8xBlue Dream x Zkittles kırması çiçeklenme ilk haftası

cannabis16

Ordinaryüs
Anladım usta ama merak ettiğim B vitamin grubunu nasıl ekliyorsun galiba aminoasit ve b vitaminleri mevcut
güzel soru.. b vitaminlerinin bitki gelişimine katkısını bilen birinin sorusu...

amino asit var,hatta gene bugün sipariş verdim 5 litre gübretaş amino asit...ama vitamin olarak herhangi bir katkı kullanmıyorum büyüme döneminde..çiçeklenmede bloom boot dayayıp vitamine doyuruyorum da gelişim kısmında eksik kalıyor,ana gübremde ne varsa onunla yetiniyorlar...büyüme hızında herhangi bir yavaşlama sezinlemedim superviti bıraktığımdan beri..supervitte hem vitaminler,hem amino asit var..
gelişim ve büyümede sıkıntı olmayınca da gübretaşın amino asidiyle devam ediyorum..teorik olarak büyüme döneminde b vitaminleri bitkiyi daha hızlı kılıyor ama herşey teori değil..pratikte sıkıntı görürsem tekrardan dönerim dedim supervite ama görmedim..bana yeterli geliyor büyüme hızları...verilerse daha mı iyi olur bitki için ?? evet..

Yeni üye123

Yeni üye
senenin ilk growuna başlamış olduk..
her sene bir growumu paylaşıyorum,geçen sene yakalandım diye sanırım paylaşmadım..bu seneki ilk growumuz enselenmeden,memurlara kaptırmadan biter afiyetle tüttürürüz inşallah..

tohumlarımız malum feminesed Blue Dream tohumu almıştım bi ispanyol sitesinden,o tohumlar zkittles ile tozlaştı,3-4 senedir her growumda illa ki tohum verdi ve vermeye devam ediyor..tohuma para vermeden geçen 4 sene , ne ala demi ama :)

şimdi bu kızlar seedlingtençıktılar resimlerde görüldüğü üzere early vegetativ çağındalar..Türkçesiyle filizden çıkıp erken dönem büyüme evresindeler. tohum ekiminden bu zamana 25 günlükler.. ufak viyollere ekildiler,oradan 1,1 litrelik saksıya ekilip 4 adet 40 watlık 120 cm tavan armatür ledi altında bi 15 gün kadar köklenmelerini bekledim..kökler sardığında da 14 litrelik saksılara aldım 4 gün önce..şu anda da 400 w Metal Halide altında büyüme evrelerini geçirmeye başladılar.. işin b.k kısmı bu zamana kadardı..filizlerdi-yavaş büyüyorlardı derdi artık bitti..şimdi günde 2-4 cm uzayıp genişleyip büyüyecekleri evreye geldiler..

4 gün önce sulama suyuna ne koydum yeni saksılara geçirdiğimde onu yazayım..

3ml/1lt Terra Aquatica Bio Grow ( grow gübremiz malumunuz üzere..litreye 1,5 ml ver diyor feeding chartta ama benim havalandırma+ışık sistemim bitkiyi oldukça hızlı büyümeye teşvik ettiğinden 3ml den aşağısını veremiyorum..yaprak renkleri hala daha koyu yeşil değil bu sulamada 4ml dayıyacam,öyle de gidecek bundan sonra)

2çorba kaşığı/4lt Epsom Tuzu (Magnezyum ve Sülfür kaynağı benim ve abd growerların vazgeçilmezi..tali elementler olan Kalsiyum,Sülfür,Magnezyumun direk 2sini bu tuzla karşılıyorum,Şebeke suyundaki Kalsiyum bol miktarda olduğundan ekstradan CalMag vermiyorum..evde öyle duruyor o gübre)

2ml/1lt gübretaş amino asit ( hızlı gelişen bitkilere illaki amino asit takviyesi lazım..bitki yeni hücreleri yaparken devamlı amino asit üretmek zorunda kalmadan,direk kökleriyle alıp kullanıp hızlıca büyüyüp gelişsin diye her sulamada atıyorum..normalde senelerce Hesi supervit verdim,memnundum ama bu gübrenin içinde ekstradan hümik asit de var,topraktaki faydalı bakterilere can simidi..ikisi birarada bir ürün diye 2 senedir amino asit kaynağı olarak bu gübreyi kullanıyorum)

3ml/1lt Supersol Enzimol (isminden de anlaşıldığı üzere enzim gübresi..bitki kökleriyle devamlı enzim üretip topraktaki gübreyi parçalıyor ve o şekilde emip sistemine kazandırıyor..bitkinin enzim üretimine katkı sağlamak ve kök bölgesindeki ölü kökleri parçalayıp karbonhidrat üreterek bitkiye ekstradan enerji sağlamak için her sulamada enzim gübremiz bizimle birlikte.)

1 çay kaşığı /10lt Terra Aquatica Trikologic ..isminden de belli Trichoderma Harzainum mikrobu..bu mikrobun spor hali bu gübre..yani toprağa attıktan sonra faaliyete geçmesi bikaçgün sürüyor,faaliyete geçtiğinde ise bi nimet hızlı bitkiler için...bitkinin ememediği-köklerin ulaşmadığı yerdeki gübreleri bitkiye ulaştırıyor,aracı oluyor-köprü gibi düşünün..zararlı patojenleri öldürüyor..bunun yerine mikorizal mantarlar da kullanılabilir.. Trikologici her saksı değişiminde ve 3 haftada bir sulama suyuna katıp köklere atıyorum..6 haftada bir uygula diyor firma da,o süre çok fazla 2 haftada bir bile itelenebilir..

