıntı:
toprak konusunda bende sıkıntılıyım.....praglon ve biobızz gıbı pahalı para vermek ıstemıyorum acıkcası...Normal bir torf alsam bıraz perlıt eklesem olur mu=
Yada dırek yanmıs ölmüş hayvan gübresine yapsam toprak yerıne olurmu? ToprakLa karışmış değil..bogaz yakmasından korkuyorum .. Yardımcı olursanız sevınıırm.Cocopeat dedıgınız nedır ?

Psychedelic81' Alıntı:

merhaba resimde gosterdıgın topragın lınkını atabılırmısın? Nerden aldın? Birde perlit karısımlımı ?

Merhaba. Bu topraklar bütün marketlerde satılıyor organik torf, çiçek torfu adı altında 10lt'si 5TL olarak çok ucuza satılıyor. Perlit karışımlı değiller genellikle. Saksının lt'sine göre %50-60 arası organik torf, %20-30 arası cocopeat, %10-20 arası perlit ekleyip karıştırabilirsin. Bu şekilde ucuz ve güzel toprak elde edebilir, gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Ayrıca direk ölü hayvan gübresini denemeni tavsiye etmem. Adı geçen Organik torf, Cocopeat ve Perlit'i internette bulabilir, satın alabilirsin.

Cocopeat: Koko elyafı, hindistancevizi meyvesinin üstünü örten lifli tabakadan elde dilen bir elyaf türü. Genel olarak piyasada satılan çoğu markanın toprağında mevcuttur. Köklerin hava almasından tut bir çok farklı yararları mevcut. İnternette araştırma yapıp faydalarını öğrenebilirsin.

Zeynepp

Yeni üye

Merhaba. Ben bu topragi Hakmar marketten aldım. 3 liraydı. Dün de 10 liraya Koçtaştan perlit aldım 5 lt.

Zeynepp

Yeni üye

Evet onu da yapacağım ama Koçtaşta bulamadım bugün internetten siparişini vereceğim. Aklımda verdiğin bilgi uygulayacağım ? sana bir sorum daha olacak cevap verirsen sevinirim. Tohumları fizlendirip ekince hemen ışığın altına koymalı mıyım yoksa yaprakların çıkmasını mı beklemeliyim? Beklerken nereye almaliyim? İlk growum olacak biraz heyecan biraz da tedirginlik var malum ?

Psychedelic81

Yeni üye

Zeynepp' Alıntı:
Evet onu da yapacağım ama Koçtaşta bulamadım bugün internetten siparişini vereceğim. Aklımda verdiğin bilgi uygulayacağım ? sana bir sorum daha olacak cevap verirsen sevinirim. Tohumları fizlendirip ekince hemen ışığın altına koymalı mıyım yoksa yaprakların çıkmasını mı beklemeliyim? Beklerken nereye almaliyim? İlk growum olacak biraz heyecan biraz da tedirginlik var malum ?

Tedirgin olmana gerek yok yardıma ihtiyaç olduğun her konunun cevabı burada ve başladıktan sonra gerisi geliyor hepsinin üstünden gelirsin merak etme :) Cocopeat'i internetten sipariş vermen en doğrusu. Öncelikle ışık konusunda yaprakların çıkmasını bekle. Koyduğun ışık çok güçlü olmasına gerek yok. Öneri olarak Osram 1600lümen/ 6500 kelvin ( https://urun.gittigidiyor.com/ev-bahce/osram-23w-led-ampul-1600-lumen-6500-kelvin-beyaz-isik-e27-duy-427096511?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=58375857687&utm_term=22324007367&ga_prodid=427096511&ga_merchantid=128439435&scxid=14489-145818-2357-0≻_gcsp=gg&gclsrc=aw.ds&&gclid=CjwKCAjwm-fkBRBBEiwA966fZEutFRonFF60G70h_-qP486Riml5DcbdZi5ur_TVcU6dTJLinxlplxoCNsQQAvD_BwE ) ampülünü kullanabilirsin. Cfl, florasan'da kullanabilirsin senin tercihin. Nemli ve oda sıcaklığı olan bi yere koyman makbül. Ayrıca saksıyı streç film veya plastik bardakla kapatarak ihtiyaç olduğu nemi bu şekilde sağlayabilirsin. Tohum patlatacaksan onun da en garanti yöntemi : Kaynatılıp soğutulmuş suya tohumları atıp, 20-24 saat bekletildikten sonra tohumların kafasına 1 2 defa vurup suyun dibine inmesini sağla. Islak peçete arasına alıp ağzı kilitli jelatin paketi ( köfteci paketlerinin büyüğü) arasına peçeteyi koyduktan sonra tohumların patlamasını bekle.

Zeynepp

Yeni üye

Çok teşekkür ederim. Evet bayadir bakıyorum okuyorum hiç birseyi bilmeden anlamadan yapmak istemiyorum. Sadece çok bilgi kirliliği yaşadığım için emin olmak istedim yardım ettiğin için de teşekkür ederim umarım üstesinden gelebilirim dediğin gibi  :D patlatma yöntemini anlatman daha iyi oldu cocopeat siparişim gelince patlatacaktim. Işık için 450w ledim var yine de cfl almalı mıyım? Okuduğum konularda ledin altına koyabilirim yaziyordu. Ama yine de cfl de alabilirim sadece onu birleştirmek takmak zor olur benim için çünkü pek bilgim yok elektrik isleri hakkinda   :D direk  prize takılan da var galiba gormustim birkaç konuda ondan belki olabilir

