Perlit VB Taşlar Çöptür Kullanmayın

• Konbuyu başlatan Üye silindi 24695
  • Başlangıç tarihi

Mikoo

Kıdemli Üye
tamam dostum en geniş senin çapın olsun, ben seninle sidik yarıştırmıyorum. böyle sen gibi birşeyler biliyormuş gibi görünmek için yırtınanların yanlış yönlendirmelerinin önüne geçmek için gayret ediyorum bildiğim konularda, elimden geldiğince :) ve yine yanlış bilgi veriyorsun ısrarla. hemen şöyle bir üzerinden geçelim yine, hiç de gocunmam yani açıklamaktan.

perlit doğal bir volkanik cam. sodyum-potasyum-aluminyum silikat bazlı amorf minerallerden oluşuyor. bak burda silikatın altını çizelim, çünkü silikadan farklı olarak silikat bundan elde edilen bir tuzdur. familyası oldukça geniş olmakla birlikte seçili türleri kişisel bakım ürünleri gibi günlük yaşantıda sürekli kullanılan ürünlerinde içeriğinde bulunmakta.

perlitin silika içeriği ise kalitesine göre yüzde 0 ile 3 arasında olabiliyor. silika kum (haliyle de cam), quartz, opal granit gibi doğal taşlar ve silikonun da içeriğinde bulunan doğal bir malzeme, dünya yüzeyinin de oldukça önemli bir parçası. doğal ürünlerden elde edilebildiği gibi kimyasal olarakta üretilebilmekte. silikanın kristalin ve nonkristalin olmak üzere iki formu bulunuyor. kristalin formu genellikle doğal taşların içeriğindeyken nonkristalin formu camı oluşturuyor. kristalin form senin de dediğin gibi solunduğunda sağlığa zarar verebiliyor, ben doğaltaşla çalışan bir heykeltraşım o yüzden şansına biraz bildiğim yerden geldi konu :)

kısaca perlit kendi başına doğal bir malzeme, direkt kendisinin sağlığa bir zararı yok -ama tozu solumak da mantıklı değil tabi-

attığın linkten yola çıkarak ben buradaki iletişim sıkıntısının, senin kelime seçimlerin kimyager ağzıylayken ben de dahil diğer insanların gerçek anlamını kullanıyor olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. yazdıklarından perlitin doğal bir malzeme olmadığını iddia ediyorsun gibi bir sonuç çıkıyor, ancak konuyu bu şekilde değerlendirdiğimde inorganik tavrın üzerinde neden bu kadar durduğunu da anlayabiliyorum. yine de konuya sıfırdan girecek insanlar için daha açıklayıcı konuşmak gerekir tabi, ben kendi açımdan bunu yapabildiğime inanıyorum. seni de bilgi paylaşırken daha dikkatli olmaya davet ediyorum. gönlünce olsun, bol şans.
Çekip vur artık da sende kurtul bizde kurtulalım. Okumam gereken kitap kenarda dururken burda sizin geniş çaplı, biraz da google a dayalı argümanlarınızı okumak zor oluyor .d

Ü

Üye silindi 24695

Guest
tamam dostum en geniş senin çapın olsun, ben seninle sidik yarıştırmıyorum. böyle sen gibi birşeyler biliyormuş gibi görünmek için yırtınanların yanlış yönlendirmelerinin önüne geçmek için gayret ediyorum bildiğim konularda, elimden geldiğince :) ve yine yanlış bilgi veriyorsun ısrarla. hemen şöyle bir üzerinden geçelim yine, hiç de gocunmam yani açıklamaktan.

perlit doğal bir volkanik cam. sodyum-potasyum-aluminyum silikat bazlı amorf minerallerden oluşuyor. bak burda silikatın altını çizelim, çünkü silikadan farklı olarak silikat bundan elde edilen bir tuzdur. familyası oldukça geniş olmakla birlikte seçili türleri kişisel bakım ürünleri gibi günlük yaşantıda sürekli kullanılan ürünlerinde içeriğinde bulunmakta.

