Gübre ile İlgili Konu

husyn

Doktor
Arkadaşlar buraya ben bazı gübreleri yazdım ama ph düşürücü bir ürün belirtmedim çünkü, bir ortamı asidik yapmak kolay değildir. Ama alkali yapmak çok kolaydır, yani bazik. Biz toprağımızın asidik olmasını istiyoruz işte 6,3-6,8 değerlerinde, aslında bu değer normal bir toprak değeridir ekbir çaba gerektirmez. Toprak bu değerlerde değilse fazla asidik olması biraz zor, alkali değerlerde (Tuzlu Toprak) ise bilinen bazı yöntemler var o şekilde toprağın ph değerini 6,3-6,8 lere ayarlanır 2-3 sene suruyormuş bu işlem diye biliyorum. Yani demek istediğim sizin toprağınızın ph değeri kaç 7 üzeri ise toprağınızda tuzlanma var demektir. Yani aslında kontrol etmeniz gerek 7 üzeri değerler onuda toprağı ölçerek öğrene bilirsiniz. Suyun ph kaç yaparsan yap farketmez bence, çünkü asidik değerler uçucudur yerinde durmaz, dediğim gibi önemli olan toprak ortamınızdaki elementlerin reaksiyonları. Tuzlanmış toprağı ph düşürücü ile sorunu çözemezsiniz.

husyn

Doktor
Arkadaşlar değişik bir markadan bir konbin yaptım, gene toz ürünleri seçtim tozu saklaması ve kulanması daha kolay bozulmasıda daha uzun gördüğümden.

Favor Npk 20-20-20 Dengeli Ve Her Ürüne Tüm Elementleri Bulunduran​

1683937254961.png1683937292613.png
1683937523178.png

Gübre Doktor Tarsa Speedfol Combine 1KG Yaprak Gübresi​

1683937593517.png
Mikro Element % w/w
Bor (B) 1,5
Mangan (Mn) 3
Çinko (Zn) 4
Bakır (Cu) 0,5
Demir (Fe) 5
Molibden (Mo) 0,05

Hydroponica Kalsiyum Nit-Rat 1 KG​

1683937807572.png
1683937931968.png

Doktor Tarsan Magnezyum Sülfat 1 KG​

1683937975762.png
1683938021684.png

Kullanımları çok basit ve tuzlanma gibi sıkıntıda çıkaracağını sanmıyorum, yeterki nasıl kullanacağınızı bilin.

Son düzenleme:

husyn

Doktor
@Trefalgar ürünler güzel ama biraz bazı konularda piclikler var, ben gösterirken oralara girmiyorum, akılda takılı yerler olursa fikirleşe biliriz.

husyn

Doktor
Kanka bu favor npk yazan gubre toz derken nasıl toz potasyum nitrat gibi kucuk kucuk yuvarlak değil mi bitkinin dibine serpmiyozmu
yok ağır, bildiğim bu içeriği tankta oluşturuyorlar ve ızlı bir şekilde kurutuyorlar, bilye gibi olanlar ayriyetten presleniyor o forma getiriliyor. bilye gibi olanlar taban gübresi olur gömüldüğü yerden yavaşça nem ve oksijen ile çözülürler. toz olanlar sulandırılarak uygulanır. ürünlerin üzerinde bu kadar dozu bu kadar sıvı içerisinde çözülmesi gerektiğini söylüyor, onun nasıl hesaplıyacağını ilk konuda anlatmaya çalıştım, ama özeti 200ml suya 1 çay kaşığı

husyn

Doktor
bu arada 1 çay kaşığı büyük bir oran yani 1 bitki için, versen bir şey olmaz ama mesela başlarda potasyumu ve fosforu az tutman gerek, gibi gibi

husyn

Doktor
messela, kalsiyumu ele alalım en telikelisi bu element yanlış uygulamada bitkiyi öldürmez yavaşca süründürür, çünkü bir çok elmenti bir birlerine bağlamıştır bitki o besinleri alamaz alabildiğinede yapabildiğini yapar ama kalsiyumda çok önemlidir bitki için, o yüzden abatmaya gerek yok.
şimdi aga, mesela bu örnekte Kalsiyum Nit-Rat terci etmisiz, yani kalsiyum ve azot toprağını saksına yerlerştirdikten sonra 500ml suya 1-1,5 çay çaşığı ekleşek 1-1,6gr kalsiyum - Azot 0,6-0,9gr yapar bunu sadece 1 kere yaparsın, aynı zamanda bitkin filizlenirken Azotuda vermiş olursun,

Trefalgar

Kıdemli Üye
messela, kalsiyumu ele alalım en telikelisi bu element yanlış uygulamada bitkiyi öldürmez yavaşca süründürür, çünkü bir çok elmenti bir birlerine bağlamıştır bitki o besinleri alamaz alabildiğinede yapabildiğini yapar ama kalsiyumda çok önemlidir bitki için, o yüzden abatmaya gerek yok.
şimdi aga, mesela bu örnekte Kalsiyum Nit-Rat terci etmisiz, yani kalsiyum ve azot toprağını saksına yerlerştirdikten sonra 500ml suya 1-1,5 çay çaşığı ekleşek 1-1,6gr kalsiyum - Azot 0,6-0,9gr yapar bunu sadece 1 kere yaparsın, aynı zamanda bitkin filizlenirken Azotuda vermiş olursun,
Kalsuyim bezin kitlenmezi yapar dimi ustad, kanka ceyrek çay kaşığı kadar diyorsun bu gübre o derece güçlü mü

husyn

Doktor
Kalsuyim bezin kitlenmezi yapar dimi ustad, kanka ceyrek çay kaşığı kadar diyorsun bu gübre o derece güçlü mü
besin kitlenmesini aslında bir çok sey yapabilir, toprakta hareketsiz elementler tuzlanmaya sebep olur, hareketli elementlerin bazıları bellibir yoğunlukta bitkiyi 1-2 saat içinde yakar atar. yani düzenli toprak nem kotrolu ile abatmadığın sürece sıkıntı çıkmaz. kalsiyumda 1-1,5 kaşık mikroelementlerde 8 saksıya çerek kaşık gibi düşüne bilirsin.

Trefalgar

Kıdemli Üye
besin kitlenmesini aslında bir çok sey yapabilir, toprakta hareketsiz elementler tuzlanmaya sebep olur, hareketli elementlerin bazıları bellibir yoğunlukta bitkiyi 1-2 saat içinde yakar atar. yani düzenli toprak nem kotrolu ile abatmadığın sürece sıkıntı çıkmaz. kalsiyumda 1-1,5 kaşık mikroelementlerde 8 saksıya çerek kaşık gibi düşüne bilirsin.
Ustadim outdoorda daha fazla versem sikinti olurmu saksida degil bitkiler.

husyn

Doktor
Dışardaki bitkime dediginden fazla bu gubreden versem sıkıntı olurmu
ben kendim yaparken, yani neyi nasıl yapmak istiyorsun evreleri süresi ne olacak yani 6 aylık bir süre için 2,5gr mı o süreye dağıtmak aslında bu oran az değil hareketsiz elementler fazla ihtiyaç suymaz onun oranları çopk az, onlarda birini yüksek tutacaksan o demir olmalı.

husyn

Doktor
Arkadaşlar sizinle benim gübreleri inceleyip oranlarını kendime göre çıkarttığım listeyi paylaşmak istiyorum ürünlerin tüm detaylarıda var.

TOZ COMBİ MİKRO ELEMENTLER BİTKİ BESİNİ KULLANIMI
1 çay kaşığı 4g gelmekte
Topraktan uygulamalarda 0,02g 200ml su ile 15-20 günde bir 1-bitki için
Yapraktan uygulamalarda 0,012g 20ml su ile gün aralığı belirtilmemiş 1-bitki için
Bakır (Cu) %0,5
Bor (B) %2
Demir (Fe) %4
Mangan (Mn) %4
Molibden (Mo) %0,05
Çinko (Zn) %4​
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6-16-6 NPK’LI KATI TABAN GÜBRE KULLANIMI
1 çay kaşığı 4g gelmekte
Filiz büyük saksıya ekiminde bitki köküne 12g katı halde konulur. Toprağın 10cm altına
Topraktan uygulama 10g 400ml suda çözerek çiçeklenmeden sonra uygulanır
Organik madde %15
Toplam Azot N %6
Amonyum Azotu (NH4) %6
Toplam Fosfor penta oksit (P2O5) %16
Suda çözünür Fosfor penta oksit (P2O5) %14
Suda çözünür Potasyum oksit (P2O5) %6
Toplam Kükürt trioksit (SO3) %30
Suda çözünür Kükürt trioksit (SO3) %4
Suda çözünür Çinko (Zn) %0,1
Toplam Humik + Fulvik asit %5
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ÜRE AZOT %46 CO(NH2)2
1 çay kaşığı 4g gelmekte 1,84g Azot içerir
Topraktan ve yapraktan uygulana bilir, (NH4) formunda olmadığı için bakteriler tarafından çevrilir bu yüzden bitki alınımında yavaş olur.
Bitkinin bütün evresinde verilmesi gereken azot miktarı 2,2g dır. Bunu en iyi 2 bölüp bir kısmını gelişim evresinde en çokta bu zamanda ihtiyacı oluyormuş, diğer kısmını da çiçeklendikten sonra uygulamalı imiş. Ama azot gübresi uçucu bir gübre olduğundan ara ara ek olarak çok az miktarda uygulamak iyi gibi. Yaprakta uygulamalarda ise oran burada az tutulmalıymış yakma olasılığı varmış.
Topraktan gelişim evresinde çeyrek çay kaşığı 200ml suda 1g kadar bir bitkiye, aynı şekilde çiçeklendikten sonra.
Yapraktan 1 çay kaşığının ucundan 6-8 tane kadar 20ml suda bir bitkiye ayda bir​
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
POTASYUM SÜLFAT
%50 Potasyum Oksit (K2O) %16-20 Kükürt (SO4)
1 çay kaşığı 4g gelmekte => 2g Potasyum Oksit, 0,64g Kükürt
En yüksek potasyum ve kükürt içeriğine sahip gübredir
Bitki boyu 40cm olduğu dönemden itibaren
Topraktan 0,6g 200ml su ile haftada bir
Yapraktan uygulamada 0,05g 20ml suda 10-15 gün ara ile
Kalsiyumlu bileşiklerle karıştırılmamalıdır.
yüksek toprak pH'ını düşürücü etki gösterir.​
MAGNEZYUM SÜLFAT
1 çay kaşığı 4g gelmekte => 0,64g Magnezyum Oksit, 0,48g Kükürt
Magnezyum Oksit (Mgo) %16 - kükürt (S) %12
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SÖNMEMİŞ TARIM KRECİ %80
Bitkiler tarafından alınabilen CaO ve MgO Formundadır.​

Son düzenleme:

husyn

Doktor
Birde SÜLFAT ve Nit-Rat gibi isimlere takılmayın birinde KÜKÜRT var diğerinde AZOT var. Hepside OKSİT hallerdedir.

husyn

Doktor
Arkadaşlar, bu yazımda paylaştığım gübrelerden bana göre en iyilerini ekliyeceğim,

İlk önce TUZLANMAYI engellemek için bu ürün, ürün üzerindeki kullanıma göre 12gr ekimden önce yada birlikte uygulanmalı. Bana göre ekimden önce 10litrelilk saksı için 1 yemek kaşığı 0,8 litre suda çözeltip toprağa uygulandıktan sonra, 1-2 hafta ekim yapılmamalı sonra ekilmeli ve her sulamada yarım çay kaşığı kadar gübreye veya suya eklenmeli.

Kalsiyum için, bu ürün bence güzel Azotlu olmasıda ilk etap için tek başına bitkinin gereksinimlerini karşılıyacaktır. Bitkimiz 15cm boya geldiğinde 1,5 çay kaşığı 0,6 litre suyla çözeltip tek seferlik bir uygulama yetereli olacaktır.

Bu ürünü Azotla beraber düşük dozlarda kullanmak daha iyi olacağını düşünüyorum. Bir önceki yazdığım Kalsiyumlu uygulamayada bundan yarım çay kaşığı ekleyerek başlaya bilir siniz. toplamda yarım çay kaşıgından 5 kez kullanıla bilir.

Bu ürün genel kapsamlı olarak tüm evrelere dağıtılmalı. Toplamda 2,5 çay kaşığı kullanılmalı, bitkimiz 20cm boya geldiğinde başlanılması bence daha uygun olacaktır. Yarım çay kaşığı 200ml suda çözeltip bitkiye 5 kez verile bilir.

Bu ürünü istediğiniz gibi kullanın.

Son düzenleme:

Mikoo

Kıdemli Üye
Arkadaşlar buraya ben bazı gübreleri yazdım ama ph düşürücü bir ürün belirtmedim çünkü, bir ortamı asidik yapmak kolay değildir. Ama alkali yapmak çok kolaydır, yani bazik. Biz toprağımızın asidik olmasını istiyoruz işte 6,3-6,8 değerlerinde, aslında bu değer normal bir toprak değeridir ekbir çaba gerektirmez. Toprak bu değerlerde değilse fazla asidik olması biraz zor, alkali değerlerde (Tuzlu Toprak) ise bilinen bazı yöntemler var o şekilde toprağın ph değerini 6,3-6,8 lere ayarlanır 2-3 sene suruyormuş bu işlem diye biliyorum. Yani demek istediğim sizin toprağınızın ph değeri kaç 7 üzeri ise toprağınızda tuzlanma var demektir. Yani aslında kontrol etmeniz gerek 7 üzeri değerler onuda toprağı ölçerek öğrene bilirsiniz. Suyun ph kaç yaparsan yap farketmez bence, çünkü asidik değerler uçucudur yerinde durmaz, dediğim gibi önemli olan toprak ortamınızdaki elementlerin reaksiyonları. Tuzlanmış toprağı ph düşürücü ile sorunu çözemezsiniz.
O zaman yagmura kar a maruz bırakalım nasıl fikir? Altina bi poset ustune de torfu serelim. Yagmuru karı yiye yiye mecbur 7 ph a sabitlenecektir ;)

husyn

Doktor
O zaman yagmura kar a maruz bırakalım nasıl fikir? Altina bi poset ustune de torfu serelim. Yagmuru karı yiye yiye mecbur 7 ph a sabitlenecektir ;)
şimdi kanka burda ki olay aslında çok farklı, toprak durumunu iyi analız edebiliyorsan 7 üzerindeki değerlerde de bitki çok iyi yetişe biliyormuş. Yani toprak yapısı bazik içerikli olsada ama tuzlanma olmasa iyi sonuçlar alınmış.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Bandaleros Bandaleros:
    ****** hahahaha ****
  • Bandaleros Bandaleros:
    ******* ***** *** ***** hahahaha******* ******** ******** ********** ****** hahahaha
    +1
  • nicozaniolo nicozaniolo:
    ***** ******** ********** ** ***** *** ******* ********* ******** **** hahahaha*** ****** **** hahahaha
  • Night owl Night owl:
    **** *** hahahaha**** *** ** * * **** ******* hahahaha*** ****** ***** ***** ***** ** ***** *** ******** *** * ******** *** ******* ***** ******** ** ******* ******* ******** *******
    ***** ****** ** ******* ********** hahahaha** ** ** ******** *** **** ****** ****** **** ** ********* ********* ******
  • Bandaleros Bandaleros:
    *** ***** **** ********* **** ****** hahahaha* ******** ********** **
  • TabldotLife TabldotLife:
    ***** ***** ** ****** ***** ******** ******** ********** **
    **** ****** ****** * **
    ***** ****** * **
    ***** ****** * **
  • Bandaleros Bandaleros: