DENEYİM ETMİŞ Dostların Enerji Takviye(Tavsiye) Bilgisini Rica Ediyorum

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
Evet değerli dostlarım, başlıktan da anlaşılacağı üzere, bir yerden okuyarak, duyarak yada tahminlere bağlı tavsiyelerden ziyade,;
Bizzat kendi bitkisinde uygulama yapmış ve sonuçları konusunda iyi-kötü tecrübelerini aktaracak kankalara hiç olmadığı kadar ihtiyacım var. uzun süredir ciddi emek verdim 1 bitkime. ama enerji hitiyacıma yetişemiyorum.

kendi rekorumu kırma peşindeyim.
LİNK BU YAZIDA

Bazı kankalarım chatte tavsiyelerde bulundu sağolsunlar.

Kompost tea (şuan hazırlamak için ayıracak vaktim ve ekipmanım yok ama 2-3 hafta sonra deneyeceğim)

MELAS (forumda bakındım ama net anlayamadım. önceden hazırlayıp uygulamış biri varsa duacısı olurum lütfen tecrübelerini paylaşsın :)

Kükürt tozu. @mami10_ ustanın tavsiyesi üzerine gündeme aldım. ziraat forumlarında da araştırdım ve googleled-ziraat konusunda akademik eğitim almış uzmanlardan da, haşere uzaklaştırma ve enerji artırma konusunda tüm bitkiler üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu öğrenmiş oldum, Allah mami ustadan razı olsun :) ertesi gün aldım ve toprağa uyguladım. uygulamaya da devam edeceğim. tek sıkıntısı şu imiş ki, kükürt tozunun toprağa tam olarak entegre olup katkı sağlaması birkaç haftayı, büyük bitkilerde 2-3 ayı bulabiliyormuş. neyseki benim toprak küçük, ama etkisini gösterene kadar,hatta gösterdiğinde bile takviye açığım var.

bugün de litreye 1 yemek kaşığı soğuk sıkım keçiboynuzu özüyle iyice karıştırıp, 2.5 litre olarak toprağa masaj yapar gibi yedireceğim.

Topmax, heaven, big bud, booster, nirvana vs gibi fabrikasyon enerji dopinglerinden ziyade, bizzat hazırlayabileceğim tam organik enerji vericilere iihtiyacım var. ayrıca daha çok fotosentez için CO2 desteği vererek iklimde en az 1000 ppm ulaşmayı hedefliyorum önümüzdeki hafta. ayrıca elimdeki yüksek güçlü fan setini de kuracağım ve sirkülasyon debisini artıracağım.

ışığı 1400-1500 umol arasına çekip, periyotu 13 ışık-11 karanlık moduna çekeceğim. 1 adet 50 watt kırmızı led, 2 adet 24 watt full spectrum led ile ışık takviyemi gün ayımında eklemiş olacağım.

tek bitkide birbirinden ayrılmış toplam 75 sömek şişirmeye çalışıyorum, şuanada kadar herşey planladığım gibi gitti, sömekler oluşmaya başladı..ama enerjiyi maximum oranda yükseltmem lazım, son 1 haftalık gözlemlerime göre bu konuda hala yetersiz kalıyor medya.

mami10_

Doktor
Kankacım enerjiyi taşımak için bir çok yöntem var, ben kendi kullandıklarımı yazayım, ancak önce bitkinin kök sistemini geliştirmen lazım, sağlıklı kök sağlıklı bir bitkidir. Kökler besinleri almak için basit forumlu şekerler üretirler ve tız formunda olan şekerleri alırlar ozmos etkisi denir buna yada ters ozmos tam hatırlamıyorum))))
Demek ki biz bitkiye az tuzlu besinler vereceğiz, sen zaten organik kullanıyorsun ve bu gübrelerin tuzluluk oranı az
Sıvı mikoriza(orca) kök sistemini daha sağlıklı yapar ve bitkinin besinleri daha kolay almasını sağlar prosedür simbiyootik işlediği için bitki köke fazla enerji harcamıyor
Basit forumda şekerler bitkinin ala bileceği forumda şekerler verirsen kökler şeker üretmek için enerji harcamaz ve çiçeklere daha fazla enerji verir. acı melas, esmer şeker, keçi boynuzu özü ve s gibi
Mikroorganizmalar, bu küçük canlılar toprak ve bitki kök sağlığını geliştirerek daha büyük bir ekolojik ortam yaratarak organik besinler ile mükemmel bir kombinasyon sağlar ve bitkiye sağladıkları fayda saymakla bitmez. Fotosentez hızını artırır, besin emilimini artırır, tricom kalitesini yükseltir, bitkiyi streslerden korur, kök sağğlığını geliştirir ve s. EM5, EM-A, LAKTİK ASİT BAKTERİSİ,, VE. S
Kükürt zaten söyledim, şunu da not düşeyim 2-3 ay bulması toprakta ve dekar başına 2 kg bir oranla oluyor, biz ise toprak yerine torf kullanıyorruz daha
Ve saksı başına ortalama 5-10 gr veriyorum buda dekar başına düşen orandan fazla geliryor, ayrıca tarlaya kükürtü erken vermelerinin sebebi ekime kadar toprağın tuzunu(gübrresini), ph seviyesini ve eeozyonunu gidersin diye
Benim denediklerim bunlar, ilave olarak bazı gübreleri yapraktan vererek daha kolay emilimini sağlıyorum. Suda çözünür lif(insan takviyesi gıdası) veriyorum ve b12 vitamini, havuç kabuğu kürü

mami10_

Doktor
Co2 olarak tüp mü jeneratör mü nw kullanıyorsun?
Co2 yi artırırsan besin miktarını DLİ miktarını ve enerji miktarını x2 yapman lazım unutma, yani önce şimdiki enerji miktarını karşılamaya bak

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
Kankacım enerjiyi taşımak için bir çok yöntem var, ben kendi kullandıklarımı yazayım, ancak önce bitkinin kök sistemini geliştirmen lazım, sağlıklı kök sağlıklı bir bitkidir. Kökler besinleri almak için basit forumlu şekerler üretirler ve tız formunda olan şekerleri alırlar ozmos etkisi denir buna yada ters ozmos tam hatırlamıyorum))))
Demek ki biz bitkiye az tuzlu besinler vereceğiz, sen zaten organik kullanıyorsun ve bu gübrelerin tuzluluk oranı az
Sıvı mikoriza(orca) kök sistemini daha sağlıklı yapar ve bitkinin besinleri daha kolay almasını sağlar prosedür simbiyootik işlediği için bitki köke fazla enerji harcamıyor
Basit forumda şekerler bitkinin ala bileceği forumda şekerler verirsen kökler şeker üretmek için enerji harcamaz ve çiçeklere daha fazla enerji verir. acı melas, esmer şeker, keçi boynuzu özü ve s gibi
Mikroorganizmalar, bu küçük canlılar toprak ve bitki kök sağlığını geliştirerek daha büyük bir ekolojik ortam yaratarak organik besinler ile mükemmel bir kombinasyon sağlar ve bitkiye sağladıkları fayda saymakla bitmez. Fotosentez hızını artırır, besin emilimini artırır, tricom kalitesini yükseltir, bitkiyi streslerden korur, kök sağğlığını geliştirir ve s. EM5, EM-A, LAKTİK ASİT BAKTERİSİ,, VE. S
Kükürt zaten söyledim, şunu da not düşeyim 2-3 ay bulması toprakta ve dekar başına 2 kg bir oranla oluyor, biz ise toprak yerine torf kullanıyorruz daha
Ve saksı başına ortalama 5-10 gr veriyorum buda dekar başına düşen orandan fazla geliryor, ayrıca tarlaya kükürtü erken vermelerinin sebebi ekime kadar toprağın tuzunu(gübrresini), ph seviyesini ve eeozyonunu gidersin diye
Benim denediklerim bunlar, ilave olarak bazı gübreleri yapraktan vererek daha kolay emilimini sağlıyorum. Suda çözünür lif(insan takviyesi gıdası) veriyorum ve b12 vitamini, havuç kabuğu kürü
bilgi akıtmışsın yine üstadım yahu :) ellerine sağlık. peki acı melas nasıl hazırlayabileceğim konusunda da yardımcı olur musun?

CO2'yi tüp ve ısıtıcılı regülatör ile manuel timeing dağıtıyorum. standart gübre ppm oranım bu dönemlerde 700-900. CO2 verdiğimde 1250-1500 ppm aralığında bitkideki belirtilere göre artırıyorum. ısıyı da 29-32 seviyelerinde muhafaza etmeye çalışıyorum.verilerde daha da çıkmak gerekir mi?

mami10_

Doktor
bilgi akıtmışsın yine üstadım yahu :) ellerine sağlık. peki acı melas nasıl hazırlayabileceğim konusunda da yardımcı olur musun?

CO2'yi tüp ve ısıtıcılı regülatör ile manuel timeing dağıtıyorum. standart gübre ppm oranım bu dönemlerde 700-900. CO2 verdiğimde 1250-1500 ppm aralığında bitkideki belirtilere göre artırıyorum. ısıyı da 29-32 seviyelerinde muhafaza etmeye çalışıyorum.verilerde daha da çıkmak gerekir mi?
Acı melas hazır satılıyor malesef, açıkcası bem co2 yi toprak medyada gereksiz buluyorum her şeyi 2katına çıkarıyorsun ama hasatın %20 artıyor hidroponik medyada ise %35 ile 50% arasında artıyor
1500 ppm benim orta ve geçorta çiçekte verdiğim miktar bence çıkmalısın

IcBlue

Doktor
kankacım öncelikle organik dedin can evimden vurdun :) linkteki konunda biobizz kullandığını gördüğümden bazı teferruatları atlayacağım şu an. ben açıkçası markalı ürünlerle ev yapımı tariflerin bir arada kullanımını çok önermiyorum, ev yapımı malzeme hazır formülasyonun dengesini büyük ölçüde bozuyor. tam organikte örneğin sadece carb verecek bir tarif üretme gibi bir lüksün yok, photoperiod bitkilerde sömeklerin şistiği 4-6 haftalar arasında bitkinin ihtiyacı olan yoğun carb ihtiyacını kırmızı fasülyeyle fazlaca karşılamak mümkün ancak %20 carb değerinin yanında %40 potasyum içerdiğinden markalı npk ürünleriyle kombinasyonu tehlikeli olacaktır. melas yine biobizz gibi organik gübrelerin ana bağlayıcısı olarak içeriğinde yoğun miktarda bulunur, mikro besinlerin büyük kısmını kendi başına karşılamanın yanı sıra topraktaki bio hareketliliği besleyerek bitkinin topraktan daha fazla yararlanmasını sağlar. steril medyalarda bio hareketlilik organik medyalara göre daha az olduğundan bitkinin bu tarz eklentilerden tam performansla yararlanamamasına ve toprakta birikmelere neden olur. toprağa mikrobiyal takviye yaparak bitkinin markalı veya ev yapımı farketmeksizin organik materyallerden daha iyi faydalanmasını sağlamak mümkün. örneğin bitkinin yaşam döngüsü boyunca toprağı birkaç sefer mayayla beslemek toprağa sağlıklı fungal hareket kazandırır. maya yüksek ekolojik fonksiyona sahip, toprağa yerleşen tek hücreli bir mantardır, hasarlı dokuları tüketerek bitkinin genel sağlığını kontrol altında tutmaya yardımcı olur, kök güçlendirici bir stimulanttır, kökleri optimum sıcaklıkta tutmak için uğraşır haliyle ısı stresinin yıpratıcı özelliklerini bir nebze azaltır ve organik materyalleri kırarak bitki için kolay ulaşılabilir hale getirir. bitki için yararlı hareketliliğin evde çözümleri olduğu gibi hazır da satın alınabilir. benim sana şu an önerim besin ihtiyacı için olan compost tea yerine bitkinin materyali daha iyi kullanmasını sağlayan microbe tea hazırlaman, ikisinin de hazırlanma yöntemi aynı. vereceğim tam organik bir seçenek, hazır mikrobiyal ürünlerle de hazırlamak mümkün, kendin şartlarına en uygun tarifi de geliştirebilirsin.

15 litre kapaklı kova
dakikada 45 litrelik motor ve çember hava taşı
10 litre klorsuz su
1 bardak solucan gübresi veya kuru kompost
15 g kuru maya
15 ml melas (yoksa bir kaşık toz şeker veya bal da olur)

öncelikle bir kasede mayayı uyandırmak gerekiyor bunun için maya, su ve 1 çay kaşığı şekeri karıştırarak 10 dakika kadar üstünün köpürmesini beklemek yeterli. her 1 paket maya için en az 1/4 bardak ılık su gerekir, 40 dereceden fazla olursa maya ölür.
bu sırada bir bez torbaya veya 400 mikrondan büyük herhangi bir filterasyon ürününe kuru kompost koyularak kovanın kenarına, içinde ancak yüzeye yakın şekilde asılır. bu aşamada kuru kompost çürüme yoluyla kendi içinde bakteriyel bir hareketlilik olduğundan solucan gübresine göre daha avantajlıdır, solucan gübresinin azot değerleri daha yüksek olduğundan tercih ihtiyaca göre yapılabilir.
kovanın dibine oksijen taşı yerleştirilir ve 10 L su doldurulur, hareketliliğin beslenmesi için melas (veya diğer seçenekler) eklenerek karıştırılır, en son maya eklenerek 1 ile 3 güne kadar kapağı kapalı halde oksijen taşıyla havalandırılır. karışımın toprak kokusuna benzer doğal bir kokusu olmalıdır, herhangi bir kötü koku varsa kullanılmaması gerekir. bu oranlar 20 litre sulama suyuyla açılarak kullanmak içindir. 2 haftada bir uygulanması yeterli olur.
umarım istediğin gibi olsun, bol şans :)

husyn

Doktor
kanka senin sistemde gördüğüm kadar eksik ayna yansıtıcı alma ayna al çadırın bir kenarına göre manuel indirip kaldıracağın şekilde ben benimkine ağırlık merkezine imce bir takoz yapıştırdım küçük tel askı sıktım oradan istediğim yerde tutuyorum tek bir tarafa yap bitkin büyüdükçe farkı gör sonra eklersin gereğince mesala benim çadır en 1m o kısma 65cm 35cm ayna koydum 2 iken 4 yapıyor

mami10_

Doktor
kanka senin sistemde gördüğüm kadar eksik ayna yansıtıcı alma ayna al çadırın bir kenarına göre manuel indirip kaldıracağın şekilde ben benimkine ağırlık merkezine imce bir takoz yapıştırdım küçük tel askı sıktım oradan istediğim yerde tutuyorum tek bir tarafa yap bitkin büyüdükçe farkı gör sonra eklersin gereğince mesala benim çadır en 1m o kısma 65cm 35cm ayna koydum 2 iken 4 yapıyor
Yine ne içtin yav? Cidden bana da söyle :D yine yanlış konuya yorum yaptın ortada sistem yok ya :D:D

husyn

Doktor
Yine ne içtin yav? Cidden bana da söyle :D yine yanlış konuya yorum yaptın ortada sistem yok ya :D:D
biraz karıştırdık gene suludan değil kurudan aga konuya bakıyorum sonra yazdığıma ben ne dediğimi biliyor gibiyim de seninkini anlamadım konu muhabbetse dilimizden geleni birde harbiden de görmedin mi kocaman yazmış bide LİNK BU YAZIDA link en başta var zaten

mami10_

Doktor
biraz karıştırdık gene suludan değil kurudan aga konuya bakıyorum sonra yazdığıma ben ne dediğimi biliyor gibiyim de seninkini anlamadım konu muhabbetse dilimizden geleni birde harbiden de görmedin mi kocaman yazmış bide LİNK BU YAZIDA link en başta var zaten
Sağlam genetikler içiyorsun galiba
Kankacım sistemden kastım yani, arkadaş enerji diyor karbohidrat diyor, sen ayna diyorsun, ayna enerji artırmaz ki, umarım kırmamışımdır seni :)

husyn

Doktor
Sağlam genetikler içiyorsun galiba
Kankacım sistemden kastım yani, arkadaş enerji diyor karbohidrat diyor, sen ayna diyorsun, ayna enerji artırmaz ki, umarım kırmamışımdır seni :)
kankacım ben kolay kolay alınmam ben konuya pekmez şeker protein karbonhidrat demir açısından bakmadım çünkü yazısını okudum o konularda bence fazlasını bile yapıyor bitkisini daha gelişkin olasını istiyorsa bu bitkinin 3-3,5 ay gelişim döneminde tutmalı onun normali bu zaten mayısta ekilir ekimde biçilir öğlemi yaptığını hatırlamıyorum ama aklımda kalan daha az yapanlar var gibi neyse demek isteyeceğim şey enerji sana göre tam olarak ne demek ilkokul 3 sınıfta öğretmen tebeşiri eline alıp tahtanın diğer uçuna koydu ve dedi ki bu iş ve enerjidir dedi bir madde yol kadetmesi enerji bize iş ve bizim asıl enerji kaynağımız güneş yani ben aynalama yaparsan etkisini görürsün demem yanlışmı olmuş

mami10_

Doktor
kankacım ben kolay kolay alınmam ben konuya pekmez şeker protein karbonhidrat demir açısından bakmadım çünkü yazısını okudum o konularda bence fazlasını bile yapıyor bitkisini daha gelişkin olasını istiyorsa bu bitkinin 3-3,5 ay gelişim döneminde tutmalı onun normali bu zaten mayısta ekilir ekimde biçilir öğlemi yaptığını hatırlamıyorum ama aklımda kalan daha az yapanlar var gibi neyse demek isteyeceğim şey enerji sana göre tam olarak ne demek ilkokul 3 sınıfta öğretmen tebeşiri eline alıp tahtanın diğer uçuna koydu ve dedi ki bu iş ve enerjidir dedi bir madde yol kadetmesi enerji bize iş ve bizim asıl enerji kaynağımız güneş yani ben aynalama yaparsan etkisini görürsün demem yanlışmı olmuş
Klasik fiziği boş ver kankacım sen, kuantum fiziğine yönel))))
öğretmeni de profesörüde boş ver bunlar sistemin paeçası ve sistem sabit düşünenlerle dolu bize aykırı düşğnceler lazım.
Aynanın spekturumları tam yaydığından emin değilim, güneş enerjidir doğru, ama o enerjiyi işlememiz lazım, enerji bitkilerde tek başına fotosentez için işe yaramaz bunlara ek olarak co2, besin su da lazım
Bize burda lazım olan potansiyel enerji değil lazım oolan bitkinin biyoloojik ve kimyasal enerjisini güçlendirmemiz
Ona kalırsa, ısıda bir enerji türü rüzgarda, yani sadece yüksek ışıkla bitki büyümez ki

husyn

Doktor
kuantum fiziği bir saçmalıktır bunu diyenmi kim kuantumdan bahseden kişi çünkü hiç çözemeyeceğimiz bir şey anlatılan onca şeyler ne dersen biz hikaye yazmağı severiz gerçek bilimde öğle bir şey yok ben senin gibi hibrit tohum bakmıyorum benim ilgi alanıma giremezsin kusura bakma

mami10_

Doktor
) kuantum fiziği bir saçmalıktır bunu diyenmi kim kuantumdan bahseden kişi çünkü hiç çözemeyeceğimiz bir şey anlatılan onca şeyler ne dersen biz hikaye yazmağı severiz gerçek bilimde öğle bir şey yok ben senin gibi hibrit tohum bakmıyorum benim ilgi alanıma giremezsin kusura bakma
Klasik fizikiği sevenler asla kuantumu sevmiyor neden acaba :D neyse konumuz fizik değil zatem
ilgi alanına girmek gibi bir niyetim yook, ama hybrid ve ya ata tohum ne fark eder? İkisi içinde biyolojik süreç aynı işliyor. Sadece hibrit tohumlarda gen kombinasyonları farklı

husyn

Doktor
fizik dediğin
Klasik fizikiği sevenler asla kuantumu sevmiyor neden acaba :D neyse konumuz fizik değil zatem
ilgi alanına girmek gibi bir niyetim yook, ama hybrid ve ya ata tohum ne fark eder? İkisi içinde biyolojik süreç aynı işliyor. Sadece hibrit tohumlarda gen kombinasyonları farklı
fizik dediğin bilimin anayasa kitabıdır teorik olarak ispatlanmış her şey fizik kanunlarında yer alır çünkü artık biliyoruz
bitki hakkında ne diyeyim sana şu anda 4 bitkim var 1 tanesi gelişmedi küçük ve cılızdı çinko ve magnezyum eksikliği gösteriyordu ama kabınım de sadece 3 bitkiye yer olduğundan onu önemsemedim şimdi o bitki diğerlerini geçti rengi normalleşti gözüm onda olsada ona önem vermiyorum sulamıyorum diğerlerine verirken birazda ona işte

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
kankacım n compost tea yerine bitkinin materyali daha iyi kullanmasını sağlayan microbe tea hazırlaman, ikisinin de hazırlanma yöntemi aynı. vereceğim tam organik bir seçenek, hazır mikrobiyal ürünlerle de hazırlamak mümkün, kendin şartlarına en uygun tarifi de geliştirebilirsin.
kanka ellerine sağlık, çok faydalı bilgiler. bu hafta deniycem daha önce hiç tea hazırlamadım, hazır satılanlara da pek güvenmediğim için almadım, ilk olacak bakalım inşallah tuttururuz ayarı :) peki demleme süresi için 1-3 gün demiştin, bu sürenin azalması mı artması mı kalite açısından daha iyidir? tüm işlemler bittikten sonra artan çayı muhafaza edebileceğim bir koşul var mı yoksa her seferinde demleyip hemen bi,tkiye uygulamak mı gerekiyor? son sorum hava motoru alırken motor gücünün ne oranlarda olmasına dikkat etmeliyim?

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
Acı melas hazır satılıyor malesef, açıkcası bem co2 yi toprak medyada gereksiz buluyorum her şeyi 2katına çıkarıyorsun ama hasatın %20 artıyor hidroponik medyada ise %35 ile 50% arasında artıyor
1500 ppm benim orta ve geçorta çiçekte verdiğim miktar bence çıkmalısın
ppm değerlerini 1200-1500 arasında tuttarak giriş sağladığımda, medyadan çıkan suyun ppm değeri 1700-1800 arası oluyor. yapraklar uçlarında hafif besin yanıkları yer yer baş gösteriyor ama henüz bir besin kitlenmesi olmadı. o yüzden ppm artırmaya da korkuyorum artık usta :)

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
kankacım bitkinin daha gelişmiş olmasını istemiyorum ben, genel gelişimi istediğim düzeyde şuan. tam tersi olabildiğince bodur bitkiden yüksek hasat almaya çalışıyorum. enerji takviyeleri 50 cm bitkide ayrı ayrı 75 sömek üretebilmek için. çiçekler şuan birbirinden ayrılıp sömeklenmeye başladı, adet tamam, ama bazılarının şişme durumu geriden geliyor. geriden gelenlere de diğerleri gibi aktif enerji sağlamazsam hedef hasatın altına düşerim.

ışık kaynağım çok güçlü zaten şuan bitkiye 1500 umol ışık veriyorum, fazlası ışık stresi yapacak zaten hafif hafif gelip gidiyor bazen, ısı da yüksek. eğitimlerini hep ışığın daha çoğunu almak üzere uyguladım. dolayısıyla bundan daha fazla ışık takviyesi de yapamıyorum. gerisini besinlerle gazlarla arıycam

IcBlue

Doktor
kanka ellerine sağlık, çok faydalı bilgiler. bu hafta deniycem daha önce hiç tea hazırlamadım, hazır satılanlara da pek güvenmediğim için almadım, ilk olacak bakalım inşallah tuttururuz ayarı :) peki demleme süresi için 1-3 gün demiştin, bu sürenin azalması mı artması mı kalite açısından daha iyidir? tüm işlemler bittikten sonra artan çayı muhafaza edebileceğim bir koşul var mı yoksa her seferinde demleyip hemen bi,tkiye uygulamak mı gerekiyor? son sorum hava motoru alırken motor gücünün ne oranlarda olmasına dikkat etmeliyim?
kankacım zamanın yoksa 1 günde hazır oluyor yine de ortamın oluşması ve oturması için 3 gün daha ideal. büyük havuzlarda hazırlayıp sürekli havalandırarak daha uzun süre muhafaza edenler var ancak bunlar sürekli bir sirkülasyona sahip düzenler, şartları optimum düzeyde tutmak giderek zorlaşır zaman geçtikçe. organik materyaller diğer ürünlere kıyasla zararlı oluşumuna daha açıktır, birkaç bitkilik sistemlerde her seferinde taze hazırlaman daha sağlıklı olacaktır. 15 litrelik bir kovaya dakikada 45 lite basan bir motor yeterli olur, diğer özellikler markaya, modele, motorun büyüklüğüne göre değiştiği için en sağlıklı kriter lt/dk özelliğidir. kullandığın motorun haznenin bütün yüzeyini fokurdatacak güçte olması gerekir. dozajları ve ebatları kendi düzenine göre, kovadaki su miktarını değiştirmeyecek şekilde ayarlayabilirsin. örneğin 10 lt suya materyalleri yarı yarıya koyabilir, açmak için kullanacağın suyu da yarı yarıya düşürebilirsin. bubble tea yöntemlerinde sağlıklı minimum su seviyesi 10 litredir, su seviyesi azaldıkça oksijen dengesi, buharlaşmadan kaynaklanan konsantrasyon, popülasyon dengesi gibi çoğu faktörü kontrol altında tutmak zorlaşır. zaten mevzuya aşina oldukça kendi şartlarına göre daha ideal düzenlemeler yapmaya başlıyorsun. hepimizin yetiştirme koşulları farklı olduğundan, ben her ne kadar düzenli uyguladığım tarifi paylaşmış olsam da sen yine de azar azar başla ve bitkini mutlu ederse dozajını ona göre arttır. umarım işine yarar, bol şans.

husyn

Doktor
kankacım bitkinin daha gelişmiş olmasını istemiyorum ben, genel gelişimi istediğim düzeyde şuan. tam tersi olabildiğince bodur bitkiden yüksek hasat almaya çalışıyorum. enerji takviyeleri 50 cm bitkide ayrı ayrı 75 sömek üretebilmek için. çiçekler şuan birbirinden ayrılıp sömeklenmeye başladı, adet tamam, ama bazılarının şişme durumu geriden geliyor. geriden gelenlere de diğerleri gibi aktif enerji sağlamazsam hedef hasatın altına düşerim.

ışık kaynağım çok güçlü zaten şuan bitkiye 1500 umol ışık veriyorum, fazlası ışık stresi yapacak zaten hafif hafif gelip gidiyor bazen, ısı da yüksek. eğitimlerini hep ışığın daha çoğunu almak üzere uyguladım. dolayısıyla bundan daha fazla ışık takviyesi de yapamıyorum. gerisini besinlerle gazlarla arıycam
kankam benim ayna muhabbetim bir tarafa ayna koydum ayna olan yerde gelişim daha çanlı ve gür oldu yazımda o şekilde anlatmaya çalıştım
bu kaçıncı kez ekimin

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • bandaleros bandaleros:
    ***** hahahaha *** **** ********** ******
  • Mordecai Mordecai:
    hahahaha ***** ********* ********** ****** ********** *** *****
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** ****** ****** ****** ***** ***** ** ****** **** ******* hahahaha* hahahaha *** **** ********** ******
  • bandaleros bandaleros:
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** ***** *** hahahaha***** hahahaha* ****** ****** *** *** **** hahahaha********* ***** ********* ********** ****** ********** *** *****
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** * ******** ****** ****** ******** ********* hahahaha*** ******
  • Mordecai Mordecai:
    ******** hahahaha**** ******** ** **** hahahaha ** **** ** ******* ********** ***** ****** ***** hahahaha* **** *******
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** *** ****** ******* **** ******* ********* *** hahahaha**** hahahaha**** ******** ** **** hahahaha ** **** ** ******* ********** ***** ****** ***** hahahaha* **** *******
  • Mordecai Mordecai:
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** ******** ***** *** ******** hahahahahahahaha**
  • T terbiyeligunahkar:
  • the imam the imam:
    *** ******* *** ** ******* ***** ******** ****** *** ********* ******** ********* ****** hahahaha ******* *********
  • T terbiyeligunahkar:
    ** ***** ** hahahaha*** ******
  • T terbiyeligunahkar:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha********
  • T terbiyeligunahkar:
    ** ****** hahahaha
  • TabldotLife TabldotLife:
  • the imam the imam:
    ******** ***** ** ********* hahahaha** ******** ** *** *** hahahaha** ********** *** ********** ***** *** ***
    ***** *** ** hahahaha****
    ********** ** hahahaha*
  • the imam the imam:
    ***** *** hahahaha** ** ******* ********* **** ** hahahaha* ********* *** ***** ******** ** *** ********** ********* ***** ****** *********
    the imam the imam: ***** *** hahahaha** ** ******* ********* **** ** hahahaha* ********* *** ***** ********...