ilk deneyim bahçe farmı

Cvp: İlk Deneyim Bahçe Farmı // Görüşlerinizi bekliyorum

Kırmızı boyalı yazının altında bitkin ilk fotografta pistil atmış, yanlış görmüyorsam dişi olucak o

cannabis16

Ordinaryüs
RE: İlk Deneyim Bahçe Farmı // Görüşlerinizi bekliyorum

benim sana önerecek pek bişeyim yok..zira senin yazılarında kendimi gördüm...grow tarzın aynı ben gibi..
aklındakini yazıya dökme biçiminde eğlenceli,bolca bişeyler çizittirmeni umut ediyorum..
bu arada bitkilerin gayet sağlıklı,neler yapıyorsan öyle devam et,zira işler yolunda..
AN gübreleri hakkında bilgim yok..o yüzden bişey diyemiycem 

dumanın bol olsun can..

cannabis16' Alıntı:
benim sana önerecek pek bişeyim yok..zira senin yazılarında kendimi gördüm...grow tarzın aynı ben gibi..
aklındakini yazıya dökme biçiminde eğlenceli,bolca bişeyler çizittirmeni umut ediyorum..
bu arada bitkilerin gayet sağlıklı,neler yapıyorsan öyle devam et,zira işler yolunda..
AN gübreleri hakkında bilgim yok..o yüzden bişey diyemiycem

dumanın bol olsun can..

Son düzenleme:

Madam80

Yeni üye

Kanka yazdıkların içinde bi tek son attığın fotoyu açabildim. 
Sanırım bende bi problem var. 
Kanka o en alttaki bitkinin alttan sayabildiğim kadar iki üç kat çıktığı yaprak katını kes. ışığın yeterliyse diğerlerini ışık alabileceğini düşündüklerini telle saksının yanlarına çekebilirsin. 
Yoldayım detaylıyazamadım. Tekrar değerlendireceğim. Kolay gelsin.

cannabis16

Ordinaryüs

xxstanleyy17' Alıntı:
Madam80' Alıntı:
Kanka yazdıkların içinde bi tek son attığın fotoyu açabildim. 
Sanırım bende bi problem var. 
Kanka o en alttaki bitkinin alttan sayabildiğim kadar iki üç kat çıktığı yaprak katını kes. ışığın yeterliyse diğerlerini ışık alabileceğini düşündüklerini telle saksının yanlarına çekebilirsin. 
Yoldayım detaylıyazamadım. Tekrar değerlendireceğim. Kolay gelsin.

Önerin için teşekkür ettim knk yorumunuda geç cevapladığım için kusuruma bakma. Bahsettiğin işlemi bugün uyguladım bu yüzden beklettim. 2 kat kestim 3. katıda fotodaki gibi telle sağa sola yatırdım. Sanırım geç yapılmış bir işlem yaşayarak öğreniyorum :/  Alt taraflara ışık alma açısından faydası olur diye umuyorum.

26 Mayıs Pazar

Büktüğüm dallar biraz doğrulduklarında tepe 2 sömek dallarınıda alt katların konumuna göre yatırayım diyorum. Önerilere açığım. 

Bitkiye gübre olarak bitcoin bloom ve güvercin gübresi (ikisini aynı anda hiç vermedim) ile sulamalarda besliyorum. Carboload sipariş geçtim yarın öbürgün bana ulaşır. 
[font=Roboto, sans-serif]→   [/font] Sizce bir sonraki sulamada bitcoin bloom ve carboload ile ölçüsüne göre takviye yapmam uygunmudur ? 

