çiçeklenmede 46. gün

cannabis16

Ordinaryüs

içerideki sıcaklık ve nem çok iyi.. en mükemmeli ne derseniz büyüme evresinde? %60 nem 24 derece sıcaklık ...o değerlere ne kadar yaklaşırsa havası ortamın o kadar hızlı büyür ve gelişir bitki..
21 derecelerde değildi elbet,içeriye 19-20 saat boyunca dışarıdan hava çekiyorum,600 HPS nin ısısına ihtiyacım var,o yüzden cooltube kalktı ve ayna reflektör devreye girdi..yalnız ışıkla bitkiler arasına devamlı vuruyor vantilatör,sabit..ışıktan yanmaz bu bitki,ışık veren cismin yaydığı ısıdan yanar..
şimdilik 70 cm civarı bitkilere,aslında 50 cm en ideali 600 wat HID ışığın..ama ayaksız vantilatörüm yok ve ayak mesafesi de daha aşağıdaki bir yere paralel rüzgar vermeme müsaitlik vermiyor..açıklaması uzun şimdi..
giriş fanlarından biri açık,diğeri kapalı..%40 civarı güçte çıkış fanı,oda içinde saatlerce durduğum halde ve boyna cigara-sigara ,ortam gayet temiz havasahası..giriş çıkış uygun durumda şu anda..
kasımda ışıklar 12/12 ye dönecek,artık ne kadar gelişirler,daha ne kadar uzarlarsa bir o kadar da çiçeklenme 3 haftasında yapacaklar..kasım,bu bitkiyi yetiştirmek için elverişli en son havalar demek,aralık-ocak-şubat ise zaten bağıl nemi düşük kuru soğuk hava..o havayı içeri çektiğinizde onu ısıtıp da bitkiye sunmak,aralıkla birlkte çok zor..çiçeklenmede ise en müükemmel hava 21 derece ve ilk 4 hafta %50 nem,sonrasında %40 dır..ama çiçeklenmede sıcaktansa soğuğu daha çok tercih eder bitki,tabiatta soğuk havalara denk geliyor olması artık evrimine de yazılmış,genetiğine işlenmiş,çiçeklenme 3. haftasından sonra ortamın havası soğuk da olsa çiçeği bi şekilde sonuna getirir bu bitki..çiçeklenmede hava+kuvvetli ışık,bunlar hızlı ve yeterli olmazsa zaten budlanma da ufak olur..fanlar-ışıklar açıkken full gaz açık olacak..yapacak bişey yok..
saksılarım bu seger 3 galondan biraz daha fazla,abd growerları bişeyi savunuyor.80-90 cmlik bir bitkiye 3 galonluk yani 11 litre civarı bi toprak yeterli görüşündeler..19 litre yani 5 galona alıyordum,flush ve gübre sulaması yönünden uğraşamıycam diye şimdi bi deniycem..nasıl olsa ben enzimlerini eksik etmiyorum,kökler temiz kalıyor ve boğulmuyor diye düşünüyorum..sistemim kuvvetli olduğundan köklenmede iyi oluyor,aksi bişey olursa sizi uyandırırım..çiçeklenme sonunda ufak bud,az su çekme falan olursa eski saksı sistemine aynen devam..

bitkilerin hepsi fimming ve topping oldular..çamağacı gibi uzama değil dağınık,çoklu tepeye yönelme istiyorum ben,ışığın en verimli olduğu noktaya birden fazla sömek dalının ermesi,işte hasadı artıran olay bu..
teorik olarak 3. katın üstü -5. kat üstü arası biz growerlar için en kullanışlısıdır..3. katın altındaki toppinglerde 2li giden gövce,boy uzadıkça dezavantaj oluşturur,tutamaz kendini..3. kattan itibaren gövde daha lifli yapıdadır,tek bir çok kalın gövde yerine 2 tane yarı kalınlığında gövdeye gene aynı yükü veriyorsunuz ,çiçeklenme sonunu düşünmek lazım..bu yük için en doğrusu 3. kattan itibaren topping yapmak..grow zamanını kısa tuttuğumuzdan bitkinin toplam yapacağı boğum sayısına çoğumuz zaten ulaşamıyoruz..gövdede 11-15 arası nadiren de 17 boğum çıkar ,ortalaması 11-13 ..genelde cannabisin totalde çıkardığı boğum sayısı budur..sativalarda boğum araları açık,indicalarda daha kısadır ama bitkiyi 2 senede 18 saat ışıkta tutsan maksimum yapacağı boğum sayısı odur..sömek dalları da bitkiye gerekli zamanı verebilsek,gövdeyle aynı sayıda boğum yapar..ama 11-13 boğumla sonlanan sömek dalları çoğumuz zaten elde edemediğimizden bu konuyu kafaya takmayalım ,şimdi gereği yok,altyapıyı bilin yeter..

son 2 resimde en tepeye bakıyorsunuz. f.ck i missed ,elimi zıkeyim yani Fimming olmuş 2 tepe görüyorsunuz.. 4 tane tepe oluşuyor bu işlem sonunda şöyleki; 3. katın sömek dalcıkları daha büyümediğinden , 4. kat da yaptığı ne varsa uçurup attığım için tekrar yapacağından bitki şimdilik uzamayacak bikaç gün..4. kattaki 2li sömek dalcığıyla,3. katın da 2li sömek dallarının birbiriyle uyumlu bir şekilde aynı anda büyüyüp 4 tepe budu birden oluşturup oluşturamayacağı da , bitkiyi fimming yaparken kestiğiniz yerle alakalı değişir.. çok ince bi olay,tam bi kesim yeri yok zaten..benimki biraz fazla kaçtı,1-2 mm daha bırakılabilirdi..kendi eleştirimi kendim yapayım..

Son düzenleme:

cannabis16

Ordinaryüs

şimdi bu arkadaşlar gece 3:00 itibariyle çiçeklenmenin ilk gününü yaşayacaklar.. o ne demek derseniz?? çiçeklenmenin ilk günü şudur: bitki 12 saat boyunca uyudu,ışıkları açıldı,işte ışıkların açıldığı günün ilk çiçeklenme günüdür..

bu ayın 1inde ekmişim tohumları,3ünde topraktan baş çıkarmışlar ve ayın 29 unda çiçeğe alınabilecek hale geldiler.. tek klon almıştım büyük saksıya,şu tek başına resmini üstten çektiğim,birsürü sömek dalı yapan,işte o arkadaş geçen ayın 22sinde almıştım klonu..aralarında 13 gün var..

işler neden bu kadar hızlıca 20küsürgünde bitebildi derseniz,600 HPS nin nimeti..tabi ısıyı stabil tutabilir ve havalandırman kuvvetlyse...1000 HPS yaksam bundan 1 tık daha büyük ve güçlü bitkiler olurdu...

ben,genelde çiçeklenmeye 50 cmden aşağı iken tepesi,almıyoru çiçeğe ama bu sefer 35-40cm iken aldım..havalandırmam ful gaz ışıklar açıkken hepsi çalışıyor..ve artık bu cüsseye geldikten sonra da ışıklar açıkken açık olacak..içerisi kış havası,buz gibi,yapacak bişey yok..çiçeklenme ilk 3 haftasını atlattı mı soğukla imtihanda daha kuvvetli oluyor bu cannabis...sistemi o şekilde evrilmiş...

klon alırken ne klon jeli kullandım ne de köklendirme hormonu verdim..ne yaptım ?
1 litre torf/perlit karışımı hazırladım..mikoriza toz serptim toprağa giren kısmına .. bio root Terra Aquatica verdim her 4 günde bir sulama suyuna ekledim.. 80 wat cfl altına aldım klonları 2 hafta gübre falan vermedim..3. haftayla birlikte o ne güzel köklenmedir ya...
bir de klon alırken 2 tane yaprak olur en fazla klonda,o yaprakların uçlarını kesmem ben..abd growerlar kesiyor ,onlar fotosentezin azaltılması ve köklenmeye yönelme için hızlandırıcı etken olduğu kanısında..ben de diyorum ki,zaten sıfır kök ekiyoruz,üstte fotosentez yok,alttan beslenme yok,mal gbi büyümesini beklemek yerine ,köklenme işinde yardımcı olsun diye 2 yaprak bırakıp onları da kesmeden sokuyyorum..
ışık ilk 10 gün kadar 24 saat açıktı ama üşengeçliğimi yenip bir adet zaman ayarlı priz almamla birlikte 18 saate döndü

olay bu hababam

kalın sağlıcakla

KimsesiZ YaŞaR

Kıdemli Üye

şimdi bu arkadaşlar gece 3:00 itibariyle çiçeklenmenin ilk gününü yaşayacaklar.. o ne demek derseniz?? çiçeklenmenin ilk günü şudur: bitki 12 saat boyunca uyudu,ışıkları açıldı,işte ışıkların açıldığı günün ilk çiçeklenme günüdür..

bu ayın 1inde ekmişim tohumları,3ünde topraktan baş çıkarmışlar ve ayın 29 unda çiçeğe alınabilecek hale geldiler.. tek klon almıştım büyük saksıya,şu tek başına resmini üstten çektiğim,birsürü sömek dalı yapan,işte o arkadaş geçen ayın 22sinde almıştım klonu..aralarında 13 gün var..

işler neden bu kadar hızlıca 20küsürgünde bitebildi derseniz,600 HPS nin nimeti..tabi ısıyı stabil tutabilir ve havalandırman kuvvetlyse...1000 HPS yaksam bundan 1 tık daha büyük ve güçlü bitkiler olurdu...

ben,genelde çiçeklenmeye 50 cmden aşağı iken tepesi,almıyoru çiçeğe ama bu sefer 35-40cm iken aldım..havalandırmam ful gaz ışıklar açıkken hepsi çalışıyor..ve artık bu cüsseye geldikten sonra da ışıklar açıkken açık olacak..içerisi kış havası,buz gibi,yapacak bişey yok..çiçeklenme ilk 3 haftasını atlattı mı soğukla imtihanda daha kuvvetli oluyor bu cannabis...sistemi o şekilde evrilmiş...

klon alırken ne klon jeli kullandım ne de köklendirme hormonu verdim..ne yaptım ?
1 litre torf/perlit karışımı hazırladım..mikoriza toz serptim toprağa giren kısmına .. bio root Terra Aquatica verdim her 4 günde bir sulama suyuna ekledim.. 80 wat cfl altına aldım klonları 2 hafta gübre falan vermedim..3. haftayla birlikte o ne güzel köklenmedir ya...
bir de klon alırken 2 tane yaprak olur en fazla klonda,o yaprakların uçlarını kesmem ben..abd growerlar kesiyor ,onlar fotosentezin azaltılması ve köklenmeye yönelme için hızlandırıcı etken olduğu kanısında..ben de diyorum ki,zaten sıfır kök ekiyoruz,üstte fotosentez yok,alttan beslenme yok,mal gbi büyümesini beklemek yerine ,köklenme işinde yardımcı olsun diye 2 yaprak bırakıp onları da kesmeden sokuyyorum..
ışık ilk 10 gün kadar 24 saat açıktı ama üşengeçliğimi yenip bir adet zaman ayarlı priz almamla birlikte 18 saate döndü

olay bu hababam

kalın sağlıcakla
Yapıyorsun bu sporu dayicim eline sağlık

olay bu hababam

kalın sağlıcakla
Helâl in var dayı diline gözüne yüreğine sağlık daha çok şey ogrencez senden.

cannabis16

Ordinaryüs

son halleri bu şekilde.. 2 White Widow Skunk genetik çok ufak kaldı,altına ilave koydum,diğerleri boylu gidiyor..

siz de kendinize bir grow tarzı belirleyin.. ben ne yapıyorum mesela ?? 2 lamba 40-50cm aralıklarla takılı , 180cm civarınca kesintisiz bir ışık kuşağı uzanıyor..bu kuşağa 2li olarak yerleştiriyorum ve boyuna,diklemesine uzatıp,bambu çubuklarıyla destekleyip hızlı grow yapıyorum ... bu tarzı benimsedim.. .. siz de bi motif belirleyin kendinize..belki eğitim verip 50 litre saksıda tek bitkidir sizi cezbeden..deneye yanıla bi tarz tutturun ve o tarzdan gidin..utek bi şeyde uzmanlaşmak,azar azar her tarzı bilmekten iyidir bana sorarsanız..

ışıklar açıkken havalandırma kapanacak zamanlarda değiller,kapalıyken saatte 15 dakika değiştiriyor fanlar,geri kalan uyku modu,vantilatör mesaisi daha fazla..

600 HPS ve 350 wat LED in elektrik parası boğar şimdi bu aylarda o yüzden 400 HPS+350 LED şeklinde gidiyorum..ışıklar açıkken 20,03 cantigrat ortalama,kapalıyken 15,hatta 13lere düşüyor..

aldıkları gübre şu ; 1,5 ml/1litre bio grow(Terra Aquatica)
1,5ml/1litre bio bloom(Terra Aquatica)
2 ml/1litre Hesi Boost ( boost işte,hasad lezzed artırıcı karışım..iz element,vitamin vs...)
2ml/1litre Hesi powerzym (enzim)
1damla/4,5litre Hesi Supervit (amino asit eklentisi,bitki yapmaya uğraşmasın,hazır bulsun,zira yeni yapacağı herşey için amino asitler dna yazılımında-gen diziliminde kullanılacak..arıya balmumundan hazırlanmış petek koymak gibi..arı enerji harcamadan direk bal kusmaya yönelsin..mantık bu)

hepsini yazdığım oranda ekleyip , pH 6,5-7 arasına getirip o şekilde veriyorum..

saksılar 14 litrelik..3 gallon civarı yani 11-12 litre saksı harcı var ..2,5 litre dökünce saksı başına run off sağlanıyor..

şu anda durumlar böyle..

cancan27

Yeni üye
bu yılın 2. growunda sonlara yaklaştım .. bu sefer hangi genetikler derseniz ; 4 bitki Gorilla zkittlez X Blue dream çaprazlamasından oluşan tohumlar , 3 bitki ise White Widow Skunk (MSNL) ..

çiçeklenmeye 50-55 arasında boyları varken soktum yine.. 12/12 ye döneli 15 gün olunca halleri şu şekildeydi

çiçeklenme 3. haftasonunda boyları 100-115 cm arasına geldi.. çok aşırı boylanmadılar..çiçeklenmeye soktuğumun 2 katı civarı oldular..buna rağmen gövde kalınlığı (bambu çubuklarıyla karşılaştırınca daha iyi anlarsınız) çok ince oldu 2 genetiğin de... normalde bu boydaki bitkilerin 2 katı olması lazım gövde kalınlığı..haliyle böyle ince gövdeli bitkinin sömek dalları da çok ince oldu..çiçeklenmeye girdiklerinde gövdelerini tutamamaya başladılar,sömek dalları yamulmaya başladı,ben de hepsini 150 ve 120 cmlik bambularla desteklemek zorunda kaldım erkenden..
işin enteresan tarafı ise sömekler gayet dolgun oldu..o dallara bu sömekler çok fazla...büyüme vakti gübre yetersiz olsa yapraklar S.O.S verirdi,çiçeklenmede zaten gübreyi bolca attığımdan hiç bi sıkıntı yaşamadan 5. haftaya geldik..

en son gübrelemem şu şekilde oldu ;

3,5ml/1lt Bio bloom (General Organics) + hesi phosporus 2.5ml/1lt + hesi boost 2ml/1lt + calmag (General Hydroponics) 1ml/1lt + hesi supervit 1damla/4,5lt +Hesi Powerzym 2ml/1lt

5 galonluk torf+vermikülit karışımı var her bitkinin saksısında.. 4 günde bir sulama yaparım normalde ama bu çiçeklenme deli sıcaklara denk gelince 3 günde bir sulama yapmak zorunda kaldım..4. güne bırakırsam yapraklar ölü gibi düşüyor,çok çelimsiz hale geliyor bitkiler..

çiçeklenmede 29. günde halleri şu şekilde ;

kabataslak 3 haftaları var hasada.. 15 gün içinde flush atıp sonrasında sade suyla kesime girecekler..

dumanınız bol olsun
Kanka bol dumanların güzel hasatların olsun sana bir sorum olucaktı ekindeki LED’leri lüx metreyle ölçtünmü kaç lüx değer alıyorsun bnde led kullanıyorum 350 Walt qb Viva ledden aldım 13000 16000 lüx değer alıyorum yorumumu cevaplarsan sevinirim.

cannabis16

Ordinaryüs
Kanka bol dumanların güzel hasatların olsun sana bir sorum olucaktı ekindeki LED’leri lüx metreyle ölçtünmü kaç lüx değer alıyorsun bnde led kullanıyorum 350 Walt qb Viva ledden aldım 13000 16000 lüx değer alıyorum yorumumu cevaplarsan sevinirim.
cancan..lüxmetreler,lümenler vs onlarla uğraşmıyorum ben senelerdir..
herhangi bir ışığın verimini bitkiler bana söylüyor zaten.. yavaş ve çelimsiz büyür,az hasada kadar varan birsürü arıza çıkarır..en çok da besin yanığı olur yetersiz ışıkta..üstte fotosentezle fazla bişey yapamamış ki bitki kökten aldığını yeni hücreye çevirsin...yani bilmiyorum ben kendi grow şeklimi ifade edebildim mi ? bitkiler fısıldar herşeyi,duymayı öğrendim,uğraşmıyorum artık lüxmetrelerle,HID ışıklarda lümenle...vs

cannabis16

Ordinaryüs

şimdi ilk 3 resimdeki arkadaş,klon aldığım bitki... nasıl saçaklandı,nasıl yayıldı...o kadar boya çok fazla dallı budaklı bişey oldu ..

4 ve 5. fotoda ise fimming yapılmış bir bitki ve tepeden çekimiyle,gövde çekimi.. tam gösterebildim mi bilmiyorum ama tepede 8 tane tepebudu yakaladım..2 tane fimmingli var, ikiside böyle.. toppinglilerde 4-6-8 değişiyor..

şimdi benim bu seneki diğer 2 growumu takip edenler bilrler..aynı genetik tohumlar olduğu halde,ilk iki growumdan daha kalın dallı,kalın gövdeli oldu bitkiler..boya değil de kalıba gittiler...neden derseniz,açıklayayım.. bu bitkiler ,büyüme döneminde HPS ışıkla büyüdü..çift spwctrum falan hikaye,Metal Halide ışık altında bitkiler daha uzun oluyor..sağlıksız,kuvvetli ışığı arayış dolu sipsivri uzamadan bahsetmiyorum..boylamasına daha uzun olmaya teşvik ediyor ışığın dalga boyu..4000 Kelvin ve yukarısı..en son 6500 e kadar ...bu dalga boyunda bitkiler daha uzunca olur..
2000 Kelvin renk sıcaklığı HPS nin ve daha fazla lümen saçar...bu ışığın altında büyüme geçiren bitki daha kuvvetli büyür..ama güdük kalır..Metal Halide altındakine göre daha erken cinsiyet belirtir,pistil çıkarır...dünyada sistem hep aynı canlılarda..nasıl ki biz erkeklerde boya gidemeye daha erken sakallanır,kıllanır vs... bitkilerde de aynı..

çiçeklenmede ilk hafta bitti,2 hafta daha artık ne uzaarlarsa... havalar da bu ara iyi gidiyor,tam growluk..
ışıklar açıkken full fanlar çalışıyor..kapalıyken saatte 15 dakika çalışıyor..çiçeklenmee verim alabilmek için en azından ışıklar açıkken full kuvvetli fanlarla gitmek lazım..yoksa kuvvetli ışığın verimini alamayız..çiçeklenmedeki CO2 çevirme kapasitesi muazzam bu bitkinin..

cannabis16

Ordinaryüs

bugün çiçeklenmeye geçeli 14 gün oldu , ne pistil atma işi başladı ne de boyca çok hızlı uzadılar.. onun yerine enlemesine alan kaplama yarışı var..3. katın üstünü uçurduğumda alttaki 2 kat da üstü yakaladı ve tepede en az 6lı budlar..8-10 olanlar da var.. alttan da çektim dal ve gövde kalınlığını ...

kalın dallı,çoklu gelişmiş tepe sömekli,enlemesine açılan,güdük ve çok sağlıklı bir bitki oldular..geçen growlarımda böyle az uzama sorunu olmamaıştı,aksine zayıf dallar yapıp boylamasına uzunlamasına gitmişti bitkiler. aynı tohumları ekiyorum 2 senedir,genetikler de aynı keza..boyları 55-65 cm arasında şuan..tamam,26 gün veg verdim ama çiçeğe soktuğumdan beri günde 2 cm gibi çok zayıf bi uzamamazlık içindeler.gübreler aynı ,ısı 21.4 ışıklar açıkken mükemmel yanii,nem %45-55 arasıydı 2 haftadır..daha mükemmelilabaratuvar koşullarında olur..çok da sağlıklılar gördüğünüz üzere,dün yanlışlama kıyak kafa vermem gereken maksimumum da maksimumu 1 litreye 5 ml ana gübreden koydum,pH test kitle pH ölçemedim,o kadar bulanıktı gübreli su :) .. ama gördüğünüz üzere en ufak bi yanık yok,fazlalık yok ve gayet sağlıklılar.. .
pekii, geçen growlarımda uzama güdüsünü tetikleyen faktör neydi ?? Metal Halide .. bu growumda Philips Greenpower çift spektrum adı altında bi lamba üretmiş..içinde yeteri kadar beyaz ışık olduğunu ve büyüme-çiçeklenme tek lamba gidilebildiğini söylemiş..her firma dual spectrum altında üretiyor..tammam ,bitki gene büyüyor ama işte bu kadar boy atabiliyor..600 wat HPS altında duracağına 400 Metal Halide de dursaydı bundan daha boylu olurlardı..
Metal Halideyi çiçeklenmede kullanabilirsiniz..bud alırsınız ama işte HPS kadar olmaz.. ışığın doğru spektrumu ,bitkiyi daha olması gereken şekilde büyütüyor..
ikinci etken neydi? kökler şimdiden bu toprağa fazla ve daha derine indikçe daha gür köklenip üstü de tetikliyor bu iş... 5 galon yerine 3 galonluk saksılarda gerekli hızda büyüme olmadı..
ama dediğim gibi en ana etken ışık..

SOG yani açılımı Sea of Green = yeşilllik denizi gibi bişey.. yani baktığında yeşil bi deniz gibi duruyor ya ,benim bu grow da o tarza yakın oldu..resmettim tepeden,yandan da çektim ki aynı seviyeye gelsinler diye birsürü şey koyuyorum altına,görün... kendi haline bırakırsanız aralarındaki boy farkı daha da açılır..kısa kalan daha da kısa olur.. bir hizaya yakın etmek için taban yükseltici herhangi sert dayanıklı bişeyler elde tutmak iyidir..

Melez

Müptezel

bugün çiçeklenmeye geçeli 14 gün oldu , ne pistil atma işi başladı ne de boyca çok hızlı uzadılar.. onun yerine enlemesine alan kaplama yarışı var..3. katın üstünü uçurduğumda alttaki 2 kat da üstü yakaladı ve tepede en az 6lı budlar..8-10 olanlar da var.. alttan da çektim dal ve gövde kalınlığını ...

kalın dallı,çoklu gelişmiş tepe sömekli,enlemesine açılan,güdük ve çok sağlıklı bir bitki oldular..geçen growlarımda böyle az uzama sorunu olmamaıştı,aksine zayıf dallar yapıp boylamasına uzunlamasına gitmişti bitkiler. aynı tohumları ekiyorum 2 senedir,genetikler de aynı keza..boyları 55-65 cm arasında şuan..tamam,26 gün veg verdim ama çiçeğe soktuğumdan beri günde 2 cm gibi çok zayıf bi uzamamazlık içindeler.gübreler aynı ,ısı 21.4 ışıklar açıkken mükemmel yanii,nem %45-55 arasıydı 2 haftadır..daha mükemmelilabaratuvar koşullarında olur..çok da sağlıklılar gördüğünüz üzere,dün yanlışlama kıyak kafa vermem gereken maksimumum da maksimumu 1 litreye 5 ml ana gübreden koydum,pH test kitle pH ölçemedim,o kadar bulanıktı gübreli su :) .. ama gördüğünüz üzere en ufak bi yanık yok,fazlalık yok ve gayet sağlıklılar.. .
pekii, geçen growlarımda uzama güdüsünü tetikleyen faktör neydi ?? Metal Halide .. bu growumda Philips Greenpower çift spektrum adı altında bi lamba üretmiş..içinde yeteri kadar beyaz ışık olduğunu ve büyüme-çiçeklenme tek lamba gidilebildiğini söylemiş..her firma dual spectrum altında üretiyor..tammam ,bitki gene büyüyor ama işte bu kadar boy atabiliyor..600 wat HPS altında duracağına 400 Metal Halide de dursaydı bundan daha boylu olurlardı..
Metal Halideyi çiçeklenmede kullanabilirsiniz..bud alırsınız ama işte HPS kadar olmaz.. ışığın doğru spektrumu ,bitkiyi daha olması gereken şekilde büyütüyor..
ikinci etken neydi? kökler şimdiden bu toprağa fazla ve daha derine indikçe daha gür köklenip üstü de tetikliyor bu iş... 5 galon yerine 3 galonluk saksılarda gerekli hızda büyüme olmadı..
ama dediğim gibi en ana etken ışık..

SOG yani açılımı Sea of Green = yeşilllik denizi gibi bişey.. yani baktığında yeşil bi deniz gibi duruyor ya ,benim bu grow da o tarza yakın oldu..resmettim tepeden,yandan da çektim ki aynı seviyeye gelsinler diye birsürü şey koyuyorum altına,görün... kendi haline bırakırsanız aralarındaki boy farkı daha da açılır..kısa kalan daha da kısa olur.. bir hizaya yakın etmek için taban yükseltici herhangi sert dayanıklı bişeyler elde tutmak iyidir..
Sanki sagdaki beyaz led hpsye gore daha verimli

Vybz Kartel

Müptezel
500 HPS ayarı gibi diyelim.. 600 HPS den az ama 400 HPS den daha fazla verimi..o ayar..
Kanka selam.

Konunu ilgi ile okudum ve verdiğin değerli bilgileri not ettim. Diğer konularını da okuyacağım, emeğine sağlık dostum.

Kanka iki sorum olacak.

Sistemim; Kabin: 90x90x180, Işık FC3000, Çıkış 350/m3 giriş 200/m3.. 2 adet Fem bitkim var. ( 4 dönem auto ve 1 yıl ara verdikten sonra ilk Fem denemesi.) Gübrelerim : AN, Saksılar 15 litre

Kanka ilk kez FEM yapacağım ve bunu kış aylarına denk getirdim. 20 aralık gibi çiçeğe sokacağım :) . Bitkilerim daha 10. gününde ve ısı ile nasıl baş edeceğim diye hesaplar yaparken, Çiçeklenmede HPS kullanmaya karar verdim. Sorularım şöyle bro;

1- Bu kabine 250 watt HPS mi yoksa 400 watt HPS mi almalıyım? Çiçeklenmede HPS ye geçince ışık mesafesi ne olmalı?

2- Şuan FC3000 kullanıyorum kanka ve bitkilerim 10. günündeler. 1. hafta 80-75-70 cm ve dimmer %35 verdim. Sonra her gün kademeli olarak yaklaştım ve şuan 57 cm mesafe ve dimmer %55 civarında. Veg sonuna kadar mesafe ve dimmer ayarım ne olmalı kanka? Hızlı bir gelişim lazım bana ki biran önce çiçeğe geçeyim.

10. Gün resimlerimiz : https://prnt.sc/YcbyTomz-QTp , https://prnt.sc/8yebIr_60kC_ , https://prnt.sc/XmfKyFPOY0vF

Şimdiden teşekkürler.

Ü

Üye silindi 24060

Guest
Kanka selam.

Konunu ilgi ile okudum ve verdiğin değerli bilgileri not ettim. Diğer konularını da okuyacağım, emeğine sağlık dostum.

Kanka iki sorum olacak.

Sistemim; Kabin: 90x90x180, Işık FC3000, Çıkış 350/m3 giriş 200/m3.. 2 adet Fem bitkim var. ( 4 dönem auto ve 1 yıl ara verdikten sonra ilk Fem denemesi.) Gübrelerim : AN, Saksılar 15 litre

Kanka ilk kez FEM yapacağım ve bunu kış aylarına denk getirdim. 20 aralık gibi çiçeğe sokacağım :) . Bitkilerim daha 10. gününde ve ısı ile nasıl baş edeceğim diye hesaplar yaparken, Çiçeklenmede HPS kullanmaya karar verdim. Sorularım şöyle bro;

1- Bu kabine 250 watt HPS mi yoksa 400 watt HPS mi almalıyım? Çiçeklenmede HPS ye geçince ışık mesafesi ne olmalı?

2- Şuan FC3000 kullanıyorum kanka ve bitkilerim 10. günündeler. 1. hafta 80-75-70 cm ve dimmer %35 verdim. Sonra her gün kademeli olarak yaklaştım ve şuan 57 cm mesafe ve dimmer %55 civarında. Veg sonuna kadar mesafe ve dimmer ayarım ne olmalı kanka? Hızlı bir gelişim lazım bana ki biran önce çiçeğe geçeyim.

10. Gün resimlerimiz : https://prnt.sc/YcbyTomz-QTp , https://prnt.sc/8yebIr_60kC_ , https://prnt.sc/XmfKyFPOY0vF

Şimdiden teşekkürler.
Kilimide atmışsın kankam kızların altına kilim nemden küf yapar ama.

cannabis16

Ordinaryüs
Kanka selam.

Kanka iki sorum olacak.

Şimdiden teşekkürler.
öncelikle aleykümselam

şimdi FC3000 mars hydro şebekeden 300 wat çekiyor,benim 350 wat çeken clue LED gibi düşün gücünü.. ben o LEDi nasıl kullanıyorum onu diyeyim..bitkiler topraktan baş verdi, 4 gün 80 wat cfl altında tutup ışığa alıştırıp 5. gün 400 wat Metal Halide yada 350 wat clue LED altına alınıp 80 cmde, 6. gün ışığı 40cme düşürüp bir dahada ne dimmermış neymiş falan oynamadan direk güçlü ışık altında ve doğru mesafede tutuyorum

sen ilk çifti uzatıp ikinci çifti açacak neredeyse ve hala daha dimmerlar 60 cmler falan... çok zaman kaybediyorsun.. sen, elektrikçinin verdiği bilgileri unut..o elindeki ışıkla bu bitkiyi yakamazsın..1000 değil 2000 HPS aynı anda takıp yüksekliği 30 cme falan düşürmen lazımki bu bitki yansın..70 cm mesafede tutarsan 2000 HPS ile bile yakamazsın bu bitkiyi..meyva ağacı gibi düşün bu bitkiyi,meyva veren ağaç kadar besin ister,ışık ister,havalandırma ister.. yani elinde aman aman bi güç yok..benim elimdekiler kadar gücü o ledin.. 400 HPS muamelesi yap o lede yani bitkiye 40 cm mesafede tut,dimmer falan yok artık,full %100 dayamaca..

ısı sorununu çözmek için ben de şu anda içeride ısıtıcı yok ve HPSnin ısısını kullanıyorum..
elindeki LED , 400 HPS ayarında budlar verir havalandırman doğru düzgün temiz hava dolaşımı sağlıyorsa..bana metreküpleri vermişsin ama en doğru sözü bitkilerin söyler..yavaş büyür,küçük bud yaparsa ışığını ve havalandırmanı artırman gerekli demektir..

attan inip eşeğe binmek gibi olur eğer 250 HPS ye düşürürsen.. 400 wat HPS den daha azına bulaşma,verdiğin emeğe değmez..minimum yeter ışık 400 HPS veya muadili LED...

Amca35

Kıdemli Üye
öncelikle aleykümselam

şimdi FC3000 mars hydro şebekeden 300 wat çekiyor,benim 350 wat çeken clue LED gibi düşün gücünü.. ben o LEDi nasıl kullanıyorum onu diyeyim..bitkiler topraktan baş verdi, 4 gün 80 wat cfl altında tutup ışığa alıştırıp 5. gün 400 wat Metal Halide yada 350 wat clue LED altına alınıp 80 cmde, 6. gün ışığı 40cme düşürüp bir dahada ne dimmermış neymiş falan oynamadan direk güçlü ışık altında ve doğru mesafede tutuyorum

sen ilk çifti uzatıp ikinci çifti açacak neredeyse ve hala daha dimmerlar 60 cmler falan... çok zaman kaybediyorsun.. sen, elektrikçinin verdiği bilgileri unut..o elindeki ışıkla bu bitkiyi yakamazsın..1000 değil 2000 HPS aynı anda takıp yüksekliği 30 cme falan düşürmen lazımki bu bitki yansın..70 cm mesafede tutarsan 2000 HPS ile bile yakamazsın bu bitkiyi..meyva ağacı gibi düşün bu bitkiyi,meyva veren ağaç kadar besin ister,ışık ister,havalandırma ister.. yani elinde aman aman bi güç yok..benim elimdekiler kadar gücü o ledin.. 400 HPS muamelesi yap o lede yani bitkiye 40 cm mesafede tut,dimmer falan yok artık,full %100 dayamaca..

ısı sorununu çözmek için ben de şu anda içeride ısıtıcı yok ve HPSnin ısısını kullanıyorum..
elindeki LED , 400 HPS ayarında budlar verir havalandırman doğru düzgün temiz hava dolaşımı sağlıyorsa..bana metreküpleri vermişsin ama en doğru sözü bitkilerin söyler..yavaş büyür,küçük bud yaparsa ışığını ve havalandırmanı artırman gerekli demektir..

attan inip eşeğe binmek gibi olur eğer 250 HPS ye düşürürsen.. 400 wat HPS den daha azına bulaşma,verdiğin emeğe değmez..minimum yeter ışık 400 HPS veya muadili LED...
Kanka 11 gündür güncelleme gelmiyor meraktayız sevgiler

Vybz Kartel

Müptezel
öncelikle aleykümselam

Duymak istediklerim bunlardı kanka.

Işık gücü %60 tan %100 e çekildi. Mesafe 55 cm. Bitiklerin tepkisine göre 45-50 cm aralığına çekeceğim.

Teşekkürler.

Son düzenleme:

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • nicozaniolo nicozaniolo:
    *** ***** *** ***** ** ********* ******* ***** ***** ******** hahahaha ****
  • TabldotLife TabldotLife:
    ***** ********** ***** ****** *** hahahaha
    ***** ******* hahahaha** **** * ** ****** ******
    ******* ******* ****** *** ******* * ***** ** ** ****** **
    ******** *** ** ***** ****** * **** *** *** * **** ** ***** ***** ****** ********
    hahahaha****** hahahaha* ***** **
    ********* ********** ***** ******* ** ******* ****** ******** ** ******* ********* **** **
    * **** ** ******* **
    ***** ***** ********** *** ****** hahahaha* ********** ***** ******* ** ******* ****** ******** ** ******* ********* **** **
    hahahaha* hahahaha* ****** ******
  • O oziozi:
    ******** ******** ******** **** hahahaha* * * ***** ***** ******* ****** ***** hahahaha hahahaha* ******** ** ****** ***** ******* ***** ****** *** *** ****** ****** ********* ***** **** ******* *** hahahaha ******* ***** ******* ****** ******* ******** ***** *** **** ***** ******** ******
    O oziozi: ******** ******** ******** **** hahahaha* * * ***** ***** ******* ****** ***** hahahaha...