Transplant

Entrikaci

Kıdemli Üye
Önceki growumda transplant yapmamıştım şuan ki bitkim 6 günlük daha fide aşamasında ve yarım litrelik bir saksıda kademeli olarak 2. Saksı ve nihai saksıya alacağım fakat bu saksı değişim sürelerini neye göre belirliyoruz ? bitkinin çıkardığı yaprak sayısına göre mi ? belirli bir süresi mi var ?

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar ilgilenebilirse sevinirim

HighMann

Müptezel
kanka kökler saksı dibine oturduğunda bitki olduğundan daha yavaş büyümeye başlar hatta sadece boy atar bunu büyüyor da sanabilirsin ince gözlerle bakmak gerek aslında şöyle kaba bi hesap yapılabilir köklendirici herhangi bi gübre yoksa 7-10 lt =1 ay idealdir yarım lt lik saksıda ortalama maks 15 gün gider sonrası hepten durur saygılar brom hem büyük hem fide bitki için bi ortalama bıraktım tabiki bu genetiğe bitkiye hatta ve hatta verdiğin gübrelere göre bile değişkenlik gösteren bi durum

HighMann

Müptezel
tabiki şimdi sürekli transplant yaptığında bitkinin ortalama boyunu hesaplıyorsun göz aşina oluyor bu bitki saksıya kökleri oturtmuştur artık transplant vakti diyorsun gün saymaya gerek bile kalmadan çünkü boyutu itibariyle saldığı kökü tahmin edebiliyorsun deneme yanılma yöntemiyle yapa yapa artık ne gün sayarsın nede kafana takılır takır takır transplant yaparsın kimi bitkiler daha ufak oluyor genetik aynıda olsa büyümüyorlar e büyümeyen veya daha yavaş büyüyen bitki doğal olarak köklerinide yavaş salıyor bu gibi durumlarda 3-5 gün ekstradan bekletip bi nebze daha kök salmasını bekliyoruz

Entrikaci

Kıdemli Üye
@HighMann hocam ek olarak şunu da sorayım 1 ltlik saksıdan 5ltlik saksıya aldım bitkiyi şu an 30 günlük gubrelemeye ne zaman başlasam nihai saksıya aldıktan sonra mı

HighMann

Müptezel
gübreleme bitkin 15 günlükken başlanır geç kalmışsın başla hemen ilk sulamanda azot yüksek gübre daya fuulll doz aç kalmıştır bile bitkin

HighMann

Müptezel
ben 7 günlük bitkiye connoisseur grow lt ye 0.7 veriyorum bi sorun olmuyo ama karton bardak başlatıyorum 2 sulama boş geçince medya flush yemiş gibi oluyo böyle durumlarrda 3. sulama npk vermek iyi olur saksı büyüksede 15. gün 5. sulama falan gübre başlasan iyi olur npk

zehir0t

Üye
ben 7 günlük bitkiye connoisseur grow lt ye 0.7 veriyorum bi sorun olmuyo ama karton bardak başlatıyorum 2 sulama boş geçince medya flush yemiş gibi oluyo böyle durumlarrda 3. sulama npk vermek iyi olur saksı büyüksede 15. gün 5. sulama falan gübre başlasan iyi olur npk
Outdor için Bu npkyi yeni alacağımız saksıya serpsek biraz nasıl olur ustam

Entrikaci

Kıdemli Üye
Hocam aslında aklıma takılan bir kısım da şuydu normal olarak medyanın kendi npk değerleri 15 güne yetecek kadar mevcut ya normal olarak transplant yapıldığı zaman medya hic kullanılmamış oluyor diye gübrelemeye başlamamıştım peki bu doğru mudur

Entrikaci

Kıdemli Üye
Ek olarak Canna full set kullanıyorum rhizo yerine orca sıvı mikoriza kullanıyorum blooma kadar rhizo yerine kullanılabilir mi ?

HighMann

Müptezel
Hocam aslında aklıma takılan bir kısım da şuydu normal olarak medyanın kendi npk değerleri 15 güne yetecek kadar mevcut ya normal olarak transplant yapıldığı zaman medya hic kullanılmamış oluyor diye gübrelemeye başlamamıştım peki bu doğru mudur
30 gün yeteceğinide sanmıyorum kanka en fazla bitki eksiklik çekmez yarım doz 1 boş 1 dolu yapılabilirdi en azından 1 boş geçildikten sonra ilk 15 gün yeterli olur vereceğin gübreyi verip öyle transplant edersin ondan ona geçerken daha iyi olur sonrasında boş geçip tekrar gübreleme yapılabilir

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • S SuperKafa:
  • deyorke deyorke:
    ***** ***** *** ******** **** hahahaha **********
  • deyorke deyorke:
    ********** ******* ********* *** ******* ** ****** *** ****** **** hahahaha ********** ***** *******
  • S SuperKafa:
    ***** hahahaha* ********** ****** ***** ********* *******
    +1
  • S SuperKafa:
    ********* ******* *
  • S SuperKafa:
    ****** *** ********** ********* ********* ****** hahahaha* ***** *** ****** ***** ********** ******* ********* *** ******* ** ****** *** ****** **** hahahaha ********** ***** *******
  • deyorke deyorke:
    **** *** **** ******* hahahaha ****** ********* ** ******* ********* hahahaha** *** ****** ** **********
  • S SuperKafa:
    ****** ****** ******* ******** ****** ***** ***** hahahaha* ***** *** ***** ** ******
  • deyorke deyorke:
  • S SuperKafa:
    ** hahahaha*
  • deyorke deyorke:
    *** hahahaha*
  • deyorke deyorke:
  • S SuperKafa:
    ***** hahahaha* ****** ***** ******* ********** ******** ******** **********
  • S SuperKafa:
    ********* ****** *** ******** *
  • S SuperKafa:
    *** ** ***** *
  • deyorke deyorke:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*
  • deyorke deyorke:
  • S SuperKafa:
  • S SuperKafa:
    ****** hahahaha
  • deyorke deyorke:
  • S SuperKafa: