Forumda ve growda yeniyim sorularım baya çok, yardım edene şimdiden teşekkürler!!!

StrterGrow

Yeni üye
Forumda ve grow işinde yeniyim yaklaşık bir ay kadar oldu başlayalı, yaklaşık 6 aydır konular hakkında okuyorum fakat canlı sorunlara çözüm bulamadım , ayrıca gözüme takılan bazı sorun diye nitelendirdiğim şeyleri de ekleyeceğim bu ilk postuma. Sorularıma cevap veren arkadaşlara şimdiden minnettarım.

Yetiştirme kabinim şu an için 60*90*120cm, 250w Dob (fullspektrum) led, yaklaşık 15 litre civarında all-mix topraklı saksılarımda biri photo diğeri oto iki bitkim var, koku sorunum olmadığından dolayı havalandırma için 300 lük çıkış 130 luk griş aksiyel fan kullanıyorum sadece, vantilatörüm mevcut ve nem olarak 45-60 arasını seyrettiği için makine almadım henüz gerek yoktur diye. ( kabinim hakkında tavsiye verirseniz sevinirim)
1. soru:
Gübreli su konusunda elimi alıştıramadım, bu yüzden suyu fazla yapıyorum genelde toprağa veremiyorum haliyle yapmış olduğum bu gübreli suyumu bir sonraki sefer için bekletip kullanabilir miyim ?
2.soru:
pH metre olarak fotoğraftakini kullanmaktayım ne kadar başarılı tam olarak bilmesem de kalibrasyonunu 10 günde bir tekrarlıyorum diyebilirim. Fakat sorunum şu dağdan gelen bir çeşme suyumuz var. Suyu çeşmeden alıp ölçtüğümde pH aralığı son bir ayda 7.4 ile 7.8 aralığında değişiyor ve pH down ile 6,2 lere çekiyorum fakat fazla kalan suyu kabinin içine koyduğumda bir sonraki sefer ölçüyorum ve yaklaşık 10 gibi bir değer alıyorum anlamlandıramadığım bu değer pH metreden mi kaynaklanıyor yoksa su bekleyince böyle bir şey oluyor mu , pH metremi değiştirmem gerekiyor mu doğru sonuçlar alıyor muyumdur?
3.soru:
bu oto bitkim 4 haftalık(18/6 ışık sürem) ve şimdiye kadar 2 defa gübreli su aldı ( biobizz serisini kullanıyorum sadece ) yaprakları biraz tuhaf geldi gözüme, diğer bir foto da da alt dallarından birinde yapraklarında kahve rengi benekler çıkmaya başladı sorun var mıdır ne yapabilirim şu an için, boyu 25 cm civarında olan bu bitkim için hasat arttıran veya kullandıklarımın haricinde gerekli gübre var mı ?
4.soru:
Bu photo bitkim ( cinsini bilmiyorum hediye geldi) herhangi bir sorun yok gibi aslında fakat burada yapraklarda görebileceğiniz beyaz benekler, Alg-mic den 1-2 ml/1L spreyleyerek bitkilere ışığı kapatmadan hemen önce verdim öyle oluştu sorun teşkil eder mi? devam edip etmeme konusunda kararsızım.
5.soru:
Yeni yapacağım kabine koymak üzere ( cinsini bilmediklerimden ) çimlendirdim fakat sulamada mı nerede yanlış yapıyorsam alt yapraklar sarardı ne yapmalıyım bu durum için ?
6.soru:
https://ibb.co/s6Lj2Kf
Biri 7 diğeri 5 günlük olan bu iki photo fidanlarım, şu an diğer büyüklerle aynı kabindeler üzerlerinde ağzı açık yarıdan kesilmiş petler var nem arttırmak için iş görür diye okumuştum ( zaten nem oranı yüksek olan bir bölgede yaşıyorum ) bu bitkilerdeki sorum yaprak ortaları baya sarı diğerlerine göre bu bir sorun mudur , sorunsa ne yapabilirim ?

Aklımda baya daha soru var aslında fakat kimsenin vaktini almayacağım , diğer postları okuyarak cevap bulamadığım önemli gördüğüm sorular bunlar arkadaşlar, postumu okuyup altına bilgili growerları eklerseniz tanışıp direkt onlara sorarım belki ileride şu an için chat de gördüklerimi ben ekleyeyim kızmazlar umarım :D

@OttoMan47
@1kg01

LvbelC5

Kıdemli Üye
Forumda ve grow işinde yeniyim yaklaşık bir ay kadar oldu başlayalı, yaklaşık 6 aydır konular hakkında okuyorum fakat canlı sorunlara çözüm bulamadım , ayrıca gözüme takılan bazı sorun diye nitelendirdiğim şeyleri de ekleyeceğim bu ilk postuma. Sorularıma cevap veren arkadaşlara şimdiden minnettarım.

Yetiştirme kabinim şu an için 60*90*120cm, 250w Dob (fullspektrum) led, yaklaşık 15 litre civarında all-mix topraklı saksılarımda biri photo diğeri oto iki bitkim var, koku sorunum olmadığından dolayı havalandırma için 300 lük çıkış 130 luk griş aksiyel fan kullanıyorum sadece, vantilatörüm mevcut ve nem olarak 45-60 arasını seyrettiği için makine almadım henüz gerek yoktur diye. ( kabinim hakkında tavsiye verirseniz sevinirim)
1. soru:
Gübreli su konusunda elimi alıştıramadım, bu yüzden suyu fazla yapıyorum genelde toprağa veremiyorum haliyle yapmış olduğum bu gübreli suyumu bir sonraki sefer için bekletip kullanabilir miyim ?
2.soru:
pH metre olarak fotoğraftakini kullanmaktayım ne kadar başarılı tam olarak bilmesem de kalibrasyonunu 10 günde bir tekrarlıyorum diyebilirim. Fakat sorunum şu dağdan gelen bir çeşme suyumuz var. Suyu çeşmeden alıp ölçtüğümde pH aralığı son bir ayda 7.4 ile 7.8 aralığında değişiyor ve pH down ile 6,2 lere çekiyorum fakat fazla kalan suyu kabinin içine koyduğumda bir sonraki sefer ölçüyorum ve yaklaşık 10 gibi bir değer alıyorum anlamlandıramadığım bu değer pH metreden mi kaynaklanıyor yoksa su bekleyince böyle bir şey oluyor mu , pH metremi değiştirmem gerekiyor mu doğru sonuçlar alıyor muyumdur?
3.soru:
bu oto bitkim 4 haftalık(18/6 ışık sürem) ve şimdiye kadar 2 defa gübreli su aldı ( biobizz serisini kullanıyorum sadece ) yaprakları biraz tuhaf geldi gözüme, diğer bir foto da da alt dallarından birinde yapraklarında kahve rengi benekler çıkmaya başladı sorun var mıdır ne yapabilirim şu an için, boyu 25 cm civarında olan bu bitkim için hasat arttıran veya kullandıklarımın haricinde gerekli gübre var mı ?
4.soru:
Bu photo bitkim ( cinsini bilmiyorum hediye geldi) herhangi bir sorun yok gibi aslında fakat burada yapraklarda görebileceğiniz beyaz benekler, Alg-mic den 1-2 ml/1L spreyleyerek bitkilere ışığı kapatmadan hemen önce verdim öyle oluştu sorun teşkil eder mi? devam edip etmeme konusunda kararsızım.
5.soru:
Yeni yapacağım kabine koymak üzere ( cinsini bilmediklerimden ) çimlendirdim fakat sulamada mı nerede yanlış yapıyorsam alt yapraklar sarardı ne yapmalıyım bu durum için ?
6.soru:
Biri 7 diğeri 5 günlük olan bu iki photo fidanlarım, şu an diğer büyüklerle aynı kabindeler üzerlerinde ağzı açık yarıdan kesilmiş petler var nem arttırmak için iş görür diye okumuştum ( zaten nem oranı yüksek olan bir bölgede yaşıyorum ) bu bitkilerdeki sorum yaprak ortaları baya sarı diğerlerine göre bu bir sorun mudur , sorunsa ne yapabilirim ?

Aklımda baya daha soru var aslında fakat kimsenin vaktini almayacağım , diğer postları okuyarak cevap bulamadığım önemli gördüğüm sorular bunlar arkadaşlar, postumu okuyup altına bilgili growerları eklerseniz tanışıp direkt onlara sorarım belki ileride şu an için chat de gördüklerimi ben ekleyeyim kızmazlar umarım :D

@OttoMan47
@1kg01
1- Her seferinde yeni gübreli su yapmani öneririm kaldıkça asitleşir ve ph değeri bozulur

2- kullandığın ph metre biraz ucuz bir metre kalibrasyonunu haftada 1 yapman gerekiyor çünkü çok kolay bozulan bir cihaz dikkatli olman lazım yoksa bitkine ph dengesizliğinden stres yasatirsin normal su bekledikçe ph düşer ama sen ph down kattigin için suya onun etkisiyle yükselmiş olabilir dediğim gibi her seferinde yeni gübre yap ph yükselince bir daha ph down eklersen bitkini gübreden yakabilirsin

3- auto bitkinde ya cal mag eksikliği var yada mantar var daha tam bende anlamıyorum yaprak belirtilerinden ama ikisinden biridir muhtemelen

4- bu konu hakkında pek bi fikir sahibi değilim

5- gübre yanığı olmuş bitkide verdiğin gübre değerleri ya yüksek yada aynı gübreli suyu ph down ekleye ekleye kullandığından sıkıntı olmuş olabilir

6- bu konu hakkındada bir fikrim yok maalesef

Benim yanıtlarım bu sekilde yarn zaten prof arkadaşlar ilgilenir senle bol dumanlar

WDT

Üye

1. soru:
2.soru:
3.soru:
4.soru:
5.soru:
6.soru:

@OttoMan47
@1kg01
Dostum gübreli su bekledikçe değişik kimyasallar ortaya çıkar. Bu yüzden hiç kimse gübreyi bekletmez.
4 hafta da iki kere gübre almışlar, diğerlerini boş sulama yaptın diye düşünüyorum. Aksi halde senin toprağın kurumuyor olmalı. Yüksek nem bazen çok can sıkıcı olabilir.
Bio biz serisi kullanıyorsun umarım sette bio heawen vardır. Eğer yoksa mutlaka temin etmeni öneririm.
Petteki bitkilerin kökleri ışık alıyor. En azından bişeyle etraflarını sar.
Kanka seni en uğraştıracak şey ise, bitki seçimin. İkinci bir kabin olabilir. Biri foto diğeri auto aynı kabin nasıl olacak. Kolay gelsin dostum . Hasadın bereketli olsun inşallah

OttoMan347

√SEFİR√
Gübreli su bekledik e ph artar. O kabinde kaç bitki bakacaksın biraz küçük gelir elindeki bitkiler için. Yeni ph ölçer almanda fayda var. Bitkide açlık belirtisi başlamış gübre takviyesina başlarsan artık iyi olur özellikle callmag. Pet içerisindeki bitkilerin kökleri gelişmiş artık saksı nakline kadar o petleri kalın birşeyle sar kapat kökler ışık almasın. O kabinde 2 auto anca bakarsın elinde çok bitki var o kabin için. Alg a mic midir nedir onu da verme daha nemli bölgedeysen yapraktan beslemek faydalı değil bu erişkinliğe ulaşan bitki için, mantar oluşuyor

Son düzenleme:

wolferic

Müptezel
1 ph bekledikçe değişir besin su ile etkileşime girer bekleyen besin kokudan zaralılara davetiye çıkarır
2 o ph metre içi kurudgunda beklediğinde içinde sıvıaldında yanlış ölçer ve hep kalibre ister ya dah kaliteli ph metre yada ph test kit sıvı almalısın.
3 yaprakta haşere yeniğide var gibi kontrol et kahverengi ya su damlattın ya besinli su yada fosfor eksikliği var.
diğerleri ise kendi gözlemlerin olacak kendi deneyimin bitkiye ne verdiğinde ne etki gördüğünü sen bileceksin

asıl odaklanman gereken nokta 60 120 neysede 60 901 photo 2 auto için az büyüdüğünde farkedersin .çok büyük olan sorun ise photoya 12 12 ışık verdiğinde autolar ne olacak araya çit çeksen alan daralacak

WDT

Üye
Gübreli su bekledik e ph artar. O kabinde kaç bitki bakacaksın biraz küçük gelir elindeki bitkiler için. Yeni ph ölçer almanda fayda var. Bitkide açlık belirtisi başlamış gübre takviyesina başlarsan artık iyi olur özellikle callmag. Pet içerisindeki bitkilerin kökleri gelişmiş artık saksı nakline kadar o petleri kalın birşeyle sar kapat kökler ışık almasın. O kabinde 2 auto anca bakarsın elinde çok bitki var o kabin için. Alg a mic midir nedir onu da verme daha nemli bölgedeysen yapraktan beslemek faydalı değil bu erişkinliğe ulaşan bitki için, mantar oluşuyor
@OttoMan47 hocam aynı kabinde hem auto hem foto nasıl yetiştirebilir arkadaş

OttoMan347

√SEFİR√
@OttoMan47 hocam aynı kabinde hem auto hem foto nasıl yetiştirebilir arkadaş
Yetişemez kanka biri kendiliğinden çiçeğe girecek ve ışık döngüsü hiç değişmeyecek, diğeri ondan geç çiçeğe girecek ve 12 12 ışık vermek gerekecek çiçeğe sokmak için. Çok saçma bi sistem olur imkanı yok olmaz

• Like
Tepkiler: WDT

StrterGrow

Yeni üye
@Batuflex @WDT @Püskütvarmı @OttoMan47 @wolferic arkadaşlar öncelikle cevaplarınız için minnettarım cidden.
şu an bitkilerim için yeni 100*130*200cm tam sızdırmaz bir kabin yaptım auto ve photo ları ayıracağım. toprağım all-mix olduğundan ilk iki hafta gübre vermedim. Daha sonra 4 günde 1 suluyorum toprak üsten bir parmak derinliğinde nemini kaybettiğinde fazla sulama belirtisi görmedim ama dediğim gibi ilk defa kapalı alanda yetiştirme yapıyorum.

StrterGrow

Yeni üye
Dostum gübreli su bekledikçe değişik kimyasallar ortaya çıkar. Bu yüzden hiç kimse gübreyi bekletmez.
4 hafta da iki kere gübre almışlar, diğerlerini boş sulama yaptın diye düşünüyorum. Aksi halde senin toprağın kurumuyor olmalı. Yüksek nem bazen çok can sıkıcı olabilir.
Bio biz serisi kullanıyorsun umarım sette bio heawen vardır. Eğer yoksa mutlaka temin etmeni öneririm.
Petteki bitkilerin kökleri ışık alıyor. En azından bişeyle etraflarını sar.
Kanka seni en uğraştıracak şey ise, bitki seçimin. İkinci bir kabin olabilir. Biri foto diğeri auto aynı kabin nasıl olacak. Kolay gelsin dostum . Hasadın bereketli olsun inşallah

Üstadım bia heawen gübre almadım kesin gerekliyse hemen sipariş vereceğim
@WDT

StrterGrow

Yeni üye
@OttoMan47 üstad kabin sıcaklığıyla ilgili bir sorunum ortaya çıkmaya başladı , nem bir bölgede yaşıyorum ve havalar soğumaya başladı ışık açıkken kabin sıcaklığı 22-26 arasında son iki gündür fakat geceleri 20 derecenin altında düşüyor, ışık kapalıyken kabinimin bu kadar yada budan daha soğuk olması kötü bir durum mudur? ışıklar kapalıyken ben kabini nasıl ısıtabilirim? ( porselen ısıtıcı ampüller var kümes ısıtmak için onlardan alıp sıcaklık termostatıyla ortamı istenilen sıcaklıkta tutabilir miyim acaba )

OttoMan347

√SEFİR√
@OttoMan47 üstad kabin sıcaklığıyla ilgili bir sorunum ortaya çıkmaya başladı , nem bir bölgede yaşıyorum ve havalar soğumaya başladı ışık açıkken kabin sıcaklığı 22-26 arasında son iki gündür fakat geceleri 20 derecenin altında düşüyor, ışık kapalıyken kabinimin bu kadar yada budan daha soğuk olması kötü bir durum mudur? ışıklar kapalıyken ben kabini nasıl ısıtabilirim? ( porselen ısıtıcı ampüller var kümes ısıtmak için onlardan alıp sıcaklık termostatıyla ortamı istenilen sıcaklıkta tutabilir miyim acaba )
En iyi sonuç 28 derecelerde alırsın Ka Ka dediğin sistemi uygulamanda fayda var. Soğuk stresi yaşar bitkin yoksa. Hasata yakın bu dereceler stres yaşatıp tricom üretimini arttırmak için uygulanan bir yöntem ama dediğim gibi bu ısılar amca hasata yakın yapılır sen onu 27 28lere çıkarmak için o ampulleri kullanabilirsin

StrterGrow

Yeni üye
En iyi sonuç 28 derecelerde alırsın Ka Ka dediğin sistemi uygulamanda fayda var. Soğuk stresi yaşar bitkin yoksa. Hasata yakın bu dereceler stres yaşatıp tricom üretimini arttırmak için uygulanan bir yöntem ama dediğim gibi bu ısılar amca hasata yakın yapılır sen onu 27 28lere çıkarmak için o ampulleri kullanabilirsin
Eyvallah üstad hemen bu işi halledeyim ben

StrterGrow

Yeni üye
bir auto bir photo bitkim var demiştim daha önce auto bitkim 30. günüde bugün ve kırçılları göründü yani çiçeklenme evresine girdi diye düşünüyorum , fakat iki bitkiyi şu an ayıramıyorum auto bitkiye çiçeklenme döneminde 18 saat ışık vermek sömeklenme de dezavantaj yaratır mı illa 12/12 geçmek gerekli mi.
@WDT
@OttoMan47

OttoMan347

√SEFİR√
bir auto bir photo bitkim var demiştim daha önce auto bitkim 30. günüde bugün ve kırçılları göründü yani çiçeklenme evresine girdi diye düşünüyorum , fakat iki bitkiyi şu an ayıramıyorum auto bitkiye çiçeklenme döneminde 18 saat ışık vermek sömeklenme de dezavantaj yaratır mı illa 12/12 geçmek gerekli mi.
@WDT
@OttoMan47
Auto 18-6 verirsin kendiliğinden çiçeğe girer. 12 12 döngüsü photo için

StrterGrow

Yeni üye
Auto 18-6 verirsin kendiliğinden çiçeğe girer. 12 12 döngüsü photo için
üstad o kısmı biliyorum da iki bitki aynı kabinde olmaz demiştiniz sorumu bu yüzden sordum, auto çiçeklenmeye girdikten sonra 18 ışığın sömeklenmesinde dezavantaj oluşturup oluşturmadığı konusu kafama takıldı

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
  • kkush kkush:
    ****** **** **** ** ******** ** ** ** ******* ***** ** ****** ****** *** ********** ********** **** *********
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
  • L lityum:
    hahahahahahahaha
  • kkush kkush:
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
    ****** ****** ** *
  • L lityum:
    ***** hahahaha******** **** **** ** ******** ** ** ** ******* ***** ** ****** **
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
  • kkush kkush:
    ***** *** ********* *** ****** *** **** hahahaha****** ****** ** *
  • D dolunayloord:
  • L lityum:
    hahahaha ***** **** hahahaha******* hahahaha ******
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
    ***** *** ********* *** ****** *** **** hahahaha ******* ********* ****** ********* ***
  • kkush kkush:
    * **** hahahaha **** hahahaha* *** hahahaha******* ***** **** hahahaha******* hahahaha ******
  • kkush kkush:
    ** **** ** ******* ** ***** ******* ***** ******* ***** ********** ****** ****** ****** ********* ***** ********* *********
    +1
  • kkush kkush:
    ****** ***** ******** ********** * ********** ***** hahahaha**** ********* ****** ********* ***
  • L lityum:
    ******** ** ******* ********* * **** hahahaha **** hahahaha* *** *******
  • TabldotLife TabldotLife:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha ****** ***** ******* ****** ********* ****** ** **** *******
  • L lityum:
    **** **** hahahaha***** ********* *****
  • TabldotLife TabldotLife:
    ********* **** **** hahahaha***** ********* *****
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
    ****** ***** ******** ********** * ********** ***** ******** * ***** ***** **** ****** ******* ** **** ******** ***
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
  • kkush kkush:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*******
    **** **** hahahaha***** ********* *****
  • kkush kkush:
    *** ****** hahahaha* ***** ***** ** ********** hahahaha*
  • kkush kkush:
    ******** ****** *** ***** ***** ***** ***** ***** **** ****** ******* ** **** ******** ***
    kkush kkush: ******** ****** *** ***** ***** ***** ***** ***** **** ****** ******* ** **** ******** ***