Yeni başlayanlara ufak destek kankalar

Newgrowcu

Yeni üye
Merhaba kankalar bir kaç gün önce aşağıdaki seti aldım ve başladım birkaç sorum var yardımcı olursanız çok sevinirim.

İçerdeki havayı tazelemek için sete eklediğim mini hava fanı bozuldusuan sadece vantilatör çalışıyor bu büyük bir sorun mudur ?
Ve ayrıca yeni başladığım ıcın 10 gün sonra gübrelemem gerektiğini okudum ilk gübreleme icin izleyip yapabileceğim bir video bulamadım yardımcı olursanız sevinirim
Ayriyetten suyun pH ını nasıl ayarlıyorsunuz ben biraz zorlanıyorum bu konuda :(
Aşağıdaki fotoğrafda daha ilk gününden bir kare

Kankacım öncelikle hayırlı olsun. Çıkış fanı mutlaka olması gerekiyor kanka içerideki havanın devirdaim olması lazım. Gübre konusunda bitkinin boyutuna göre gübrelemeye başlarsın, tahminimce ikinci katı çıkmaya başlayınca toprak eğer lightmix kullanıyorsan gübrele, allmix veya aşırı gübreyi topraksa en az 20 gün gübre verme bitkine. Gübre olarakta hangi marka kullanıyorsan o markanın takvimindeki şekilde 1 litre su başına çizelgede belirtilen oranın yarısı kadar gübre karıştırıp bitkine verdiğin su kadar gübreli suyu ver, ihtiyacına göre bitkinin bir gübreli bir boş sulama yapabilirsin. Ph olayını ben test kağıdı ve düşürücüyle hallediyorum, yaklaşık 1 litre suya iki damla atıp ölçüyorum istediğim pha gelene kadar damla damla veriyorum sende bu şekilde yapabilirsin eğer ph metren varsa daha avantajlı.

Newgrowcu

Yeni üye
Çok teşekkür ederim bilgi için lightmix toprak ve bugün baktığımda 4 tohumda hiç etki yok yani şifre 5 tohum 6-7 cm boyları ama 4 tohumda hiç hareket yok onları nasıl kurtarabilirim bilgin varmı :( ve biobiz kullanıyorum gübre olarak yani daha kullanmadımda elimde olan onlar ve ph metrem var pH olayını sorunsuz çözdüm ışık açıkken kabin sıcaklıgı 28-28.5 ları görüyor buhar makinem olmadığı ıcın bu sıcaklığa cıkıyor olabilir mi ?

Çok teşekkür ederim bilgi için lightmix toprak ve bugün baktığımda 4 tohumda hiç etki yok yani şifre 5 tohum 6-7 cm boyları ama 4 tohumda hiç hareket yok onları nasıl kurtarabilirim bilgin varmı :( ve biobiz kullanıyorum gübre olarak yani daha kullanmadımda elimde olan onlar ve ph metrem var pH olayını sorunsuz çözdüm ışık açıkken kabin sıcaklıgı 28-28.5 ları görüyor buhar makinem olmadığı ıcın bu sıcaklığa cıkıyor olabilir mi ?
Tohumları peçetede çimlendirmek daha pratik oluyor eğer bu şekilde yapmadıysan birdahakine deneyebilirsin. Direk toprağa gömdüysen biraz bekle illaki çıkacaktır. 29-30 a kadar sıcaklık normal ama bunun üstüne çıkmamalısın. Nemi tutabildiğince yüksek tut ama ortalama 65-85 arası olması gelişim açısından büyük önem arz ediyor.

