Led teknik sorular

Bilgidindegil

Yeni üye
İlgilenen arkadaşlara merhabalar. Günlerdir led ve ışıklarla kafayı bozdum. Ama istediğim kiriterlerin neler olması gerektiğini tam anlayamadım. Ucu bucu olmayan acayip bi hal aldı bu led işi her üretici bişey söyler olmuş. Ledin sayesinde unuttuğum ingilizcemi hatırlamaya başladım. Ama işin içinden gönül rahatlığı ile çıkamadım.
Direk öneri istemektense hem ilgilenen ortak soruları soracak arkadaşların bilgilenmesi hemde bende öğrenmek istesiğimden aklımdaki herşeyi sormak istedim.

1. Tam specktrum ışığın rengi ne olmalıdır?ışık değiştirmek istemiyorum tek bir ışıkla hal etmek istiyorum diğer seçenek arasında çok fark var mı?
2. 99cri dan daha etkin renk sağlayan başka bir sistem nedir.?
3. 380nm 780 nm diye geçen değer aralığındaki ışık renklerinin tamamını eşit elde edebileceğimiz led türü var mıdır.
4. Par değeri 3w. 15w 25w 50w için ideal rakamlar nedir par ile dalga boyu arasında ilişki nedir?
5. İyi sayılacak ışık saçılımının açısı nedir?
6. 3w x 200 mü daha mantıklı olur 1w x 600 mü ve bu levhaları kurarkenki püf noktalar veya kronik sıkıntılar var mıdır. Ve bunların üstüne lens almamız gerekecekmidir gerekecek ise bunların özellikleri ne olmalıdır.
7. Bu yapacağımız sistemin içine 1w 3 w totalde 50 w uv ve kızılötesi çiplerde atsak bize faydası olur mu bu küçük rakamların?
8. Smd cob led arasında fark nedir?
9. Led chiplerin keşfedemediğim başka dikkat edilmesi ggereken hangi kriterleri mevcuttur. Ve en önemlisi çip üreticilerinden hangileri iyidir avrupada arkadaşlarım var tr de temin edilip edilmemesi önemli değil.
10. Bu çift renk olma olayı dimerli 600 w ise 300 300 paylaşılması ve istenirse ikisininde aktif olması olayından mı ibarer.
11. Yeşil ışık rengi ile yapılan çalışmada klorofil hücrelerinin mi neyse artık hareketlilikleri net şekilde ispatlanmış konu hakkında fikriniz var mıdır?

Cevaplara binayen yeni sorular soracağım en son ise bunu makale haline getirmeyi düşünüyorum veya sizlerde yapabilirsiniz. Ortak bi emek olsun ortada .

vurgun1

Yeni üye
Dostum biraz daha araştırma yapmalısın sormuşsun ama soruların çoğu yanlış
Photo bitki yetistereceksen 3500k coblar işini görür çiçeklenmeye 12-12 de sokacaksın zaten, auto yetistireceksen cin mali 50w full spektrum ledlerden kaç bitki yetisterecegine göre yapabilirsin. Bence daha detaya girip kafanı bulandırma yada tam anlamıyla detaya gir kafan aydınlansın 380-780 olan ledler full spectrumdur bitkinin bütün ışık ihtiyacını karşılar mesela 6500k bitkinin sadece veg aşamasında ki ışık ihtiyacını karşılıyorsa 3000k bitkinin çiçeklenme döneminde ki ışık ihtiyacını karşılar 380-780 her ikisinide karşılıyor yani bu full spectrumdur.

Bilgidindegil

Yeni üye
Cvp: Led teknik sorular

vurgun1' Alıntı:
Dostum biraz daha araştırma yapmalısın sormuşsun ama soruların çoğu yanlış
Photo bitki yetistereceksen 3500k coblar işini görür çiçeklenmeye 12-12 de sokacaksın zaten, auto yetistireceksen cin mali 50w full spektrum ledlerden kaç bitki yetisterecegine göre yapabilirsin. Bence daha detaya girip kafanı bulandırma yada tam anlamıyla detaya gir kafan aydınlansın 380-780 olan ledler full spectrumdur bitkinin bütün ışık ihtiyacını karşılar mesela 6500k bitkinin sadece veg aşamasında ki ışık ihtiyacını karşılıyorsa 3000k bitkinin çiçeklenme döneminde ki ışık ihtiyacını karşılar 380-780 her ikisinide karşılıyor yani bu full spectrumdur.

EyvAllah dostum olabilir çok teknik ve detaylı konular çeşitte çok. 
İnan okumak araştırmaktan psikolojim bozuldu. Soru cevap alabileceğim bilgi sahiplerini arıyorum.

İşin özü hangi yonga setini almam ve hangi sertifikalar olması gerekli. 

Tam spectrumun rengi yok mu yani şimdi tam spectrum olarak mı geçiyor sadece.

Auto düşünmüyorum. Birde vaktin olursa yanlış olanlarımı gösterebilir misin sana zahmet artık bu konuyu bir sonuca bağlayıp almak istiyorum chipleri.

hulolop

Yeni üye

Dostum ledcilere falan soracaksan mor ışık diyorlar full spectruma.

Led alacaksanda su anda en popüler olan bütün bilinen markaların kullandigi CREE CXB 3590 .. 3590 a bak youtube bir dunya karsilastirma videolari var.  Fiyatları da cin mali ledlere göre daha tuzlu

Ek olarak led üreticileri 12 farklı bantta ışık rengi kullanıyor uv de var ir de var bla bla bir dünya o kadar kasmana gerek yok bence bi uygulamaya başla gerisi yavaş yavaş gelir.

Bilgidindegil

Yeni üye

hulolop' Alıntı:

Led alacaksanda su anda en popüler olan bütün bilinen markaların kullandigi CREE CXB 3590 .. 3590 a bak youtube bir dunya karsilastirma videolari var.  Fiyatları da cin mali ledlere göre daha tuzlu

Ek olarak led üreticileri 12 farklı bantta ışık rengi kullanıyor uv de var ir de var bla bla bir dünya o kadar kasmana gerek yok bence bi uygulamaya başla gerisi yavaş yavaş gelir.

Tam spectrum gün ışığı gibi diyorlar.  5000k mı almalıyım yoksa full spectrum zaten bir renk ibaresimidir?
 Peki küçük parçalarla mı yapmalıyım yoksa 50 x 10 mu yapmalıyım

Led işi ile alakalı arkadaşlara sordum ama aydınlatma amaçlı oldukları için biraz bunlardan uzak kalıyorlar

hulolop

Yeni üye

Bilgidindegil' Alıntı:
hulolop' Alıntı:

Tam spectrum gün ışığı gibi diyorlar.  5000k mı almalıyım yoksa full spectrum zaten bir renk ibaresimidir?

Led işi ile alakalı arkadaşlara sordum ama aydınlatma amaçlı oldukları için biraz bunlardan uzak kalıyorlar

Dostum tamamen teorik bilgim var ama araştırdım epeyce. Yanlış bilgi veriyorsam bilenler düzeltsin lütfen 

5k almayacaksın 3.5 k alacaksın bizim arkadaşların ihtiyacı olan o . 

Işık kaynağını bolmek her zaman için daha iyidir el becerine teknik bilgine güveniyorsan.  
5 tane 50w cob led yerine . 25 tane 10w kullanmak daha mantıklı. Lede ayıracak param var kafam rahat diyorsan yukarda bahsettiğim cree ye yonelmen lazım .  (Ek olarak mercek olayları illaki ışık yayılımı arttırarak far yaratıyordur.  Benim icin fantaziye kaçmak gibime geliyor çok lüzum  yok bence. Cok aman aman hasat degisiklik yapacagini sanmıyorum ) 

Mesela led yapacaksın;

3500k olayına gelirsek . Atıyorum senin elinde 2.7k ve 5k lar var .  (2 tane 2.7k + 1 tane 5k) = 10.4 k yapıyor  . 3 tane led kullandın böl 3 e 3.4k yapıyor bu da her türlü işini görür.  Sonrasında lumen ihtiyacını karşılamak gerekecek. Aldığın ledlerin data olarak verdikleri lm/w değeri vardır.ordan da lumen hesabi yapacaksin. Sonrasında par olayına falan geçiyorlar umol falan hesaplıyor heriflerde bence gerek yok lümeni sağladın mi tamamdır.

