Yapraklar ne anlatıyor lütfen yardım

benridarkblue

Kıdemli Üye
9a062ce1-ac30-4a14-9cea-c3b303ea2989-jpg.16786
e12514d6-a701-435e-98dd-6bf90c4e13d0-jpg.16787
d1c7a9f4-e309-4d5b-a9ec-cd823b3efe27.jpg0f824d68-d490-4466-bd7f-820404115968.jpg

Ekli dosyalar

• 9a062ce1-ac30-4a14-9cea-c3b303ea2989.jpg
    9a062ce1-ac30-4a14-9cea-c3b303ea2989.jpg
    269.2 KB · Görüntüleme: 166
Son düzenleme:

benridarkblue

Kıdemli Üye
Arkadaşlar selamlar yapraklarım yaklaşık 3 gündür falan bu haldeler bunun sebebi ne olabilir acaba ?

240 qb kullanıyorum iki bitkim var bir tanesi ufak saksıda bir tanesi 15 l saksıda

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
kök çürümesi yok dostum besin yanığı var.

ya toprağında fazlaca katı gübre var yada ufaklığa yiyebileceğinden fazla besin takviyesi yaptın. en iyi ihtimalle hemen dalın dibinden veriyorsun gübreyi.. besin istemiyor en az iki sulama sadece ph 6.3-6.5 su ver. ve en erken 3-4 günde bir ver...
bulunduğu bardağa da hemen 20-30 tane küçük delik açmalısın

benridarkblue

Kıdemli Üye
bir kere boş sulama yapmıştım bir kerede cal mag ile suladım sanırım hatayı orada yaptım fazla sulamış olabilirim şuan dinlendiricem bir süre ve su vermiycem

benridarkblue

Kıdemli Üye

ya toprağında fazlaca katı gübre var yada ufaklığa yiyebileceğinden fazla besin takviyesi yaptın. en iyi ihtimalle hemen dalın dibinden veriyorsun gübreyi.. besin istemiyor en az iki sulama sadece ph 6.3-6.5 su ver. ve en erken 3-4 günde bir ver...
bir tanesi büyük saksıda . bez saksı olduğu için bir şey yapmama gerek yok sanırım ötekisi malesef ufak ikea saksısında onunda altına delik açmama imkan yok biraz daha bekleyip onu da büyük saksıya nakil edicem .

Şuan hiç bir şey yapmadan bir süre bekliyorum kanka ?

Yesil888

Ordinaryüs

Kanka benim bildigim besin yanigi yapraklarin sivri uclarinda ilk belirtiyi gösteriri. Bak sivri uclar temiz. Yapraklar kurumuyor, cürüyor. Sen istersen netten bir arastir, kök cürümesini .

convik

Doktor
Küçük saksıdaki bitkinin medyası cocopeat sanırım büyük saksı toprak gibi görünüyor.
Benim de tahminim nemsiz kaldığı.

@Abu Hay'OT ustanın dediği gibi gübre yanığı riski de mevcut ama hiç gübre vermedim demişsin.

Toprağı çok sulamak maalesef nem oluşturmuyor bitki için ve su verdikçe durum daha da kötüleşiyor. Bir kaç gün ışık kapalı evreye girerken fıs fıs la biraz yaprakları nemlendir alttan üstten aynı şekilde ışık açılmaya bir iki saat kala yine tekrarla ama ışık açık peryotta kesinlikle fıs fıs yapmanı öneririm.

benridarkblue

Kıdemli Üye
hiç bir şekilde sulama yapmıyorum ve nem oranını yükselttim şuan da 80 altına düşürmüyorum umarım bir an önce düzelirler .

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
bir kere boş sulama yapmıştım bir kerede cal mag ile suladım sanırım hatayı orada yaptım fazla sulamış olabilirim şuan dinlendiricem bir süre ve su vermiycem
kanka yeni bitkiye calmag verilmesi doğru değil,calmag şuan çok ağır onun için, dediğim gibi besin yanığı var çürüme yok. sadece su ve kök gübresi vermen lazım. onu da direk dalın dibine değil çevresine yay, kökler doğrudan değil büyüdükçe besin alsın

diğeri oksijen alamıyor delik açamıyorsan acil saksı değiş aksi halde ölecek filizin

