Yeni bir fikir atıyorum ortaya geliştirmeli hep birlikte.

immortalcasper

Yeni üye
Arkadaslar merhaba.

Geçen gece kafam güzel yatakta düşünürken bir kaç fikir geldi aklıma araştırdım fakat hic birşey bulamadım bu konuyla ilgili,sizlerle fikrimi paylaşıp daha da Geliştirebiliriz diye düşündüm. Şimdi den yorum yapan ve fikrime katkı saglayanlara teşekkür ederim.
BU arada imla hataları felan olursa affola kafam güzel yazmaya çalışıyorum :)

Evet fikrime gelicek olursak, hydro sistem de hava motoruyla köklere oksijen pompalıyoruz ve devamlı suyun icinde kalmasını saglıyoruz bildiginiz gibi hydro sistemler de yetişen bitkilerin daha cabuk büyüdüğü ve verimin fazla oldugu kanıtlanmış bir gerçek.
Ben kendi sistemimden yola çıkarak.
Bez saksıda coco ile grow yapıyorum 20 litre bez saksı kullanıyorum ama kuruması 5 gün felan sürdügü icin daha fazla su vermeye korkuyorum. Haftada 2 yada 3 kere su versek bitkinin daha fazla büyüdüğünü görebiliriz diye düşünerekten hem toprağın daha cabuk kuruması hemde köklere daha fazla oksıjen gitmesi icin bez sakının altına çapı kadar bir tahta kestirip tahtayı yerden cıtalar ile yükseltip ortasına 12 cm pc fanı takarak devamlı saksının altına vurmasını saglasak yardımcı bir malzeme olurmu diye düşündüm sizin fikirlerinizede acıgım bilgisi olan arkadaslarımın degerli yorumlarını bekliyorum.
Not: bu sistem hem toprak hem coco ikisi icinde düşünülmüştür benim sistemim coco oldugu icin örnegi onun üzerin den verdim.

Keyfiniz tıkırında dumanınız bol olsun.

Bugün gittim parça kestirdim bir saksımda deniyecegim gelişmeleri sizinle paylasıcam.

Son düzenleme:

karamamba

Yeni üye
Cocoyu toprak gibi kullanmak çok yanlış bir tercih. Cocoyu perlit ile karıştırıp toprak kıvamında hidroponik sistemler kurabilirsiniz. Coco günde belli periyodik saatlerde damla sulama ile sulayarak en iyi performansı gösterir. Ayrıca toprak ve coco ne olursa olsun tam kuruyana kadar asla beklememek lazım. Ayrıca saksının erken kuruması havalanmasından ziyade köklerle ve bitkinin sağlığı ilede alakalı. Ne kadar kök varsa o kadar çok ve hızlı beslenir saksında bu doğrultuda hızlı kurur. Tam araştırarak medya seçmek en mantıklısı olur diye düşünüyorum. Bol şans

immortalcasper

Yeni üye
Cocoyu toprak gibi kullanmak çok yanlış bir tercih. Cocoyu perlit ile karıştırıp toprak kıvamında hidroponik sistemler kurabilirsiniz. Coco günde belli periyodik saatlerde damla sulama ile sulayarak en iyi performansı gösterir. Ayrıca toprak ve coco ne olursa olsun tam kuruyana kadar asla beklememek lazım. Ayrıca saksının erken kuruması havalanmasından ziyade köklerle ve bitkinin sağlığı ilede alakalı. Ne kadar kök varsa o kadar çok ve hızlı beslenir saksında bu doğrultuda hızlı kurur. Tam araştırarak medya seçmek en mantıklısı olur diye düşünüyorum. Bol şans

Maalesef dostum eldeki imkanlar dahilinde coco yu öyle kullanıyorum. Saol yorumun için.

Aemili31

Müptezel
Kanka diyelim ki yazdığın uygulamayı yaptın saksının altına fanı koydun. Suladıktan sonra sulama suyu elbet saksının altından akacak ve fanlara gelip bozabilecek buna ne düşündün.

immortalcasper

Yeni üye
Kanka diyelim ki yazdığın uygulamayı yaptın saksının altına fanı koydun. Suladıktan sonra sulama suyu elbet saksının altından akacak ve fanlara gelip bozabilecek buna ne düşündün.

Kankacım bunu düşünmemek icin ahmak olmak lazım zaten. Benım yerım pek musaıt olmadıgı icin ben bitkilerimi alıp banyoda sulama işlemlerini gerceklestırıyorum vede calıstıgım icin ısıgın acık oldugu dönemlerde suyu vermem gerekiyor. Bu yüzden suladıktan sonra 1 saat kadar banyoda süzülmesini bekliyorum daha sonra yerıne alıyorum. Bu sıstemi yapıcak arkadaslarım da bunu düşünerek yola cıkacaklardır eminim.