Not: Bugün (26 mayıs pazar) bitcoin bloom a+b ile sulama yaptım. 
şimdi bak can... zaten en alttaki 2 katı fazlaca bud veremez,ışığı alamaz diye kesmişsin..
ne güzel toppingi de atmışsın ve toppingli dallar lst için yeterli uzunluğa gelmiş...
o en altta sağa sola eğdiklerini sal,sebest bırak,toppingli dalları sağa-sola eğ resimdeki gibi...o alttaki dallar tepe dalları eğildiği için tepedallarını yakalar zaten..bu sefer tepede birsürü tepe sömeğin olur..ayrıca sağa sola eğdiğin tepe sömeğinden yeni çıkacak sömek dalları da ışığa hemen ulaşır ve tepede 6-7 hatta daha fazla tepe sömeği oluşturmuş olursun çiçeklenmeye kadar..

bitkilerin tam doz gübrelemeyi kaldıracak boyuta çoktan gelmişler..AN gübreleri kullanmadığımdan bilmiyorum ben organikçiyim..o konuda nasıl verirsin edersin bilmem..ama karboload için erken zira çiçeklenmede kullanılan bi yan ürün o..şimdiden vermenin bi mantığı yok..budlanmada deli gibi şeker yani enerji ihtiyacı duyar bitki,büyüme evresinde okadar şekere ihtiyacı olmaz..

s.e.n.s.i blooma neden geçtin onu da anlamadım...outdoorda çiçeklenmeye daha çok zar..temmmuz ortasından sonra başlar Türkiyede.. bitkilerin daha büyümeevresinde..
auton varsa arada benim görmediğim ve pistile bulandıysa ona verirsin o gübreleri..sen grow gübresi kullanacaksın şimdi..

Ekli dosyalar

• zzzlst.jpg
    zzzlst.jpg
    42.7 KB · Görüntüleme: 86

cannabis16

Ordinaryüs

bu grow işini,2-3 kere hasat aldıktan tam anlamıyla kafanda oturtacaksın ve çok daha fazla zevk alacaksın..zira artık bitkiye hangi zamanda ne yapılır,hal ve gidişatına göre ne yapmalıyımı beyin otomatik olarak cevaplayacak..kafan rahat edince de ortaya keyif çıkacak..
gübreler konusunda benim tavsiyem   büyüme evresinde  grow gübresi+köklendirici gübre (bio root,root juice...vs. tarzı gübreler)
çiçeklenmede ise bloom gübresi+ bud artırıcı (bio bud,big bud,topmax...vs.. tarzı gübreler)
ekstradan ne olur dersen calmag al bitane ..elinin altında bulunsun..büyüme hızı yavaşlar veya grow gübresini verdiğin halde yapraklarda açık yeşile dönüş görürsen verirsin önerilen doz kadar..
köklendirici ve bud artırıcıyı almasanda grow ve bloom gübreleri seni zaten hasada kadar götürür..ama hasadın artsın,köklerin coşsun ne verirsen emsin,büyük budlar yapsın istersen bu ikisini de ilave ettim...zira herkese de tavsiye ederim bunları..

cannabis16

Ordinaryüs

auto carboload için erken,iyice pistillensin öyle verirsin.. bir grow gübresi şart..

ama asıl sorun bedricanı ektiğin toprak değil cocopeat denen hindistan cevizi artıkları.. cocoda hiç gübre olmaz ve pH ı 5,5-6,3 aralığında tutman lazım yoksa bitki beslenemez..ayrıca coco çok daha erken kurur..autoyu ektiğin toprak 4-5 günde kuruyorsa bedricanı ektiğin 2 en fazla 3 günde  kuruması lazım.. coco toprakla uğraşması zordur..gerçi istediğin kadar gübre yüklemesi yap,affeder..toprak fazla gübreyi affetmez ama pH da daha affedicidir..coco ise tam tersi..
genelde cocopeat gübreleri hydro yani hidroponik gübreler kullanılır..

bilmeden pek çok şeyi birbirine karıştırmışın..çorba olmuş senin grow..
yaprakların üzerinde beyaz lekeler böcekler yüzünden olur..kemirir ipneler.. yaprakda dağınık kara ufak lekeler görürsen ve hafiften renk açılması olursa bu kalsiyum eksikliğindendir..

bedricanın ayrılan kısmını dert etme,bitki çözer o işi..orayı yumru yapıp sağlamlaştırır..

onun harici diyeceğim şu ki bitkiyi ekerken bidaha aynı cins toprak kullan..ki elindeki gübreler toprak içinse hidro için ayrıca almak zorunda kalma..ayrıca toprakta pH 6,3-7 arası olmasım sulama suyunun yada gübreli suyun.. cocoda ise 5,5-6,3 arası olmalı ki bitki ne verdiysen besin olarak alabilsin..senin pH ölçerin,pH down pH up falan da yoktur..bodoslamadan gidiyorsun anladığım kadarıyla growuna..

bakalım bitkilerin nerede artık yeter deyip,patlak verecekler..şimdilik güzel gidiyolar..