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
Kanka benim bildigim besin yanigi yapraklarin sivri uclarinda ilk belirtiyi gösteriri. Bak sivri uclar temiz. Yapraklar kurumuyor, cürüyor. Sen istersen netten bir arastir, kök cürümesini .
kankacım ben internetten araştırma dönemlerini geçeli o kadar uzun oldu ki :) bu bitkide kök çürümesi yok, köklerin oksijen alamaması durumu var. zaten cal mag verdiğini söylemiş, calmag yakmış bitkiyi, bence sen bi daha araştır ;)

convik

Doktor
kanka yeni bitkiye calmag verilmesi doğru değil,calmag şuan çok ağır onun için, dediğim gibi besin yanığı var çürüme yok. sadece su ve kök gübresi vermen lazım. onu da direk dalın dibine değil çevresine yay, kökler doğrudan değil büyüdükçe besin alsın

diğeri oksijen alamıyor delik açamıyorsan acil saksı değiş aksi halde ölecek filizin
Toprağı açıp havalandırmak için benden de bi yöntem gelsin. Saksın esnek plastik, bez vs ise nazik nazik saksıyı sık bırak bir kaç kez. toprak biraz açılır kökler rahatlar. Özellikle hafif nemliyken yaparsan bu işlemi toprak tane tane ayrılır.

benridarkblue

Kıdemli Üye
arkadaşlar toplu olarak hepinize çok teşekkür ederim ufak saksıda olanı akşam değiştirip daha güzel ve hava alabilecek bir saksıya koyucam . hatta yarın havanın güzel olması durumuna göre biraz havalandırıcam bitkiyi .. benim en büyük hatam bitkiye calmag verip üstüne de yetmeyip calmag ilaveli fısfıs yapıp ara sıra yapraklara sıkmamdı bu amatörlüğü nasıl yaptım bilmiyorum ancak böyle böyle öğreneceğim . hepinize tekrar teşekkürler :)

benridarkblue

Kıdemli Üye

dostum çok sagol degerli bilgilerin için . tek bir sorum daha olacak şuan halihazırda kök gübrem yok internetten söylesem gelmesi 4 5 günü bulur herhangi bir botanikçiden alacağım kök gübresi iş görür mü ?

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
dostum çok sagol degerli bilgilerin için . tek bir sorum daha olacak şuan halihazırda kök gübrem yok internetten söylesem gelmesi 4 5 günü bulur herhangi bir botanikçiden alacağım kök gübresi iş görür mü ?
kanka hayatım boyu botanikçi kullanmadım :) şimdi ne söylesem sallamasyon olacak...micro, vodoo,start, root juice tarzı fabrikasyon gübreler var köklenme için, onlar hakkında bilgi verebilirim ama yerine şunu kullan diyemem. zira bu gübreler içlerinde bazı faydalı bakteri ve mantarları içeriyor, kök salınımı ve çoğalım yaratıyorlar. aynı etkiyi gösterecel botanikçi ürünü olcağını sanmıyorum.

dünyanın sonu değil bitkin yine gelişir doğru ilerlersen. ancak ilk fırsatta yukarıda yazdıklarımdan birini edinmende fayda var. growun sonu blooum başında da bu gübreler aleni fayda sağlıyor

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
Linkteki ürünü incele, bütün kök gübrelerinin icinde olan ham madde. Cok iyi kök gelistirici bir ürün.
mikoriza tüm saydıklarımın hepsinden çok daha iyi ancak hem bi tık daha tecrübe istiyor kötü sonuç almamak için hem de siteden sipariş veremeyeceğini söylüyor. botanikçiden kastı şehir içlerindeki tarım dükkanları dostum. öyle bir dükkandan kök artırıcı bildiğin bişey var mı? yada ev yapımı?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • K Ksksjssjjsj:
    hahahaha ***** ***** **** ****** ****** ** ******** ****** **** ********** ****** ******* ***** hahahaha* *****
  • içiciadam içiciadam:
    * ******* hahahaha* ********* ****** hahahaha* *******
  • N nobetcikeyifci:
  • N nobetcikeyifci:
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ***** ******* ******* *** * **** **** ****** ********* ****** ********* *** **** ******** **** ******* ****** *** ****** ****** ****** ****** ****** ******** ******** hahahaha ***** ***** **** ****** ****** ** ******** ****** **** ********** ****** ******* ***** hahahaha* *****
  • NewGardener NewGardener:
    ***** *** ********* ******** ******** **** ********** hahahaha**** ********** *** ***** ****** ***** **********
  • içiciadam içiciadam:
    *** ***** ******* ***** *** *** **** ***** *** ******* *** ********* **** ******** **** hahahaha* ***** ********** ********* **** hahahaha*** * **** *** **** ******* ** *** ******* ****** *********
  • N nobetcikeyifci:
    ** ***** *** *** * **** ******** ***** * ***** ********* *** ******** ***** ***** **
  • K Ksksjssjjsj:
    hahahaha ****** ***** ****** ** ***** ** ***** ***** ***** ***** *** **** ***** ******** **** **** ***** **** ****** ***
  • SariTursu SariTursu:
  • K Ksksjssjjsj:
    **** **** hahahaha ****** * ******** hahahaha*** *********
  • N nobetcikeyifci:
    +1
  • K Ksksjssjjsj:
  • K Ksksjssjjsj:
    hahahahahahahaha
  • K Ksksjssjjsj:
  • SariTursu SariTursu:
    hahahahahahahaha
  • K Ksksjssjjsj: