240 w altında 3 bitki olur mu ?

C

Canna

Guest
Sen simdi diyorsun ki 240 watt qb cicekte bir bitkiye bile yetmez. Icinde ir ve uv olan modelleri de mi yetmez bende 240 qb kullanıyorum gayette guzel yetiyor 2 bitkiye. Niye boyle soyledin ki simdi anlamadim. Anlatmak istedigim sey quantumda zaten ekstra kirmizi isik var ki
QB 240 watt maxsimal gücte max.1100 umol/s ppfd degeri veriyor, bize gerekli olan ise 1500 umol/s ppfd. Bu sartlar altinda tabiki hasat alirsin ama sömekler hakki ile sismez, isik yetersizliginden dolayi.

Mrj

Üye
@Canna üstad 240w kullanıyorum konuyu okuduktan sonra kırmızı led projektör aldım şimdi teşekkür ederim verdiğin faydalı bilgiler için

benridarkblue

Kıdemli Üye
Bende de 240 qb var daha henüz yapmaya başlamadım ancak nerdeyse sanal alemde ne kadar qb olan yetiştirici varsa izledim araştırdım nerdeyse hepsi kafam kadar sömekler alıyordu ve bugüne kadar forumda herkes 240 qb yi al kafan rahat olsun diye övüyordu içime kurt düşürdün ama zannetmiyorum kötü olacağını

C

Canna

Guest
Dostum QB lar CRI degeri 80 olan led ciplerden yapilmistir, CRI isik sicakligi degeri olan kelvin cinsinden hesaplama yapilir, CRI yapay isik renginin günes isigi renklerine yakinlik derecesini belirten bir isik degeridir, renkli yetistirme isiklari CRI degeri 90 olan ve isik renkleri günes isiginin isik renklerine cok yakin led ledlerden yapilmistir, alttaki gönderdigim linki incelersen ne demek istedigimi daha iyi anliyacakasin. Bak bu resim isik sicakligina göre isik renkleri.
1643810641558.png

Bende de 240 qb var daha henüz yapmaya başlamadım ancak nerdeyse sanal alemde ne kadar qb olan yetiştirici varsa izledim araştırdım nerdeyse hepsi kafam kadar sömekler alıyordu ve bugüne kadar forumda herkes 240 qb yi al kafan rahat olsun diye övüyordu içime kurt düşürdün ama zannetmiyorum kötü olacağını
240w qb 100x100 alan için mükemmel ışıktır 120x120 alanada koyulabilir ama max performansı 100x100 de olur 240w qb ile 600w hps neredeyse eşdeger şekilde umol verir 50-60 cm arası 600w 1150 umol Qb ise 1000 umol civarı saten standart kabindeki oksijenle yanlış hatırlamıyorsam 1000 umol uzerini bitki alamaz bunun için co2 takviyesi yapmak gerekiyor havadaki 600-700 birim co2 yi 1000-1200 aralıgına getirdigimizde bitki 1500 umolleri alabiliyor ancak o yüzden co2 vermiyorsanız bitkiye 1000 umol üzerini bitki saten alamayacak oldugu için fazladan umol yapmanın bir anlamıda yoktur. qb ile sömekler cılız kalır diyen abim cannayı severim insanlara yardımcı olmaya çalışıyor ama bu konuda fazlaca yanlış düşündügü kanatindeyim 240 hatta 120w qb lerle çokta güzel şişiyor sömekler bununda fazlaca örnekleri mevcut. ayrıca dünyada W/G başına en yüksek verim Qb teklonojisi ile yapılmış ışıklardadır bilginiz olsun.

240w qb 100x100 alan için mükemmel ışıktır 120x120 alanada koyulabilir ama max performansı 100x100 de olur 240w qb ile 600w hps neredeyse eşdeger şekilde umol verir 50-60 cm arası 600w 1150 umol Qb ise 1000 umol civarı saten standart kabindeki oksijenle yanlış hatırlamıyorsam 1000 umol uzerini bitki alamaz bunun için co2 takviyesi yapmak gerekiyor havadaki 600-700 birim co2 yi 1000-1200 aralıgına getirdigimizde bitki 1500 umolleri alabiliyor ancak o yüzden co2 vermiyorsanız bitkiye 1000 umol üzerini bitki saten alamayacak oldugu için fazladan umol yapmanın bir anlamıda yoktur. qb ile sömekler cılız kalır diyen abim cannayı severim insanlara yardımcı olmaya çalışıyor ama bu konuda fazlaca yanlış düşündügü kanatindeyim 240 hatta 120w qb lerle çokta güzel şişiyor sömekler bununda fazlaca örnekleri mevcut. ayrıca dünyada W/G başına en yüksek verim Qb teklonojisi ile yapılmış ışıklardadır bilginiz olsun.
Canna abi maalesef ışık konusunda bilgisiz ama biliyor gibi konuşuyor :/

C

Canna

Guest
Linki incelersen yesillenisin isik konusunda, ben iskembeden atmiyorum verdigim bilgileri, asagidaki verilen linkleride oku.

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
Canna abi maalesef ışık konusunda bilgisiz ama biliyor gibi konuşuyor :/
Canna ustanın bilgisiz olduğunu hangi bilginle keşfettin sen paşam? söyle bakıyım lümen nedir? hps ile mh arasında farklar nelerdir? full spectrum ne demek?

şaka şaka, growun ilkokul seviyesindeki basit bir iki soruyu bile bilmediğinden emin olduğum için, sorularımı sadece seni utandırmak için sordum :)

Canna ustanın bilgisiz olduğunu hangi bilginle keşfettin sen paşam? söyle bakıyım lümen nedir? hps ile mh arasında farklar nelerdir? full spectrum ne demek?

şaka şaka, growun ilkokul seviyesindeki basit bir iki soruyu bile bilmediğinden emin olduğum için, sorularımı sadece seni utandırmak için sordum :)
O kadar biliyom bea hps uzun lamba led de projöktör işte değil mi :D

• Like
Tepkiler: Smt
Abi 240w quantum board mı yetmiyor 2 bitkiye :D yaw güldürmeyin adamı 100 watt quantum boardla çınar ağacı gibi ağaç kozalak gibi sömekler yetiştirdim. 240 wattla 3,4 bitkiyi kafam kadar sömeklendiren eşim dostum var benim. İşkembeyi kübradan sallamayın biliyorsanız konuşun bilmiyorsanız susun her konuda fikir sahibi olmak iyi bir şey değil. İlim sahibi olmadan fikir sahibi olursanız kendinize güldürürsünüz insanları :D

C

Canna

Guest
Tamam dostum @Zambiya ben yetistiremezsin demedim, burada bilgi paylasiyoruz, ben QB larin eksisini artisini ve ,nasil yapildiklarini paylastim. CRI 80 cipler günes rengine uzak renkteki isik renkleri, CRI 90 cipler günes rengine cok yakin renkteki isiklar. QB lar ortalama en fazla 1000 umol/s ppfd degeri veriyor, bu bu degrerin cicekte yeterli oldugunu savunan cok arastirma ve bu forumda cok kanka var, ama benim, verdigim kendi kullandigim degerleri Mississippi Üniversitesi'nden Dr. Chandra ve meslektaşlarınin 2008'de yayınlandı arastirmalar dan aldim, istersen sende netten bulabilirsin bu arastirma sonuclarini.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • higthead Chat bot:
    higthead Chat bot: ******** *** ******* *** *** *********