yukarıda saydığım gübreleri grow boyunca her sulamada veriyorum..dozajları da değişmiyor..elimdeki gübreleri kullanmayı öğrendim..siz de sisteminizin gücüne göre deneye yanıla öğreneceksiniz..boş bir tek sulama dahi yapamıyorum,zira bir sonraki sulamaya kadar yaprak renkleri çok açılıyor..ışık ve havalandırmanız güçlü olsun,gerisini bitki hallediyor,her sulamada dayayıyorsun bolca gübreyi,hızla gelişip büyüyorlar..

sulama suyumuzun pHı 6,3-6,5 arası seviyede şimdilik..ilerleyen haftalarda 6,5-7 arasında olacak..bahar yağmurları asidiktir,o yüzden ilk evrelerde böyle daha asidik su uyguluyorum..tabiatı taklit etmek bitkinin stresini azaltır..

havalandırma sisteminin giriş fanlarını fotğrafladım.. 1 tane 100mmlik 1 tane de 150mmlik Blauberg fanla içeriye 7/24 hava akışı sağlıyorum..sadece günde 15 dakika çalışmıyorlar,motora dinlenme şansı da bu şekilde... dışarıya havayı attığım fan Silent 200mmlik fan.. susturucu dolu fanların giriş-çıkış kısımları ama hikaye..içeride gürültü-kıyamet gırla gidiyor..
vantilatör de devamlı ışıkla-bitki arasına vurup havayı ve ısıyı dağıtıyor..cooltubele ve 200mmlik güçlü fanla da olsa gene de HID ışıklar içeriye ısı veriyor..LEDlerde yüksek watlarda sıfır ısı falan değil...kainatta ısı üretmeden ışık üretebilen herhangi bişey yok..ışık demek ısı demek..bu bukadar basit...ne kadar güçlü ışık,o kadar fazla ısı..mümkün mertebe ısıyı dağıtmak,benim yaptığımda bu..özellikle de bitkinin tepesi usıya en duyarlı yer..orasını en serin yapmak için devamlı vantilatör vuruyor..

nem makinası senelerdir kullanmıyorum..hiç gereği de yok Bursa gibi nemli havası olan bi ilde..iç anadolu-doğu ve güney anadoluda iseniz kullanın der tavsiye ederim de deniz kenarı illerde öyle aman aman bi gerekliliği de yok..şu anda nem %40larda görüldüğü üzere...teoriye göre %50-70 arası büyüme evresinde en ideali..çiçeklenmenin ilk başları %50,sonraki evlerde %40 ideal nem ...
ısıda ise büyüme evresinde 24-26 en ideali,çiçeklenmede 18-21 arası ...bu ideal şartları oluşturduğum falan yok , ben olması gerekeni yazıyorum..şu anda odadaki ısı 22lerde seyrediyor..

nihai saksıya ekim yaptığımda nasıl bi sulama izliyorum onu diyeyim...ilk sulamada 500ml bitki başına,4 gün sonra 1lt ,4gün sonra 2lt ...ondan sonraki sulamalarda alttan run off sağlamacalı gidiyorum..yani döktüğüm suyun en az 5te 1 i alttan çıkacak şekilde suluyorum.. böylelikle her sulamada,bir önceki sulamadan kalmış ve emilmemiş gübreler de azar azar atılıyor sistemden..kıtı kıtına sulama yapmadığımdan ve gübrelerim organik olduğundan ara flush yapmadan ve her sulamada bolca gübre dayayarak hasada kadar geliyorum...

toprak iyice kuruyup kahverengi renk alınca sulama vakti gelmiş demektir ama benim sistemimde torf+perlit karışımı toprak büyümede 4,çiçeklenme ortalarından itibaren de 3 günde kuruyor..siz de sisteminize göre bi sulama şekli oluşturursunuz..toprak karışımım basit.. %66 light mix torf + %34 perlit... 2 ölçek torf ve 1 ölçek perliti harmanlayıp o şekilde saksı harcını hazırlıyorum..senelerce ismi growshoplarda olmayan birsürü torf dahil birsürü toprak denedim..en memnun kaldığım 3 toprak plagron light mix ,campo sana çiçekli bitki toprağı ve klansman oldu...şu anda da ucuza bulduğum için klansman potground p kullanıyorum..
son fotoğrafta da görüldüğü üzere sulama zamanı geldi..toprak rengi siyah değil,kahverengi..yarın sulanacak kızlar..

biraz büyüsünler, 350 wat LED de işin içine girecek ..şimdilik tek lambayla devamke...

aklıma bukadarı geldi..

Usta gübre olarak terra aquanın “bio grow” dediğin”pro organic grow” olan çişidimi?zira 5 çeşit grow gübresi var o markanın

Yeni üye123

Yeni üye
evet ta kendisi....ana gübreler organik,boost çiçeklenmede o da organik..diğerleri sentetik ..
Eyvallah abicim açıkçası hoşuma gitti gübre takvimin.Bu işi bildiğin belli.İnşallah bu yaz sağlam sistem kuracağım.2 tane 1000 lik mh/hps yakmayı düşünüyorum cooltube ile mobil klima ile.Varmıdır bi tavsiyen,engin bilgilerinden yararlanmak isterim.

cannabis16

Ordinaryüs
hedefi büyük olan her zaman daha fazlasını ister..daha çok okur,daha çok bilir..öncelikle bu tutumundan dolayı sonrada hayır temennilerinden dolayı..

ben 400 HPS ve 350 wat LED ile en fazla 32leri görüyor grow odası..dışarıdan devamlı 40 derecelere yakın hava çeksem de vantilatör ve cooltubee bağlı güçlü fan sayesinde hafif yollu nunner-banana larla kurtarıyorum..klimasız en fazla bu kadar oluyor..600 hpsYİ tek başına yaksam bile oda 35lere dayanıyor ve klimasız mümkün olmuyor grow yapmam..

