İlk Grow, 40x40x120, Ustaların Fikirlerine Talibim

Kuntercoi

Yeni üye
Merhabalar,

Başlıkta da belirttiğim gibi ilk defa grow yapacağım. Daha önce kaktüs bile bakmadım. Bir kere japon balığı bakmıştım. Sanıyorum onun bir faydası olmaz. :) :)

Öncelikle ustalara ve diğer tüm forum üyelerine çok teşekkür ederim. Burada yaptığım araştırmalar sonucunda bir liste çıkarttım. 40x40x120 kabin kullanmamın sebebi tek seçeneğim bu. Evde yapabileceğim bir alan var ve bu da tam bu boyutlara uygun olan giysi dolabının ayrı bir bölmesi. Aşağıda listeyi yazarak başlayayım. Ardından aklıma takılan birkaç konu hakkında fikirlerinizi isteyeceğim.

Malzeme Listesi:

Kabin:
40x40x120 Secret Jardin Hydro Shoot

Işık: Mars Hydro TS 600 Led

Toprak ve Saksı: Biobizz Lightmix ve 11 lt smart kumaş saksı ve saksı altlıkları toprakvesudan, ayrıca perlit de kullanmam gerekiyormuş. Onu da aldım 10LT.

Gübre:
  1. Biobizz Starter Pack,
  2. Biobizz Leaf-coat 1 LT,
  3. Acti-vera 500 ml,
  4. ALG-A-MIC 500 ml,
  5. Calmag 500 ml.
Ve her ihtimale karşı neem azal vb. hastalık ilaçlarından da aldım.

Filtre Fan seti: 190m3 Dr.Karbon Filtre Vortice VO Fan Set-100mm ses ısı izoleli

Diğer Aksesuarlar:
  • Mikroskop (düzgün bir ürün bulamadım önerilerinizi bekliyorum)
  • Işık için Zamanlayıcılı priz
  • Klipsli vantilatör
  • Güçlü yük askısı
  • Kavisli Budama makası
  • Sıvı ölçüm çubuğu sulama kabı, şırınga, sulama için sprey başlık vb.
  • Özel Tightvac saklama kabları
  • 40x40 File
  • Bitki destek çubukları klipsleri yoyo vb.
  • Isı, nem, PH vb. ölçerler (ısı nem için aldım ama ph için bulamadım)
Aklıma takılanlar;

1:
Kabini içine koyacağım dolap yatak odamda. Dolabın arkasını kapatan suntanın kabine denk gelen kısmını kesip dolabı da duvardan 15cm öne çekeceğim. Ara sıra da odayı normal havalandıracağım. Kabinin böyle dolabın içinde olması kötü bir duruma sebep olur mu? Evde müsait oldukça dolabın ön kapağını da açık tutacağım. Hava almakta sıkıntı yaşar mı?

Ayrıca alacağım secret jardin kabinde giriş fanı takacak yer yok gibi görünüyor resimlerde. Cırt cırtlı bir pencere gördüm. Hava girişi nasıl olacak giriş fanı da alırsam nereye bağlayacağım?

2: Bir diğer konu ise koku ve ses. Bu sistemde odamda beni rahatsız edecek bir koku sızıntısı olur mu?

Her şey kabinin içinde ekstra bir de dolabın içinde olacak. Buna rağmen gece rahatsız edici ses olur mu?

3: Birçok şeyi toprakvesudan kargo şubesi adresine sipariş edeceğim. İsmi farklı, soy ismi birkaç harf hatasıyla yazmayı düşünüyorum. En kötü isimden sorun olursa akrabam soy isim yanlış yazılmış diyip şubeden teslim alacağım. Sizce bir sorun olur mu bu şekilde? Farklı bir öneriniz var mı?

4: Tohum seçimi konusunda kararsızım. Herkes gibi en güzel kafalar yaşamak istiyorum tabii ki. Sistemime uygun önereceğiniz ve sponsordan alabileceğim auto genetikleri söylerseniz çok sevinirim.

5: Bu sistemde bu ekipmanlar ile izleyeceğim beslenme takvimini nerede bulabilirim? Önerilerinizi öğrenebilir miyim?

6: Isı nem ölçer ph ölçer konusuna karar veremedim. Birçok iyi marka çok yüksek rakamlar. Değer mi hangisini almayalım bilemedim. Fikirlerinizi bekliyorum.

Süreçte karşılaşacağım diğer gelişmeleri de zaman zaman ekleyeceğim. Fiyatlar daha da şişmeden en doğru, kaliteli ve hatasız mini grow sistemimi kurmak istiyorum. Ardından tekrar yetiştirme süreçleri ile ilgili videolar yazıları iyice inceleyip yetiştirmeye başlayacağım.

Bu sistemle ilk denememde iyice araştırıp dikkatlice elimden geldiğine yetiştirirsem başarabileceğime inanıyorum. Sizce ortalama ne kadar hasat alabilirim?

Kıymetli bilgi paylaşımlarınız için hepinize tekrar teşekkür ediyor ve ustaların fikirlerini ve yönlendirmelerini heyecanla bekliyorum.

İyi forumlar...

GÜNCELLEME:

Birçok sorunun cevabını vakit ayırıp bilgi veren ustalar sayesinde öğrendim. Nerdeyse her şeyi satın aldım. PH ölçer için 500 kullanımlık losyonlu test kiti aldım ama yine de ayrı dijital bir ölçer de alsam mı karar veremedim. Bir diğer eksik de mikroskop. Çok kötü ürünler dolu her yerde. Kaliteli bir şey olsun istiyorum. İlk growda hata payını minimuma indirmek için her şeyin neredeyse en iyisini tercih etmeye çalıştım.

Ustaların aşağıdaki tavsiyelerini de dikkate alarak yukarıdaki listeyi ve aşağıda yazacağım ek birkaç şeyi satın aldım.

Unit mini Lüxmetre satın aldım. Her ne kadar ışık cm tabloları falan olsa da kesin ölçümler ile en doğru ışığı vermeyen çalışacağım. Max Ölçüm: 199.999 Lux 350 TL

Xiaomi ısı nem ölçer aldım. Karşılaştırma ve herhangi durumda yedek için aldım. 75 TL

ThermoPro TP359 araştırdım iyi bir seçenek gibi geldi. Mobil uygulamadan veri takibi, 24 saatte hissedilen en düşük en yüksek ısı nem verileri oldukça fazla işimi görecek ve hata payını düşürecek gibi görünüyor. 300 TL

Nem buhar cihazı için ise @higthead ustamın yönlendirmesi üzerine Havvaca HD-1350B Buhar cihazı aldım. 500 TL (Linkteki daha uygundu ama ben farklı platformdan alırken bir üst modeli olsun diyip öylesine masrafa girdim...)

Tohum olarak da, b lue dream ve superl emon ha ze tercih ettim. Artık sırayla deneyeceğim. :)

Sistemi bağlayacağım ana priz için akım korumalı ara kablo sipariş edeceğim. Herhangi bölgesel dalgalanmada bir dünya para verdiğimiz cihazlar yanacağına 200-300 fazla çıksın cebimden. Fazla tribe giriyor gibi durabilir ama detaylara dikkat etmeyi seviyorum hele ki kafam güzelken :) :)

Sulama için ölçümlü kab, şırınga, ölçüm bardağı, kimyasal dayanaklı sprey başlık. (yapraktan sulama gerekirse diye) vb. şeyler de sipariş edeceğim.

PH Ölçer ve Mikroskop için tavsiyeleriniz varsa çok iyi olur. Bir türlü karar veremedim. @higthead ustam tekrar teşekkür ederim. Güncelleme ile sistemin son hali hakkında düşüncelerin nedir acaba? Unuttuğum atladığım bir şey varsa hemen düzelteyim. Gelişmeleri tekrar ekleyeceğim.

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 29199

Guest
O kabine 20 litre saksı çok fala dostum daha küçük saksılara yönelmelisin bitki fazla büyüyüp sığmayabilir, co2 şart değil daha büyük kabine geçtiğinde kullanabilirsin o boyutta kabin için yaptığın masrafa değmez. Sıvı ölçüm çubuğu yerine de 10ml lik şırınga alıp kullanırsan daha net ölçüm yapabilirsin, bir de nem makinası gerekecektir. Şimdilik aklıma gelenler bunlar ve son olarak auto yapacaksan 24/0 vermeni öneririm zamanlayıcı ihtiyacın kalmaz. Gübre konusunda ben an kullandığım için yardımcı olamayacağım ancak ısı nem ölçeri xiaomi marka almanı şiddetle öneririm

Kuntercoi

Yeni üye
O kabine 20 litre saksı çok fala dostum daha küçük saksılara yönelmelisin bitki fazla büyüyüp sığmayabilir, co2 şart değil daha büyük kabine geçtiğinde kullanabilirsin o boyutta kabin için yaptığın masrafa değmez. Sıvı ölçüm çubuğu yerine de 10ml lik şırınga alıp kullanırsan daha net ölçüm yapabilirsin, bir de nem makinası gerekecektir. Şimdilik aklıma gelenler bunlar ve son olarak auto yapacaksan 24/0 vermeni öneririm zamanlayıcı ihtiyacın kalmaz
Yardımın için çok teşekkür ederim. Yazdıklarını not aldım. Her bilgiyi kaydedip üzerlerinde çalışıyorum. İlk olacak ama umarım hatasız olur :) Bu arada saksı 11 LT air saksı olacak. 20 lt toprağın ismini kopyalarken gelmiş kusura bakma :) Perlit kullanımı da gerekiyor sanırım toprağın altına falan. Onlara da bakıyorum

Ü

Üye silindi 29199

Guest
Yardımın için çok teşekkür ederim. Yazdıklarını not aldım. Her bilgiyi kaydedip üzerlerinde çalışıyorum. İlk olacak ama umarım hatasız olur :) Bu arada saksı 11 LT air saksı olacak. 20 lt toprağın ismini kopyalarken gelmiş kusura bakma :) Perlit kullanımı da gerekiyor sanırım toprağın altına falan. Onlara da bakıyorum
Ben şu anki growumda coco Perlit lightmix vermikülit ve batmix karıştırdım ( azalan malzemeler bitmesi için) toprağını plagron lightmix alıp %50 lightmix %50 coco Perlit ve vermikğlit olacak şekilde yapabilirsin haftada bir sulama fazla verirsin gübreyi çok yer ama hasatın artar, co2 konusunda da şimdi baktım googleled sitesinde 190umol ışık değeri vermiş, ışığın 1000-2000 umol aralığında ışık gücüne sahip olduğunda co2 gerekiyor şimdilik co2 yi ertelemelisin

Kuntercoi

Yeni üye
Ben şu anki growumda coco Perlit lightmix vermikülit ve batmix karıştırdım ( azalan malzemeler bitmesi için) toprağını plagron lightmix alıp %50 lightmix %50 coco Perlit ve vermikğlit olacak şekilde yapabilirsin haftada bir sulama fazla verirsin gübreyi çok yer ama hasatın artar,
Teşekkür ederim not aldım bunu da

Kuntercoi

Yeni üye
Tamamdır co2ye gerek yok o halde. Ses konusunda da bakalım o halde rahatsız ederde dediğini mutlaka uygulayacağım.

higthead

Jolly Green
1- Kabinin dolap içinde olması sıkıntı yaratmaz.
Kabininde giriş fanı yeri olmaması problem yok. yan arka pencereleri açarak sadece çıkış fanınla pasif havalandırma yapabilirsin ama kabinin bulunduğu dolap kapısı full açık olmalıki pasif havalandırma ile kabinin taze hava çeksin.

2-Dostum koku ve ses sorunu yaşamazssın DR.KARBON FİLTRE bu işin en iyilerindendir ben dahil tüm forum Dr. Karbon ürünlerini kullanıyor sıfır koku ve sıfır ses ile devam edersin.Yanlız çıkış setini ses ısı izoleli hava kanalı ile tercih et. Fanlar için dimmer hız ayarlayıcı yazmışssın dostum o 100-200 tl lik dimmer ları kullanma cihazı yakarsın zaten alıcagın çıkış fanı 2 hız ayarlı hertürlü işini görücek.

3-Toprak ve su dan gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsin. Kargo şubesinden teslim alman iyi olmuş.

4-Dostum sativa hızlı enerjik tir. İndica ise ağır bir kafadır. Hangisini seviyorsan genettiklerin sativa mı? indicamı olduğuna özelliklerinden bakarak seçebilirsin.

5- Toprak ve suda aldığın gübre markasının kullanım takvimi var.

6-ısı nem ölçer Alta linki bırakıyorum. Nem makinası ise Alanın küçük çok büyük bir şey almana gerek yok.

Co2 ye gerek yok havada zaten yeteri kadar co2 miktarı 400-500 ppm arasındadır ve bitkiler için yeterlidir.Tek yapman gereken odayı sürekli havalandırman lazım.

Aklına takılan birşey olursa sor dostum. Çok güzel konu açmışssın detaylı yazmışssın ki yanlış ürünler tercih etmemen adına güzel olmuş.

Lucky

Müptezel
temiz hava konusunda bi sorun olmaz eger fanlar sesli calısırsa pc cpu fanı takarsız sessiz yeterli olur giriş fanın arkadakı suntaya sıfır yanastır yada araya sessız havalandırma borularından kısa bi parca takarsın havayı odadan cektıgıne emin ol camı acıp havalandırman yeter kapagı acmasanda olur nem ölçeri proplu cift okumalı al koku vegde degil ama çiçekte mutlaka olur saksının altıına drenajı kolaylastırmak ve tıkanmasını onlemek için 1 2 cm cakıl gibi biseyler koyabilirsin.Genetik olarak sativa indica tercihi yeterli olur.Kullandıgın gübre markasının bi kullanım tablosu vardır web sayfasında yada aldıgın growmarketın sayfasında Isık konusunda onunda kaç cm de kaç lumen umol verdıgıne dair bi kullanım tablosu vardır.İnşallah sorunsuz bi grow yaşarsın Kanka herşey gönlünce olsun :)

Kuntercoi

Yeni üye
1- Kabinin dolap içinde olması sıkıntı yaratmaz.
Kabininde giriş fanı yeri olmaması problem yok. yan arka pencereleri açarak sadece çıkış fanınla pasif havalandırma yapabilirsin ama kabinin bulunduğu dolap kapısı full açık olmalıki pasif havalandırma ile kabinin taze hava çeksin.

2-Dostum koku ve ses sorunu yaşamazssın DR.KARBON FİLTRE bu işin en iyilerindendir ben dahil tüm forum Dr. Karbon ürünlerini kullanıyor sıfır koku ve sıfır ses ile devam edersin.Yanlız çıkış setini ses ısı izoleli hava kanalı ile tercih et. Fanlar için dimmer hız ayarlayıcı yazmışssın dostum o 100-200 tl lik dimmer ları kullanma cihazı yakarsın zaten alıcagın çıkış fanı 2 hız ayarlı hertürlü işini görücek.

3-Toprak ve su dan gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsin. Kargo şubesinden teslim alman iyi olmuş.

4-Dostum sativa hızlı enerjik tir. İndica ise ağır bir kafadır. Hangisini seviyorsan genettiklerin sativa mı? indicamı olduğuna özelliklerinden bakarak seçebilirsin.

5- Toprak ve suda aldığın gübre markasının kullanım takvimi var.

6-ısı nem ölçer Alta linki bırakıyorum. Nem makinası ise Alanın küçük çok büyük bir şey almana gerek yok.

Co2 ye gerek yok havada zaten yeteri kadar co2 miktarı 400-500 ppm arasındadır ve bitkiler için yeterlidir.Tek yapman gereken odayı sürekli havalandırman lazım.

Aklına takılan birşey olursa sor dostum. Çok güzel konu açmışssın detaylı yazmışssın ki yanlış ürünler tercih etmemen adına güzel olmuş.
Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Evime birileri geldiği zaman dolabın kapağını mecburen kapatacağım ama havayı tamamen kesmeyecek. Dolabın kapağının altında üstünden yanlarında 1er cm boşluk yerler var. Ayrıca dolabın arkasındaki sunta kapatma yerini de kesicem. Yani dolabın duvara 15cm aralığı olan arka kısmı her zaman açık olacak. Sabah işe giderken odanın camını da açık bırakırım. Sanırım dolabın arkasını kesip açınca, dolabı da 15cm öne çekince oradan da hava çeker. Bu kabinin cırt cırtlı pencerelerden mi çekecek havayı? O pencereler hep açık mı kalmalı?

Dimmer almıyorum o halde. Co2de aynı şekilde almıyorum. Genetik olarak da sativa bana uygun sanırım. Bu kabinde boyut olarak sativa genetiklerden hangisi daha uygun olur? Bu White widow gibi bir genetiğin başlangıç için kolay ve güzel olduğunu söylüyorlardı. Sizin de önerilerinizi bekliyorum. Tekrar çok teşekkür ederim.

Kuntercoi

Yeni üye
temiz hava konusunda bi sorun olmaz eger fanlar sesli calısırsa pc cpu fanı takarsız sessiz yeterli olur giriş fanın arkadakı suntaya sıfır yanastır yada araya sessız havalandırma borularından kısa bi parca takarsın havayı odadan cektıgıne emin ol camı acıp havalandırman yeter kapagı acmasanda olur nem ölçeri proplu cift okumalı al koku vegde degil ama çiçekte mutlaka olur saksının altıına drenajı kolaylastırmak ve tıkanmasını onlemek için 1 2 cm cakıl gibi biseyler koyabilirsin.Genetik olarak sativa indica tercihi yeterli olur.Kullandıgın gübre markasının bi kullanım tablosu vardır web sayfasında yada aldıgın growmarketın sayfasında Isık konusunda onunda kaç cm de kaç lumen umol verdıgıne dair bi kullanım tablosu vardır.İnşallah sorunsuz bi grow yaşarsın Kanka herşey gönlünce olsun :)
Gerçekten çok teşekkür ederim. Hepiniz vakit ayırıp bilgilendiriyorsunuz. Gerçekten kral adamlarsınız. Süreçte gelişmelerin yazacağım malzemeleri alayım öncelikle.

higthead

Jolly Green
Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Evime birileri geldiği zaman dolabın kapağını mecburen kapatacağım ama havayı tamamen kesmeyecek. Dolabın kapağının altında üstünden yanlarında 1er cm boşluk yerler var. Ayrıca dolabın arkasındaki sunta kapatma yerini de kesicem. Yani dolabın duvara 15cm aralığı olan arka kısmı her zaman açık olacak. Sabah işe giderken odanın camını da açık bırakırım. Sanırım dolabın arkasını kesip açınca, dolabı da 15cm öne çekince oradan da hava çeker. Bu kabinin cırt cırtlı pencerelerden mi çekecek havayı? O pencereler hep açık mı kalmalı?

Dimmer almıyorum o halde. Co2de aynı şekilde almıyorum. Genetik olarak da sativa bana uygun sanırım. Bu kabinde boyut olarak sativa genetiklerden hangisi daha uygun olur? Bu White widow gibi bir genetiğin başlangıç için kolay ve güzel olduğunu söylüyorlardı. Sizin de önerilerinizi bekliyorum. Tekrar çok teşekkür ederim.

Dostum aynen pencerelerden hava çekicek eğer dediğin sekilde sagdan soldan mesafen ve arkdan açıklık olucak ise güzel olur.Evet giriş fanı koymuyacağımız için o pencereler açık olucak çıkış fanın basıncı ile o pencerelerden havayı çekicek. White window yapabilirsin başarılıdır.

Kuntercoi

Yeni üye
Dostum aynen pencerelerden hava çekicek eğer dediğin sekilde sagdan soldan mesafen ve arkdan açıklık olucak ise güzel olur.Evet giriş fanı koymuyacağımız için o pencereler açık olucak çıkış fanın basıncı ile o pencerelerden havayı çekicek. White window yapabilirsin başarılıdır.
Güncellemeleri konuya ekledim. Gerçekten teşekkür ederim.

higthead

Jolly Green
Lüx metren max kaca kadar olcuyor.Bazıları 50bın lux ew kadar olcuyor. Ben mesela 200 bın lux e kadar olcenı aldım buna dıkkat et.

Kuntercoi

Yeni üye
Lüx metren max kaca kadar olcuyor.Bazıları 50bın lux ew kadar olcuyor. Ben mesela 200 bın lux e kadar olcenı aldım buna dıkkat et.
Hemen kontrol ettim 199.999 lux yazıyor. Hiç de dikkat etmemiştim şansa doğru :) PH ölçer şu toprakvesudaki 500 testlik kiti aldım ama dijital ölçer falan ne almalıyım bulamadım. Ayrıca ppm ec ölçer gibi şeylere ihtiyacım var mı sizce? O kavramları araştırmadım ama dikkat edenler varmış sanırım. Bir de sulama için basınçlı sulama pompası aldım. Toprağa yedirerek onunla sulamayı düşünüyorum. Hatalı olur mu böyle sulamak?

higthead

Jolly Green
Adwa ph 12 efsane bir ütündür. Kalibre sıvıları ve prob koruma sıvısı ile beraber. Araştırırsan belki daha uyguna bulabilirsin.

ec olcer. Hazırladıgın gubrelı suyun kac ppm oldugunu fazşla veya eksık mı ayarladın vsvsvs olcebılırsın. Ve alttan akan suyu ölçerek bitkin açmı yokjsa gfubre fazlalıgımı var vs diye kontrolllerı saglayıp sıfır hata ıle gıdebılırsın.

Dostum basınclı su pompası yerıne 5 lt lık hazır su kaplarında suyunu hazırla 2.5lt cola şişesine doldurarak kapagını delerek yedire yedire sulayabilirsin.

Saksının alt haznesıne akan suyu bununla cekıp akan suyunu hem ec metre ıle kontrol edersın hemde saksı altındakın suyu temızlemıs olursun.

Kuntercoi

Yeni üye
Adwa ph 12 efsane bir ütündür. Kalibre sıvıları ve prob koruma sıvısı ile beraber. Araştırırsan belki daha uyguna bulabilirsin.

ec olcer. Hazırladıgın gubrelı suyun kac ppm oldugunu fazşla veya eksık mı ayarladın vsvsvs olcebılırsın. Ve alttan akan suyu ölçerek bitkin açmı yokjsa gfubre fazlalıgımı var vs diye kontrolllerı saglayıp sıfır hata ıle gıdebılırsın.

Dostum basınclı su pompası yerıne 5 lt lık hazır su kaplarında suyunu hazırla 2.5lt cola şişesine doldurarak kapagını delerek yedire yedire sulayabilirsin.

Saksının alt haznesıne akan suyu bununla cekıp akan suyunu hem ec metre ıle kontrol edersın hemde saksı altındakın suyu temızlemıs olursun.

Tavsiyeler için çok teşekkür ederim. Hepsini dediğiniz gibi yapacağım. Siparişleri verdim.

Son düzenleme:

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    ******* ** ******* hahahaha ********* ***** *********
  • Emmy Emmy:
    ***** ****** ******** ***** ******** * hahahaha **** *** ****** ****** **** ********* *** ****** hahahaha* ***** ** ******
  • Emmy Emmy:
    ***** ***** **** **** **** hahahaha****** *** *** ***** **** ***** *** ***** ******* ** ******* hahahaha ********* ***** *********
  • Emmy Emmy:
    **** **** ******* ****** hahahaha**** *** *** *** ****** **
  • Emmy Emmy:
    ***** *** ***** ** ******* ** ****** **** ***** ******* *** ** ****** ****** **** ******* *********
    ** hahahaha ****** ******** ********** ***** ** ******** hahahaha*
    ***** *** ***** ** ******* ** ** *** ** ****** **** ********* ****** ********
  • Emmy Emmy:
    ***** ******* ***** ******* ********* ** ** ****** ****** ***** **** *** *** ******
    **** **** ******* ****** hahahaha**** *** *** *** ****** ** *** ** ***** ** ***** ******* hahahaha *** *** **** *** ** ** *** ******** * ***** ******** hahahaha *** ****** **** *** **** ******* ******** ****** ****** *******
  • Emmy Emmy:
    +1
  • Emmy Emmy:
  • Emmy Emmy:
    ********* ****** *** ***** ****** ***** ******** **** ***** **** ******* ***** ******* ***** * ***** **** *****
  • Emmy Emmy:
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    **** ***** ******* * hahahaha***** hahahaha hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha***
    ******** ** ******** ** ***** **** **** **** hahahaha**
    hahahaha ** **** ** ****** ****** ******* ********* ****** ******** **** *** *******
    ***** **** hahahaha *** * ** ********** ** ****** ***** *****
    ***** **** ******** ***** hahahaha**** ********** ********** ******
  • Emmy Emmy:
    TroubleStyla TroubleStyla: ******** ***** * ***** ***** ******* ***** ******* ********