Yaprakta Paslanmaya Benzer Leke Yardım.

istr

Ordinaryüs
Ustalar bitkinin 2. haftasında şu fotoda gördüğünüz lekeler çıkmaya başladı (foto 2. haftadan), diğer bitkimde yoktu ilk başta sadece bi bitkimde vardı, magnezyum yanığı sanıp gübreyi kestim enayi gibi ve bir mantar türü olacağını düşünmediğim için üzerinde durup gözlemlemedim. LST den sonra o fark ettim lekeler daha da koyulaşmış pas rengine dönmüş iyice, Yeni yapraklarda da çıkmaya başlayınca ne yapacağımı bilemedim yardımcı olun lütfen, daha sonra diğer bitkinin de alt yapraklarına yeni yeni sıçramaya başladığını gördüm. Bu sorunu acil çözmem gerekli, ne öneriyorsunuz.
https://www.growkent.com/urun/biobizz-leafcoat-0-5-ml-sprey Bu spreyi alarak kullanmaya başlayacağım artık, mevcut olan mantardan nasıl kurtulacağım konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. 29. günü bugün bitkinin, bitki bodur.

Konu başlığını benzer çözüme ihtiyacı olan diğer arkadaşlar da bulabilsin diye güncelledim

Çözüm olarak yesil888 hocamın yolundan gideceğiz, sonuçları olumlu veya olumsuz olarak belirtirim ( olumlu duruyor)

Son düzenleme:

istr

Ordinaryüs
bana azot fazla gibi geldi
Yok brom azotla ilgili bir fazlalık yok, 2 sulama boş geçtim yazıda da belirttiğim gibi ben de magnezyum yanığı sanıp, 2 haftadır herhangi bir gübreli sulama yapmama ramen lekeler artıyor, ve siyahla başlayıp pas rengine dönüyor lekeler, araştırmalarım sonucu mantar olduğuna emin gibiyim

Cloudx

Kıdemli Üye
Yok brom azotla ilgili bir fazlalık yok, 2 sulama boş geçtim yazıda da belirttiğim gibi ben de magnezyum yanığı sanıp, 2 haftadır herhangi bir gübreli sulama yapmama ramen lekeler artıyor, ve siyahla başlayıp pas rengine dönüyor lekeler, araştırmalarım sonucu mantar olduğuna emin gibiyim
2 sulama boş geçmen önemli değil aslında brocum neyse ben fikrimi söyledim. Umarım ben haklıyımdır

kanka banada mantar gibi gelmedi mantar daha çok beyaz leke olarak ürüyor böyle nokta nokta çürüme değilde direk kurutuyor bu başka banada besin fazlası gibi geldi

istr

Ordinaryüs
Kanka o görseli ben türkçeleştirdim hatta da :D ben de dediğim gibi mantar olma ihtimalini hiç düşünmedim, ama gübre yanığı olsa üst yapraklarda için bir sebep göremedim, tohumdan bu güne sadece bir kere an tablosuyla sulandı. yine potasyum yanığı olma ihtimali tabi var, ama bu semptomlar diğer bitkimde bir sulama sonrası çıkmadı, normalde hep önce sağ sonra sol bitkiye bakardım, geçen önce solun yaprağına dokundum sonra sağın ondan sonra başlangıcını sağ bitkinin yaprağında da gördüm. Mantar türlerini de araştırdım baya, beyaz ilerleyenler genelde küf oluyor, bunun yaprağın içinden çıkan bir mantar türü olma riski var, semptomlar çok benzer. Ustalar bu konuda bizi aydınlatacaktır potasyum fazlasıysa daha kolay çözeriz

Potasyum fazlasıysa da ki oda çok olası flush mı atmam gerekli, umarım potasyum fazlasıdır. Sağ bitkide sonradan baş göstermesi biraz bu ihtimali gözümde düşürüyor olsa da olası

Son düzenleme:

istr

Ordinaryüs
Yanıklar yaprağın çok orta noktalarına yakın çıktığı için potasyum ihtimalini de çok değerlendirmedim