sen klimayı düşünmüşsün zaten..2 tane 1000 watlık bi sisteme göre kuvvetli en az 200mmlik ortalama karar 250mmlik fanlarla destekleki,1000 wat yaktığının anlamı olsun..devamlı kuvvetli kanal tipi fanlarla havayı içeriye doldur sokaktan,üstte daha kuvvetli bi fan ısınmış havayı atsın sokağa..o zaman çok hızlı fotosentez yapar bitki..havada %2,5-3 arası bi CO2 var..oksijense %21 .. yani bu biz insanlar ve hayvanlar için iyi ama bitkiler için heleki meyvalama-çiçeklenme evresinde pek yeterli değil..o yüzden grow opdasındaki hava devamlı tazelenmeli..mevcut odadaki havayı dolaştırsan bi vantilatörle saniyeler içinde gelişmiş 4-5 bitki bitirir CO2yi...devamlı tazelensin..işte o zaman 1000 HPSnin gücünden istifade edersin..

growu kabinde çok zorlanırsın 2 tane 1000 HPS ile..benim gibi bi odada yap,ısıyı dağıtman daha kolay olur..klimayı da 7/24 çalıştırırsın olur biter...

eğer havalandırman kuvvetli olursa toptağa her 2-3 hafta bir mikoriza yada trichoderma harzianum at..köklere ekstradan ulaşamadığı gübreyi itelesinler.. ..zira o hızdaki fotosentez için çok bol miktarda element gerekecek..her sulamada enzimi de skle sulama suyuna ki emilmeyen gübreleri de parçalayıp dönüştürsün,toprağın temiz kalsın...ara flush atmadan maksimum dozajın 2 katından fazla gübre atarak taaa hasada kalar glirsin...yeterki elindeki gübreleri kullanmayı öğren..dozajı tuttur,gerisini o ışıklar ve kuvvetli havalandırmalarla bitki halleder..ben 400HPS + 250 wat LED satte 700 metreküplük içeriye kanal tipi fanlarla hava atışıyla maksimum dozajın 2 katı ana gübreyi her sulamada vermezsem bitkimin yaprakları açılıyor..az diyor bu gübre... o 1000 HPS nin etkisini sen düşün...

ısı sorununu halledebilirse kliman çok güzel hasat alırsın...

umarım kafanda bişeyler oluşmuştur

cannabis16

Ordinaryüs
bu fotoğraflar neden böyle yanpiri yunpuri çıktı hiçbir fikrim yok..düzeltmek için döndürdüm ettim gene olmadı,idare edin artık...

çarşamba gecesi açmışım konuyu..aradan geçen 4 günde boyları 2 katına çıktı.. zaten bitkinin filiz evresi uzun sürüyordu,filizden çıkar çıkmaz büyük saksıya alıp fotoğraflamıştım..artık bundan sonra vegetatife girdiler benim ışık+havalandırma sistemimle günde 3-5 cm arası ortalama 4 cm boylanıp genişliyorlar.. sipsivri gitmesinler,alttaki sömek dalları da olaya dahil olsun diye hepsini fimming yaptım...toppingle çok daha fazla strese girip afallıyorlar,fimmingle çok zaman kaybı olmuyor.. alttan 5. katı açtığı o gonca halindeki öbeğe yaptım fimmingi.. yaprak uçlarını tamir edip büyümeye geçene kadar enüst kat, bir altındaki kat onu yakalıyor,tam tutturabilirseniz keseceğiniz yeri 4lü kafa halinde uzayacaklar aynı boyda..ama o noktayı tutturması çok zor..olsun,toppingden daha az stres diye artık fimmingle devam...

elimden geldiğince fotoğraflamaya çalıştım..içerisi 17 derecelerde ama gayet hızlı büyüyorlar...yabani bitki bu,fotosentezi hızlı yapsın,gerisini hallediyor...dayayıyrum gübreyi her sulamada....

bir hafta içinde çiçeklenmeye döndürürüm ışıkları..bir haftaya bunun 2 katını geçerler zaten..50-55 cmlerde çiçeğe aldığımda 120lik bambu çubuklarla tutturuyorum kafaları..ortalama 120cm de bitiriyorlar çiçeklenme sonunu.. 2 katını geçiyorlar çiçeklenmedeki ilk 3 hafta içinde..

lşmdilik aklıma bu kadarı geldi..

işiniz rast gitsin

Yeni üye123

Yeni üye
hedefi büyük olan her zaman daha fazlasını ister..daha çok okur,daha çok bilir..öncelikle bu tutumundan dolayı sonrada hayır temennilerinden dolayı..

ben 400 HPS ve 350 wat LED ile en fazla 32leri görüyor grow odası..dışarıdan devamlı 40 derecelere yakın hava çeksem de vantilatör ve cooltubee bağlı güçlü fan sayesinde hafif yollu nunner-banana larla kurtarıyorum..klimasız en fazla bu kadar oluyor..600 hpsYİ tek başına yaksam bile oda 35lere dayanıyor ve klimasız mümkün olmuyor grow yapmam..

sen klimayı düşünmüşsün zaten..2 tane 1000 watlık bi sisteme göre kuvvetli en az 200mmlik ortalama karar 250mmlik fanlarla destekleki,1000 wat yaktığının anlamı olsun..devamlı kuvvetli kanal tipi fanlarla havayı içeriye doldur sokaktan,üstte daha kuvvetli bi fan ısınmış havayı atsın sokağa..o zaman çok hızlı fotosentez yapar bitki..havada %2,5-3 arası bi CO2 var..oksijense %21 .. yani bu biz insanlar ve hayvanlar için iyi ama bitkiler için heleki meyvalama-çiçeklenme evresinde pek yeterli değil..o yüzden grow opdasındaki hava devamlı tazelenmeli..mevcut odadaki havayı dolaştırsan bi vantilatörle saniyeler içinde gelişmiş 4-5 bitki bitirir CO2yi...devamlı tazelensin..işte o zaman 1000 HPSnin gücünden istifade edersin..

growu kabinde çok zorlanırsın 2 tane 1000 HPS ile..benim gibi bi odada yap,ısıyı dağıtman daha kolay olur..klimayı da 7/24 çalıştırırsın olur biter...

eğer havalandırman kuvvetli olursa toptağa her 2-3 hafta bir mikoriza yada trichoderma harzianum at..köklere ekstradan ulaşamadığı gübreyi itelesinler.. ..zira o hızdaki fotosentez için çok bol miktarda element gerekecek..her sulamada enzimi de skle sulama suyuna ki emilmeyen gübreleri de parçalayıp dönüştürsün,toprağın temiz kalsın...ara flush atmadan maksimum dozajın 2 katından fazla gübre atarak taaa hasada kalar glirsin...yeterki elindeki gübreleri kullanmayı öğren..dozajı tuttur,gerisini o ışıklar ve kuvvetli havalandırmalarla bitki halleder..ben 400HPS + 250 wat LED satte 700 metreküplük içeriye kanal tipi fanlarla hava atışıyla maksimum dozajın 2 katı ana gübreyi her sulamada vermezsem bitkimin yaprakları açılıyor..az diyor bu gübre... o 1000 HPS nin etkisini sen düşün...

ısı sorununu halledebilirse kliman çok güzel hasat alırsın...

umarım kafanda bişeyler oluşmuştur
Abi zaten odada yapıcam kabinle kim uğraşır.Hem o kadar büyük kabinler deli para..
Elimde 250 mm 1350 m3 dev bir fan var,yapacağım yer inşaat halinde olduğu için odanın ölçüsünü bilemiyorum.Yetmezse bu fan,takviye fan alır takarım.Dediğin gibi havalandırma bu işin bel kemiği.Grow işinde yeni değilim,3 kere yaptım kapalı mekan growu,fakat gübreleri tam anlayacak kadarda tecrübeli değilim.Daha önceleri advanced kullanıyodum,ancak fiyatları uçuk bende hesi kullanmaya başladım.Organik takıntım yok.Verimli olsun yeter.Bu başlayacağım growda hangi gübreyi kullanırım bilmiyorum.25-30 litrelik saksıyı dayayıp,kuvvetli ışık ve havalandırma ile uzun süreli veg vererek iyi-tatmin edici bir hasat almaktır amacım.

Yorumun için teşekkür ediyorum saygıdeğer ağabeyim…

cannabis16

Ordinaryüs
Abi zaten odada yapıcam kabinle kim uğraşır.Hem o kadar büyük kabinler deli para..
Elimde 250 mm 1350 m3 dev bir fan var,yapacağım yer inşaat halinde olduğu için odanın ölçüsünü bilemiyorum.Yetmezse bu fan,takviye fan alır takarım.Dediğin gibi havalandırma bu işin bel kemiği.Grow işinde yeni değilim,3 kere yaptım kapalı mekan growu,fakat gübreleri tam anlayacak kadarda tecrübeli değilim.Daha önceleri advanced kullanıyodum,ancak fiyatları uçuk bende hesi kullanmaya başladım.Organik takıntım yok.Verimli olsun yeter.Bu başlayacağım growda hangi gübreyi kullanırım bilmiyorum.25-30 litrelik saksıyı dayayıp,kuvvetli ışık ve havalandırma ile uzun süreli veg vererek iyi-tatmin edici bir hasat almaktır amacım.

Yorumun için teşekkür ediyorum saygıdeğer ağabeyim…
advanced den vazgeçmene kendi adıma sevindim..hesinin gübreleriyle daha kolaylaşacak işlerin.. neden mi?? amerikan gevurunun kafası hep daha büyüyüğe-daha fazlaya odaklıdır..gübreleri de aşırı hızlı bitkiler için..en az 600 HPS yakacan,odadaki havayı dakikada 3 kere tazeleyecek kuvvetli fanların olacak ki o markanın gübresinden tam anlamıyla istifade edesin..haddinden fazla kimyasal gübreleri..çok doyurucu ama bitkiyi yakması da kolay...uzmanlık gerektiren bi gübre advanced gübreleri..burada genç çocuklar pH perfect diye o markayı seçiyorlar ama pek de iyi bişey yapmıyorlar aslında...

herneyse geçelim hesiye.. hesinin gübreleri tipik Hollanda kafası..bitkiye herşeyi sunsun ama yavaş salımlı olsun,yakmasın..teknolojileri de o yönde..Hesinin gübrelerinin de çoğu kimyasal,sentetik ve organik olanlar olsada onlar da kimyasal ağırlıklılar..yani bitkiyi yeterince doyuracak gübreleri var..

topraklı tarım için ; tohumları ekeceksin..sulamasını Hesi Root complex alırsan onunla yapacaksın ilk 3 hafta..her sulamada köklendiriciyi ekleyeceksin.. ilk çift yaprağı açtılar baş verip,o ikili yaprak 1 cm kadar uzunluğa ulaştı işte çeyrek doz gübre verme vakti..ilk katı açtılar 2. kata geçtiler yarım doz gübre..3. katı çıkıyorlar tam doz gübre ve artırarak devam... mevzu bu..o elindeki ışık güçlü-havalandırman da yeterli gelirse çok hızlı olacaklar bitkiler.., o yüzden gübrenin çeyrek dozu ne,yarım dozu ne?? o senin sunduğun ortama göre değişir..ama feeding chartta yazanın 4te 1ini verirsin ilk etapta çeyrek doz için,yaprak renkleri açılır ve büyüme yavaşlarsa artırarak devam edersin..

büyüme evresinde sana tavsiyem epsom tuzu al internetten yada yakınlardaki bi aktardan..calmagla falan uğraşma..çeşme suyunu kullan,içinde bolca kireç yapan element yani magnezyum-kalsiyum var şebeke sularının..3-4 gün ağzı açık kovalarda beklesinler ki kloru uçsun,yararlı bakteriler ölmesin topraktaki... her sulama suyuna 4 litre suya 1-2 (1 mi 2 mi deme o senin bitkilerin hızına bağlı)çorba kaşığı atarak erit içinde..ana gübreye ilaveten bu..zira hiçbir firmanın gübrelerinde yeterli miktarda sülfür kalsiyum ve magnezyum yok...tali elementleri böylelikle her sulamada dayamış olursun..ister grow ister bloom evresi olsun bitki 3. katı çıktıktan sonra her sulama suyuna mutlaka powerzym tarzı enzim al ve at..boş sulama yaparsan ona da at..topraktaki sindirilmemiş besinleri parçalasın ,toprağın temiz kalmasını sağlar..zaten gübreler organik değil bir de emilmeyen gübreden kaynaklı toksik zehirlenmeyle uğraşmazsın... ve gelelim mikroplara...o güçlü ışık ve havalandırmaya mikrop atmadan tam verim alamazsın...mikoriza veya trichoderma harzianum ..her 2-3 haftada bir sulama suyuna ekle ve öyle sula bitkileri..ememedikleri-köklerinin ulaşamadığı yerdeki gübreleri de o mikroplar miselyum ağı veya kurdukları bağlantılarla köke itelesinler... pH ayarlamayı da hiçbir sulamada unutmuyorsun tabii..

gelelim blooma..işte burada gübrlerin gücü adına güç bende artık diye bağrınma vakti...bloom gübresine ilaveten epsom tuzu da var gene her sulamada,enzim tabiiki o da var...ilaveten Hesi Bloom boost alıp çiçeğin 1.-4.-5.-6. haftalarında her sulama suyuna koyacaksın..bunun içindeki enzimler-vitaminler-şeker vesair ürünler çiçeklenmede olgun ve büyük meyve almanı sağlar..ayrıca bunlar yetmeyecek bir de Fosfor-Potasyum yükleme gübresi gerekecek bitkin hızlı olduğu için... Hesi Phosporus Plus alıp çiçeklenme 3. haftasından itibaren dayayacaksın bitkiye... piyasada Canna PK 13/14 dahil diğer tüm Fosfor-Potasyum yükleme gübrelerinden daha besleyici bir gübre bu...hemen hepsini denedim-en çok bud şişiren gübre bu...

bu saydıklarımı yaparsan o ışık ve güçlü havalandırmanın nemasını alırsın..ayrıca senin yerinde olsam Hesi Supervit de alır,her sulamada veririm ..amino asit yapmaya uğraşmadan direk yeni hücrelerini yapsın bitki..zaman kaybetmesin..ben amino asitsiz bi grow yapmıyorum,gereksiz zaman kaybı yaratıyor bitkiye...şiddetle tavsiye olunur...

tekrar yazıyorum neyi ne kadar vereceğini sen kendin öğreneceksin..bitkinin yaprakları yanarsa dozajı azaltacak,yaprak renkleri açılırsa dozajı artıracaksın....

şimdilik benden bu kadar,işin rast gitsin..

cannabis16

Ordinaryüs
bu arada söylemeyi unuttum ; havaların soğuk gitmesinden dolayı ışık periyodunu 20/4 yaptım.. ısıyı anca HID ışık sağladığından yanık kalma süresi biraz daha uzasın dedim..

Yeni üye123

Yeni üye
advanced den vazgeçmene kendi adıma sevindim..hesinin gübreleriyle daha kolaylaşacak işlerin.. neden mi?? amerikan gevurunun kafası hep daha büyüyüğe-daha fazlaya odaklıdır..gübreleri de aşırı hızlı bitkiler için..en az 600 HPS yakacan,odadaki havayı dakikada 3 kere tazeleyecek kuvvetli fanların olacak ki o markanın gübresinden tam anlamıyla istifade edesin..haddinden fazla kimyasal gübreleri..çok doyurucu ama bitkiyi yakması da kolay...uzmanlık gerektiren bi gübre advanced gübreleri..burada genç çocuklar pH perfect diye o markayı seçiyorlar ama pek de iyi bişey yapmıyorlar aslında...

herneyse geçelim hesiye.. hesinin gübreleri tipik Hollanda kafası..bitkiye herşeyi sunsun ama yavaş salımlı olsun,yakmasın..teknolojileri de o yönde..Hesinin gübrelerinin de çoğu kimyasal,sentetik ve organik olanlar olsada onlar da kimyasal ağırlıklılar..yani bitkiyi yeterince doyuracak gübreleri var..

topraklı tarım için ; tohumları ekeceksin..sulamasını Hesi Root complex alırsan onunla yapacaksın ilk 3 hafta..her sulamada köklendiriciyi ekleyeceksin.. ilk çift yaprağı açtılar baş verip,o ikili yaprak 1 cm kadar uzunluğa ulaştı işte çeyrek doz gübre verme vakti..ilk katı açtılar 2. kata geçtiler yarım doz gübre..3. katı çıkıyorlar tam doz gübre ve artırarak devam... mevzu bu..o elindeki ışık güçlü-havalandırman da yeterli gelirse çok hızlı olacaklar bitkiler.., o yüzden gübrenin çeyrek dozu ne,yarım dozu ne?? o senin sunduğun ortama göre değişir..ama feeding chartta yazanın 4te 1ini verirsin ilk etapta çeyrek doz için,yaprak renkleri açılır ve büyüme yavaşlarsa artırarak devam edersin..

büyüme evresinde sana tavsiyem epsom tuzu al internetten yada yakınlardaki bi aktardan..calmagla falan uğraşma..çeşme suyunu kullan,içinde bolca kireç yapan element yani magnezyum-kalsiyum var şebeke sularının..3-4 gün ağzı açık kovalarda beklesinler ki kloru uçsun,yararlı bakteriler ölmesin topraktaki... her sulama suyuna 4 litre suya 1-2 (1 mi 2 mi deme o senin bitkilerin hızına bağlı)çorba kaşığı atarak erit içinde..ana gübreye ilaveten bu..zira hiçbir firmanın gübrelerinde yeterli miktarda sülfür kalsiyum ve magnezyum yok...tali elementleri böylelikle her sulamada dayamış olursun..ister grow ister bloom evresi olsun bitki 3. katı çıktıktan sonra her sulama suyuna mutlaka powerzym tarzı enzim al ve at..boş sulama yaparsan ona da at..topraktaki sindirilmemiş besinleri parçalasın ,toprağın temiz kalmasını sağlar..zaten gübreler organik değil bir de emilmeyen gübreden kaynaklı toksik zehirlenmeyle uğraşmazsın... ve gelelim mikroplara...o güçlü ışık ve havalandırmaya mikrop atmadan tam verim alamazsın...mikoriza veya trichoderma harzianum ..her 2-3 haftada bir sulama suyuna ekle ve öyle sula bitkileri..ememedikleri-köklerinin ulaşamadığı yerdeki gübreleri de o mikroplar miselyum ağı veya kurdukları bağlantılarla köke itelesinler... pH ayarlamayı da hiçbir sulamada unutmuyorsun tabii..

gelelim blooma..işte burada gübrlerin gücü adına güç bende artık diye bağrınma vakti...bloom gübresine ilaveten epsom tuzu da var gene her sulamada,enzim tabiiki o da var...ilaveten Hesi Bloom boost alıp çiçeğin 1.-4.-5.-6. haftalarında her sulama suyuna koyacaksın..bunun içindeki enzimler-vitaminler-şeker vesair ürünler çiçeklenmede olgun ve büyük meyve almanı sağlar..ayrıca bunlar yetmeyecek bir de Fosfor-Potasyum yükleme gübresi gerekecek bitkin hızlı olduğu için... Hesi Phosporus Plus alıp çiçeklenme 3. haftasından itibaren dayayacaksın bitkiye... piyasada Canna PK 13/14 dahil diğer tüm Fosfor-Potasyum yükleme gübrelerinden daha besleyici bir gübre bu...hemen hepsini denedim-en çok bud şişiren gübre bu...

bu saydıklarımı yaparsan o ışık ve güçlü havalandırmanın nemasını alırsın..ayrıca senin yerinde olsam Hesi Supervit de alır,her sulamada veririm ..amino asit yapmaya uğraşmadan direk yeni hücrelerini yapsın bitki..zaman kaybetmesin..ben amino asitsiz bi grow yapmıyorum,gereksiz zaman kaybı yaratıyor bitkiye...şiddetle tavsiye olunur...

tekrar yazıyorum neyi ne kadar vereceğini sen kendin öğreneceksin..bitkinin yaprakları yanarsa dozajı azaltacak,yaprak renkleri açılırsa dozajı artıracaksın....

şimdilik benden bu kadar,işin rast gitsin..
Abi bir iki grow kullandım advanced gübre öyle aman aman bi farklılık olduğunu düşünmüyorum açıkçası.Fiyat performans ürünü olan markaya yapışayım dedim bende.O yüzden HESİ…

Şimdi yorumunu okuyunca dahada sevindim.Bir gübrenin en iyi özelliği,budu iyi şişirmesidir benim için,heside bunu yapabiliyorsa neden kullanmıyım.

Epsom tuzuna gelince dediğini yapıp kullanıcam.Senin growlarını eskiden beri takip ederim,epsom tuzundan şaşmıyorsun.Senin gibi bir usta kullanıyorsa illaki vardır bir yararı.Yani epsom tuzu kullanırsam cal-mag lı sulama yapmayacakmıyım bi oraya takıldı kafam..

Güçlü ışık,güçlü havalandırma,geniş alan,büyük saksı,mikroza mantar kullanımı ve uzun süren veg ile dev gibi ağaçlar elde edeceğimi düşünüyorum.

Bu forumda bana göre en bilgili ustasın,yazılarını büyük bir iştahla okurum eskiden beridir.Senin gibi bir ustadan tüyo almak benim için şereftir.Seninde işin rast gelsin abi.

Son düzenleme:

Yeni üye123

Yeni üye
bu arada söylemeyi unuttum ; havaların soğuk gitmesinden dolayı ışık periyodunu 20/4 yaptım.. ısıyı anca HID ışık sağladığından yanık kalma süresi biraz daha uzasın

bu arada söylemeyi unuttum ; havaların soğuk gitmesinden dolayı ışık periyodunu 20/4 yaptım.. ısıyı anca HID ışık sağladığından yanık kalma süresi biraz daha uzasın dedim..
Abi bi sorum daha var.Growa başlarken 2 tane 1000 lik mh ampul alıcam.Marka farkedermi.En kaliteli ve pahalısı lümatek ancak magicplantın kendi üretimi olan ampul onun yarı fiyatı,kullananlarda var.Verim olarak çok farkedermi.Ederse lümatek alayım.