Aynı durumdayız knk bende senin gibi yapıyorum

Kankacım bunu düşünmemek icin ahmak olmak lazım zaten. Benım yerım pek musaıt olmadıgı icin ben bitkilerimi alıp banyoda sulama işlemlerini gerceklestırıyorum vede calıstıgım icin ısıgın acık oldugu dönemlerde suyu vermem gerekiyor. Bu yüzden suladıktan sonra 1 saat kadar banyoda süzülmesini bekliyorum daha sonra yerıne alıyorum. Bu sıstemi yapıcak arkadaslarım da bunu düşünerek yola cıkacaklardır eminim.

koranay

Yeni üye
dostum grafen diye bir madde var ama bu madde hava geçiriyor ama su geçirmiyor diye biliyorum esnek bir malzeme haa grafen nedir dersek kursun kalemin içi kursun diye biliniyor ama madde olarak bu yüzyılın maddesi araştır maddeyi grafen. bu yüzden alttan kurutma işlemini suyun aşağı akmasında kurutucu fanın sudan etkilenmemesi için uygun olabilir belki bir an dur ve düşün ... esnek tabaka şeklinde olacak hava geçirecek ama su geçirmeyecek ......?

immortalcasper

Yeni üye
dostum grafen diye bir madde var ama bu madde hava geçiriyor ama su geçirmiyor diye biliyorum esnek bir malzeme haa grafen nedir dersek kursun kalemin içi kursun diye biliniyor ama madde olarak bu yüzyılın maddesi araştır maddeyi grafen. bu yüzden alttan kurutma işlemini suyun aşağı akmasında kurutucu fanın sudan etkilenmemesi için uygun olabilir belki bir an dur ve düşün ... esnek tabaka şeklinde olacak hava geçirecek ama su geçirmeyecek ......?
Mantıklı kanka araştırıcam söyledigini eger maliyeti cok yüksek degilse kolaylık acısından baya bir yardımcı olabilir. Teşekkürler.

cemsid

Üye
Küçük masa üstü vantratörlerde senin dediğin işi göre bilir mi dostum ? Nerede gördüğümü hatırlamıyorum ama saksılara vantratör çeviren insanlar vardı. Düşük güçte yapıyorlar bunu, kuruması daha hızlanıyor. Hem hava sirkülasyonuna da faydalı oluyordu.

immortalcasper

Yeni üye
Küçük masa üstü vantratörlerde senin dediğin işi göre bilir mi dostum ? Nerede gördüğümü hatırlamıyorum ama saksılara vantratör çeviren insanlar vardı. Düşük güçte yapıyorlar bunu, kuruması daha hızlanıyor. Hem hava sirkülasyonuna da faydalı oluyordu.

Dogru bir cok yabancı grower onu yapıyor bende gördüm ama benim aslında yapmak istedigim köklere yani saksının alt kısımlarını kurutmak, zaten havalar sıcak ve topragın üst kısımları cabuk kuruyor alt kısımlara parmak sokuyoruz hala nemli geliyor ve su vermeye korkuyorum bu yüzden böyle birşey geliştirmek istedim. Birde köklere devamlı temiz hava taşımak. Bildigimiz gibi karbondioksit agır gaz oldugu icin oda tabanda birikiyor onuda köklere ulaştırmak icin kolaylık olabilir bu sistem. Yorumun icin tesekkur ederim dostum

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Karsiyaka Karsiyaka:
  • Karsiyaka Karsiyaka:
    ******** ******* ******* ********* ***** ********* ******* ********* ******* **********
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    ********** **** hahahaha* *** hahahaha* *** ********* hahahaha hahahaha* ******** ** ****** ********* ***** hahahaha ******* ** ****** **** ******** ******** ***** *****
    +1
  • Karsiyaka Karsiyaka:
    ** ***** hahahaha** ******** ****** **** ****** ***
  • NewGardener NewGardener:
    *** **** ********* hahahaha hahahaha* ******** ** ****** ********* ***** hahahaha ******* ** ****** **** ******** ******** ***** *****
    hahahahahahahaha
    +1
  • Night owl Night owl:
    ****** ****** ****** ********* ******** ** ***** ****** ********* ********* **** *** ** ****** ***** ********* ***** ***** **** ***** *** ******** ******* ******** ******* ******* ********* ***** ********* ******* ********* ******* **********
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
    ****** *** ***** ********* ** **
  • NewGardener NewGardener:
    *** ********* hahahahahahahaha
    +1
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
    **** ***** hahahaha*
  • Night owl Night owl:
    ****** ******* **** ******* **** **** **** ******* hahahaha ******* ****** hahahaha* ** ******** *** ******* hahahaha ** **** ** hahahaha ******** ******** ****** ***** ****** **** ********* ********* hahahaha** ****** ****
  • Night owl Night owl:
    ********* ******* ******* ********* ***** **** hahahaha
  • Night owl Night owl:
    ****** ******* **** ******* **** **** **** ******* hahahaha ******* ****** hahahaha* ** ******** *** ******* hahahaha ** **** ** hahahaha ******** ******** ****** ***** ****** **** ********* ********* hahahaha** ****** **** ********* ***** ** hahahaha***
  • Night owl Night owl:
    ***** ******* ******** *** **** ********* ****** **** ******* ******* **** **** ******* ********* ******** ***** hahahaha* ********** ** ******** ***** ***** ***** ********** ******** ****** ****** ********* **********
  • Night owl Night owl:
    hahahaha **** **** ******* ***** ******** hahahaha**
  • Night owl Night owl:
    ***** ****** ***** ******** hahahaha ***** *****
  • I ichbinkrytpon:
    I ichbinkrytpon: ***** ********