hidroponik icin yardimci olabilecekler

daha pHı nasıl ayarlayacağını bilmiyorsun hidroponik sistem düşünüyorsun...bu ne acele??
bi toprakta yetiştir bi tur,bak bakalım bitki nasıl bişey,istekleri neler,nasıl bi büyüme evresi ve çiçeklenme evresi var,olaylar nasıl gelişiyor bi gör et,gübreleri kullanmayı öğren bi sonra hidro yaparsın..
sen emeklemeden yürümeye çalışıyorsun,boyna düşersin,doğrulamazsın hiç.. hidroponik sistemi kullanacak adamın yüksek TDSlerde besinleri bilmesi lazım,ışığı ve havalandırması kuvvetli olması lazım ki hidro yapmasının anlamı olsun..ustalık işi hidroponik..
sen sitedeki coco yapan acemilere bakma..sistem kurmadan büyük bud almaya çalışıyorlar,haliyle olmuyor..
ışığını ve havalandırmanı kitabına uygun yap,bir iki tur yetiştir toprakta..sonra yeterli gelmezse hasadın hidroya bakarsın..benim tavsiyem bu yönde..

zamazingox

Yeni üye
daha pHı nasıl ayarlayacağını bilmiyorsun hidroponik sistem düşünüyorsun...bu ne acele??
bi toprakta yetiştir bi tur,bak bakalım bitki nasıl bişey,istekleri neler,nasıl bi büyüme evresi ve çiçeklenme evresi var,olaylar nasıl gelişiyor bi gör et,gübreleri kullanmayı öğren bi sonra hidro yaparsın..
sen emeklemeden yürümeye çalışıyorsun,boyna düşersin,doğrulamazsın hiç.. hidroponik sistemi kullanacak adamın yüksek TDSlerde besinleri bilmesi lazım,ışığı ve havalandırması kuvvetli olması lazım ki hidro yapmasının anlamı olsun..ustalık işi hidroponik..
sen sitedeki coco yapan acemilere bakma..sistem kurmadan büyük bud almaya çalışıyorlar,haliyle olmuyor..
ışığını ve havalandırmanı kitabına uygun yap,bir iki tur yetiştir toprakta..sonra yeterli gelmezse hasadın hidroya bakarsın..benim tavsiyem bu yönde..
kanka sistemim zaten calisiyor 7-8 grow yaptim hidroponik hakkinda arastirma yapiyorum sadece sürekli baska bir seyler okuyorum ph dalgalanmasi falan onun hakkinda bilgi aliyorum emekleyeli cok oldu

kanka sistemim zaten calisiyor 7-8 grow yaptim hidroponik hakkinda arastirma yapiyorum sadece sürekli baska bir seyler okuyorum ph dalgalanmasi falan onun hakkinda bilgi aliyorum emekleyeli cok oldu
her sulamada PH ını 5,5-6,2 arasında tutacaksın..bir sulama bile es geçmiyecek..yoksa besinleri alamaz bitki..buna pH dalgalanması diyolar.. ..topraktaki gibi az da olsa besin olmadığından hemen yaprak renkleri açılır hidroda..pH ayarsızlığına tahammül yoktur çünkü..hidroda her sulamada tam doz gübre gireceksin,benim tavsiyem her sulamada ekstradan calmag vereceksin..ama senin hidro sistemdi pardon,sulama tankını tam doz gübreyle doldurup pHını ayarlayacaksın pH düşürücü bi pH downla.1-2 günde bir kontrol edeceksin,TDS düşecek gübre ekleyeceksin tamamlayacaksın,pH haliyle gübre ekleyince değişecek pH ayarlayacaksın..pH test kitler var ucuz yollu,2 damla damlatıp rengine bakıyorsun ona göre pH aralığı çıkıyor,kullanması kolay tavsiye ederim..diğer pH ölçen cihazların ikide bir kalibrasyonu var..hidroda çiçeklenmede 2000 ppmlerden aşağı düşürmeyeceksin sulama tankındaki suyun TDSsini ölçeceksin.eksildikçe ekleyeceksin sonra pH ayarlayacaksın..olay bu

zamazingox

Yeni üye

her sulamada PH ını 5,5-6,2 arasında tutacaksın..bir sulama bile es geçmiyecek..yoksa besinleri alamaz bitki..buna pH dalgalanması diyolar.. ..topraktaki gibi az da olsa besin olmadığından hemen yaprak renkleri açılır hidroda..pH ayarsızlığına tahammül yoktur çünkü..hidroda her sulamada tam doz gübre gireceksin,benim tavsiyem her sulamada ekstradan calmag vereceksin..ama senin hidro sistemdi pardon,sulama tankını tam doz gübreyle doldurup pHını ayarlayacaksın pH düşürücü bi pH downla.1-2 günde bir kontrol edeceksin,TDS düşecek gübre ekleyeceksin tamamlayacaksın,pH haliyle gübre ekleyince değişecek pH ayarlayacaksın..pH test kitler var ucuz yollu,2 damla damlatıp rengine bakıyorsun ona göre pH aralığı çıkıyor,kullanması kolay tavsiye ederim..diğer pH ölçen cihazların ikide bir kalibrasyonu var..hidroda çiçeklenmede 2000 ppmlerden aşağı düşürmeyeceksin sulama tankındaki suyun TDSsini ölçeceksin.eksildikçe ekleyeceksin sonra pH ayarlayacaksın..olay bu
bilgilerin çok kaliteli çok teşekkür ederim boss ph metrem tds ölçerim var seni basladigimda bilgilendireceğim mutlaka

zamazingox

Yeni üye

önerebileceğin bi gübre markasi var mı reis hidro için

esrarii

Müptezel
Hidroponik bende yapamıycam , daha önce klon lar için , bir şeffaf kovaya ,akvaryum motoru ile bi sistem yapmıştım. Köksüz klon dalları havada duruyor , motur su püskürtüyordu , kapağa takılı duran klon dallarına , çok güzel kök atmıştılar , seyrek ama kalın bel on kök.
Bu dallar su dışında köklenmişti , susuz tarımda su kullanmadan yapılan bi sistem geliştirmeyi düşünmek , bana hydroponik , (sulu tarım)dan kolay geliyor.

önerebileceğin bi gübre markasi var mı reis hidro için
kardeşim hidro gübreleri çoğu kimyasaldır,hemen her markanın öyledir..o kadar hızlı salınımlı besini sentetikle hele hele organikle başarması aşırı maliyetli olur..o yüzden asıl işi hydroponic gübre üretmek olan General Hydroponics şimdiki adıyla Terra Aquatica gübrelerini öneririm..nasılki sentetik gübrelerin kralı Canna ise hidroponic gübrelerin de en babası General Hydroponicstir.. abd firması olmadığı halde abd de hidroda en çok kullanılan gübreler general hydroponicstir.. çok besleyicidir,tam hidroluk çabuk salınımlıdır..ben hidro yapmadım,cocoda bile toprak gübreleriyle deneme yaptım,olmuyor toprak gübresiyle,hızlı ve deli gibi gelişme için kimysala başvurmak ve hidroponic gübresi almak şart..

Hidroponik bende yapamıycam , daha önce klon lar için , bir şeffaf kovaya ,akvaryum motoru ile bi sistem yapmıştım. Köksüz klon dalları havada duruyor , motur su püskürtüyordu , kapağa takılı duran klon dallarına , çok güzel kök atmıştılar , seyrek ama kalın bel on kök.
Bu dallar su dışında köklenmişti , susuz tarımda su kullanmadan yapılan bi sistem geliştirmeyi düşünmek , bana hydroponik , (sulu tarım)dan kolay geliyor.
hidroponik sistem üretmişsin sen işte,hidroyu denemişsin,görmüşsün..hidroponik zaten bi su tankına hava motoruyla hava verip içine bolca gübre atıp suyu devamlı döndürmek üzerine bi sistem..su almayan bölgede köklenme oldu diyorsun ya,o mümkün değil,hava alan yer-havayla direk teması olan kök parçası faaliyetini durdurur,köklükten çıkar..illa su değiyordur..su değmeyen ve direk havada kalan ağaç köklerini düşün,hani toprağı erezyona uğramış kökler,odunlaşmış,gövde olurlar onlar,kök faaliyetine devam edemezler..su olmadan köklenme olmaz,tabiatın kanununu Tanrı böyle yaratmış..

Hidroponik yapmıcam da meraktan soruyorum, ilk aşaması nasıl oluyor daha kök felan yokken yani.
Filizlenen tohum başka yerde büyüyorda sonra kökler suya mu salınıyor?
ister o dediğin gibi yaparsın..istersen de tohumu yada klonu bi taşyününe sokar ve onu da hidroponik ahtapot sistemlerin gözüne koyarsın..alttan kök attıkça suya doğru iner kök...pomza taşı yada kil bilyelerini delikli saksılara sokup klonu da o saksıya sokar ve hidroponik sistemin gözüne koyarsın..genelde ilk köklendirme uygulaması böyle olur..

Bana göre bu bitki ilk olarak toprakta yetişmis yabani olarak öyle kafa yapmış çünkü topraktaki elementlere uyum sağlamış topraktan çıkan bitkiyle bu şekilde olan bitki arasında dağlar kadar fark olur.

esrarii

Müptezel
Kök burda mesele , mesela bu bitkiyi köküyle suya koy , kök suda çürür. Su ve kök bütün değil , beslenmek için kullanıyo suyu , ya toprak ? kök toprakta niye geziyo boş yere , nemli bi boşlukta mesela toprak altında bi mağara gibi nemli bir ortamda , topraksız susuz nemli havada toprak altında mağarada duramazmı kök bölümü bitkinin , beslenmeyi nemden yapraktan felan filan

Kök burda mesele , mesela bu bitkiyi köküyle suya koy , kök suda çürür. Su ve kök bütün değil , beslenmek için kullanıyo suyu , ya toprak ? kök toprakta niye geziyo boş yere , nemli bi boşlukta mesela toprak altında bi mağara gibi nemli bir ortamda , topraksız susuz nemli havada toprak altında mağarada duramazmı kök bölümü bitkinin , beslenmeyi nemden yapraktan felan filan
havasız kaldığı için kök suda çürür,çünkü oksijeni olmayan suda kök boğulur..kök atan her bitkinin köklerine en önemli şey oksijendir..ama nemsiz bi ortamda kökler faaliyet gösteremezler..enzim salgılayıp da topraktan besin çekemezler..bu işlem için su olmazsa olmaz şarttır..ıslak vıcık vıcık sudan bahsetmiyorum..nemden,boğmayacak kadar sudan bahsediyorum..o yüzden hava motoruyla devamlı hava atılır hidroponik sistemlerde...kök varsa bi bitkide 1.nem 2. oksijen...bunlar olacak..

beslenmeyi yapraktan yapan bitkiler de var nadir olsada..kökleri yok çünkü,tutunmaya evrilmiş dalın alt kısmı,o yüzden kocaman yapraklı ve bolca stoma yani gözenek bulundururlar..asmaları düşün,koca üzüm salkımı yapıyorlar,kökten mi alıyorlar besini-suyu ?? hayır..sürgen ve tırmanıcı bitkilerde kök görevi gören organ olmaz o yüzden yaprak kök görevine evrilmiştir...
tekrar söylüyorum kökü olan kök atan hiçbir bitki nemsiz ortamda kök atmaz-atamaz..su ilk şart..

esrarii

Müptezel
Kökü şeffaf bir kavanozda takip edeceğim , kavanozda toplam toprak sadece bi kaşık olacak, kök taşların(vb) arasından aşşağı doğru sağlıklı şekilde inecek, aşırı nemli ortamda buhardan(durgunsu olabilir) oksijeni ve besini alcak. kök uçurumdan düşer gibi havada oksijende kalcak. / hayaller paris gercekler cek cak

Kökü şeffaf bir kavanozda takip edeceğim , kavanozda toplam toprak sadece bi kaşık olacak, kök taşların(vb) arasından aşşağı doğru sağlıklı şekilde inecek, aşırı nemli ortamda buhardan(durgunsu olabilir) oksijeni ve besini alcak. kök uçurumdan düşer gibi havada oksijende kalcak. / hayaller paris gercekler cek cak
ne içiyon kardeş sen,sativayı da aşıyor bu kafa :) tinerle kova mı yapıyon nedir..sentetik al bari,mide bulantısı yapmasın :)

Acara

Yeni üye
Kardeş selamlar. Ben el yapımı kovalar ile 3 tane yaptım birini anca hasat ettim. Ufacık bir ışık girsin kovaya kök çürümesi yapar bitki paket oluyor. Su sıcaklığı 18 ile 22 derece arası olacak yoksa besin alamaz. Teferruatlı iş ama sistemin olursa çok tatlı.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Night owl Night owl:
    ******** ***** ********* ****** ** * ******* * **** ********** *** ******** ***** ***** **** ** ******** ***** * ******* * * ****** ********** hahahaha***
  • Night owl Night owl:
  • lavrens lavrens:
    ***** ****** ****** ****** hahahaha hahahaha *********
  • A active661:
  • K keyifpezevengi:
    ******** ** ******** ***** ** hahahaha***** ***** ** ***** ****** ****** ******* hahahaha
  • A active661:
  • Night owl Night owl:
    ***** *** ***** **** ******* ********** ***** ****** ****** ****** hahahaha hahahaha *********
  • Night owl Night owl:
    ***** * * ** ****** hahahaha ** ******** ***** ** hahahaha***** ***** ** ***** ****** ****** ******* hahahaha
  • A active661:
    *** ******* ****** hahahaha ********** *** ***** **** ******* **********
  • Night owl Night owl:
  • A active661:
  • Night owl Night owl:
    ***** hahahaha** *** ******* ****** hahahaha *****
  • Night owl Night owl:
  • A active661:
    ***** ***** ***** *** ******* **
  • A active661:
  • Night owl Night owl:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*
  • Night owl Night owl:
    ** ****** **** ****** ****** *** ******** ***** **** ** ****** ** hahahaha ****** *** **** ***
  • A active661:
  • A active661:
    ******* ****** ******** hahahaha****** **** ****** ***** ****** ********* *********
  • A active661:
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
  • lavrens lavrens:
    *** *** ***** hahahaha* ****** ***** ******** ********** **** ***** ***** ***** *********
  • lavrens lavrens:
    lavrens lavrens: ***** *** ******** ****** **** ****** ********* ****** *****