cannabis16

Ordinaryüs
Abi bi sorum daha var.Growa başlarken 2 tane 1000 lik mh ampul alıcam.Marka farkedermi.En kaliteli ve pahalısı lümatek ancak magicplantın kendi üretimi olan ampul onun yarı fiyatı,kullananlarda var.Verim olarak çok farkedermi.Ederse lümatek alayım.
kardeşim şöyle açıklayayım...

bu ampul ve led üretiminde kullanılan teknoloji hep aynı... ismi büyük olan teknolojiyi bi tık geliştirsin,o da olsa olsa maksimum %5-10 kadar artırabilir verimi..10 yoktur bile tahminim.. isme para vermiyorum artık ben.. çünkü her growumda hid ışığım ana ışık oluyor ve devamlı kullandığım lambalar boyna değiştirip duruyorum 4-5 growda bir...dünya eder yapıyor..

mesela şöyle diyeyim..phillipsin greenpower HPS lambası mesela..çift spektrum olan.. dünya para ,aldım bir kaç sefer..sonra Philipsin normal 400 watlık HPSsini aldım yarı fiyatına,onu denedim...hiçbir fark yok hasat miktarı arasında.. sonrasında Metal Halideler mesela Osramın,Philipsin Metal Halidelerini aldım yıllarca..sonrasında abuk subuk ucuz yerli-yabancı üretimleri arada growlarda denedim...bi fark varsa büyüme hızında ben göremeyeceğim kadar az bi farktır..o derece hiçbi fark yok...Metaldan ışık üretme teknolojisi de Sodyum Buharından ışık üretme teknolojisi de aynı çünkü..tek bir teknik var,ekstrem sıradışı bişey sunmutor diğerleri...geçen growumda magicplant HPS aldım mesela..onu kullandım..gayet güzel ışık,hem de ucuz..bitkilerin hasadı da aynı...bu çiçeklenmede yine o lambayı takıcam...şimdilik Osram Metal Halidedeler..

Lambada öyle aman aman bi fark yok..ampul seçimini ucuz olandan başlayarak yap..ama ballast seçimini sağlam bi dijital ballast markasından al...zaten mekanik ballastlara hiç bulaşma,bedavadan enerji kaybı yaşama...

ampulleri 4 growda emekli etmeye gayret göster..Metal Halide daha uzun süre kullanabilirsin de HPS lambaları özellikle 4 çiçeklenme sonunda emekli et..par değeri denen şey çok düşüyor demekki 5. çiçeklenmede hasat azalıyor..ömrü o kadar demekki bitkiler için...yoksa ışığı gene kuvvetli ama PAR yaz arat,o arkadaş düşünce verim çok düşüyor..LEDlerde ise ömrü bitene kadar PAR değerinde azalma çok esktrem değil..ama HID ışıklarda o değer çok düşüyor zamanla..

cannabis16

Ordinaryüs
Abi bir iki grow kullandım advanced gübre öyle aman aman bi farklılık olduğunu düşünmüyorum açıkçası.Fiyat performans ürünü olan markaya yapışayım dedim bende.O yüzden HESİ…

Şimdi yorumunu okuyunca dahada sevindim.Bir gübrenin en iyi özelliği,budu iyi şişirmesidir benim için,heside bunu yapabiliyorsa neden kullanmıyım.

Epsom tuzuna gelince dediğini yapıp kullanıcam.Senin growlarını eskiden beri takip ederim,epsom tuzundan şaşmıyorsun.Senin gibi bir usta kullanıyorsa illaki vardır bir yararı.Yani epsom tuzu kullanırsam cal-mag lı sulama yapmayacakmıyım bi oraya takıldı kafam..

Güçlü ışık,güçlü havalandırma,geniş alan,büyük saksı,mikroza mantar kullanımı ve uzun süren veg ile dev gibi ağaçlar elde edeceğimi düşünüyorum.

Bu forumda bana göre en bilgili ustasın,yazılarını büyük bir iştahla okurum eskiden beridir.Senin gibi bir ustadan tüyo almak benim için şereftir.Seninde işin rast gelsin abi.
hoş sözlerine teşekkür ederim kardeşim..

ben epsom tuzundan başka ekstradan calmag yüklemesi yapmıyorum..elimde Terra Aquaticanın Calmagı var..piyasadaki diğer muadillerden ucuz ve litreye 1-1,5 ml kullanınca işini yapıyor..calmag alacaksan tavsiye ederim..sentetik bi ürün..
ama ben kullanmıyorum..öyle duruyor..çünkü ne Kaldiyum nede Magnezyum eksikliği göstermiyor yaprakları...e içinde Sülfür de bolca var..zaten benim growlarımda başbelam sülfür dü..ana grow gübrelerinin hiçbirinde yetecek kadar yok bu bitkiye..devamlı bitkinin tepesi açık yeşil oluyordu...epsom tuzundan beri unuttum o işleri..tavsiye ederim..

cannabis16

Ordinaryüs

şimdi bu fotoğraları niye yandan çektim ??

bitkinin kat aralarının uzunluğunu görün diye...sativa baskın hibrit bu bitki..Blue Dream genetiğinde var zaten hep Blue Dream tarzı kat araları açık-uzunlamasına büyüyorlar..bu tarz bitkilerde tepeyi topping yapsanız bile alt sömek dalları yakalayamayabilir..indica baskın gibi boğum araları az olsa,tek toppinle alttakiler üstü kolayca yakalardı...ama değil... işte orada devreye bambu çubukları giriyor..ikili çıkan en tepe kafayı birini sağa diğerini sola yatırıcam bundan sonraki evre, alttaki sömek dalları da üstü yakalayacak ve topluca ışığa yönelecekler..arada çok fazla fark bırakırsam alttakiler bedavaya durmuş olur,zira hormonal akım ve gücün çğu üstlere yönelecek....alttakiler sağa sola atacak kendini ve grow ortamında birbirine girecekler...böyle sömek dallarını gene bambu çubuklarıyla diklemesine uzayacak hale getiricem yine ...baöbusuz hayat zormuş be :) saksıya bağla etle uğraşma derdi yok...

gene de yakalayamazsa alt sömek dalları ,tepedekileri tekrardan topping yapıp yavaşlatıcam..bu da ek bilgi olsun...

neyi niçin yaptığınızı bilirseniz başarıya ulaşırsınız..o yüzden niçiniyle uzunca anlatıp yazıyorum...ufkunuz açılsın

Yeni üye123

Yeni üye
hoş sözlerine teşekkür ederim kardeşim..

ben epsom tuzundan başka ekstradan calmag yüklemesi yapmıyorum..elimde Terra Aquaticanın Calmagı var..piyasadaki diğer muadillerden ucuz ve litreye 1-1,5 ml kullanınca işini yapıyor..calmag alacaksan tavsiye ederim..sentetik bi ürün..
ama ben kullanmıyorum..öyle duruyor..çünkü ne Kaldiyum nede Magnezyum eksikliği göstermiyor yaprakları...e içinde Sülfür de bolca var..zaten benim growlarımda başbelam sülfür dü..ana grow gübrelerinin hiçbirinde yetecek kadar yok bu bitkiye..devamlı bitkinin tepesi açık yeşil oluyordu...epsom tuzundan beri unuttum o işleri..tavsiye ederim..
Teşekkür ediyorum abi.Tavsiyelerin altın değerinde.İşin rast gitsin

Avare

Doktor

şimdi bu fotoğraları niye yandan çektim ??

bitkinin kat aralarının uzunluğunu görün diye...sativa baskın hibrit bu bitki..Blue Dream genetiğinde var zaten hep Blue Dream tarzı kat araları açık-uzunlamasına büyüyorlar..bu tarz bitkilerde tepeyi topping yapsanız bile alt sömek dalları yakalayamayabilir..indica baskın gibi boğum araları az olsa,tek toppinle alttakiler üstü kolayca yakalardı...ama değil... işte orada devreye bambu çubukları giriyor..ikili çıkan en tepe kafayı birini sağa diğerini sola yatırıcam bundan sonraki evre, alttaki sömek dalları da üstü yakalayacak ve topluca ışığa yönelecekler..arada çok fazla fark bırakırsam alttakiler bedavaya durmuş olur,zira hormonal akım ve gücün çğu üstlere yönelecek....alttakiler sağa sola atacak kendini ve grow ortamında birbirine girecekler...böyle sömek dallarını gene bambu çubuklarıyla diklemesine uzayacak hale getiricem yine ...baöbusuz hayat zormuş be :) saksıya bağla etle uğraşma derdi yok...

gene de yakalayamazsa alt sömek dalları ,tepedekileri tekrardan topping yapıp yavaşlatıcam..bu da ek bilgi olsun...

neyi niçin yaptığınızı bilirseniz başarıya ulaşırsınız..o yüzden niçiniyle uzunca anlatıp yazıyorum...ufkunuz açılsın
Abi maşallah ne kadar hızlı büyümüşler öyle. Bu arada taktik de iyi bambu çubuk ile.
Epsom tuzu uygulamasını nasıl yapıyorsun?

cannabis16

Ordinaryüs
Abi maşallah ne kadar hızlı büyümüşler öyle. Bu arada taktik de iyi bambu çubuk ile.
Epsom tuzu uygulamasını nasıl yapıyorsun?
bugün ölçtüm 40cme gelmişler 5 tanesi..diğerleri 30larda.. hızlıca büyüyüp gelişmesi için kuvvetli ışık ve devamlı tazelenen hava,sonrasında bolca gübre dayamaca..bu 3lü olunca hızlıca yapıyorlar herşeyi..nem-sıcaklık falan artık kafamı bile yormuyorum..kışın buz gibi nemi diplerde havayla büyümez ama gene de çiçeklenmeye falan girdiyse bitirir o süreci,hasat da alınır...yabani bitki bu sonuçta,herşeyle başetmeye programlı..

her 4 litre sulama suyuna 2 çorba kaşığı atıyorum..20 ml eder 1 çorba kaşığı 10ml dir çünkü.. abd gevurunun tarifiyle her galona 2 çorba kaşığı.. galon 3,75 lt ediyor..ortalama 4 litre olarak alıyorum bu hesabı..

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Didrug Didrug:
  • A active661:
  • A active661:
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
  • A active661:
  • Didrug Didrug:
  • A active661:
  • Didrug Didrug:
    +1
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    ***** ********** ******** hahahaha ********
  • Didrug Didrug:
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    +1
  • A active661:
    +1
  • TabldotLife TabldotLife:
    ********* **** ***** hahahahahahahaha*** ******** ********* *** **** **** *** hahahahahahahaha ******** ** ****** ** **** ***** ********* ********** **** * ***** **** hahahaha *** * ******* ******* **** ****
  • A active661:
    **** ** ****** hahahaha***** **** ***** hahahahahahahaha*** ******** ********* *** **** **** *** hahahahahahahaha ******** ** ****** ** **** ***** ********* ********** **** * ***** **** hahahaha *** * ******* ******* **** ****
    ***** ****** ****** *** hahahaha***
    +1
  • A active661:
    ***** ** ** ********* ** ** hahahaha* ******* hahahaha hahahaha*
    +1
    ***** ******** ** *** ******* ******** ****** **** ***** hahahaha**
    +1
  • A active661:
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    ***** ******** ** *** ******* ******** ****** **** ***** hahahaha******** hahahaha *** *****
    +1
    *** ** ******** *** ******* ******** ****** hahahaha*
    Lemonhazelover Lemonhazelover: **** ******* *****