İşik lamba led cob kelvin anasinin..

Zaga

Yeni üye
Kankalar bişeyi çok kurcaladin mi boku çikar dedikleri yere geldim ben kafam öyle bi karişti ki anlatamam. İlk kez kapali alanda 1 yada 2 bitki yetiştirmek istiyom kabin, havalandirma, eğitim, gübre hepsini araştirdim onlarda bi sorunum yok, bu ışık olayı kafami kazan etti resmen. İlk başta veg dönemde bloom donemde ne tür kullanmaliyim biraz açarsaniz sevinirim kankalar dumaniniz bol olsun :)

wish

Üye
1000 1500 işiklandirmaya ayirdim kanka param yok
reis 300 watt yeter , tavsiyem 3000 5000 kelvin alman her dönemde işine yarar 301h yerine 281b+ öneririm arasında çok fark yok performans olarak 281b çok daha ucuz aman diyim dandik ali express malı alma 1500 watt yazanlara inanma

Zaga

Yeni üye
reis 300 watt yeter , tavsiyem 3000 5000 kelvin alman her dönemde işine yarar 301h yerine 281b+ öneririm arasında çok fark yok performans olarak 281b çok daha ucuz aman diyim dandik ali express malı alma 1500 watt yazanlara inanma
Kanka aslinda bana birisi içinde ki ledlerin özelliklerini ne kadar koymam gerektiğini söylese kendim yaparım aktif karbonu falan kendim yaptım

wish

Üye
Kanka aslinda bana birisi içinde ki ledlerin özelliklerini ne kadar koymam gerektiğini söylese kendim yaparım aktif karbonu falan kendim yaptım
nasık yani reis ledi koycan tam olarak ne öğrenmek istiyorsun anlamadım
ışık konusunda bayağı bilgim var yakında konu açacağım zaten sen 1500 e 2 bitkilik sadece cob yapabilirsin oda faturana yansır

Zaga

Yeni üye
nasık yani reis ledi koycan tam olarak ne öğrenmek istiyorsun anlamadım
ışık konusunda bayağı bilgim var yakında konu açacağım zaten sen 1500 e 2 bitkilik sadece cob yapabilirsin oda faturana yansır
Yani kanka bu pahali olan sistemlerde 4 5 tane ayri ayri renk veren ledler var, mesela 70 ledli bi cihazda 40 3000k, 15 5000k, 10 uv vs. falan renkli ledler var onlari nasil ayarlamam lazim bu cob ledleri araştirmadim hepsi tek işik mi veriyo

husyn

Doktor
dostum konuyu açmadan, sana sunu söylüyeyim watt değeri düştümü PPFD foton değeri daha çok oluyor normalde PPF:1.9846µmol/s iken, düşük waltaki PPF:2,8µmol/s oluyor ama bu değerler watt başına yani birinde 1 led iken diğeri 5 led değeri, burdaki önemli nokta ise waltt değeri düştükce bitki ile yakınlık mesafeside düşüyor ne demek istiyorum @65mA gibi bir ledi 15-20cm yakınlıkta tutmalısın ki 1200 umol/s/m2 gibi bir değere yaklaşman için oda 300-500 led sayısı ile zor, @65mA lik ledler raf sisteminde değişik bitkilere bakmak için mükemmel çünkü ledler nedeyse bitkilere değeçek bizim gibi kabinde bakmak için güzel ledler var ama ben onlarla yapılan sistem görmedim, yapacağın en güzeli galiba cobled 50waltlık kare şeklinde 4 tane yerleştirilmiş bulursan 2yada4 bitkinin ortasına koyarsın yaklaşık 30cm de 1192.52 umol/s/m2 böyle bir değer çıkıyor
ben internette satışı yapılan ürünlerin değerlerine bakmıyorum ama hem üretimini ve satışını yapanların yani fabrikaların değerlerine bakıyorum mesela @65mA verdiğim değeri fabrika üretimi yapan yerden aldım 1m uzunluğunda 30cm genişliğindeki sistemde 1800 çıvarında led vardı. ve led içeriğine katoloğuna baktığındaki değerler 200derece deki değerler yani 30cm de 90derece içerisindeki değeri hesaplamalısın onuda anca cihazla ölçe bilirsin

Son düzenleme:

Zaga

Yeni üye

Bir bitkiden 80-100 gr hasat alsam yeter diyorsan al 5 tane 3000kelvin 50w torch önüne bak kanka. Hem acemiliği atarsın hem de çorbacıdan kurtardığın para ile yeni ışık sisteme para ayırırsın.

Gr olmuş 250-300tl. Yap işte hesabını.
Yani kanka sende boşver kelvini 3000 5000 i torch ampul bile yetiştirir ama verim az olurmu diyosun

husyn

Doktor
torch
Bir bitkiden 80-100 gr hasat alsam yeter diyorsan al 5 tane 3000kelvin 50w torch önüne bak kanka. Hem acemiliği atarsın hem de çorbacıdan kurtardığın para ile yeni ışık sisteme para ayırırsın.

Gr olmuş 250-300tl. Yap işte hesabını.
kanka bu torch ampullerinde dandiği alınmaz, Philips Trueforce Core 35w bile 400tl uçuz değil ama iş görürler ona diyecek bir şeyim yok

husyn

Doktor
bir bitkiden 80-100g hasat alamassın, tohum satıcı firmanın verdiği değerler m² başına, alacağın hasat 35-40g geçmez, ben torbacıdan aldığım 10g 1 avuç paltolan çebine tam sığıyor sen anla 100g mı

wish

Üye
Yani kanka bu pahali olan sistemlerde 4 5 tane ayri ayri renk veren ledler var, mesela 70 ledli bi cihazda 40 3000k, 15 5000k, 10 uv vs. falan renkli ledler var onlari nasil ayarlamam lazim bu cob ledleri araştirmadim hepsi tek işik mi veriyo
ustam 6500 kelvin gelişim için lazım 2750 kelvinde çiçeklenme için genelden tüm dönemler için 3bin ve 5 bin kelvin karma kullanılır sen çiçeklenme için ayrı veg için ayrı istiyorsan 6500 k olsun sadece biri diğeri 3000k olsun
yok aga ben takayım değiştirmekle falan uğraşmayayım dersen 3bin 5 bin kelin al takıl

husyn

Doktor
bitki düşük foton yoğunlığundada 600 umol/s/m2 gibi değerlerde yetişiyor, 1200 umol/s/m2 - 2000 umol/s/m2 değerleri en iyi sonuç alınmış teslerin değerleridir yani uzman işi diyeyim

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • NewGardener NewGardener:
    ********* **** * ***** ***** hahahaha ********* * ***** **** hahahaha* ******* ***** *** *** * **** **** *** ***** ***** *** ******** ** ********* ***** ******** ******** ****** ********* ***** **********
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    ***** ** **** ****** ***** *** *** ***** ********* **
    +2
    hahahaha*** ****
    +1
  • 420x 420x:
    +1
    +3
    hahahaha ** hahahaha *** ***** ********* hahahaha***
    +2
    hahahaha *********
    +2
  • T Tropikal.MR:
    +1
  • 420x 420x:
    +1
    +1
  • 420x 420x:
    ********* **** * ***** ***** hahahaha ********* * ***** **** hahahaha* ******* ****** * * ********** ***** ***** ***** ******
  • D Dalibor:
    **** ******* ********** ******* ***** ***** ***** ****** ********* ** ********
  • T Tropikal.MR:
    **** ******* ********** ******* ***** ***** ***** ****** ********* ** ********
    +1
  • T Tropikal.MR:
  • T Tropikal.MR:
  • D Dalibor:
    ***** *** **** ***** ****** ******** ******** ** ****** ** ******* ********* hahahaha** ***** ********** ***** ***
  • T Tropikal.MR:
    ********** ******* ***** ****** ****** hahahaha* ****** ***** *** ********* ******** ******* ******
  • D Dalibor:
  • T Tropikal.MR:
  • D Dalibor:
    ***** ********* ******* hahahaha ********* ********* ******* ** hahahaha ********
  • T Tropikal.MR:
    ***** ****** hahahaha hahahaha** ********* ****** *** *****
  • T Turco:
    * *
    T Turco: * *