Bilgidindegil

Yeni üye

hulolop' Alıntı:
Bilgidindegil' Alıntı:

Dostum tamamen teorik bilgim var ama araştırdım epeyce. Yanlış bilgi veriyorsam bilenler düzeltsin lütfen 

5k almayacaksın 3.5 k alacaksın bizim arkadaşların ihtiyacı olan o . 

Işık kaynağını bolmek her zaman için daha iyidir el becerine teknik bilgine güveniyorsan.  
5 tane 50w cob led yerine . 25 tane 10w kullanmak daha mantıklı. Lede ayıracak param var kafam rahat diyorsan yukarda bahsettiğim cree ye yonelmen lazım .  (Ek olarak mercek olayları illaki ışık yayılımı arttırarak far yaratıyordur.  Benim icin fantaziye kaçmak gibime geliyor çok lüzum  yok bence. Cok aman aman hasat degisiklik yapacagini sanmıyorum ) 

Mesela led yapacaksın;

3500k olayına gelirsek . Atıyorum senin elinde 2.7k ve 5k lar var .  (2 tane 2.7k + 1 tane 5k) = 10.4 k yapıyor  . 3 tane led kullandın böl 3 e 3.4k yapıyor bu da her türlü işini görür.  Sonrasında lumen ihtiyacını karşılamak gerekecek. Aldığın ledlerin data olarak verdikleri lm/w değeri vardır.ordan da lumen hesabi yapacaksin. Sonrasında par olayına falan geçiyorlar umol falan hesaplıyor heriflerde bence gerek yok lümeni sağladın mi tamamdır.

O zaman ben 6000k 10w x 10 artı 3700k 10w x 40 mı yapayım . led de lümen değil par diyorlar. Bu istediğim verileri yetiştiricilik namına sağlayan yok geneli aydınlatma üstüne yazılar bilgiler.

Abi biri çıksın desin istiyorum artık git şunu al gidiyim alayım :) cree yerine nichia yada alternatifleri düşünüyorum çok fazla fark yoksa ithalatcı arkadaşım var tr de olan ledlerden de alabilirim. Ama ne ne değildir anlayamıyorum. Çeşit çok değer çok bitkinin istekleri değişik. 
Vede yorum çok işin içinden çıkamadım.
Cri değeri spektrumu da mı göstermiş oluyor ?
Lens ilk etapta almasakta olur diyorsun.
Bende sistemi geliştirilebilir bir alt yapı ile yapıp zamanla geliştirmek istiyorum. 
220v direk bağlanmasını da istemiyorum ışıkta fark eder mi değer kaybı olur mu. Hem soğutma için hemde güvenlik için ledin trafosu olsun istiyorum.

hulolop

Yeni üye

Kardes senin kafan çok bulanmış:)

1- kaç paran var ışık için 

2- kabinin ne kadar 

3 - kaç bitki yapacaksın

vurgun1

Yeni üye

hulolop' Alıntı:

2- kabinin ne kadar 

3 - kaç bitki yapacaksın

Harbiden kankamin kafası bulanık anlatmak açıklamak istedim ama isin içinden çıkamadım :) cree çok detaylı bi iş arkadaşa göre anca yurtdışından hazır alması lazım burda toplaması için coblari ve creeye uygun yüksek iisi soğutucu vs driveri temin etmesi gerekli benim sana onerim hazır olarak 300 veya 400 sat arası cin mali cob led al belli başlı sitelerde mevcut el yapımı vs bulursun cin mali deyip geçmeyin cree vs gibi ürünlerin çoğu sisirilme reklam emin olun 220v direk çalıştır istememe sebebini anlayamadım? Sıcaklık konusunda zaten bunun soğutucusu vs var tek farkı kendiliğinden driverli bu da senin için avantajlı bi durum takip calistiracaksin yani atıyorum 8 coblu bi sistem alsan 5tane full spectrum koyarsın 3 tane 6500k koyarsın buna istersen ek olarak açma kapama yaptırıp sadece sebze zamanında 6500k yakarsin daha sonra full calistirirsin yani sana diyeceğim o ki kanka hiç kasma yap kendine bi cob led yada hazırını al araştır sitelerde çok var yapan satan işini görecektir daha sonra kafana göre sen karar verip istediğini alabilirsin

bedortka

Üye
Cree’ye nasıl şişirilme diyebiliyorsun, altını biraz doldururmusun. En basitinden w/lm olarak karşılaştırdığında bile fark varken. ​

hulolop

Yeni üye

bedortka' Alıntı:
Cree’ye nasıl şişirilme diyebiliyorsun, altını biraz doldururmusun. En basitinden w/lm olarak karşılaştırdığında bile fark varken. ​

Bedorka baskan . 

Şu aralar deli gibi Samsung LM301B kasıyorum. 

Koca samsung kendi sitesinde 220lm/w değerini veriyor.Utanmadan bir de güneşten daha iyiyiz diyorlar:) fikrin var mıdır lm301b konusunda ?? Adamların ledleri 3mm lik ledler ve 0.3w lıklar. Isınma proplemi sıfır daya bitkinin kafasına direk CFL gibi aynı 

Ayrıca actigim konum var First Lady1 diye bir yorum yapabilir mısın?

bedortka' Alıntı:

Bedorka baskan . 

Koca samsung kendi sitesinde 220lm/w değerini veriyor.Utanmadan bir de güneşten daha iyiyiz diyorlar:) fikrin var mıdır lm301b konusunda ?? Adamların ledleri 3mm lik ledler ve 0.3w lıklar. Isınma proplemi sıfır daya bitkinin kafasına direk CFL gibi aynı 

bedortka

Üye

jhulolop' Alıntı:
bedortka' Alıntı:

Bedorka baskan . 

Lm301b’ler şuan için gördüğüm en güzel ledler. Bitki başına 1 tane qb’den 5-10 ons arası verim alıyorlar. Dediğin gibi ısınma konusu  küçük formda olmaları ve w değerlerinden kaynaklı  coblar gibi sıkıntı yaratmıyor. Forumdan karabatak kankamız kullanıyor, bitkilerinin internode aralıkları kısa ve çok iyi steme sahip, yaprakları bayagı fazla ve güçlü geliyor, ışık yeterli olduğundan bitkilerinde boya verme isteğide görülmüyor, bildiğin çalı yapsında güçlü dallarla ilerliyor. İmkanınız varsa düşünmeden alabilirsiniz Lm’li qb. Işık konusunda detaylı teknik bilgiye sahip degilim, yakalarsanı chatte falan shiva kankamızı ona danışabilirsiniz.

Bilgidindegil

Yeni üye

vurgun1' Alıntı:
hulolop' Alıntı:

2- kabinin ne kadar 

3 - kaç bitki yapacaksın

Harbiden kankamin kafası bulanık anlatmak açıklamak istedim ama isin içinden çıkamadım :) cree çok detaylı bi iş arkadaşa göre anca yurtdışından hazır alması lazım burda toplaması için coblari ve creeye uygun yüksek iisi soğutucu vs driveri temin etmesi gerekli benim sana onerim hazır olarak 300 veya 400 sat arası cin mali cob led al belli başlı sitelerde mevcut el yapımı vs bulursun cin mali deyip geçmeyin cree vs gibi ürünlerin çoğu sisirilme reklam emin olun 220v direk çalıştır istememe sebebini anlayamadım? Sıcaklık konusunda zaten bunun soğutucusu vs var tek farkı kendiliğinden driverli bu da senin için avantajlı bi durum takip calistiracaksin yani atıyorum 8 coblu bi sistem alsan 5tane full spectrum koyarsın 3 tane 6500k koyarsın buna istersen ek olarak açma kapama yaptırıp sadece sebze zamanında 6500k yakarsin daha sonra full calistirirsin yani sana diyeceğim o ki kanka hiç kasma yap kendine bi cob led yada hazırını al araştır sitelerde çok var yapan satan işini görecektir daha sonra kafana göre sen karar verip istediğini alabilirsin

Aynen kafam pek karıştı gardaşlar.siz yetkili abilere benziyorsunuz artık bulaştınızda beni aydınlatıp bi sonuca bağlayın :))).. İşin içinden çıkamadım parada vericez olmuşken güzel ve geliştirilebilir olsun istiyorum.