Türk

Üye
Tohumları peçetede çimlendirmek daha pratik oluyor eğer bu şekilde yapmadıysan birdahakine deneyebilirsin. Direk toprağa gömdüysen biraz bekle illaki çıkacaktır. 29-30 a kadar sıcaklık normal ama bunun üstüne çıkmamalısın. Nemi tutabildiğince yüksek tut ama ortalama 65-85 arası olması gelişim açısından büyük önem arz ediyor.
Reisim bende bir gün suda bekletip direk torf tablete koydum tohumları. Ve 3 gündür tık yok tabletlerde. Dün ışığın altına aldim tabletleri. 65 nem 27 28 derece sıcaklık var. Ve yapmamı önerirsin?

Reisim bende bir gün suda bekletip direk torf tablete koydum tohumları. Ve 3 gündür tık yok tabletlerde. Dün ışığın altına aldim tabletleri. 65 nem 27 28 derece sıcaklık var. Ve yapmamı önerirsin?
Dostum biraz sabret illaki çıkacaktır, peçetede çimlendirirken bile 36 saate kadar sürüyor sen toprağa ekerek bu aşamayı atlamış oluyorsun, o yüzden toprakta önce çimlenecek sonra filizlenecek 5-6 gün sürebilir diye tahmin ediyorum

Türk

Üye
Dostum biraz sabret illaki çıkacaktır, peçetede çimlendirirken bile 36 saate kadar sürüyor sen toprağa ekerek bu aşamayı atlamış oluyorsun, o yüzden toprakta önce çimlenecek sonra filizlenecek 5-6 gün sürebilir diye tahmin ediyorum
Teşekkürler dostum yorumun için. Peki tabletlerin oldugu kutuyu buzdolabi posetine grcireyimmi? Çok yoğuşma oluyor poşet olunca. Deldim ama yine de yogudma cok oluyor. Nem makinesi de ışıkta açık sürekli

Teşekkürler dostum yorumun için. Peki tabletlerin oldugu kutuyu buzdolabi posetine grcireyimmi? Çok yoğuşma oluyor poşet olunca. Deldim ama yine de yogudma cok oluyor. Nem makinesi de ışıkta açık sürekli
Kanka poşet değilde yarım litrelik pet şişeyi kesip delikler açıp üzerine geçirebilirsin, nem alırken aynı zamanda havalanması lazım

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Ahh Mi Sahh Ko Ahh Mi Sahh Ko:
  • Bandaleros Bandaleros:
    +1
  • Bandaleros Bandaleros:
    **** *** hahahaha ****** ***** ******** **** hahahaha** ******** *** ** **** ******** *******
    +1
    ********** ***** ***** ********* ****** hahahaha** *
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*******
    *** ******** ***** ********** **** ****** hahahaha*** ****
    +1
  • E Extremist:
    ***** hahahaha
  • A Asidty:
  • E Extremist:
  • A Asidty:
    ********** **** ***** ******* ******** ***** ******** **** ****** **** ********** ***** ** *****
  • E Extremist:
    ********** ********** *** **** ******* ****** ******** hahahaha ** ********** **** hahahaha* hahahaha
    ********** **** ***** ******* ******** ***** ******** **** ****** **** ********** ***** ** *****
  • A Asidty:
  • A Asidty:
    **** ***** hahahaha ******* ******** ******** *****
  • E Extremist:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha
    **** ***** hahahaha ******* ******** ******** *****
  • E Extremist:
  • A Asidty:
    hahahaha**
  • P PitchBlack:
    ********** ******** ********* *** ****** **** *** **** ** ** *** ****** ********* ********
  • P PitchBlack:
    ******** ********* **** hahahaha *** ** ********* ******* ******* hahahaha* ** ******** ******
  • P PitchBlack:
  • O obeb:
    ********** ******** ********* *** ****** **** *** **** ** ** *** ****** ********* ********
  • LT Soap LT Soap:
    ******** ****** ********** ****** ******* ****** ** *
  • LT Soap LT Soap:
    ******** ******* **** ****** hahahaha* *** **** ******** ********** ****** *** hahahaha* ******* hahahaha**
  • LT Soap LT Soap:
    LT Soap LT Soap: **** ******