Kuleden dönen varr !

SkippeRR

Üye
güncelledim hocam bugün biraz geciktim prdn .s.s

bu arada malt özü kargoda, yarın gelir, en kötü ihtimal çarşamba agarı hazırlamış olurum

Est kankacım ne hocası yau.

Elimizden geldiğince bilgilerimizi paylaşmaya çalışıyoruz. Biz bir topluluğuz işin aslına bakacak olursak ama sen pek yanaşmıyorsun topluluk mevzularına. Daha önceden öyle bir tecrübe kalmış seninle ilgili aklımda nedense. Aslında işin daha profesyonel ve tam manasıyla döndüğü yer topluluk noktası. Bu fikri bi değerlendir derim. Buradan olacaklar bir yere kadar idare edecektir çünkü.

Kankam kavanozlardaki gelişimin yavaşlığı bakteriyel kontaminasyon fikrimizi destekliyor. Tabi bu yavaşlık her zaman kontam demek değildir. Çok tatlı rizo kolu olan güçlü bir miselyum sarımın var, diğerlerinde kolonizasyon biraz dağınık. Ama diğerlerinden hızlı. Birinde ise sabir bir alanda toplanmış. Tahminimce bir anda tometoz ile yayılımcı agrasif bir gelişim gösterecektir çok yoğun kontam yoksa.

Şu sıra sab içinde petrilerinle bol bol boş pratik yapmanı öneririm. Düşün ki agar dolduruyorsun, düşün ki kavanozdan agara parça alıyorsun, düşün ki transfer yapıyorsun. Vs vs gibi senaryolar, işlem sırasında önceden kafanda nasıl bir yol izlemen gerektiği ile ilgili aşağı yukarı bir şeyler verecektir.

Bol şans şimdiden.

Cuhara

Müptezel
Est kankacım ne hocası yau.

Elimizden geldiğince bilgilerimizi paylaşmaya çalışıyoruz. Biz bir topluluğuz işin aslına bakacak olursak ama sen pek yanaşmıyorsun topluluk mevzularına. Daha önceden öyle bir tecrübe kalmış seninle ilgili aklımda nedense. Aslında işin daha profesyonel ve tam manasıyla döndüğü yer topluluk noktası. Bu fikri bi değerlendir derim. Buradan olacaklar bir yere kadar idare edecektir çünkü.

Kankam kavanozlardaki gelişimin yavaşlığı bakteriyel kontaminasyon fikrimizi destekliyor. Tabi bu yavaşlık her zaman kontam demek değildir. Çok tatlı rizo kolu olan güçlü bir miselyum sarımın var, diğerlerinde kolonizasyon biraz dağınık. Ama diğerlerinden hızlı. Birinde ise sabir bir alanda toplanmış. Tahminimce bir anda tometoz ile yayılımcı agrasif bir gelişim gösterecektir çok yoğun kontam yoksa.

Şu sıra sab içinde petrilerinle bol bol boş pratik yapmanı öneririm. Düşün ki agar dolduruyorsun, düşün ki kavanozdan agara parça alıyorsun, düşün ki transfer yapıyorsun. Vs vs gibi senaryolar, işlem sırasında önceden kafanda nasıl bir yol izlemen gerektiği ile ilgili aşağı yukarı bir şeyler verecektir.

Bol şans şimdiden.
topluluktan kastını tam anlamadım, hocam diyorum çünkü bilgi birikimine duydugum saygı böyle hitap etmemi gerektiriyor :). Mari growuma basladıgımda higthead hocama da hocam dedim hep, ben sana hocam diyim sen de beni küçük çekirgen olarak gör :). Kavanozdan parça alımını hiç görmemistim, youtube'da mikoloji işiyle ugrasanların kanallarını bi geziyim bari

SkippeRR

Üye
topluluktan kastını tam anlamadım, hocam diyorum çünkü bilgi birikimine duydugum saygı böyle hitap etmemi gerektiriyor :). Mari growuma basladıgımda higthead hocama da hocam dedim hep, ben sana hocam diyim sen de beni küçük çekirgen olarak gör :). Kavanozdan parça alımını hiç görmemistim, youtube'da mikoloji işiyle ugrasanların kanallarını bi geziyim bari

Est agacım. Ben sana atarım link topluluk için. Yine anonim tabi.

Kankam kavanozdan parçanın çok bir espirisi yok. Kavanozu agar içerisinde steril vaziyette açıyorsun, gelişimden bir parçayı petri agara alıyorsun. Agar üzerinde gelişim devam ediyor.

Cuhara

Müptezel
Son durumlar bu şekilde.

Son durumlar bu şekilde.

Kankacım ellerine sağlık ilk baştan beri takip ediyoruz. Petriler de fungal başlamış @SkippeRR kankam bu konuda seni aydınlatıcaktır. Sağolsun banada omuz verdi, elimden tuttu ve tutmayada devam ediyor. Sanada oldukça fayda sağlıcağını düşünüyorum.

Son düzenleme:

SkippeRR

Üye
Son durumlar bu şekilde.

Kankam fungallerin var. Ama o kavanozdan kontamsız çıkman mucize olurdu zaten. Yine de kendince bildiklerine rağmen bence gayet iyi ilerliyorsun. Sen mycena ile bi paslaş bakalım.

Cuhara

Müptezel
Hocam merhaba son girdigimde yine bi moral olarak örselenme yaşadım bir haftadır girmiyordum foruma, Bu kavanozlar artık çöp mü oldu son halini gösterip ona göre hareket ediyim, yarım kalmış işler psikolojimi bozuyor atılacaksa atayım bari :d @SkippeRR

SkippeRR

Üye
Petrilerin transfer zamanı gelmiş.

Yoğun gördüğün rizo bölgelerinden ikişer tane transferle devam edebilirsin. Ama bu durumda tabi rizoyu beslemek için uygun koşulları oluşturmak gerekiyor vs vs. Üstün körü anlatabiliyorum kankam, biz bu işlemleri öğrenmek için günlerce pdf'ler üzerinden çalışarak hazırlanıyoruz. Öyle alelade "al bak bilgi" diye verebileceğim şeyler değil yani kısaca.

Genel hatlarıyla iyi durumdasın. Rizo bölgelerden al 2'şer transfer, kavanozları atmadan önce yeni aldığın transferlerin gelişimi bekle. İşlem sırasında bir şeyler ters giderse eski ve yeni petrilerinin kullanılamaz hale gelmesi durumunda, başa dönebileceğin yedeğin olmalı. Baktın iyi gidiyor, atarsın. Bol şans.

SkippeRR

Üye
Biz seninle paslaşıyoruz zaten ama belki başkaları faydalanır diye yazayım.

1713860769155.png

Yukarıda gördüğümüz petinin kırmızı ile işaretli bölgesinde miselyumun standart davranışları dışına çıktığını görebilirsiniz. Bunun ana başlıkta toplayabileceğimiz bir kaç spesifik nedeni var.

- Adaptasyon (Bir sonraki fotoğraf ile miselyumun ortam koşullarına adapte olduğu süreci daha net göreceğiz)
- Kontaminasyon (Miselyum agresif gelişim yapısına sahip bir yapıdır. Ortam rekabetçilerini elimine etmek için bazen kontaminasyonu sarmalar, gelişimini engeller ve onunla beslenir. Evet arkadaşlar miselyum bazı durumlarda kontaminasyon yiyebilir)
- Mutasyon (Mutasyon teşhisi koymak için petriyi mikroskop altında incelemek çok daha doğru bir teşhis sağlar. Fakat bu tip DNA alışverişinde problem olduğunu gözler önüne seren davranış biçimlerinde, mutasyon riskini değerlendirmek gerekir. Mutasyon, miselyumun ortam koşullarına adapte olmak için geliştirdiği bir başka özelliktir. Bu her zaman aynı şekillerde sonuçlanmaz. Kimi zaman kaliteden ödün verir, kimi zaman ise orijinalliğinden çok farklı yerlere ilerlemektedir. Ama genel hatlarıyla mutasyon, kontrolünüz dışında ise tercih edilmez.) Bana kalırsa genetik mutasyonu kontrollü şekillerde de tercih etmenizi önermem.

1713861689329.png

Yukarıda siyah ile daire içerisinde alınmış bölge, görselde de belirtildiği gibi transfer bölgesi. Her yeni transfer, önce kendi ekseni etrafında gelişim gösterir. Miselyum yeni agar yüzeyine tutunana kadar transferinizin başarı olasılığı hem miselyum, hem de üretici tarafından sorgulanmaya devam eder. Daha sonra miselyum yeni agar yüzeyi ile ilk öpüşmeyi sağlar.

1713861859076.png

Agar kendi ekseni etrafındaki gelişimini tamamladıktan, agar yüzeyine tutunduktan sonra derhal yeni ortam koşullarına adapte olabilmek için çeşitli davranış biçimleri sergiler. (Bkz: Yukarıdaki görsel)

Yetiştiricinin transfer aldığı bölgeye, agarında kullandığı materyallere, ortam koşullarına ve oksijen konsantrasyonuna bağlı olarak bu davranış biçimi miselyumun herhangi bir evresine dönüşür. (Bkz: Rizomorf, Tometoz)

Tometoz ile miselyum alan kaplamaya devam ederken, rizomorf ile miselyum daha fazla besin depolamayı hedeflemektedir. Siyah ile işaretlenen transfer bölgesi ve turuncu çizgiler ile daire içerisinde vurgulanmış adaptasyon bölgesine kadar tüm bu gelişim standardı normal kabul edilebilir.

Peki aşağıda belirtilen görselde ne tip bir davranış biçimi gözlemliyoruz?

1713862124097.png

Bu bölge, miselyumun dna gelişiminde tanı koymanın mümkün olmadığı çok ciddi bir problem olduğunu gösteriyor. Diğer tüm petrilerde, yukarıdaki görsel ile belirtilmiş rizomorf dışında (rizomorfa benzer) kılcal, küçük beyaz beklenmedik gelişimlerin olduğunu görüyoruz.

Bu görselden yola çıkarak, gözleminizdeki problemleri destekleyecek bir kaç durumu göz önünde bulundurabilirsiniz. Kesin bir teşhise gidemeseniz bile, şüphelendiğiniz sorunu teyit etmenizde yarar sağlayacak bir kaç başlık;

- Spor baskısı ile, petrinizdeki gelişim arasında ne kadar zaman farkı bulunmakta? (Bekleyen sporlar kaliteden harcamaya başlar. Kalitesiz miselyum, hayatta kalmak için mutasyona zorlanır)

- Gözlemlemekte olduğunuz petri, miselyumun kaçıncı transferinin sonucu. (Her transfer, genetiğinizin ilk halinden bir adım daha uzaklaşmak demektir. Bu her zaman kötü anlamda kullanılmaz. Fakat sonuçları kestirmek mümkün değildir. Bunun yanı sıra her transfer miselyumu mutasyona zorlayan başka bir unsur olarak kabul edilir.)

- Agar içerisinde, agar yapımında kullanılan malzemeler dışında, kontaminasyonu engellemek adına ne tip materyaller kullanıldı? (Hidrojen peroksit, antibiyotik vs gibi materyaller miselyumunuzu gereksiz zorlar ve mutasyona sebe olur.)

Amacınız sadece pin görmek, mantar hasat etmek ve sonuçlarıyla ilgili tahminde bulunmanızın mümkün olmadığı ürünler yetiştirmekse eğer buradan da hasata gidebilir, elbette mantar elde edebilirsiniz.

Fakat işlemlerinize, yaptığınız işlemin kendisini de içinde barındıran mikolojik sebep sonuç ilişkisi kurma niyetindeyseniz eğer işin o kısmı biraz daha çetrefilli ve bana göre en eğlenceli yeri.

Sevgiler & Saygılar.

Konu maalesef buradan devam etmeyecek. Cuhara artık isterse ilerleyen zamanlarda mikolojik sebeplerini açıklayabileceği şekilde belki günlük açar. Fakat şimdilik bu konu zannediyorum ki kapalı. Yine de bir şey sormak isteyen olursa, elimden geldiğince katkı sağlamaya çalışırım.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
    deyorke Chat bot: ******* *** ******* *** *** *********