60 litre felan saksı da 2 tane yetiştirmek bir yıllık içeceğimi 500 600 gram bir hasattan alıp konuyu yılda bir kapamak istiyorum. Ne kadar alan olacağını dolabı daha hesaplamadım. Ledden kurtulupta

1000 tl ve aşağısı sadece led olacak şekilde bütçe ayırabiliyorum. 

220 v gelmesini trafosunu odanın dışında tutarak ısıyı kontrol etmek için düşünüyorum.

Birde şunu bi anlayamadım full spectrum dediğimizde 380 780 arası renkleri veren ve kendi içinde kelvinlere ayrılan bir ışıktan mo bahsediyoruz yoksa full spectrum başlı başına renk mi?
99cri bana olması gereken bie standart gibi geliyor sizce de öylemi

Bitkiler büyümede küçük olduğu için bende senin gibi düşünüyorum 150 200w büyümeye ayırayım diyorum.  Büyüme de de full çalıştırsam yarı evresinde bitkiye problem yapar mı ? Çünkü gelişimini de babugülli yapsınlar :)

Tam spectrumdan hepsini yapmamamızın gayesi enerji tasarrufu mudur verimmidir büyüme evresi için?

Cree belki çok iyi olabilir ama fiyatı birz daha düşük rakipleri ile performansında yüzde 5 den fazla fark olabilif mi?

Samsugun 0.3 dediğiniz ledleri birleştirmek zormudur fiyat bilgisi bulamadım seti ne kadardır ?
Ben 50wx10 yerine 25wx20 yapmak istiyorum daha etkin bir alan sağlamak için tabi 500w yeterli olur derseniz.

Çılgınca soruyorum farkındayım ama anlamak konu ya hakimiyet sağlamak istiyorum faydalarınız için teşşekür ediyorum.

hulolop

Yeni üye

Dostum bu bütçeyle sadece cob led yapabilirsin zaten çok zorlama. Icecegini çıkar acemiliğini at bir dahakine tekrar bakarsın led. 

Kardes alacağın led de 

380-780 nm / 3500 k / full spectrum / grow light bunların hepsi aynı kardeş:)

Trafo dediğin olayda DRIVER aslında.  Sene olmuş 2020  o minicik ledlerin  kendi driverları var ustunde onlardan al soketlileri bile var lehim falan yapmana gerek yok. 

Arma.com diye site var ordan sogutucu coz kendine ve kafasına fan ..

Eleştiri kısmı :) 
(Kardes 60 lt 2 tane saksıyı bence dolap taşımaz çadır alman lazım en kötü 750 gitti çadıra )

50 tane cob ledi lehim yapabilecek üstüne fan elektiriğini çekebilecek kadar elektronik bilgin var mı bunu bir sor kendine her yer kablo fan olacak. (200 tane kablo olacak)

Sen şimdi auto yaparım dersen 60 lt saksı zaten çok gereksiz olur. Photo yapacam desen 60 lt 2 tane saksıya vereceğin gübresidir suyudur hesap ettin mi. 60 lt saksıyı dolduracak kadar eğitim vermeyi  biliyor musun?

Yap 10×50 w dairesel sogutucu kullanarak.  2 tane 27 lt saksı al . At 2 tane auto bir bak ne oluyor ne bitiyor 

Selametle

vurgun1

Yeni üye

bedortka' Alıntı:
180lm/w kanka sisirilmeden kastim tek bi markaya yönelmek sanki olmazsa olmazmış gibi sisirilme diyorum

civildak

Yeni üye

hulolop' Alıntı:
Dostum bu bütçeyle sadece cob led yapabilirsin zaten çok zorlama. Icecegini çıkar acemiliğini at bir dahakine tekrar bakarsın led. 

Kardes alacağın led de 

Trafo dediğin olayda DRIVER aslında.  Sene olmuş 2020  o minicik ledlerin  kendi driverları var ustunde onlardan al soketlileri bile var lehim falan yapmana gerek yok. 

(Kardes 60 lt 2 tane saksıyı bence dolap taşımaz çadır alman lazım en kötü 750 gitti çadıra )

50 tane cob ledi lehim yapabilecek üstüne fan elektiriğini çekebilecek kadar elektronik bilgin var mı bunu bir sor kendine her yer kablo fan olacak. (200 tane kablo olacak)

Sen şimdi auto yaparım dersen 60 lt saksı zaten çok gereksiz olur. Photo yapacam desen 60 lt 2 tane saksıya vereceğin gübresidir suyudur hesap ettin mi. 60 lt saksıyı dolduracak kadar eğitim vermeyi  biliyor musun?

Yap 10×50 w dairesel sogutucu kullanarak.  2 tane 27 lt saksı al . At 2 tane auto bir bak ne oluyor ne bitiyor 

Selametle

civildak

Yeni üye

hulolop' Alıntı:

Kardes alacağın led de 

Selametle

kral dediğin gibi bi sistem yaptım 8x50w var kabin 80x80x160 27 litre saksı fazla gelmezmi 10 12 litre arası kurtarmıyormu auto tohum için birde kabin 60x60x160 olsa olurmu gene çok bişi fark eder mi?

hulolop

Yeni üye

civildak' Alıntı:
hulolop' Alıntı:

Kardes alacağın led de 

Selametle

kral dediğin gibi bi sistem yaptım 8x50w var kabin 80x80x160 27 litre saksı fazla gelmezmi 10 12 litre arası kurtarmıyormu auto tohum için birde kabin 60x60x160 olsa olurmu gene çok bişi fark eder mi?
Kardes yetistirmisligim yok doğru düzgün su anda bir adet var kabinimde yanlış bilgi vermek istemem. 

Şu anda 27 lt saksı kullanıyorum. Bende farkettim ki büyük saksı. auto için 15 lt yeter diyorlar forumda. Kabın boyutuna gelecek olursak . Bende 50 ye 50 dolap var . Sadece saksı sığıyor fan ve nem cihazı için delikler açıp alt katını kullandım. Dolabın içine fan koyacaksın nem makinesi bidi bidi yer kaplıyor.  Belki bir sonraki growuna 2 tane bakayım dersin diye bence min. 80 e 80 tut (

Bilgidindegil

Yeni üye
Yok gardaşım yanlış anlaşıldı galiba
1000 tl sadece çiplere ayırıyorum.
Evet biraz bilgim yeteneğim var bağlamak için.
Soğutucularımda var.
Dolap çadır neyse artık kendim hal edeceğim. 
Canıma tak etti gardaşlar daha torbacısının ****. Her gün içen insanız bi at bi bakalım diye bişey yok artık :)
Kararlıyım 60 lt minimum saksı yapacağım ::)
biraz uzun gelişim evresi yapıp eğitmek istiyorum. 
Fazla fazla esrar lazım anlıyor musun beni faazla fazla esrar  :) :) :) denicez artık gardaş ama auto ile uğraşıp 2 3 ay 20 30 gram alamam 4 günde içerim onu uyuz olup :)

Sonuçta driver ayrı alsak ledler daha az ısınmayacak mı ? Eğer. Bunda yüzde 20lik bir fark oluşuyorsa ısı da değmez ama yarı yarıya ısı farklı olacaksa ledlerin sıcaklığın da driveri olsun diyorum.

Ziraatten anlayan dostum var. Gübrelemeyi organik doğal yööntemlerle düşünüyorum ilkinde hazır gübre duruma göre belki kullanırım. yarasa güvercin solucan ve evde bir iki gübre fermente edip olayı kurtaracağım

Zaten saksıların yerden yükseltip altına drenaj koyacağım.

Renk olayını net anladım full spectrum 3500kdır zaten diyorsun. Gelişimde takviye gerekirse ucuz cfllerden bir Kaç tane sallandırırız diye plan yapıyorum kendime

Birde şu 99 cri meselesine değinseydin çok sevinecektim. 
1000tl çipe ayırdığımızda gene sadece cob mu yapabiliriz ?  Ve markaların galiba çok önemi yok kafana göre seç evraklarına bak al diyorsun. Zaten almadan önce sizlere sunacağım hangi çipi alacağımı.

Lm301b’ler bu çipler hakkında fiyat bulamadım alsam kurması zor mudur ?

Plastik cam lens farkı çok mudur lens konusuna daha hiç bakmadım gerekli ve önemli gibi duruyor.

60lt x 2 saksıya 500 w kafi gelir mi elektrikte çok gelsin istemiyorum. 500 w için 60 70 tl oynatır diyorlar. Biraz daha w artırmalımıyız ? 
2 babagülli saksıdan yarım kg üstü almamız mümkün müdür?

Az kaldı gardaşlar biraz daha sonra karara bağlıyoruz mevzuyu :))

4.20' Alıntı:

sen geldin ya paşam doldu konu.

Sen şimdi bi de bilgi verirsin konu hakkında bizi aydınlatıp daha da doldurursun. 

Acayip çılgın dolu dolu bişeyler olur malum belli sen zaten doğuştan gelmişsin bilgiyle. Çözsene bizim bu konu ile ilgili cehaletimizi. Müteşşekir kalalım sana. 

Konunun boş olduğunu öğrettin. Birde içini doldur ki bizde faydalanalım senden.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Mordecai Mordecai:
    hahahaha* **** ********* ***** **********
  • shellman shellman:
    ***** hahahaha***** *** *** ****** ***** ****** ********* ** *** hahahaha**** ****** ****** hahahaha** ******** **** **** ******** ******* ** ***** ********
    +1
  • Didrug Didrug:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • Didrug Didrug:
    ** hahahaha
  • Mordecai Mordecai:
    ** ***** **** ******** ****** ******** *** ***** ******** hahahaha ******** hahahaha* ***** ***** ****** **** hahahaha
  • Night owl Night owl:
    ********* ** *** ********* hahahaha* **** ********* ***** **********
  • Night owl Night owl:
    ********* **** ****** ** **** ******** hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • Didrug Didrug:
    ******* ****** ********** ***** hahahaha*** ** ** ***** **** ******** ****** ******** *** ***** ******** hahahaha ******** hahahaha* ***** ***** ****** **
  • Didrug Didrug:
    **
  • Didrug Didrug:
    *** ***** ** ** ** *** ********* ******** ********* **** ****** ** **** ********
  • Night owl Night owl:
  • Mordecai Mordecai:
  • Mordecai Mordecai:
    **** *** ** ******* hahahaha ********** **** ******
    +1
  • K karaca23:
    *** ****** ********* ** ****** ***** ********** ********* ****** **** ******* ******* *** ********* ******* ********** ** ****** ******* ********* ***** ******** ***** ****** ****** **** ******* ***** hahahaha***
  • Mordecai Mordecai:
  • Night owl Night owl:
    ********* *** ****** ********* ** ****** ***** ********** ********* ****** **** ******* ******* *** ********* ******* ********** ** ****** ******* ********* ***** ******** ***** ****** ****** **** ******* ***** hahahaha***
  • K karaca23:
    hahahaha**
  • yoqyaa yoqyaa:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • yoqyaa yoqyaa:
  • Didrug Didrug:
    ** ****** ****** ******* hahahaha ******** ** ******** hahahaha *******
  • D despotdes:
  • K karaca23:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha
  • K karaca23:
    hahahahahahahaha*****
  • Mordecai Mordecai:
    ****** ******* ******* **
    Mordecai Mordecai: ****** ******* ******* **