Calmag. Bilgilendirme.

• Konbuyu başlatan Canna
  • Başlangıç tarihi
C

Canna

Guest
ec nedir bilgilendir sende. ph ı biliyozda ec ölçünce ne oluyo ne bilim ben
EC suyun icindeki minaral ve tuzluk orani, yani gübreli su hazirladiginda suyun EC orani artar ama bu ilk kullandigin suyun EC oranina göre degisir, eger gübreli suyun EC orani yüksek olursa verdigin gübre miktari fazla demektir, ama bunu sana yapraklarin rengide söyler. PH ise suyun sertlik degeri, yani verdigin suyun alkali mi asitli mi oldugunu gösteren deger, eger PH degeri topraklta 6.5 civari olmaz ise bitkin verdigin gübreliri alamaz, ve gelismez, elemet eksikligi gösterir. @esrarii

Fel123

Yeni üye
Yapraktan verirken ışıkların acık olup olmaması önemli mi? Sıcaklık 24 fln okdugunu varsayalm veg dönemi ve 60cm uzakliktaysa yakar mı acaba

Güneş altındayken yapraktan verince yakıyor ya

esrarii

Müptezel
CALSİMAGSİ:

Bileşiminde nitrat azotu ile birlikte yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum içerir. İçerdiği azot ile ürünün sağlıklı olarak gelişmesini, yeterli irilik ve dolgunluğa ulaşmasını sağlar. Kalsiyum hücre duvarlarının ve dokuların sertleşip güçlenmesinde rol alarak, dane ve meyveleri yeterli sertliğe ulaştırır, mantar ve bakteri enfeksiyonlarına karşı korur. Yeterince kalsiyum alamayan meyve ve sebzelerde çürüme ve çatlamalar meydana gelir. Dokularında yeterli kalsiyuma sahip olmayan meyveler, depolama sürecinde de fizyolojik bozukluklara ve çürüme meydana getiren funguslara karşı hassas olurlar. Bileşimindeki magnezyum, azot ile ortaklaşa çalışarak fotosentez etkinliğini maksimuma çıkarır. Böylece sentezlenen özümleme maddelerinin yapraklardan dane ve meyvelere taşınma hızı ve miktarı artarak, ürünün iri ve dolgun olması sağlanır.

NOT: Yapraktan uygulama dozları

C

Canna

Guest
Yapraktan verirken ışıkların acık olup olmaması önemli mi? Sıcaklık 24 fln okdugunu varsayalm veg dönemi ve 60cm uzakliktaysa yakar mı acaba

Güneş altındayken yapraktan verince yakıyor ya
Dostum sana kim dedi günes altinda ver diye, aksam günes batmaya yakin vereceksin, yapraklara gelen her su yüksek isik altinda yapraklari yakabilir, indoorda da isiklar kapanmadan hemen önce yapraktan verilir.

Ü

Üye silindi 36700

Guest
Dostlar calmag bitkilerimiz icin olmaz ise olmaz olan bir gübredir, esas NPK gübresinden sonra gerekli ikinci gübre, ama bitkimize verirken cok dikkatli olmaliyiz, eger calmag fazla gelirse cok kisa bir sürede bitkimizi öldürebilir, bunu sebebi ise kalsiyum ve magnezyum bitkimizin kullandigi elemetlerden sabit olanlardir, yani bitkimiz bu elemetleri azot,fosfor,patosyum gibi bünyesinde gerekli yere tasimaz. Bundan dolayi calmag verirken 1 lt 1.5 ml oranini asmayin. Ayrica calmag kökten verildigi gibi püskürtme seklinde yapraktan da verilebilr, günde 1 kere.Genel olarak haftada bir 1 lt ye 0,7-1 ml calmag verilmelidir. Bitkiniz calmag eksikligi gösteriyorsa bu 1-3 -5 kere calmag vermekle de düzelmeyebilir. Taki yapraklar tek renk yesil olana kadar calmag vermelisiniz. Yapraklar karisik olarak yesil,acikyesil, beyaz renge dönerse bu bitkinizin calmag isteginin ilk isaretidir, hemen harekete gecmeniz lazim.
Benim fidanlarım şu an böyle 5 günlük light mix toprakta bu bitkiye çal mal verirsem ölmez mi

Ü

Üye silindi 27466

Guest
Benim fidanlarım şu an böyle 5 günlük light mix toprakta bu bitkiye çal mal verirsem ölmez mi
Kanka 5 günlük bitkinin calmag eksikliği çektiğini nasıl anladın. İhtiyaç olan durumda yada doğru zamanda tamponlama yapabilirsin. Ben genelde 2. Gübreli sulamayı calmag veriyorum birde çiçekten önce

Ü

Üye silindi 36700

Guest
Kanka 5 günlük bitkinin calmag eksikliği çektiğini nasıl anladın. İhtiyaç olan durumda yada doğru zamanda tamponlama yapabilirsin. Ben genelde 2. Gübreli sulamayı calmag veriyorum birde çiçekten önce
Kanka bu kadar değil ama yeni gelen yapraklar açık yeşil

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Mordecai Chat bot:
  • K kısırlıı:
  • L LPhaze:
    ********** ******* hahahaha ****** ** *** ****** * **** ***** hahahaha* ****** ********* ****** ***** ********** hahahaha* **** ******** ** ******* **** ** ***** ******* **** ****** ******* ***** *** *
  • quorthon quorthon:
    **** **** ***** **** ****** ****** hahahaha ***** ******* **** ******** hahahaha*** *** hahahaha** *** **** ** ** ** ****
  • quorthon quorthon:
    *** **** ** ******* *** ** *** **
  • 2 2008Grower:
  • T terbiyeligunahkar:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*
  • 2 2008Grower:
    *** ***** **** ******** *** ***** ******** ******** ** ******* ***** hahahaha*
  • T terbiyeligunahkar:
    hahahaha** *** ********* ********** ***** **** ******** *** ***** ******** ******** ** ******* ***** hahahaha*
  • 2 2008Grower:
    ***** ***** ****** ***** ***** ****** ** ***** hahahaha* *********
    +1
  • T terbiyeligunahkar:
    ********** ****** hahahaha ***** ****** ***** ***** ****** ** ***** hahahaha* *********
  • 2 2008Grower:
    hahahahahahahaha
  • 2 2008Grower:
  • kawinnnz kawinnnz:
    +1
    kawinnnz kawinnnz: ****** ********** ***** +1