perlitin silika içeriği ise kalitesine göre yüzde 0 ile 3 arasında olabiliyor. silika kum (haliyle de cam), quartz, opal granit gibi doğal taşlar ve silikonun da içeriğinde bulunan doğal bir malzeme, dünya yüzeyinin de oldukça önemli bir parçası. doğal ürünlerden elde edilebildiği gibi kimyasal olarakta üretilebilmekte. silikanın kristalin ve nonkristalin olmak üzere iki formu bulunuyor. kristalin formu genellikle doğal taşların içeriğindeyken nonkristalin formu camı oluşturuyor. kristalin form senin de dediğin gibi solunduğunda sağlığa zarar verebiliyor, ben doğaltaşla çalışan bir heykeltraşım o yüzden şansına biraz bildiğim yerden geldi konu :)

kısaca perlit kendi başına doğal bir malzeme, direkt kendisinin sağlığa bir zararı yok -ama tozu solumak da mantıklı değil tabi-

attığın linkten yola çıkarak ben buradaki iletişim sıkıntısının, senin kelime seçimlerin kimyager ağzıylayken ben de dahil diğer insanların gerçek anlamını kullanıyor olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. yazdıklarından perlitin doğal bir malzeme olmadığını iddia ediyorsun gibi bir sonuç çıkıyor, ancak konuyu bu şekilde değerlendirdiğimde inorganik tavrın üzerinde neden bu kadar durduğunu da anlayabiliyorum. yine de konuya sıfırdan girecek insanlar için daha açıklayıcı konuşmak gerekir tabi, ben kendi açımdan bunu yapabildiğime inanıyorum. seni de bilgi paylaşırken daha dikkatli olmaya davet ediyorum. gönlünce olsun, bol şans.
Neden yırtınayım işte perlitin moleküler yapısı: %75 i silicon dioxide: SiO2 den oluşur ve buda kimyada sentetik gurubu bir malzemedir kaynaklar altta daha nasıl anlatabilirim sen sentetik olmadığını iddaa ediyosun hala.

Perlite Typical analysis[edit]​

Moderatör tarafında düzenlendi:

husyn

Doktor
Sodyum silikat dediğin silikon kanka.
2 gün önce forumda okudum herşeyi bırakın slikon bitki için candır diye detaylıca anlatmıştı arkadaş.
Bi inceleyin derim
yarı metal olarak geçiyor, silikon gibi tam olarak değil, ama doğada zaten çok bulunuyormuş yani bitkiye vermeyi kötü olacağını değil iyi gelebilir bence.

husyn

Doktor
Arkadaş eğer mantıklı olsa grow da bu dediginiz şey, ciftcinin acliktan agzi kokarken bahsettiginiz pirinc kabuklarını hayvanlara yedirmez tarlalarına atarlar. Bu çiftçi aptal öyleyse, perlit kullanıyor enayiler. Öyle olmuyor bazı şeyler. Organikligi bozmuyorki bi kere perlit. Herşeyden önce 3 5 firmanin perlit kullanarak bütün dünya insanlarını kandirdiklarina inanmak da ayrı bir olay..
ama besini hayvana yedirerek dışkısını gübre olarak kullanıyor, burda sen o kabukları toprakta bozulmaları parçalanmaları kısa zamanda olmaz. hayvanlardan hemde dışkıyı bakteriyel alıyorsun buda topraktaki hareketliliği hızlandırıyor. ortamada yani bitkiye topraktan CO2 salınımı artıyor bununda avantajları iyi oluyor.

husyn

Doktor
"sana gelene kadar ne çakallar da vardır onu da bi düşünmek gerekiyor" işte üstten konuşma asıl budur, beni tanıyor musun da bu yargıda bulunabiliyorsun, senin bahsettiğin o çakalların çoğunu 300ml bardağa atar bitki diye yetiştiririm ben sen sıkma canını, ayrıca ben malç olarak kullanın demedim malç olarak "ta" kullanan var dedim ben toprağa karıştırdım çok fayda gördüm ayrıca bu yöntem yenide değil thffarmer gibi platformlarda çokça kullanan growerler var zaten.
arkadaşım, konu burda aslında çok farklı. ben sana talaşla bile iyi sonuçlar alacağını idda ederim, çoçukken mutlaka bir kere yapmışındır çim adam ve o talaşta otlar okadar güzel ve hızlı büyüyorlardı demi

husyn

Doktor
O zaman cevap ver, ülkemizde neden toprağı havalandırmak için bunu değilde perlit kullanıyor maddi durumu zaten olmayan çiftçiler?
perlit toprağı havalandırmaz havalandırmak için kum ve çakıl taşı gibi şeyler kullanman gerek çünkü suyu emmezler, perlit ise tam tersi suyu emer ve içinde tutar kolay salmaz.

Son düzenleme:

husyn

Doktor
Pomza kumu var bende fazladan arkadaşım vermişti nasıl kullancağımı bilmiyorum.Perlit yeterli mi kumu da perlitle beraber toprağa karıştırayım mı ?
ponca kumunu kullan iyidir içeriği yani elementel olarak zengin, rengine göre içerik oranları değişiyor tabi ama öğle kısa zamanda çözüleceğini sanma ama en azından çok küçük değerlerde de olsan oksitlenmeler olacaktır kumda ve sulamada torfdan suyun dağılımı içinde etkisi çok yani toprağın emiciliğini arttırıyor. para verip almak istemiyorsan çevrende tuğla, kıremit, taş tuğla gibi inşaat olan yerlerde çok bulursun kırmızı kildir tırnak parmak ucu kadar küçük parçalara kır ve onuda karıştır. oran olarak 10 litreye 0,5-1 litre kum, 1 litrede kırdığın kıremit parçalarından karıştır, fazla olursa sıkıntı çıkarmı. çıkmaz kanka

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • M Marryhuana:
    ******* * ** **** ********* ********** ******* ***** ********* ***** *** hahahaha* *** ***** **** ********** **** ****** *****
  • kkush kkush:
    ******** ***** ********* *** *** **** ***** ***** ***** ****** **
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    ********** ***** ********* *** *** **** ***** ***** ***** ****** **
  • M Marryhuana:
  • kkush kkush:
    **** ********* *** ***** hahahaha* **
    +1
  • kkush kkush:
  • TabldotLife TabldotLife:
    ********** ****** ********* *** ***** hahahaha* **
    *** *** **** hahahaha* ** ****** ********* ******* hahahaha
  • kkush kkush:
    hahahaha**** **** ********* ********* hahahaha********** **
  • M Marryhuana:
  • kkush kkush:
    ********* ********** ***** ********* ** ** ********* ******** ***** **********
  • M Marryhuana:
    ***** **** ****** hahahaha*** ********** hahahaha ********** ***** ********* ** ** ********* ******** ***** **********
  • kkush kkush:
    ***** hahahaha **** **** ******* *** ********** ******* hahahaha**
  • kkush kkush:
  • M Marryhuana:
    *** *** *
  • kkush kkush:
  • kkush kkush:
    **** **** ****** **** ** **
    ** *** ***** hahahaha
  • kkush kkush:
    ****** ******* hahahaha
    +1
    hahahahahahahaha*** ** **** **** hahahahahahahaha ********* ******* ********* * ******* ********
  • kkush kkush:
    ***** ***** **
    +2
    hahahahahahahahahahahaha* ** **** **** hahahahahahahaha ********* ******* ********* * ******* ********
    +1
    TroubleStyla TroubleStyla: hahahahahahahahahahahaha* ** **** **** hahahahahahahaha ********* *******... +1