Acemi yetiştiricinin yardıma ihtiyacı var-İlk grow günlüğü

Arkadaşlar selamlar, Yetiştirme işine yeni başladım. Forumu bir süredir takip ediyorum ve daha önce hiç konu açmadım. Sadece okuduğum bilgiler ile ilk growumu yapmaya başladım ancak başarısız oldum dolayısı ile forumda bulunan tecrübeli arkadaşlardan yararlanmak istiyorum.

Kabini bir bez dolabın iskeletini kullanarak ve mukavvadan yararlanarak yaptım. İçerisini ise myler ile kapladım.

Havalandırma sağlamak için bir adet normal bir aspiratör aldım ve kabinin diğer yanlarına hepa filtre havanın girmesi için alanlar oluşturdum. Hava akışı sağlanması için ise iki adet küçük fan aldım.

Işığı ise ikinci el 500w'lık cob led aldım. Arkadaşa güvenerek aldım kullanmamıştı.

Toprak olarak ise biobizz all-mix toprak aldım ve saksılar ise 15 litrelik.

Tohumlara gelecek olur isek sponsordan aldım.

Hala eksik olarak ph ayarlayıcı ve nem ölçerin olduğunu düşünüyorum.

2 adet tohumu nemli bir peçete arasında patlatmayı başardım ancak toprağa ekeli 10 gün oluyor ve çıkmadılar. 3-4 gün geçince aspiratörü ve ışığı çalıştırdım etkili olacağını düşünerek ancak bir işe yaramadı. Çıkmamasının iki sebebi olabileceğini düşünüyorum. Aspiratörü yerine yerleştirmediğim bir vakit ya kedim toprağa işedi hala emin değilim ya da aspiratörü çalıştırdığım için gerekli neme sahip olmayan ortamda tohumlar fideye dönüşemedi. Şuan tohumlar hala toprağın içinde biraz karıştırdım ancak bulamadım.

Asıl soru ise bundan sonra ne olacağı. Buraya kadar geldim ancak çuvalladım şimdi ise siz tecrübeli arkadaşları desteğine ihtiyacım var. Saksılardaki toprağı kullanarak tekrardan deneme yapmayı düşünüyordum. Elimde az miktarda toprak kaldı ancak bir saksıyı doldurabilir. Bu topraklarından bir miktar pis olduğunu hesaba katacak olur isek boş bir flush atar isem tekrardan kullanabileceğimi düşünüyordum.

Sizlerin düşüncesi ne nerelerde hatalar yapmışım ve eksiklerim neler ayrıca şimdi nasıl bir yol izlemeliyim. Az önce bahsettiğim gibi yapmam işe yaracak mıdır.

Kabinin ve alet edevatın fotoğraflarını konuya ekledim. Güzel geri dönüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-12-05 at 4.10.45 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-05 at 4.10.45 PM.jpeg
    158 KB · Görüntüleme: 78
  • WhatsApp Image 2021-12-05 at 4.10.45 PM (3).jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-05 at 4.10.45 PM (3).jpeg
    124.3 KB · Görüntüleme: 73
  • WhatsApp Image 2021-12-05 at 4.10.45 PM (2).jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-05 at 4.10.45 PM (2).jpeg
    150 KB · Görüntüleme: 77
  • WhatsApp Image 2021-12-05 at 4.10.45 PM (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-05 at 4.10.45 PM (1).jpeg
    117.9 KB · Görüntüleme: 82
  • WhatsApp Image 2021-12-05 at 4.19.45 PM.jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-05 at 4.19.45 PM.jpeg
    159.2 KB · Görüntüleme: 80

Bubleb00m

Kıdemli Üye
Kanka kedi 2 saksıya da işememiştir ya işid üyesi mi bu skfkfjldjd o toprağı kullanabilirsın yine atma toprağı. Tohumları önce pet bardak da allmix olmayan bi toprak kullanarak patlat 10 gün sonra saksıya al allmix toprak tohumu yakmıştır yüksek ihtimal. Aşama aşama git önce yapıp sonra sorma önce sor sonra yap. Ek olarak o cob led 500w değildir kanka geçmiş olsun, brom işin rast gitsin

Kanka kedi 2 saksıya da işememiştir ya işid üyesi mi bu skfkfjldjd o toprağı kullanabilirsın yine atma toprağı. Tohumları önce pet bardak da allmix olmayan bi toprak kullanarak patlat 10 gün sonra saksıya al allmix toprak tohumu yakmıştır yüksek ihtimal. Aşama aşama git önce yapıp sonra sorma önce sor sonra yap. Ek olarak o cob led 500w değildir kanka geçmiş olsun, brom işin rast gitsin
Çok teşekkür ederim cevabın için. Tekrar plastik kapta tohumları patlatıyorum o halde. Sonra bahçeden biraz toprak alıp orada fide olmasını bekleyeceğim dediğin gibi tohumlar patladıktan sonra. Peki ya benim merak ettiğim tohumlar auto olduğu için direk büyük saksıya alınması gerektiğine dair bir şey okudum forumda yani strese girmemesini sağlıyormuş bu durum. Benim kedinin biraz uyuzlukları var ikisine de işemiş olabilir. Topraklara flush atmamı önerir misin

Bubleb00m

Kıdemli Üye
Kanka auto direk ekilmesi tavsiye ediliyor ama toprağı allmix almışsın light mix alman gerekirdi. Bahçe toprağı da önerilmiyo içinde ne var ne yok belirsiz a101 toprağı al 5 10 lira bişey kötünün iyisi. Kaç tohum yapıcaksın ben sana adım adım yardımcı olayım

