Yenilere-Acemilere örnek sistem kurdum

karlibas

Yeni üye
Selamlar kankalar, forumda hergün yeni konular açılıyor yok işte yeni başladım nasıl yapayım sorular sorular ardı gelmez.
yeni kankalarıma örnek teşkil etsin diye kullanmadığım lavoboyu aldım grow odası yaptım. Ucuzundan da bir sistem kurdum,amacınız şu olacak kanka ucuz yollu bir sistemle işi öğrenecek artı kafayı bulucaksınız, şimdi kanka yeni başladıysan benzer bir sistem kuracaksın düşe kalka öğreneceksin hasadını da bir sonraki growda arttırmaya çalışıcaksın olay bu.

Sisteme gelecek olursak :
Işık: 4 tane CATA 150W CFL ampul (bunları foruma getiren cear kankamızdır) bu cfl'leri ilk defa deniyorum bakalım görücez.
3 adet aliexprees 50w ledlerden kurduğum sistem bunu da ilk defa deniyorum hep beraber görücez.

Toprak:Yerel çiçekciden aldığım yerli marka toprak değerleri gayet iyi+ bu toprağa yüzde 20 perlit + kilo başına 50 gram civarı solucan gübresi(değerleri göz kararı belirliyorum kanka nasıl iyi görünürse gözüme)

Gübre : Biobizz alg A mic (bu dalgayı her growumda kullanırım yaprakları sıktın mı ertesi gün bir bakıyorsun yapraklar yemyeşil),biobizz fish mix , grow ve bloom için katı toz gübreler(green house seed marka),seltop diye çiçekcide gördüğüm bir sıvı besin  değerleri 18-6-19-3 ( bu malı normalde kullanmam ucuz diye aldım deniyicem),paranız varsa sıvı grow-bloom gübreleri alın kankalar ben burada deneysel ve ucuz gidiyorum.

Nem : kullanılmayan lavaboda yaptığım için su giderini tıkadım orada 10cm su birikintisi + ıslak havlu falan yüzde 60 ın altını görmedim.

Tohum : Yeni başlıyanlar için dedik, ucuz yollu dedik , tabi ki de köfteciden aldığımız hoşumuza giden sigaranın tohumları ( 5 tohum ektim kanka 5 i de erkek çıkarsa taklayız)

Saksı : ilk 2 hafta için 5 litrelik plastik saksılar aldım kanka cinsiyeti erkek çıkanları **** edicez kızları 19 litrelik bez saksılara taşıyıcaz.

Gelelim planlamaya kankalar şimdi diyorsun ki nasıl çatlatıcaz 5 köfteci tohumunu da köklendirdiğim sistem şöyle, bir bardak doğal kaynak suyuna attım tohumları 2 gün karanlıkta bıraktım, sonra bir gün ıslak peçete arasında bıraktım, kökler yarım-1 santim arası çıkmıştı attım toprağa hepsi filizlendi.

Burada amaç hem öğrenmek hem de hızlı  gitmeye ve sonuç almaya çalışıyoruz o yüzden grow süresini 12 hafta tutmayı planlıyorum, bunun için de Sea of green tarzı birşey yapıcaz, filizleri ilk 3 hafta 22-2 ışık periyodunda bırakıyoruz, hiç karanlık da vermeye bilirsiniz fakat ben önceki growlarımda şunu gördüm ki yaprak sorunlarını çözmede karanlık süresini biraz arttırmak faydalı olabiliyor.
3.haftadan sonra başlıyoruz kanka yavaş yavaş çiçeklendirmeye almaya şunu aklınızda tutun ki bitkinizi vegden flowera aldığınızda bitkiniz görüntü olarak 2-3 kat arası büyür, bunu göz önüne alarak çiçeklenmeye geçme zamanınınızı sonraki haftalara çekebilirsiniz.
4.hafta ışık süresini her geçen gün azaltarak 12 saate çekiyoruz. 5. haftalar ve sonraki haftalar 12 saat ışık periyodu tahminen 11-12 haftada hasat.

Alan dar (75*75cm), ışıklarım da daha önce denemediğim tarzda olduğu için 2 bitki yetiştiricem 40 ar gram kuru alırsak kralız.

Konuyu haftalık olarak fotoğraflarla güncelliyicem.