Lst için geç kalmışsın ve dalların uç kısmından aşağıya çekmen lazım yoksa sonuç ortadan ikiye yarılır resimlerdeki gibi. 
Uç kısımlardan çek kırılmayacak şekilde elinle esnet ayarla ne kadar aşağıya iniyorsa kırılmayacak şekilde sabit tut diğer elinlede kabloyu toprağa batır geçir bitkiye.

bedortka

Üye

Hasat alamadığın grow olsa bile tecrübe açısından iyi grow olur. Teori uygulamayla birleşmeyince çok havada kalabiliyor konusuna göre. Okuduğun şey uygulamada karşına çıkınca kalıcı oluyor. Hevesin hiç bir zaman kırılmasın. İyi hasatlara.

cannabis16

Ordinaryüs

xxstanleyy17' Alıntı:
  • carboload gübresini tamamen tang çizelgesine göre uyguluyorum (sebebi %100 ekonomik ve pratik olması) , aslında banada garip geliyor ama deniyorum. sıradan gelen junior için şartlar yine tam anlamıyla uygun değil ama benim yapacağım dokunuşlar diğer bitkiye kıyasla bir seviye daha üstte olucak. 4 aşamada bitki var bahçemde, 3 ü fotoğraflarda zaten diğeri filizlendirme aşamasında.  parayla alınması gerekenleri minimum düzeyde tutuyorum ama eksik kalan bütün herşeyin notunuda mutlaka alıyorum. bir sonraki işte o aşamalara geldiğimde bilgi birikim sayesinde tek sorunum nakit olucak. vaktini harcadığın ve yapılmış hataları bildirip doğrusunu yazdığın için tekrardan çok teşekkür ediyorum inan çok faydalı oluyor benim açımdan.
  • bu iş tümüyle fakir oğlu fakir growu.  0 maliyetle olmuş şeyler bunlar. bir yerden başlamak gerekiyor düşüncesindeyim.  nakit olarak hala dardayım, yani bitkiyi başından sonuna kadar getirebilecek malzemeyi almaya güç yok. bu yüzden yapabildiğim tek şey bu işi devam ettirip sonunu getirene kadar eksikleri ve sonuçları görüp okuyarak değil uygulamalı öğrenmek.
  • ya bro o toprağa çok takılma inan bilinçli yapılmış bişey değil. toprak all mix yada light mixx satın alma durumu olmadı. önceden alınmış kenarda vasıfsız bir şekilde duruyorlardı. bu işe özel almadım yani  xD 2 seçenekten birisiydi cazip geldi bu toprağı kullandım. su sorununun farkındayım, ph düzenleyici ve ölçüm cihazı bir sonraki growda inş. önceden su bekletiyorum böyle idare edicem.
  • bu konuya özelllikle deyinmek istiyorum, asla bu konuda bir egoya sahip değilim amacım öğrenmek. alıp verme işlerinden nefret ederim hiçbir zamanda niyetim öyle olmadı. bu işin peşinde koşan herkesi çıkarttım hayatımdan. yoluma bakıyorum. bu zaafıma sebepte hiç eski günlere dönmeye niyetim yok. asıl amacım ise üst seviyeler olmasını hedeflediğim bir adet indoor bitki büyütme sistemi kurmak. o yüzden yaptığım herşey asıl amaca hizmet ediyor bu işin alt yapısını oluşturuyor. grow patlar patlamaz bilemiyorum ama onlar beni bıraksa ben onları bırakmam gittiği yere kadar mücadeleye devam.

durumunu çok güzel izah etmişsin..
bana diyecek laf kalmadı..zira ilk growumda bene senin çizgindeydim..düşüncem de aynıydı..sonradan tecrübelendim,bilmediğimi bilenlerden öğrendim vs. iş growerlığa geldi..
bedortka güzel söylemiş..bu growunun sonucu ne olursa olsun hevesini kırma..zira tecrübe bu growun hasadından çok çok daha değerli..parayla satın alamadığın az şeyden biri..

işin rast gitsin

bedortka' Alıntı:
Hasat alamadığın grow olsa bile tecrübe açısından iyi grow olur. Teori uygulamayla birleşmeyince çok havada kalabiliyor konusuna göre. Okuduğun şey uygulamada karşına çıkınca kalıcı oluyor. Hevesin hiç bir zaman kırılmasın. İyi hasatlara.

cannabis16' Alıntı:
durumunu çok güzel izah etmişsin..

bana diyecek laf kalmadı..zira ilk growumda bene senin çizgindeydim..düşüncem de aynıydı..sonradan tecrübelendim,bilmediğimi bilenlerden öğrendim vs. iş growerlığa geldi..
bedortka güzel söylemiş..bu growunun sonucu ne olursa olsun hevesini kırma..zira tecrübe bu growun hasadından çok çok daha değerli..parayla satın alamadığın az şeyden biri..

işin rast gitsin

Son düzenleme:

bedortka

Üye

Bitkilerin güzel görünüyor. Bedricanın stemi istenmeyerek zarar gördüğünden bu aşamada hücre çeperi zedelendiği için  iyileşme sürecinde olağandan daha fazla güçleniyo, bedricandan görüldüğü gibi,  çok güzel  toparlamış bir nevi  yön vermeden super cropping yapmış oldun. Overdirive bitkinin çiçeklenme sürecinin son 2 haftasında verilen bir gübre.  Zaten bitkilerin daha öncesi stresten gelme üstüne dal ama, yaprak alma gibi bitkiye stres yapan uygulamalarda bulunmusun, bu aşamda Overdrive vermen erken olacaktır bence beklemelisin, bitkin Overdirive alacak aşamada değil.​

bedortka' Alıntı:
Bitkilerin güzel görünüyor. Bedricanın stemi istenmeyerek zarar gördüğünden bu aşamada hücre çeperi zedelendiği için iyileşme sürecinde olağandan daha fazla güçleniyo, bedricandan görüldüğü gibi, çok güzel toparlamış bir nevi yön vermeden super cropping yapmış oldun. Overdirive bitkinin çiçeklenme sürecinin son 2 haftasında verilen bir gübre. Zaten bitkilerin daha öncesi stresten gelme üstüne dal ama, yaprak alma gibi bitkiye stres yapan uygulamalarda bulunmusun, bu aşamda Overdrive vermen erken olacaktır bence beklemelisin, bitkin Overdirive alacak aşamada değil.​

Son düzenleme:

bedortka

Üye

Çoğu gübre markasının çizelgesinde  ana NPK gübrelerini her dönem veriyolar, sende azar azar bitkinin tepkisine bakarak  bloom verebilirsin. Evsel atıkları ( meyve sebze atıkları, yumurta kabugu vs.) toplayarak fermate edip kompost çay yapılıyor araştırabilirsin. Youtubeye kompost gübre yapımı yazarsan bulursun. ​

t1q3rs

Yeni üye

Dostum helal olsun valla cocuguna bakar gibi bakiyorsun hasat fotograflarini sabirsizlikla bekliyorum

Khrmnknt

Yeni üye

Selamlar bu bitkilerin bulunduğu ortamda, güneş ışığı direkt olarak bitkiye değiyor mu yoksa dolaylı olarak bitki güneş ışığının aydınlığında mı faydalanıyor. Teşekkür ederim.

Khrmnknt' Alıntı:
Selamlar bu bitkilerin bulunduğu ortamda, güneş ışığı direkt olarak bitkiye değiyor mu yoksa dolaylı olarak bitki güneş ışığının aydınlığında mı faydalanıyor. Teşekkür ederim.

selam dostum, naylondan sera içerisindeler. yani dolaylı olarak faydalanıyorlar. verimliliğide bu şartlara göre oluşuyor.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** * ***** ** ***** ******** * **** ***** ****** ********* hahahaha* ******** ********* ****** **** * ******* ****** ******** *** ** ******* **** * ***** ******** ** hahahaha* *** ** * **** ******** *** ***** ** ****** ******* ******* **** *** ***** ** *** ** ******* *** **** ***** hahahaha ** ***** ** ********
  • Night owl Night owl:
    **** ********* ****** ******* ** ** ********* ********* ******** ******* ******* * ** hahahaha** ****** ******** ****** *** ***** ****** ******** ** *** ****** ******* ****** ******** ******** ***** ********* ********* ********** ******* * **** ***** hahahaha* ****** ** ******* ******
    +1
  • Night owl Night owl:
    **** **** **** ***** ****** ***** ***** ***** ****** ** *** ********** ****** ******
    +1
  • içiciadam içiciadam:
    ****** ********* ****** **** ********* ****** ******* ** ** ********* ********* ******** ******* ******* * ** hahahaha** ****** ********
  • içiciadam içiciadam:
    **** ********** **
  • içiciadam içiciadam:
    ********* hahahaha****
  • Night owl Night owl:
    *** **** ***** **** ** ***** **** ****** ******* ***** ** ***** ***** * ***** ** ***** ******** * **** ***** ****** ********* hahahaha* ******** ********* ****** **** * ******* ****** ******** *** ** ******* **** * ***** ******** ** hahahaha* *** ** * **** ******** *** ***** ** ****** ******* ****
    +1
  • içiciadam içiciadam:
    ***** **** ****** ********** **** ***** ***** ***** * ***** ** ***** ******** * **** ***** ****** ********* hahahaha* ******** ********* ****** **** * ******* ****** ******** *** ** ******* **** * ***** ******** ** hahahaha* *** ** * **** ******** *** ***** ** ****** ******* ****
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** ******** ***** hahahaha* hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • Night owl Night owl:
    ********** ******* *** ********* hahahaha****
    +1
  • Night owl Night owl:
    **** ** hahahaha****** ** ********* ********* hahahaha****
    +1
  • içiciadam içiciadam:
    ****** hahahaha* ******** **** ** **** ********* **** hahahaha*** ** ********* ******** ***** ********** ** *** ****** **** *** hahahaha** ** **** ***** ******** ***** hahahaha* hahahahahahahaha hahahahahahahaha
    +1
  • içiciadam içiciadam:
    ******** ***** ****** ***** ******** ********* ********* **** ** hahahaha****** ** *********
  • Night owl Night owl:
    ** **** ******* **** **** ** **** ****** ****** ***** ******** ***** hahahaha* hahahahahahahaha hahahahahahahaha
    +1
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Night owl Night owl:
    ********* **** ***** *** ****** ***** ********* **** ******* ******** ***** ****** ***** ******** ********* *********
    +1
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Night owl Night owl:
    ******** ****** **** ****** ***** *** **** *** ***** **** *** hahahaha ******* ***** *******
  • içiciadam içiciadam:
  • Night owl Night owl:
    hahahaha ********* ***** ***** ******** ****** **** ****** ***** *** **** *** ***** **** *** hahahaha ******* ***** *******
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ***** ***** *** ***** *** * ******* ******* ****** ******* ****** ** ******** ****** **** ****** ***** *** **** *** ***** **** *** hahahaha ******* ***** *******
  • Night owl Night owl:
    ***** **** ******** ****** ****** **** *** *** ***** *** **** ******** ****** ***** ***** ***** *** ***** *** * ******* ******* ****** ******* ****** **
  • Night owl Night owl:
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ********** ******* ********* **** ******* *** ******** * ********* hahahaha* *** ****** ***
  • Night owl Night owl:
    ********** ***** ***** *** hahahaha ***** hahahaha ***** ****** ***** ****** ********* ***** ******* ****** ** ***** ***** *******
    +1
    Night owl Night owl: ********** ***** ***** *** hahahaha ***** hahahaha ***** ****** ***** ****** *********... +1