Yesil888

Ordinaryüs
@Kanka @Xcd @Yesil888
Hocalarım sorularım öncelikli olarak size, cevabı buradan iletirseniz çok sevinirim chate bakmaya çok vakit bulamıyorum
Ustalar bitkinin 2. haftasında şu fotoda gördüğünüz lekeler çıkmaya başladı (foto 2. haftadan), diğer bitkimde yoktu ilk başta sadece bi bitkimde vardı, magnezyum yanığı sanıp gübreyi kestim enayi gibi ve bir mantar türü olacağını düşünmediğim için üzerinde durup gözlemlemedim. LST den sonra o fark ettim lekeler daha da koyulaşmış pas rengine dönmüş iyice, Yeni yapraklarda da çıkmaya başlayınca ne yapacağımı bilemedim yardımcı olun lütfen, daha sonra diğer bitkinin de alt yapraklarına yeni yeni sıçramaya başladığını gördüm. Bu sorunu acil çözmem gerekli, ne öneriyorsunuz.
https://www.growkent.com/urun/biobizz-leafcoat-0-5-ml-sprey Bu spreyi alarak kullanmaya başlayacağım artık, mevcut olan mantardan nasıl kurtulacağım konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. 29. günü bugün bitkinin, bitki bodur.
Kanka bu kesinlikle mantar degil. Aslinda %90 teshisi koydum ama seni yaniltmamak icin hangi gübreyi kullanidigini ve nasil gübreleme yaptigini bilmek istiyorum

istr

Ordinaryüs
Kanka bu kesinlikle mantar degil. Aslinda %90 teshisi koydum ama seni yaniltmamak icin hangi gübreyi kullanidigini ve nasil gübreleme yaptigini bilmek istiyorum
Usta saol öncelikle mantar olmadığını bilmek çok rahatlatıcı,
Gübre için kullandığım tabloyu iletiyorum, sadece 2. hafta yazan kısmı 2 sulama önce cal mag hariç şekilde verdim sulamadan hemen sonra lekeler oluştu, cal mag ı daha sonraki sulamada verdim, autolarım çok bodur oldukları ve konuda gönderdiğim lekeler oluştuğu için gübreyi kestim ondan sonraki sulamada da bomboş suladım. ( 2 gün önce) 29. günlerindeyiz şuan.
Gübreleme için kullandığım tablo burada ; dediğim gibi sadece 2. hafta denilen kısmı calmagsız verdim, calmagı sonra boş sulamada verdim
1702241846326.png

Yesil888

Ordinaryüs
Kanka bu potasyum eksikligi, Aslinda pek dert edecek bir durum degil, su anda sadece bir kac yaprakta görmüssündür, normal gübrelemeye dön sikinti kalmaz, o lekeler kalacak ama cogalmaz. Gördügüm resimde cok isik yansimasi var, ayni senin gördügün gibi bir foto cekip yüklersen baska sikinti var mi diye bakarim. Sana tavsiyen, calmagi yapraklardan ver.Cok daha kontrollü ve saglikli. Biliyormusun yapraktan calmag vermeyi?

istr

Ordinaryüs
Kanka bu potasyum eksikligi, Aslinda pek dert edecek bir durum degil, su anda sadece bir kac yaprakta görmüssündür, normal gübrelemeye dön sikinti kalmaz, o lekeler kalacak ama cogalmaz. Gördügüm resimde cok isik yansimasi var, ayni senin gördügün gibi bir foto cekip yüklersen baska sikinti var mi diye bakarim. Sana tavsiyen, calmagi yapraklardan ver.Cok daha kontrollü ve saglikli. Biliyormusun yapraktan calmag vermeyi?
Usta çok teşekkürler şuan güncel görsel yok çektiğim zaman ileticem, yapraktan calmag vermeyi yine senden duymuştum, nasıl yapıldığını bilmiyorum öğretirsen yapayım.

Bu yöntemi kullanırken calmag ı gübreli sulamayı yaptıktan hemen sonra mı yoksa herhangi bir zamanda mı yapmak gerekli bir de

Yesil888

Ordinaryüs
Kanka, aslinda kalsiyum hic bir gübre ile karistirlmadan verilmesi bir gübre, cünki kalsium diger gübrelerle reaksiyona girerek kimyasal tuz üretir, bu da bitkinin gelismesini olumsuz etkiler. 1 lt suya 1 ml calmag karistir, PH ayarlamana gerek yok. Isiklar kapanmaya yakin bolca sik yapraklara günde 1 kere. Calmag eksikligini nasil anlarsin? Bak kanka yapraklarin damarlari acik yesil, beyaza dönmüs ve yapraklarin yesili canli degil, mat. Bu calmag eksikliginden. Yapraklar tam yesil ve canli degilse bu herzaman bir sikinti demektir.

istr

Ordinaryüs
Kanka, aslinda kalsiyum hic bir gübre ile karistirlmadan verilmesi bir gübre, cünki kalsium diger gübrelerle reaksiyona girerek kimyasal tuz üretir, bu da bitkinin gelismesini olumsuz etkiler. 1 lt suya 1 ml calmag karistir, PH ayarlamana gerek yok. Isiklar kapanmaya yakin bolca sik yapraklara günde 1 kere. Calmag eksikligini nasil anlarsin? Bak kanka yapraklarin damarlari acik yesil, beyaza dönmüs ve yapraklarin yesili canli degil, mat. Bu calmag eksikliginden. Yapraklar tam yesil ve canli degilse bu herzaman bir sikinti demektir.
Benim ışıklar 24/0 hocam nasıl yapayım onu

Yesil888

Ordinaryüs
Ben 18/6 yapiyorum her zaman, neden dersen, bitkinin de bir canli oldugunu unutma ve onunda dinlanmeye ihtiyaci var. Ayrica bitki isik yanarken enerji üretir ve onu karanlikta gelismek icin kullanir, yani bitki karanlikta gelisir. Al 18/6 ya 3-5 gün sonra gelismedeki farki göreceksin.

istr

Ordinaryüs
Ben 18/6 yapiyorum her zaman, neden dersen, bitkinin de bir canli oldugunu unutma ve onunda dinlanmeye ihtiyaci var. Ayrica bitki isik yanarken enerji üretir ve onu karanlikta gelismek icin kullanir, yani bitki karanlikta gelisir. Al 18/6 ya 3-5 gün sonra gelismedeki farki göreceksin.
Usta auto normalde 20/4 yapıyordum, karanlıkta sıcaklığa hakim olamıyorum 17 18 derecelere düşüyor, o yüzden ışığı ayarlama şansım yok şuan için, ama imkan kovalayıp yapabilirsem yapacağım

Yesil888

Ordinaryüs
Kanka bitkinin bodur kalmasinin nedeni cikti ortaya. Fazla isik süresi, sicaklaklik. Kafam iyi ama sana bir sey daha söyliyeyim. Simdi aklima gelmiyor, verdigin isik gücü ile verdigin isik süresini cok iyi ayarlamak lazim. Yani bitkinin günlük alacagi bir isik miktari var, fazlasida, azida gelismede olumsuz etki yapar. Ayilinca kafam yerine gelir bu konuda link atarim sana.

istr

Ordinaryüs
Usta bitkiler zaten yavaş geliştiği için 18/6 ya girmedim hiç ama sıcaklık ayarlayabileceğim bir saatte 4 saat kapalı kalacak şekilde 20/4 ayarladım, yarın ya da sonraki gün gübreli sulayacağım, calmag ı sulamadan önce mi vereyim veya ne kadar önce veya sonra vereyim

4 saat karanlık yeterli olur mu ne dersin? 6 saate zorlayayım mı

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    ****** ****** ****** ********* ********* hahahaha ****** **
    +1
  • TabldotLife TabldotLife:
    ****** ****** ***** **** ********* hahahaha ****** **** * ** ********** *****
    **** ****** *** **** ****** ********* ******** ********** ****** ****** ***** ***** **** ********** ******** ******
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
    hahahaha*** ******* hahahaha *** ******** *****
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
    **** ********* hahahaha*** ********** ***** *** ****** ********
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
    *** ****** ****** ******** ******** *** ******* ********* hahahaha*** ********* hahahaha*** ********** ***** *** ****** ********
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
    ******* hahahaha****** hahahaha***** hahahaha* hahahaha
    +1
    ******** ***** ****** ***** **** ****** ********* ********** * ******** ****** *** *** ***
  • bandaleros bandaleros:
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
    ******** ***** ****** ***** **** ****** ********* **** ******** **** ****** ******* ** ***** ***** *********
  • TabldotLife TabldotLife:
    ***** ******** ****** ***** *** *** **** ***** ******* ****** ****** **** ******* ****** **
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
    ******* ****** ***** * ** ***** ******* ******* *** **** hahahaha ***** ***
    **** ******* ***** ***** ***** ***** *** ***** ******** ****** ***** *** *** **** ***** ******* ****** ****** **** ******* ****** **
    +1
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
    ******* ****** **
    +1
    ***** *** ********** ***** ********* **** ******* ***** ********* ****** **
    +1
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
    hahahahahahahaha
  • BEŞİKTAŞ BEŞİKTAŞ:
    hahahahahahahaha