Full spectum aldatmacasi.

• Konbuyu başlatan Canna
  • Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

cannasoul

Yeni üye
Evet dostum full spectum isiktaki renkleri tek tek alirsan hem gerektigi gücte isigin olur hemde cok daha ucuza mal edersin. Eger tek tek almak istersen yaz bana kabin bübüklügünü ben sana hangi renk isiktan kac watt gücünde kac tane isik alman gerektigini yazarim ve ayrica bu isikari nasil kullanacaginida, bu arada her ne isik kullanirsan kullan bir lux metre ile isigi ölcerek bikine vermek en sagliklisi.
Üstad benim 100x100x200 kabinim var. Karbon filtre ve giriş çıkış fanlarım sürekli açık nem cihazıda sürekli çalışıyor nem %55 lerden aşağı inmiyor. 5x 50w Xyo full spec ledim var. 3 adet Guorillo Glou büyütmeyi düşünüyorum. Bitkiler 3-4 günlük filan henüz. Sormak istediğim bikaç soru var;
1. Bu 250 w bitkilere kaç gün yeter
2. 4 adet daha aynı ledden var ama henüz kabinde değil. Onları ne zaman açmalıyım
3. Şuan extra torch eklememe gerek varmı
4. Lüxmetre var ama ekranda kaç Lüx okumam gerektiğini bilmiyorum.

Işık konusundaki uzmanlığını her yazdığın yorumda farkediyorum. Bana da yardımcı olursan çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler

C

Canna

Guest
Dostum 3-4 günlük filizlere 55 nem cok az, kapat cikis fanini nem yükselsin. Gönderdigin linkleri incele o cob led ler icin 14. sirada olan isikta verdigim verilere göre ölctügün lüks degerlerinde PPFD degerlerini hasap ederek bitkilerine gerekli lüks gücünde isik vermelisin, ne cok eksik ne cok fazla.O degerlerin %10 asagisi ve yukarisi senin vermen gereke degerler. Eger o linklerden isi cözemez isen sana yardimci olurum, o linkleri ben eski nikimle yayinlamistim. Torsh eklemene gerek yok elindeki cob led lere yeterde artar bile.

cannasoul

Yeni üye
Tamamdır @Canna 23k lüx vermem gerekiyor hesapladım. Ayrıca yardımın için çok teşekkürler. Anladığım kadarıyla da Bloom döneminde diğer 4x50W’ıda devreye sokarak 1500 ppfd yakalamayı amaçlayacağım

Ü

Üye silindi 22665

Guest
Dostlar baslikta oldugu gibi, bir full spectum isigin % 25-27 mavi isik veya mavi isik icerikli 6500 kelvin beyaz isiktir. % 65-70 kirmizi isik veya kirmizi isik agirlikli, gün isigi sari 2700-3700 kelvin isiktir. Geri kalan UV,IR,sari,beyaz filan isik renkleridir. Simdi karar sizin, hazir full spectum isik alip öptürecen mi kendini :) , yoksa bu bilgiler altinda o isiklari kendin tek tek alip, öpecen mi?:D
Kanka selam, iki kök çorbacı tohumum var.büyük bitki 70 günlük (6 litre toprakta) küçük 40 günlük ( 0.50 litre toprakta. hic hesapta yoktu sürpriz yaptı) kabin bez dolap 12/12 de 14 günleri. Senin ışık bilgilerine göre bende elimdeki malzemelerden bir sistem kurdum. Torch ledlere ışık filtresi kullanarak .
2x50 w kırmızı
2x30 w mavi
50 w amber
50 w 3200

Anlattığın dizilimi de kurdum.

Önceliğim büyük bitki olduğundan ışığı ona yoğunlaştırdım. 30 cm mesafeden en yuksek 42000 lux en dusuk 28000 lux alıyorum bitkinin üstünde. Işığı daha iyi dağıtmam icin önerin yada ek yapmak gerekir mi. Senin verdiğin hesaplara göre aralarinda 3200k oldugu icin 25.69 umol ile hesaplama yapıyorum yanlışım varsa duzeltirmisin.
Teşekkürler

C

Canna

Guest
Dostum büyük bitkin cicekte mi tam görmedim, eger cicekte ise 35000 lüks civarina cikart, eger daha cicekte degilse,23000 lüks civarina indir.

Ü

Üye silindi 22665

Guest
Dostum büyük bitkin cicekte mi tam görmedim, eger cicekte ise 35000 lüks civarina cikart, eger daha cicekte degilse,23000 lüks civarina indir.
Cicekte kanka bitkim. Lüksün düşük oldugu noktalara ek yapacağım yükselmesi için hangi renk yapmalıyım

C

Canna

Guest
Elindeki isiklar yeter, mesafeyi ayarla. 42000 lüks ölctügünü yazmissin

C

Canna

Guest
Birde sakisyi 2 günde 1 kere kendi ekseninde 45 derece cevir, her tarafi ayni isik alsin.

C

Canna

Guest
40000 fazla dostum, fazla isikta ayni yetersiz isik gibi bitkinin gelismesini olumsuz etkiler. 35000 lüks yaklasik 1350 umol/s dger aliyosun ki bu cok ki bir deger,

pro_breeder

Yeni üye
Valla ben ben HM MASTER PRO RB 175 aldım ışığa bakıyorum Valla hepsi sade sarı led ışık ekstra deep kırmızı var öyle mavi beyaz falan yok. Bitkiye bakıyorum normal ilk deneyim led ile hep cfl ile yapardım bakalım nasıl olacak merak ediyorum.
Hm'nin büyüklerinden kullanan var mi diye baktim da forumda denk geldik birine tesadüf. HPS ile cok farkli bir performans yok. Ben LED'leri degistirdim 5 ay once bu ledleri almadan luxmetreyle bakip aldım tabi ki. Muazzam fark var hayret edersin...Sonuç ta muazzam farklı. Hm'ye let go yolu göründü.

Grow01

Yeni üye
Evet dostum full spectum isiktaki renkleri tek tek alirsan hem gerektigi gücte isigin olur hemde cok daha ucuza mal edersin. Eger tek tek almak istersen yaz bana kabin bübüklügünü ben sana hangi renk isiktan kac watt gücünde kac tane isik alman gerektigini yazarim ve ayrica bu isikari nasil kullanacaginida, bu arada her ne isik kullanirsan kullan bir lux metre ile isigi ölcerek bikine vermek en sagliklisi.

@Canna reis ben yeni başlıyorum alanım olduğu için kendi cabalarimla 2×2 kabin yaptım bana bu ölçüde kabin için ışık tavsiyen ne olur bu arada elimde 750 watt yxo cob led var ne yapmamı tavsiye edersin şimdiden teşekkürler.

C

Canna

Guest
Dostum o elindeki isik o kabine yeter, esas ögrenmen gereken o isigi nasil en verimli kullanabilecegin, gönderdigim linkleri incele, eger full spectum isie 14. siradaki isik, ona göre verdigim degerlere bak ve hesabini yaparsin. Bitkilerin hangi dönemde ne kadar isiga ihtiyaci oldu, hangi renk isik ne gücte PPFD verdigi o linklerde yazili. Bu likleri ben eski nikimle yayinlamistim, takildigin yer olursa yardimci olurum.

Grow01

Yeni üye
Dostum o elindeki isik o kabine yeter, esas ögrenmen gereken o isigi nasil en verimli kullanabilecegin, gönderdigim linkleri incele, eger full spectum isie 14. siradaki isik, ona göre verdigim degerlere bak ve hesabini yaparsin. Bitkilerin hangi dönemde ne kadar isiga ihtiyaci oldu, hangi renk isik ne gücte PPFD verdigi o linklerde yazili. Bu likleri ben eski nikimle yayinlamistim, takildigin yer olursa yardimci olurum.
Teşekkürler kanka senin projektör tavsiyen kafama yattı cob u satıp kabinine uygun şekilde projektör sistemini kuracağım.

Mertali54

Doktor

Ratata

Kıdemli Üye
@Canna ustam senin sistemin hesabını yaparken bilgilendirmede hangi değeri baz almamız gerekli? Bir arkadaşa senin sistemden kurdurdum ama ppfd hesabını doğrultamadım, bi el atarsan memnun olurum. 2x mavi, 2x kırmızı, 1 amber

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    ******* ********* **
    +1
  • Emmy Emmy:
  • Emmy Emmy:
  • Emmy Emmy:
  • Emmy Emmy:
    ***** ****** ******* ******* ********* ****** ***** ****** ******* ***** ******* *****
    *** ***** ********* ******** ** hahahaha ******** ***** ******* ** **** **********
  • Emmy Emmy:
    *** ** ****** ********* hahahaha* *** ******* *******
    **** ***** *** ** ******* ********* hahahaha
  • Emmy Emmy:
    *** hahahaha** ***** ***** ***** ***** **
  • Emmy Emmy:
    ***** *** ******* ***** ***** ****** ********* ******** ***** ******** ********
    ******* ******* ****** ********* ********* *** *** ********** ****** ****** *****
    ***** *** ******* ***** ***** ****** ********* ******** ***** ******** ******** **** ********** **
  • Emmy Emmy:
    ***** hahahaha ***** *** hahahaha ****** *** ** ******* ***
    *** ******* ******* ******* ******** ***** ** *** ***** * **** ****** ******* **** **
  • Emmy Emmy:
    ***** hahahaha ***** *** hahahaha ****** *** ** ******* *** ********* ********* ****** **** *** **** *** ****** ****** ** ******
  • Emmy Emmy:
    ****** ****** ****** hahahaha********* *********
    *** ****** hahahaha* ***** ** ******
  • Emmy Emmy:
    *** ** ********* ***** *** ***** ********** *** ****** *** ** **** ********** **** ********** **** ********* hahahaha
    ******* ** ******* hahahaha ********* ***** *********
    Lemonhazelover Lemonhazelover: ******* ** ******* hahahaha ********* ***** *********