Sistemin genel görünüşü ve filizlenmenin 2. günü.
a59d177d-130f-4b6a-bb08-59ae7d3a4e26.jpg
6ff41f34-07aa-4589-88ce-8c19943a5ad6.jpg
5148c391-227e-472d-a278-024e147a4707.jpg
6320inciz5945077.jpg
1390incio4685324.jpg

karlibas

Yeni üye
okumamışsın kanka ondan bilemedin sen , 600 w clf her biri 8bin lümen cepten çıkan para 100 lira

Kaa

Yeni üye
Suan orda en kotu 20bin lm var. Kanka hersey tamamda merakim sudur bu cfl ler ile bastan sona yani hasat a kadar gidermiyiz tek tip isik ile

karlibas

Yeni üye
Kaa' Alıntı:
Suan orda en kotu 20bin lm var. Kanka hersey tamamda merakim sudur bu cfl ler ile bastan sona yani hasat a kadar gidermiyiz tek tip isik ile
Gider fakat watt başına alacağın verim hps ya da led'e göre çok daha düşük olur, o yüzden 3 tane 50w cob led ekledim.
monoarmy' Alıntı:
sistem kaliteye göre çok maaliyetli kanka
180 lira para harcadım zaten torbacıdan gramını 100 liraya alıyorum.

Zehir61

Yeni üye
Kankalar 150 w cfl alcağınıza 300 w bitkiler için cfl var ondan alın biraz pahalı ama mükemmel görüyor teki 19 bin lümen tavsiye ederim

Wking

Yeni üye
Rica etsem alıntı yapıp cevaplarmısınız ?

Köfteci tohumu nedir nerden bulabilirim ? ( istanbul )

Hsyn84

Yeni üye
Cvp: Yenilere-Acemilere örnek sistem kurdum

Wking' Alıntı:
Rica etsem alıntı yapıp cevaplarmısınız ?

Köfteci tohumu nedir nerden bulabilirim ? ( istanbul )

Köfteci tohumu torbacıdan aldığın esrarın tohumu

E A Ç

Yeni üye
Kıbrısdamısın

Kıbrıstamısında gramı 100 tl. Bu arada kıbrısta olan varsa köfteye ihtiyacım varrr

cear

Yeni üye
Öncelikle selam ağalar. Kimsenin sözünün üstüne söz söylemek istemem kimseye de ispat sunmak istemem ancak çok boş muhabbet dönüyor hayatında daha grow lambasi gormemis şahıs lamba icin akil veriyor falan. Ne gerek var ki böyle şeylere. 

cata 150watt ampul heryerde 8000 lumen yazar. Ama kutusunda 12500 lumen yazar. Orjinali olcturdum 12bin lumen civarıdır. kendisi 150watt yaydigi isik 600watt gucundedir.  normal cfl boyutlarindan ortalama 6 kat daha buyuktur kendi balasti vardir.

kendim 4 tane cata ile 4 bitki buyutuyorum 2 tanesi auto 2 tanesi kofteci haze. ve çok memnunum arkadaşlar. masallah pek sagliklilar. bir arkadasima osram 23w 1600 lumen 9 tanesi ile sistem yaptik. autolari ayni filizlendirdik. benim 1 tane cata kadar iyi buyutemiyor.  

tavsiyelerim ilk 2 hafta 15 cm den daha fazla yakinlastirma lambayi boyu kisa kalabilir. iki hafta sonra yapraga degecek sekilde dahi yakinlastirabilirsin dostum. lambalari hafif nemli bir bezle karanlik ve sogukken iki haftada bir sil. biriken tozlar isigi biraz dusuruyor zamanla. 

vermisol solucan gubresi oneriyorum degerleri guzel veg doneminde sana cok lazim oluyor. 3 lt alsan sana yeter 5lt saksiya 2 avuç döksen yeterli olur dostum. muazzam bir faydası var.

eğitim vermeyi unutma hatta ilk denemen icin birinin kelleyi ucur , birinin surekli yapraklarini buda falan kendin gozlemleyerek bir ust seviyeye cikarsin grow dünyasında.

Konuyu takipteyim şimdiden bol hasatlar.

Not: Lutfen alinti yapmadan cevaplayın

karlibas

Yeni üye
Cear tavsiyelerin için teşekkürler moruk , bu ilk growum değil ilk defa yapacaklara bu işin ne kadar asgari şartlarda yapılabileceğini göstermek için kurduğum bir sistem. Solucan gübresi kullanıyorum toprağımın karışımında yüzde 10 var hali hazırda.
Son olarak bir güncelleme fotoğrafı atayım 12.gündeyiz
Vevv3

https://imgur.com/a/Vevv3

Marshallon

Yeni üye

cear' Alıntı:
Öncelikle selam ağalar. Kimsenin sözünün üstüne söz söylemek istemem kimseye de ispat sunmak istemem ancak çok boş muhabbet dönüyor hayatında daha grow lambasi gormemis şahıs lamba icin akil veriyor falan. Ne gerek var ki böyle şeylere. 

cata 150watt ampul heryerde 8000 lumen yazar. Ama kutusunda 12500 lumen yazar. Orjinali olcturdum 12bin lumen civarıdır. kendisi 150watt yaydigi isik 600watt gucundedir.  normal cfl boyutlarindan ortalama 6 kat daha buyuktur kendi balasti vardir.

kendim 4 tane cata ile 4 bitki buyutuyorum 2 tanesi auto 2 tanesi kofteci haze. ve çok memnunum arkadaşlar. masallah pek sagliklilar. bir arkadasima osram 23w 1600 lumen 9 tanesi ile sistem yaptik. autolari ayni filizlendirdik. benim 1 tane cata kadar iyi buyutemiyor.  

tavsiyelerim ilk 2 hafta 15 cm den daha fazla yakinlastirma lambayi boyu kisa kalabilir. iki hafta sonra yapraga degecek sekilde dahi yakinlastirabilirsin dostum. lambalari hafif nemli bir bezle karanlik ve sogukken iki haftada bir sil. biriken tozlar isigi biraz dusuruyor zamanla. 

vermisol solucan gubresi oneriyorum degerleri guzel veg doneminde sana cok lazim oluyor. 3 lt alsan sana yeter 5lt saksiya 2 avuç döksen yeterli olur dostum. muazzam bir faydası var.

eğitim vermeyi unutma hatta ilk denemen icin birinin kelleyi ucur , birinin surekli yapraklarini buda falan kendin gozlemleyerek bir ust seviyeye cikarsin grow dünyasında.

Konuyu takipteyim şimdiden bol hasatlar.

Not: Lutfen alinti yapmadan cevaplayın

güzel anlatımın için çok saol kanka.Şu cataları nerden aldın nette bulamadımda birde ismini tam verirmisin kanka cata ne diye

karlibas

Yeni üye
Evet dostlar haberler kötü, iş için birkaç günlüğüne şehir dışına çıkmam gerekti fakat beklediğimden uzun sürdü yaklaşık 7 gün bitkiler susuz ve 24 saat ışık altında kaldı, küçük saksılarda olan 3 bitki susuzluktan öldü beklediğim gibi, 2 tane sağ kalan var onlara su ve yapraklara all a mic ve fishmix takviyesi yaptım birkaç gün sonra kendine geldi 2 bitki . Gel gelelim 5 bitkiyle başladığımız yolculuk 2 bitkiyle devam ediyor.

Ölen bitkilerden birisi :  https://imgur.com/a/Kr7V9

Sağ kalanlardan birisi : https://imgur.com/a/Z0QxU

Sağ kalanın 2 gün sonraki hali (topping yaptım) : https://imgur.com/a/6FYeg

Growun kalitesi düşecek bu hatadan dolayı , hasat zamanı da uzayacak illaha ki fakat görücez.

HZdiablo009

Yeni üye

karlibas' Alıntı:
Selamlar kankalar, forumda hergün yeni konular açılıyor yok işte yeni başladım nasıl yapayım sorular sorular ardı gelmez.
yeni kankalarıma örnek teşkil etsin diye kullanmadığım lavoboyu aldım grow odası yaptım. Ucuzundan da bir sistem kurdum,amacınız şu olacak kanka ucuz yollu bir sistemle işi öğrenecek artı kafayı bulucaksınız, şimdi kanka yeni başladıysan benzer bir sistem kuracaksın düşe kalka öğreneceksin hasadını da bir sonraki growda arttırmaya çalışıcaksın olay bu.

Sisteme gelecek olursak :
Işık: 4 tane CATA 150W CFL ampul (bunları foruma getiren cear kankamızdır) bu cfl'leri ilk defa deniyorum bakalım görücez.
3 adet aliexprees 50w ledlerden kurduğum sistem bunu da ilk defa deniyorum hep beraber görücez.

Toprak:Yerel çiçekciden aldığım yerli marka toprak değerleri gayet iyi+ bu toprağa yüzde 20 perlit + kilo başına 50 gram civarı solucan gübresi(değerleri göz kararı belirliyorum kanka nasıl iyi görünürse gözüme)

Gübre : Biobizz alg A mic (bu dalgayı her growumda kullanırım yaprakları sıktın mı ertesi gün bir bakıyorsun yapraklar yemyeşil),biobizz fish mix , grow ve bloom için katı toz gübreler(green house seed marka),seltop diye çiçekcide gördüğüm bir sıvı besin  değerleri 18-6-19-3 ( bu malı normalde kullanmam ucuz diye aldım deniyicem),paranız varsa sıvı grow-bloom gübreleri alın kankalar ben burada deneysel ve ucuz gidiyorum.

Nem : kullanılmayan lavaboda yaptığım için su giderini tıkadım orada 10cm su birikintisi + ıslak havlu falan yüzde 60 ın altını görmedim.

Tohum : Yeni başlıyanlar için dedik, ucuz yollu dedik , tabi ki de köfteciden aldığımız hoşumuza giden sigaranın tohumları ( 5 tohum ektim kanka 5 i de erkek çıkarsa taklayız)

Saksı : ilk 2 hafta için 5 litrelik plastik saksılar aldım kanka cinsiyeti erkek çıkanları **** edicez kızları 19 litrelik bez saksılara taşıyıcaz.

Gelelim planlamaya kankalar şimdi diyorsun ki nasıl çatlatıcaz 5 köfteci tohumunu da köklendirdiğim sistem şöyle, bir bardak doğal kaynak suyuna attım tohumları 2 gün karanlıkta bıraktım, sonra bir gün ıslak peçete arasında bıraktım, kökler yarım-1 santim arası çıkmıştı attım toprağa hepsi filizlendi.

Burada amaç hem öğrenmek hem de hızlı  gitmeye ve sonuç almaya çalışıyoruz o yüzden grow süresini 12 hafta tutmayı planlıyorum, bunun için de Sea of green tarzı birşey yapıcaz, filizleri ilk 3 hafta 22-2 ışık periyodunda bırakıyoruz, hiç karanlık da vermeye bilirsiniz fakat ben önceki growlarımda şunu gördüm ki yaprak sorunlarını çözmede karanlık süresini biraz arttırmak faydalı olabiliyor.
3.haftadan sonra başlıyoruz kanka yavaş yavaş çiçeklendirmeye almaya şunu aklınızda tutun ki bitkinizi vegden flowera aldığınızda bitkiniz görüntü olarak 2-3 kat arası büyür, bunu göz önüne alarak çiçeklenmeye geçme zamanınınızı sonraki haftalara çekebilirsiniz.
4.hafta ışık süresini her geçen gün azaltarak 12 saate çekiyoruz. 5. haftalar ve sonraki haftalar 12 saat ışık periyodu tahminen 11-12 haftada hasat.

Alan dar (75*75cm), ışıklarım da daha önce denemediğim tarzda olduğu için 2 bitki yetiştiricem 40 ar gram kuru alırsak kralız.

Konuyu haftalık olarak fotoğraflarla güncelliyicem.

Sistemin genel görünüşü ve filizlenmenin 2. günü.
a59d177d-130f-4b6a-bb08-59ae7d3a4e26.jpg
6ff41f34-07aa-4589-88ce-8c19943a5ad6.jpg
5148c391-227e-472d-a278-024e147a4707.jpg
6320inciz5945077.jpg
1390incio4685324.jpg

karlibas

Yeni üye
beyler sonuç hüsran malasef sömekler canlı canlı gözükmeye başlamıştı fakat 2 bitkiyi de öldürmek zorunda kaldım, içim yandı içim :(

wassabi

Yeni üye

karlibas' Alıntı:
beyler sonuç hüsran malasef sömekler canlı canlı gözükmeye başlamıştı fakat 2 bitkiyi de öldürmek zorunda kaldım, içim yandı içim :(

Niye kesmek zorunda kaldın kanka?   :eek:

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • S selambencarry:
    **** **** hahahaha
  • M Marryhuana:
    ******** ********* ***** ******** **** ********** ******* ******** *** ***** ***** ****** ******* *** hahahaha*** **** **** ** *** **** **** hahahaha* ********* * * **** hahahaha* ******* ******** ******* ***** ******** ***** ***** ***** ******* ******* ***** *** ******* ******* hahahaha* ****** * **** ******** ** ***** * ******** ***** ****** * ********** *** ***** ** ****** ******* ********* ***** * *** hahahaha** ********
  • S selambencarry:
    hahahaha* *** ********* hahahaha*
  • S selambencarry:
    *** ****** hahahaha**
  • 420x 420x:
    **** ****** ****** ***** ***** hahahaha hahahaha ********* ********** ********* ***** ******** **** ********** ******* ******** *** ***** ***** ****** ******* *** hahahaha*** **** **** ** *** **** **** hahahaha* ********* * * **** hahahaha* ******* ******** ******* ***** ******** ***** ***** ***** ******* ******* ***** *** ******* ******* hahahaha* ****** * **** ******** ** ***** * ******** ***** ****** * ********** *** ***** ** ****** ******* ********* ***** * *** hahahaha** ********
  • Ç ÇaylakGrower34:
    **** *** ******* hahahaha** ********** ******* **** **** ****** ********
  • 420x 420x:
  • 420x 420x:
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
  • 420x 420x:
    ** **** ******** **** ******* hahahaha*** ******** ***
  • 420x 420x:
  • Ç ÇaylakGrower34:
    ** **** *** ********** hahahaha ** ******* **********
  • Didrug Didrug: