Arkadaşlar Bu Sitede Ben Bir Konuda Hatalı Buluyorum

husyn

Doktor
Merhaba, konu şu PH ben toprak veya toprağımsı yapıdaki katının PH'sı kontrol etme. Site içinde genelde her kez suyun ph ayarladığı için toprağın ph öğle olacak zannetmeleri, olmazki
Ben bakındığım kadarı ve uygun fiyata alına bilecek bu ürünü bulmuştum, ve sahidende çok kullanışlı tabi biraz dikkatlı kullanmak gerek, ürün çokta uçuz
1680968522802.png

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
kankacım ben aldım bundan ama acayip tırışka bir cihaz.. asla doğruyu söylemiyor , bir dediği bir dediğini tutmuyor :) şimdi kabin odamda süs niyetine duvardaki nostalji köşemde asılı :)

husyn

Doktor
kankacım ben aldım bundan ama acayip tırışka bir cihaz.. asla doğruyu söylemiyor , bir dediği bir dediğini tutmuyor :) şimdi kabin odamda süs niyetine duvardaki nostalji köşemde asılı :)
kanka cihaz biraz değişik evet kutusu çok sağlam değil, ben cihazı toprağa saplarken iletken çubukların paralen şekilde sokuyorum sonra biraz hafif tıklıyorum özzellikle ph ölçerken ibrenin gidişatına bakıyorum orantılı gitmesi lazım zikzaklar yapıyorsa yerleştirememissindir en kötü iktimalle biraz dışa çıkar sonra gene otuttur. ben alıştım pil derdiyok kalibre sıkıntısı yok.

Toprağın pH seviyesi yüksek olabilir, az olabilir. Yüksek olduğu zaman, siz düşük pH su verdiğiniz müddetçe toprağın da pH seviyesi düşmeye başlar.

Eğer toprağınızın pH seviyesini ölçmek istiyorsanız bunun için basit bir test var. Slurry test.

10 gram kuru toprağa 50 gram distile (ya da ro) su koyup 5 dakika boyunca karıştırın. Daha sonra 15 dakika boyunca dinlenmeye bırakın ve pH metrenizi içine sokun. Size toprağın pH oranını verecektir. Daha ileri seviyeye taşımak istiyorsanız karıştırıp beklettiğiniz suyu kahve filtresinden geçirip öyle pH metre ile test edin. Islak toprakta da 10 gram ıslak toprağa 10-20 gram arası (burada maksat hafif sulu ve çamur şeklinde bi karışım elde etmek).

husyn

Doktor
kankalar ben bu cihazı yıllardır kullanıyorum yanlış ölçse anlardım çünkü bazen bazik uygulamalar yapıyorum ve ölçümler bazıkleştiğini gösteriyor, bazen asidik uygulamalar yapıyorum asitletiğini cihaz gösteriyor ama aslında demek istediğim uygulamalardan 1-2 gün sonra ph değişiyor bıraktığınız gibi kalmıyor benim anladığım toprak kendi ph dönüyor

elonmusk

Üye
Topragın ph oranı topraga verdiginiz suyla düzenlenir. Eger topraga verdigin suyun ph oranını biliyorsan topragınkisinide biliyorsundur o bakımdan cihaz gerekmez ama herhangi bir hata yaptıgınızda farkında olmadan veya ph metreniz bozulur ve size yanlış bilgi vermeye başlarsa bu cihaz bitkinin dogru ph almadıgını gösterebilir size. Ben aldım bir kere ama kullandıgımı hatırlamıyorum hiç

husyn

Doktor
Topragın ph oranı topraga verdiginiz suyla düzenlenir. Eger topraga verdigin suyun ph oranını biliyorsan topragınkisinide biliyorsundur o bakımdan cihaz gerekmez ama herhangi bir hata yaptıgınızda farkında olmadan veya ph metreniz bozulur ve size yanlış bilgi vermeye başlarsa bu cihaz bitkinin dogru ph almadıgını gösterebilir size. Ben aldım bir kere ama kullandıgımı hatırlamıyorum hiç
peki kanka toprağında hangi elementler var ve bu elementlerin kaç iyonları var ve bu ortama sıvı içinde iyonları artırıp sürekli dengeleye bilirmisin
neyse kanka bu konular şimdi benim buyumuda aşar ama ben benim toprağımı biliyorum yılardır benimle şerefsiz ben hiç ayarlama yapmıyorum suyu ve çeşme suyu kullanıyorum neden değişmiyor değişsede normale dönüyor şü handa ph 6,5 potasyumdan dün verdim vermeden önce 6,7 idi.

husyn

Doktor
ph ölçümü hakında bazı konular okuyunca, kendimi yanlışta hissettim ve 2 saattır. bir çoğu sitede bu konuya bakıyorum hiç öğle değil yani biraz uzun yollada yapan var ama en basit değinmeye çalıştığım gibi, ben biraz cimri biri olduğumda elimdeki en ucuzu satılan diye bilirim, daha kaliteleri ve doğruluk oranı daha yüksek cihazlar var. konuyu derinleştiririm ama zaten bir çoğu kişi yapmış onları okumanız bence sizin için daha faydalı olacaktır. benimle bu konuyu konuşmak isteyen olursa ben boş kaldıkca burada takılıyorum sohbete her zaman varım.

convik

Doktor
ben de 10 yıl önce almıştım bu cihazdan. hey gidinin gidisi hala kullanıyorum. Ama belli bir zaman sonra ayaklar oksitlenmeye başlıyor. O zaman ölçüm yapmayabilir. WD40 + Zımpara ile afif afif pası kazıyınca yeniden çalışmaya başlar.

hüseyin kanka haklı verdiğin suyun PH ı toprağın PH ını kesin olarak ayarlar diye bir şey yok. Toprak kendine özgü bir ortam kendi ph ını içindeki elementler ve mikroorganizmalar vs ile kendi oluşturur. biz PH lı su vererek Ph ın çok saçma noktalara gitmesini engelleriz.

Ü

Üye silindi 27466

Guest
PH tartışmaya kapalı bir konu bence. Elektronik denetleme yapmayan analog devreler yanılmaya mahkumdur. Dijital cihazlarla ölçerseniz kesin sonuçlar alırsınız.

husyn

Doktor
bak agalar ben elektriyonik devreler tasarlamış robotkollar yapmış üniversitelere bırakmış biriyim yaptığım işte kullandığım elektriyonin ve meteryalin içeriğini bilmessen kulanılan ortamda ne kadar süre dayanacağının garantisini veremem yalpalama ve sürtünmeyi çözemezsem 6 ayda yaptığım makine oplaya oplaya gezinir ortada.
benim elimdeki cihaz kesin değeri göstersede kesin okuyamam zaten çünkü analog bakış açısına göre bile değeri farklı okunur, burda önemli olan toprakğın baziklik ve asitlik değeri görmek, önemli nokta asitlik değeri 6-7 arası göre bilmek (zaten 5 yap helal olsun sana) ama 7 üstündeki her değer çin çin çanları çaldırır sana çaldırmalı tuzlanma başlamış demek dur napıyorsun kendine gel diye bağırıyor (ama yaptığın uygulamanın bazik değerlerde olduğunu biliyorsan ve uygulamadan sonra o tarz değer okumanda sıkıntı yok yani zaman içinde değerde düşmeler okunuyorsa normale dönüyor söyle diyeyim benim enson yaptığım bazik uygulama 1 hafta içinde normale döndü.
sonra tam değeri bilip ne yapacaksın aga eroyin filanmı yapacaksın.
bazı ziraat laboratuvarların bir çoğu konuda uygulamaları ve değerleri nasıl ölçtüklerini kendi kanallarında yayınlıyorlar onların ph nasıl ölçtüklerini denk gelirsen izlesene uzun iş aga, benim burda örneklediğim en basiti ve iş göreni.
sonra cihazın değerlerine güvene bilmen içinde ph kağıtları ile yapılan uygulamayıda öğren 6ayda bir kalibre et yani kontrolunu yap çok zor olamaz dedi iki sonuçta yalan olma iktimali işte.
elimde var ama ölçmüyor yada verdiği değer çok abartılı diyen arkadaşlar varsa, cihaz çok kolay parçalanıyor sadece elinizle her yarini söküp takıla bilir yapmışlar bazı bakır tel bağlantıları sıkıştırılarak yapılmış, varsa öğle arkadaşlar söküp takıp yerine düzgünce otutturalım, mesela ölçerken ölçüm konumu hep ışıkta olsun, toprağa yerleştirirken çubuklar paralel ve dik şekilde yavaşça yapın takılınca zorlamayın kırmasanızda içindeki devrenin pozisyonu değişiyor sapıta biliyor.
aklımdan geçenleri yazdım

husyn

Doktor
Arkadaşlar Ph metrem bugün arıza çıkardı, şu handa sorunu çözdüm gibi ama değerleri takip ediyorum şu an, ne yaptım anlatayım bendekinin 2 ucuvar yani 2 elektrotu bunların en uçunda sivri şeyler çıkıyor, çıkarınca bir kablo ucu çıkacak onu elektroda yerleştrirken kabloyuda düzgünce yerleşmeli,

husyn

Doktor
birinin ahınımı aldım, kaç yıldır sorunsuz çalışıyordu namussuz ph yapıyorum nem gidiyor nemi yapıyorum ph gidiyor

convik

Doktor
birinin ahınımı aldım, kaç yıldır sorunsuz çalışıyordu namussuz ph yapıyorum nem gidiyor nemi yapıyorum ph gidiyor
hocam kafan güzel değilse bu cihaz zaten aynı anda sadece ya nemi, ya ışığı ya da ph ı ölçmüyor mu üstündeki switch ile seçiyorsun?

convik

Doktor
evet öğle, kafam iyi çok kurçaladım artık hiç bir değer vermiyor. bu sefer pillisini alayım o nasılmış
üzerine su döküldü ise biraz galolifel üzerinde kurutup dene kanka. ikinci yol toprağa sağladığın çubukları ince zımpara veya törpü gibi bir şeyle biraz zımparala. 3. yol ise çubukların arasındaki boşluk çok açıldı ise veya kapandı ise ölçmeye yapmıyor. gövdeden çıktığı genişlik ile çubukların ucundaki genişlik aynı olsun. bir dene istersen.

husyn

Doktor
üzerine su döküldü ise biraz galolifel üzerinde kurutup dene kanka. ikinci yol toprağa sağladığın çubukları ince zımpara veya törpü gibi bir şeyle biraz zımparala. 3. yol ise çubukların arasındaki boşluk çok açıldı ise veya kapandı ise ölçmeye yapmıyor. gövdeden çıktığı genişlik ile çubukların ucundaki genişlik aynı olsun. bir dene istersen.
yok kanka bakır olan borunun içine devre kısmından 1cm kadar bir tel vardı o telin boruya deyiyomu yoksa eksenindemi olmalıderken koptu bende fırlattım attım gitti

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • muadip muadip:
    **
  • New Rookie New Rookie:
  • muadip muadip:
    ***** ***** ********* ********* ****** *** hahahaha **** ** ******** *** **** **** **** ****** ****** **** * hahahahahahahaha
  • New Rookie New Rookie:
    ****** *** **
  • New Rookie New Rookie:
  • A ax-b:
    ** ** *** hahahaha ***** ***** * **** **** ********** ******* *** hahahaha ** ******** ****** ********* hahahaha* ***** ********* ********* ****
    +1
  • A ax-b:
    *** *** *** hahahaha*** *** **
  • A ax-b:
    ******** ********* ******** ********** **** ****** ********** ********* *******
  • New Rookie New Rookie:
  • New Rookie New Rookie:
  • New Rookie New Rookie:
    ******** ********* ****** **
  • A anonimm:
    ********* ******* hahahaha*
    +1
  • New Rookie New Rookie:
    ** *** **
  • A anonimm:
    ** ***** ***** ********* **** ****** ***** ******* ****** ****** ********* ***** ******* **** ****** ****** *** ******** ******** **********
  • A ax-b:
    *** ******** **** **
  • New Rookie New Rookie:
    +1
  • New Rookie New Rookie:
  • New Rookie New Rookie:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • New Rookie New Rookie:
  • New Rookie New Rookie:
  • New Rookie New Rookie:
    *** ******* ******** hahahaha** *** ****** ***** **
  • A anonimm:
  • A ax-b:
    +1
  • New Rookie New Rookie:
    ******* ******* *** *** *** ******** ***** ******** ***** hahahaha**
  • New Rookie New Rookie:
    New Rookie New Rookie: ******** ***