Psychedelic81

Yeni üye

Zeynepp' Alıntı:
Çok teşekkür ederim. Evet bayadir bakıyorum okuyorum hiç birseyi bilmeden anlamadan yapmak istemiyorum. Sadece çok bilgi kirliliği yaşadığım için emin olmak istedim yardım ettiğin için de teşekkür ederim umarım üstesinden gelebilirim dediğin gibi  :D patlatma yöntemini anlatman daha iyi oldu cocopeat siparişim gelince patlatacaktim. Işık için 450w ledim var yine de cfl almalı mıyım? Okuduğum konularda ledin altına koyabilirim yaziyordu. Ama yine de cfl de alabilirim sadece onu birleştirmek takmak zor olur benim için çünkü pek bilgim yok elektrik isleri hakkinda   :D  direk  prize takılan da var galiba gormustim birkaç konuda ondan belki olabilir

450 watt ledi 1 metre uzaklıktan tutarak başlayabilirsin. Büyüdükçe yakınlaştırırsın :)

Şok marketlerde 10 lt si 3 tl o toprağın.
Bende bugün patlayan tohumları tuvalet kağıdı kartonuna ektim. ::)
Işık bakıyorum 1 hafta içerisinde almam lazım..
Bilgi konusundaki seviyemiz eşit sanırım bol şans. 
jyOvTA.jpg

Zeynepp

Yeni üye

Bende hakmardan almıştım  :D pratik bir çözüm olmuş tuvalet kağıdı kartonu tebrik ederim. Ben AliExpressden aldım ledi sende umarim cozersin bir an önce isik sorununu. Teşekkür ederim sana da bol sans  :)

Aliden önceden çok alışverişim oldu ama dolar fırlayınca sildim hepsini pek giresim gelmiyor.
Tek kök için evde amatörce kendi çapımda birşey yapmak istiyorum. 
N11, hepsiburada vs.. den sipariş geçeceğim ama ampül konusunda kararsızım.

Zeynepp

Yeni üye

Bence de öyle yap çünkü LED haricinde aldığım şeyler 1.5 ay olmasına rağmen gelmedi pisman oldum ordan aldigima. Neden ampulde kararsizsin ki kullanman gereken lümen miktari, değeri falan belli sonucta. Ne takildi aklina? Bakma bildiğimden değil birlikte öğreniriz diye soruyorum  :D

Lümen değerini biliyorum 1 bitki için 1000 lümen ama hangi ampül normal ampüller olur mu.
En verimlisi hangisi olur?
Kaç tane sarı kaç tane beyaz vs.? ?

1,5 ay oldu gelmedi diye takma 2 aydır ortalama gelme süresi.
Hangi kargo ile geliyor takipli takipsiz?

Zeynepp

Yeni üye

Resolut1on' Alıntı:
Lümen değerini biliyorum 1 bitki için 1000 lümen ama hangi ampül normal ampüller olur mu.
En verimlisi hangisi olur?
Kaç tane sarı kaç tane beyaz vs.? ?

1,5 ay oldu gelmedi diye takma 2 aydır ortalama gelme süresi.
Hangi kargo ile geliyor takipli takipsiz?

Burda bir konuda okumuştum soyle ki tek bir cfl lambadan yuksek lumen vermek yerine birkaç cfl lambadan vermek daha yararliymis konuyu bulamadığım için atamadım. 4 tane 23w diye hatirliyorum buyume dönemi için 6500k beyaz isik sonrasında ciceklenme dönemi için 2700k sarı isik kullanman gerekiyor. Bunlar birlikte kullanıliyor buyume döneminde. Arama kısmına cfl yazıp okusana bir sürü konu var benim bile aklımda kalmis. Umarım gelir çünkü cocopeat gelince baslayacagim buhar makinasız nem olcersiz devam edemem çünkü. Biri yanwen diğeri china post olmasi lazım takipli ama hiç bişey anlasilmiyor

https://tohumsuz.com/showthread.php?tid=3271&highlight=Cfl bunu okuyabilirsin

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** **** ******* **** *** *** ******* *** ***** **** *** hahahaha* **** ******** ******** *** ***** **
    +1
  • needrich10 needrich10:
    *** ******* ****** ******** **** ******* **** *** *** ******* *** ***** **** *** hahahaha* **** ******** ******** *** ***** **
  • needrich10 needrich10:
    ********* hahahaha
  • Bandaleros Bandaleros:
  • O obeb:
    ***** **** ******* **** *** *** ******* *** ***** **** *** hahahaha* **** ******** ******** *** ***** **
  • O obeb:
    *** ****** ** ******* *** ****** hahahaha*
  • O obeb:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • needrich10 needrich10:
  • Bandaleros Bandaleros:
    ****** hahahaha *********
    +1
  • Bandaleros Bandaleros:
    +1
  • needrich10 needrich10:
    hahahaha **** *** hahahaha ***** **** ******** **********
  • Bandaleros Bandaleros:
  • O obeb:
    ****** ********* ******* hahahaha* ******* ******
    hahahaha **** *** hahahaha ***** **** ******** **********
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahaha* ****** **** ***** *********
    +1
  • needrich10 needrich10:
    ******** ********** *** ****** hahahaha***** *** *** **** *******
  • needrich10 needrich10:
    *** hahahaha***** ****** **** ***** *********
  • needrich10 needrich10:
    ******** hahahaha**** ****** **** ***** *********
  • Bandaleros Bandaleros:
    ********** hahahaha****** ***** ** ********** ***** hahahaha ********** *** ****** hahahaha***** *** *** **** *******
  • needrich10 needrich10:
    *** *** **** **** hahahaha******** hahahaha****** ***** ** ********** ***** ***
  • needrich10 needrich10:
  • needrich10 needrich10:
  • needrich10 needrich10:
  • Y Yer1n7kat6:
  • Narkotik Narkotik:
    Narkotik Narkotik: ***** *****