Alışverişi yaptım genel bir yol haritası rica ediyorum dostlar

Dostlar, bütçeme uygun forumu okuyarak alışveriş yaptım. 19 Litre saksım var tek bitki yetiştiricem. 150Watt Kırmızı 6500L, 150W Mavi, 100W Beyaz led lambalarım var. Güçlü ama ısı yayılımı az ledlerdir. Elektrik-elektronik uzerine bilgim olduğundan projektör yaptım.

Sadece organik gübrelerim var. 500G katı Yarasa, 500G yine katı Güvercin, 1 KG Solucan Gübresi Aldım. Ph metre ve PH+- ürünlerini de bugün alıcam. Giriş çıkış fanını bugün alıcam rüzgar fanı da aynı şekilde.

Merak ettiklerim;
1- Toprağı hazırlarken Solucan Gübremi nasil ve ne kadar yerleştirmeliyim?
2- Filiz görünene kadar sadece beyaz ışık mı vermeliyim? Diğer ışıkları da açmali miyim? Işığın filiz cikana kadar ve sonrasında mesafeleri ne uzaklıkta olması gerekiyor?
3- Güvercin Gübresini filiz görüldükten sonra mı vermeliyim? Ya da ne zaman ve ne oranda nasil bir sekilde vermeliyim? Forumda yanıtlanmış diyebilirsiniz haklısınız fakat cok fazla farklı yanitlar gördüm.
4- Çiçeklenmeye 1 hafta kala ve sonrasında Yarasa gübresini nasıl ve ne oranda kullanmalıyım?
5- Bunlar dışında verimi arttırmak için kafa koparma, kafa bükme ya da dal ezerek yapılan super cropping islemlerini nasil uygulamaliyim?
6- Verime katkı sağlayabilecek başka neler yapabilirim?
7- Lezzeti ve Kaliteyi kaybetmemek için nasıl yöntemler uygulamalıyım?

Anthony7

Üye
Ben tohumu toprağa attıktan sonra Günışığı veriyorum önceki growlarimda beyaz ışık vermiştim ama günisiginda sonuç daha verimli oldu. Kafayı çıkardıktan sonra ışık yakmayacak yukseklikte olsun zaten sen filizin uzayisina göre yakınlaştırırsin fazla boy atmasın diye çiçek 3. Başı verdiği zamanda kelleyi ucurabilirsin lezzet içinde doğal gübre kullanıp flush atarak çiçeğin aromasını daha iyi alabilirsin

Kanka selam, ledlerle ilgili bir araştır geçen sene forumda projektörle ilgili çok konu açıldı canna diye bir kanka çok önerdi ama verim alanı görmedim.
İlk 15 gün sadece su ver kanka bitkiye nem ilk hafta 75/80 olsun sonra çiçeğe alana kadar 60 da tutmaya çalış.
Gübreleri üstten toprağa karıştırsin vericegin zaman. İlk 15 gün köklendirme ürünleri kullanabilirsin. Ve calmag (forumda var nasıl yapıldığı)
Bitki topraktan çıkana kadar ışık vermene gerek yok. Işık şiddetini ve mesafeyi lux ölçerle bakıp ona göre ayarlarsin.
Eğitim verimi artırır. Topping ,lst ve budama yaparsın. Nette ve forumda çok örnek var oralardan bakmanı tavsiye ederim. (Auto ise topping önermem strese gerek yok zaten kısa dönem )
Kalite ve verim genetiklede alakalı ama lezzet için iyi bir kurutma ve kürleme yapmalısın.

@amnesiaturk23 Kanka, toprağa solucan gübesi koyucam ben ilk 14 gün için fakat oranini bilmiyorum birde tek saksım var dolayısıyla verimi 5 10 gram arttirabilmek benim icin kâr olucak. Şu nem olayini anlayamadim nemin oranini ne ile nasil ayarlayabilirim ki?

@amnesiaturk23 Kanka, toprağa solucan gübesi koyucam ben ilk 14 gün için fakat oranini bilmiyorum birde tek saksım var dolayısıyla verimi 5 10 gram arttirabilmek benim icin kâr olucak. Şu nem olayini anlayamadim nemin oranini ne ile nasil ayarlayabilirim ki?
Kanka verimi gübre arttırır ama doğru ve yeterli kullanmak önemli. Elinde Uzun dönem tohumu var diye düşünüyorum. Öncelikle karton bardakta başlamalisin sadece toprak ve köklendirme için gübre ver. Bitkinin yaprakları bardağın kenarlarına ulaştığı zaman büyük saksıya al. ( Bardakta başlamamizin sebebi kök yapması kök ne kadar iyiyse bitki o kadar verimli olur. ) Ekecegin yere bir avuç solucan gübresi karıştır öyle ek. Sonra üstten toprağa karıştırsin. Direk tohuma gübre vermen bitkiyi yakabilir. Bu benim tavsiyem sana. Ama dediğin gibi uygulayacaksan 2 çay bardağı gübreyi toprakla karıştır. Nemi nem makinası ile cozebilrsin ya da ıslak havlu. Bitki ilk ektiginde kök olmadığı için havadaki nemden alır su ihtiyacını o yüzden 80 lerde tutmak mantıklı. Üstüne pilastik bardak koyabilirsin filizin, buda bir çözüm.

Gölgem

Yeni üye
Dostlar, bütçeme uygun forumu okuyarak alışveriş yaptım. 19 Litre saksım var tek bitki yetiştiricem. 150Watt Kırmızı 6500L, 150W Mavi, 100W Beyaz led lambalarım var. Güçlü ama ısı yayılımı az ledlerdir. Elektrik-elektronik uzerine bilgim olduğundan projektör yaptım.

Sadece organik gübrelerim var. 500G katı Yarasa, 500G yine katı Güvercin, 1 KG Solucan Gübresi Aldım. Ph metre ve PH+- ürünlerini de bugün alıcam. Giriş çıkış fanını bugün alıcam rüzgar fanı da aynı şekilde.

Merak ettiklerim;
1- Toprağı hazırlarken Solucan Gübremi nasil ve ne kadar yerleştirmeliyim?
2- Filiz görünene kadar sadece beyaz ışık mı vermeliyim? Diğer ışıkları da açmali miyim? Işığın filiz cikana kadar ve sonrasında mesafeleri ne uzaklıkta olması gerekiyor?
3- Güvercin Gübresini filiz görüldükten sonra mı vermeliyim? Ya da ne zaman ve ne oranda nasil bir sekilde vermeliyim? Forumda yanıtlanmış diyebilirsiniz haklısınız fakat cok fazla farklı yanitlar gördüm.
4- Çiçeklenmeye 1 hafta kala ve sonrasında Yarasa gübresini nasıl ve ne oranda kullanmalıyım?
5- Bunlar dışında verimi arttırmak için kafa koparma, kafa bükme ya da dal ezerek yapılan super cropping islemlerini nasil uygulamaliyim?
6- Verime katkı sağlayabilecek başka neler yapabilirim?
7- Lezzeti ve Kaliteyi kaybetmemek için nasıl yöntemler uygulamalıyım?
Benim de merak ettiğim sorular dı sağol sorduğun için

@amnesiaturk23 Kanka şimdi Bez saksida yapicam isi bez saksi 19 litre ve bunun icin 2 cay bardagi Solucan koy diyorsun, 14 gün sonrasinda yani kökler gelistikten sonra guvercin gubresini nasil kullanmaliyim peki? Birde ciceklenme zamani yarasayi?

@Trefalgar projektör yok aga tanesi 50w olan cok güclü bir led aldım renk renk. Bunlar cok isinan guclu bi led turu, isinma engellensin diye sogutucu yaptım birtek yansitici uygulamadim. Yansitici da yaparsan ismi projektör oluyor

IcBlue

Doktor
kankacım ben outdoorcuyum, bildiğim yerden şöyle tutayım elinden

öncelikle tam organik tutumda kullanacağın materyaller oldukça etkili ancak ham haliyle bitkinin tamamen yararlanabileceği formda değildirler. doğal şartlarda besinleri bitki için daha erişilebilir hâle getiren biyolojik hareketliliktir. bu nedenle organik materyalden daha iyi performans alabilmek için saksı gibi kısıtlı ve kontrollü alanlara biyolojik hareketlilik kazandırmak sağlam bir adımdır. bunun çok çeşitli yolları olsa da microbe tea oldukça basit ve etkili bir yöntemdir. ilgini çekerse ben kendi tarifimi şurada paylaştım (link)

hayvansal gübrelerin çok çeşitli kullanımları var. hangi yolu izlediğin tamamen bireysel tercihlere bağlı olsa da genellikle en çok tercih edilen şekli azot içeriğini medyaya karıştırmak ve diğer makro elementleri bitkinin ihtiyacı olduğu aralıkta takviye olarak kullanmaktır. fikir vermesi için kendi kullandığım medya karışımı şu şekilde;

4 part gevşek toprak
1 part solucan gübresi
1 part Coco coir
1 part perlit
%2,5 yarasa guano
%2,5 kemik unu

bu şekilde medyayı zenginleştirmeyi tercih ettiğinde karışımın çoğunlukla filiz başlatmak için ağır olacaktır. filizi Coco+perlit karışımında başlatarak, bitkinin gelişimine göre yaklaşık 15 gün sonra transplant etmek daha sağlıklıdır. zenginleştirilmiş toprak dışardan müdahale gerektiren bir sistemdir, kısaca beslemeye devam etmen gerekir. bu aşamada hammaddeyi sıvı gübre haline getirmeyi öğrenmek oldukça iyi bir kazanım olacaktır. yine bunun da pek çok yöntemi olsa da en kontrollü ve sağlıklı yöntemlerden biri olan bubble tea yöntemini kesinlikle tavsiye ederim. yukarıda bahsettiğim microbe tea, yöntem olarak bir bubble teadir. bubble tea en basitize haliyle oksijenlendirerek demlediğin bir besin sıvısıdır. gübre yapımında oksijenlendirme, zararlı oluşumların önüne geçtiğinden oldukça avantajlıdır. özellikle iç mekanda gübreni nasıl yaptığın, koku, sineklenme gibi uzun vadede baş ağrıtacak pek çok tatsız muhabbetin de kilit noktasıdır. yani evde gübre yapımında bir hava motoru, küçük ama müthiş bir yatırımdır diyebiliriz.

sıvı gübre karışımına neyi ne kadar koyacağın ağırlıklı olarak kullandığın materyale, sonra da yakalamak istediğin besin değerine bağlıdır. ev yapımı organiklerde istenilen ppm değerini yakalamak biraz zahmetli bir iştir ancak birkaç deneme yanılma ve bolca ayarlamayla bir kere oturttuktan sonra sıkıntısız devam eder. bitkinin erken döneminde yaklaşık 500-600 ppm, vejetatif dönemde 800-900 ppm ve çiçeklenme döneminde 1000-1100 ppm aralığında kaldığında yeterli ve ağır gelmeyecek bir beslenme sistemi oluşturabilirsin. yine fikir vermesi için kendi kullandığım oranlardan bahsedeceğim ancak bunun çok değişken olabileceğini tekrar belirteyim. ben yarasa guanoyla hazırladığım çaylar için her 1 litreye 1 çay kaşığı ve solucan gübresiyle hazırladığım çaylar için her 10 litreye 1 su bardağı gübre kullanıyorum. ancak hayvansal gübre kullandığım tek besin maddesi değil, bu karışımları çoğunlukla yosun tozu, aloe vera, melas, nişasta, probiyotik gibi eklemelerle destekliyorum.

bitkinin sağlıklı büyümesi için ana besinlerin yanında hormonal takviyelere de ihtiyacı vardır. doğal şartlarda bu, bitkinin etrafındaki yaşam sirkülasyonu sayesinde sürekli olarak karşılanır. sınırlı alanlarda medyaya bu hormonları takviye olarak eklemek bitkinin yetişmesi için olmasa da verimli olması için oldukça önemlidir. bu hormonları sst yöntemiyle, dehşet kolay bir şekilde hazırlamak mümkün. yine ilgini çekerse benim anlatımım şurada var, ancak forum içinde bu yöntemin konuları da mevcut (link)

eğitimler ve verimi arttırmak için yapabileceğin her şey yine sen, senin şartların ve bitkiye sağlayabildiklerin çevresinde şekillenir. örneğin saksı boyutu, bitkinin vejetatif dönemde ne kadar uzun kaldığı -ki bu alanının ve saksının elverdiği kadardır- bitkinin aldığı ışık ve oksijen gibi bitkiye etki eden bütün faktörler verimi doğrudan etkiler. başlangıçta eğitimler konusunda çok aşırıya kaçmadan, alışarak ve öğrenerek ilerlemek daha mantıklıdır. yaptığın her yanlışta bitkinin çok daha iyi değerlendirebileceği zamanından ve potansiyelinden harcarsın. başlangıçta önce topping ve lstyi öğrenmek faydalı olacaktır, buna daha sonra yolda öğrendiğin budama becerini de ekleyerek mainlining yapabilirsin ve mainlining oldukça etkili ve çoğu zaman yeterli, orta zorlukta bir eğitimdir. supercropping biraz daha deneyim ister, zor bir eğitimdir ve iç mekan için çok da gerekli olduğu söylenemez. bitki sadece taşıyabileceği kadar ürün üretir, supercroppingin amacı belirli noktaları kırarak bu kısımlarda bitkinin yumru benzeri bir kalınlık oluşturmasını sağlamak ve dalın gücünü arttırmaktır. büyük alana sahip bitkilerde oldukça avantajlı bir eğitimdir ancak iç mekanda bu işlevi fileyle dalların ağırlığını destekleyerek de yapabilirsin, bu şekilde bitkiye ihtiyacı olmayan bir stresi de yaşatmamış olursun.

bütün bunları bir araya getirdiğimizde, verim göreceli bir kavramdır. beklentin, kazanımların ve şartların etrafında şekillenir. sen bitkini ne kadar mutlu edersen o da seni o kadar mutlu edecektir. mutlu kızların olması dileğiyle, bol şans.

@IcBlue Kanka söylediklerinin bir kismini anladim, tesekkur ederim. Anlamadigim kisimlar ise tamamiyle deneyimsiz oldugum icin terimlerden cok uzagim yabanci terimler olan kisimlari gercekten anlamadim arastirip bakacagim eline saglik

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ******** ********** ********** ******* **** ******** **** ******* *** ********** ******* **** ******* *** ********
    +1
  • içiciadam içiciadam:
    ******* ***** ****** ** ********* **** ****** *** ******** hahahaha* ***** ******* ******* ******** ******** ********* *******
  • lavrens lavrens:
    +1
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
  • içiciadam içiciadam:
    ******* ***** ****** ** ********* **** ****** *** ******** hahahaha* ***** ******* ******* ******** ******** ********* ******* hahahaha** ** hahahaha
  • lavrens lavrens:
  • içiciadam içiciadam:
    ***** hahahaha*** ***** *** *******
  • lavrens lavrens:
    +1
  • lavrens lavrens:
    *** ******** ****** hahahaha** ** ******
  • lavrens lavrens:
    ****** **** hahahaha***
  • lavrens lavrens:
    ***** ** hahahaha
  • lavrens lavrens:
    ** ***** ******** hahahaha*** ***** *** *******
  • W wickedstick:
    ********* ***** ********* ******** hahahaha** ****** hahahaha ****** ****** ****** **** **** ******** ****** ******* *** ****** ******
  • W wickedstick:
    *** ********** ** hahahaha ****** ******** ******** ****** ******* ****** ***
  • T Turco:
    ****** hahahaha** ***** ******
  • T Turco:
    ****** ********** ** ********* ****** hahahaha ***** ******** ********* *******
  • T Turco:
    hahahaha *****
  • W wickedstick:
    hahahaha** ******* **** ***** *****
  • W wickedstick:
    *** ***** ****** ***** ********** **
  • T Turco:
  • W wickedstick:
    ***** *** ****** ** ********** *** ********** *** ********* * ***** ****** *****
  • W wickedstick:
  • W wickedstick:
    W wickedstick: ****** ****** ***** *** ****