Ü

Üye silindi 27349

Guest
Knk senin tohumlar nasildi gelenler minikve grii renktemi bana gelenler öyle korkuyom patlamazlar diyee

Kanka auto direk ekilmesi tavsiye ediliyor ama toprağı allmix almışsın light mix alman gerekirdi. Bahçe toprağı da önerilmiyo içinde ne var ne yok belirsiz a101 toprağı al 5 10 lira bişey kötünün iyisi. Kaç tohum yapıcaksın ben sana adım adım yardımcı olayım
kanka 10 saat oldu kaba alalı daha patlamadı tohumlar. 5 tl'ye normal toprak aldım dediğin gibi. 0.5 cm olduğunda pet bardak içinde toprağa koyacağım ve 3-5 mililitre su vereceğim. karanlıkta ve pet şişenin altında nemli olmasını sağlayacağım. Bu dediklerim okey mi ? Fikrin nedir ? eksik görürsen söyler misin ?

Bubleb00m

Kıdemli Üye
kanka 10 saat oldu kaba alalı daha patlamadı tohumlar. 5 tl'ye normal toprak aldım dediğin gibi. 0.5 cm olduğunda pet bardak içinde toprağa koyacağım ve 3-5 mililitre su vereceğim. karanlıkta ve pet şişenin altında nemli olmasını sağlayacağım. Bu dediklerim okey mi ? Fikrin nedir ? eksik görürsen söyler misin ?
Sürekli açma peçete kurumuş mu onu kontrol et sadece, pet bardağın altına delikler açmayı unutma perlit varsa elinde toprağa karıştır

Sürekli açma peçete kurumuş mu onu kontrol et sadece, pet bardağın altına delikler açmayı unutma perlit varsa elinde toprağa karıştır
Sadece 1 kere açtım ıslaktı hala. Tamamdır delikler açacağım. Perlit ne bilmiyorum önemli ise yarın alabilirim. Cevabın için teşekkür ederim.

Bubleb00m

Kıdemli Üye
Perlit olsa iyi olur kanka en azından büyük saksıya eklersin drenaj içinde pomza al googleye yaz çıkıyor hepsi

Burdayım kanka işin rast gitsin
Kankam selamlar, Dediklerini yaptım. Tohumlardan birisi kaba alındıktan yaklaşık 30 saat sonra güzel bir kök verdi yaklaşık 1.2 cm civarında. Diğeri ise anladığım kadarı ile hazır değil fotoğrafını cevaba ekliyorum. Dediğin gibi normal bitki toprağı aldım. tohumu delik pet bardakta bulunan toprağa koydum yaklaşık 1-2 cm derinlikte. Toprağı kapattıktan sonra 1 su kapağı kadar su ekledim üzerine ancak toprak suyu ememedi ve suyun yarısını toprağı dikkatlice tutarak döktüm. Ardından görseldeki gibi kabine yerleştirip üzerine 1.5 litrelik su şişesi kapattım. Perlit daha almadım.

Asıl toprağa alırken ne yapmamı önerirsin ? daha iyi olur diyor isen light mix toprak sipariş edebilirim. Ayırca ph ayarlaması hakkında bilgim yok. Growkenti incelediğimde ph metreler ve ph down gibi ürünler var. Bu ürünlerden hangilerini satın almalıyım ?

Çok fazla soru sordum farkındayım ancak şu anki kur oranları ile bu iki tohumuda kaybetmekten oldukça korkuyorum. Yardımcı olma fırsatın olur ise bu konu altında görseller ile yaptıklarımı seninle paylaşacağım. Şuana kadar olan yardımların için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-12-08 at 8.20.17 AM (2).jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-08 at 8.20.17 AM (2).jpeg
    95.5 KB · Görüntüleme: 16
  • WhatsApp Image 2021-12-08 at 8.20.17 AM (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-08 at 8.20.17 AM (1).jpeg
    47.1 KB · Görüntüleme: 17
  • WhatsApp Image 2021-12-08 at 8.20.16 AM.jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-08 at 8.20.16 AM.jpeg
    185.8 KB · Görüntüleme: 17
  • WhatsApp Image 2021-12-08 at 8.20.17 AM (3).jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-08 at 8.20.17 AM (3).jpeg
    124.3 KB · Görüntüleme: 17
  • WhatsApp Image 2021-12-08 at 8.20.17 AM.jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-08 at 8.20.17 AM.jpeg
    50.1 KB · Görüntüleme: 15
Selamlar bugün diğer tohum da patladı. Fotoğrafını bu iletiye ekledim ve aynı şekilde ektim. Bu arada nem ve sıcaklık ölçer aldım dün ektiğim ve üzerine pet şişe kapattığım ilk tohumun içerisinde duruyordu. Nem 80 sıcaklık ise 19 derece. Kötü bir değer mi değişiklik yapmalı mıyım ? Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2021-12-09 at 1.08.21 AM.jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-09 at 1.08.21 AM.jpeg
    42.4 KB · Görüntüleme: 23
  • WhatsApp Image 2021-12-09 at 1.11.54 AM.jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-09 at 1.11.54 AM.jpeg
    56 KB · Görüntüleme: 22

okey yes sir

Kıdemli Üye
Hocam 1 hafta önce aynı işlemleri yaptım toprakla bulustur topragın ney beyaz kök kısmı asagı gelicek sekilde 1 cm topragı ac koy üstüne toprak serpiştir cok az su ver gübren varmı varsa nedir

Grow Muhabbetleri
Help Users
    muadip muadip: hahahahahahahaha