Kuleden dönen varr !

Cuhara

Müptezel
Merhaba dostlar, uzun zaman önce mantar sporu edinmiştim fakat bir türlü becerip growu ilerletememiştim sanırım artık hareketlenme var. Üstadlarımın yorumlarını merak ediyorum. @IcBlue @SkippeRR

17. GÜN

19.GÜN

21. Gün

23. Gün

Son düzenleme:
tahıl değil ustanın konusunda önerdigi vermikülit-pirinc unu karısımını kullandım
Vermikulit- kepekli pirinç unu karışımı genelde pf tek yönteminde kullanılıyor. İlk growlarimdan birinde bende kavanoz içerisinde bu karışımı kullanmıştım ama kontamine olmuştu. Umarim senin kolonozasyon başarılı olur

SkippeRR

Üye
Kankam sen yaşıyor musun? :D Şaka şaka.

En son petri ile devam ediyorduk diye hatırlıyorum. O aşamalarda neler oldu? Oraları atladın mı? nedir ne değildir, bizi bi güncelle. Pf tek'e doğru gidiyorsak @IcBlue balımın elimizden tutması gerekecek. He yok ben buradan petriye döneceğim diyorsan (ki bence dönmelisin) iyi haber dümdüz rizomorf kolu bacağı vermiş hadi beslenelim diye.

Cuhara

Müptezel
Kankam sen yaşıyor musun? :D Şaka şaka.

En son petri ile devam ediyorduk diye hatırlıyorum. O aşamalarda neler oldu? Oraları atladın mı? nedir ne değildir, bizi bi güncelle. Pf tek'e doğru gidiyorsak @IcBlue balımın elimizden tutması gerekecek. He yok ben buradan petriye döneceğim diyorsan (ki bence dönmelisin) iyi haber dümdüz rizomorf kolu bacağı vermiş hadi beslenelim diye.
Hocam öncelikle üşenmeyip bi SAB yaptım sonunda, konuda @IcBlue ustamın anlattıgı sekilde sporları şırıngaya çektim 3 gün bekleyip hem petri kaplarına hem kavanozlara aşıladım. Petri kapları yine kontamine oldu, onları çöpe attım. Yeni petri kaplarım geldi, tekrar agar hazırlayıp aşılama yapıcam. Bu kavanozlardan kültür alınabilir mi onu merak ediyorum. Burdan sonra nasıl bir yol izlemem gerekli sizce ?

SkippeRR

Üye
Sonunda işe gerçekten girişmene çok sevindim.

- Kavanoz aşılamanın tarihi nedir.
- 3 Kavanoz tek genetik mi? Değilse genetikler neler?

Petrilerindeki kontaminasyon türünü görsek çok iyi olurdu. Kavanozda gelişip, petride kontama dönüyor olmasının, sporlarının agrasif bir kontaminasyon türü ile karşı karşıya olduğu anlamına gelebilir. Ya da dümdüz petrilerin sterilizasyonunda sorun vardır. Ama şuan için daha sonraya erteleyebileceğimiz bir şey bu. Çünkü önümüzde çok tatlı bir gelişim var.

İlk bakışta herhangi bir kontam türü göremiyorum. Kavanozların altını (kavanozları sağa sola yatırmadan) fotoğraflaman mümkün mü müsait bir anında.

Şimdilik her şey yoluna gibi. Buradan petriye dönebiliriz. Fakat kullandığın yöntem açısından örnek almakta zorlanabilirsin. Yine de çok sorun değil.

Şimdilik bırakalım kavanozda gelişim devam etsin. Sarım gerçekleşsin, miselyum güçlesin ve rizo kolları boy göstersin. Ama her gün mutlaka foto atarsan çok iyi olur çünkü 24 saat içinde her şey değişebilir. 25-28 derece sıcaklık aralığında (sabit 27-28 tadından yenmez) karanlıkta muhafaza edebilirsin.

Cuhara

Müptezel

Petrilerindeki kontaminasyon türünü görsek çok iyi olurdu. Kavanozda gelişip, petride kontama dönüyor olmasının, sporlarının agrasif bir kontaminasyon türü ile karşı karşıya olduğu anlamına gelebilir. Ya da dümdüz petrilerin sterilizasyonunda sorun vardır. Ama şuan için daha sonraya erteleyebileceğimiz bir şey bu. Çünkü önümüzde çok tatlı bir gelişim var.

İlk bakışta herhangi bir kontam türü göremiyorum. Kavanozların altını (kavanozları sağa sola yatırmadan) fotoğraflaman mümkün mü müsait bir anında.

Şimdilik her şey yoluna gibi. Buradan petriye dönebiliriz. Fakat kullandığın yöntem açısından örnek almakta zorlanabilirsin. Yine de çok sorun değil.

Şimdilik bırakalım kavanozda gelişim devam etsin. Sarım gerçekleşsin, miselyum güçlesin ve rizo kolları boy göstersin. Ama her gün mutlaka foto atarsan çok iyi olur çünkü 24 saat içinde her şey değişebilir. 25-28 derece sıcaklık aralığında (sabit 27-28 tadından yenmez) karanlıkta muhafaza edebilirsin.
Kavanozları 17 gün önce aşıladım. Hepsi farklı genetik ( B+, Cambodian, Penis). Golden teacher aşılanmış olan bir dördüncü kavanozda var fakat onda gelişim görünmedigi icin fotografını atmadım. Petrilerdeki kontaminasyon benim tecrübesizligimden kaynaklı diye düşünüyorum cünkü kapakları acıkken üstünden el geçirmek bile risk oluşturuyormuş ya da SAB ın içinde eli hızlı hareket ettirip sirkülasyonu artırmak falan. Ben şırıngaları bile sabın içinde haldır haldır salladım. Biraz daha dikkatli olarak hazırlıcam petri kaplarını, zaten artık elimde alıştı diyebilirim ilk denemeler kadar amatör olmadığımı düsünüyorum :d .

Cuhara

Müptezel

SkippeRR

Üye
Kavanozları 17 gün önce aşıladım. Hepsi farklı genetik ( B+, Cambodian, Penis). Golden teacher aşılanmış olan bir dördüncü kavanozda var fakat onda gelişim görünmedigi icin fotografını atmadım. Petrilerdeki kontaminasyon benim tecrübesizligimden kaynaklı diye düşünüyorum cünkü kapakları acıkken üstünden el geçirmek bile risk oluşturuyormuş ya da SAB ın içinde eli hızlı hareket ettirip sirkülasyonu artırmak falan. Ben şırıngaları bile sabın içinde haldır haldır salladım. Biraz daha dikkatli olarak hazırlıcam petri kaplarını, zaten artık elimde alıştı diyebilirim ilk denemeler kadar amatör olmadığımı düsünüyorum :d .

SAB içinde çalışmak biraz pratik gerektiriyor. Keşke Avrupa'nın flow hood'lu çoccukları olsak sksksks

Yapmak istiyorsan yap tabi. Hem pratik olur, hem de sonuçları gözlemlemek ve işlemlerin devamı açısından daha sağlıklı olur. Kavanozların rengi bakımından şuan herhangi bir kontaminasyon varsa da bunu gözlemlemek zor olabilir. Ama zaten kavanozdan petriye geçtikten sonra yine bir izolasyon sürecin olacak.

Şimdi güncellediğin fotolara baktım. Bakteriyel kontaminasyonun var. Renk yüzünden bakteriyel cinsi hakkında şuan yorum yapabilmem mümkün değil, ama gözüm yanılmıyorsa ve renk yanıltmıyorsa eğer sıkça karşılaşılan sour spot ailesinden gelişimi engelleyen lanet bir bakteriyel türüne benziyor. Daha önce bahsettiğim gibi bu petrilerindeki gelişimi engellemiş olabilir. Ama şuan fotoğrafların yanıltıcı olması bakımından buna bir varsayım gözüyle bakabiliriz.

Sen bir tur daha agar dene kankam. Eğer gerçekten AKP'li teyze yoksa (kontamın bendeki ismi) petrilerden de bir şey çıkarabiliriz. En olmadı, kavanozdaki gelişimden petriye döneceğiz, en olmadı kavanozdan döndüğümüz petrilerde adaptasyon, kontam vs gibi sebeplerden gelişimi sürdüremezsek onun da çözümü var. Şuan iyi gidiyoruz.

Güneş yerinde, her şey yolunda!

Ben petri kabi kullanmak yerine minik kavanoz kullanmıştım. Magnolya kavanozu diye geçiyor. Böylelikle petri kabında oluşan terlemeden dolayi oluşan kontam riskini azaltmıştım. 7 de 7 kolonizasyon başarısı göstermişti. Bu arada penis dediğin albino penis envy mi kanka

Cuhara

Müptezel
Ben petri kabi kullanmak yerine minik kavanoz kullanmıştım. Magnolya kavanozu diye geçiyor. Böylelikle petri kabında oluşan terlemeden dolayi oluşan kontam riskini azaltmıştım. 7 de 7 kolonizasyon başarısı göstermişti. Bu arada penis dediğin albino penis envy mi kanka
penis envy ama albinolugundan haberim yok :d

SkippeRR

Üye
Hanimiş kavanozlar?

Kankam petrilerine steril oksijen konsantrasyonu için ne kullanmayı düşünüyorsun.

Steril oksijen konsantrasyonu ne imiş ki acep? Çökelek sorusuna cevaben;

1710497306310.png

SkippeRR

Üye
Agar ne zaman? Var mı bir tarih kafanda.

Bu kavanozlardan örnek almak baya zor olacak ama var bir kaç bir şey var şuan düşündüğüm. Halledebiliriz.

Cuhara

Müptezel
Agar ne zaman? Var mı bir tarih kafanda.

Bu kavanozlardan örnek almak baya zor olacak ama var bir kaç bir şey var şuan düşündüğüm. Halledebiliriz.
malt ekstraktım küflenmiş yenisini sipariş vericem, ya da farklı malzemelerle yapmayı düsünüyorum patatesi haslayıp suyuna bal katıp yapanlar bile var da senin fikrini almak istedim önce. Malt ekstraktı - agar tozu - besin mayası devam mı ediyim farklı tariflere göz atıyım mı ?

SkippeRR

Üye
malt ekstraktım küflenmiş yenisini sipariş vericem, ya da farklı malzemelerle yapmayı düsünüyorum patatesi haslayıp suyuna bal katıp yapanlar bile var da senin fikrini almak istedim önce. Malt ekstraktı - agar tozu - besin mayası devam mı ediyim farklı tariflere göz atıyım mı ?

Kankam ev şartlarında en verimli yöntem agar - malt ekstratı - besin mayası. Bu tarif mikroorganizmaları beslemek için en zengin besin kaynağını sağlıyor. Diğerleri iş görmez mi? Elbette görür. Ama ben tercih etmiyorum. Sen istersen bakabilirsin.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • İşteşimdikızdım31 İşteşimdikızdım31:
    ******* ****** **** ***** ** ** **** *** *** *** **** ******** ** ****** ***** ****** ********** ***
  • B biggie34_:
    **** hahahaha
  • B biggie34_:
    ** ***** ****** ******* ***** **
  • S sefilzenci:
  • TabldotLife TabldotLife:
    ***** ******* ********** ***** ******** ***** **** *** *** **** *** *** **** hahahaha*** ********** ****** ***** *** **** ***
  • NewGardener NewGardener:
    ****** ***** **** hahahaha*** ******** *******
  • TabldotLife TabldotLife:
    ******** **** **** *** ******** ***** *** **** ******** **** ******* ******** ***** ********* ***** **** ******* ***** **** ******
    ******** ***** ****** *** **** ******** **** ******* **** ********** **** **** *** ******** ***** *** **** ******** **** ******* ******** ***** *********
  • Tommy vercetti Tommy vercetti:
    hahahahahahahahahahahaha*
  • S sefilzenci:
    hahahaha ******* ******* ******* hahahaha*** ******** ********** **** ********* **** ******* hahahaha*
    ****** **** ***** ******** *** ****** ********** ***** * **** ********** hahahaha*
    ***** * ****** ***** * **** ***** ***** hahahahahahahahahahahaha***
    +1
    +1
    +1
    Tommy vercetti Tommy vercetti: ****** ****** +1