Space Bucked Yapımı (Öğrenci Grow)

yakuza

Yeni üye
oIMG_0041.JPGIMG_0037.JPGIMG_0038.JPGmerhabalar bu yazımda önceki yazımda bahsettiğim space bucket dediğim aleti nasıl yaptığımdan biraz bahsetmek istiyorum. Bir an önce işi bitirmek istememden dolayı ve biraz da bu tarz bir yazı yazacağımı tahmin edemediğimden çok aşama aşama fotoğraflar çekmedim ama elimde olan fotoğrafları paylaşarak aralarda da neler yaptığımı açıklayarak size bu aletten biraz bahsetmek istiyorum.

Malzemeler:

• 3 adet 6500K ve 2 adet 2500K floresan ampül(Bu kısım size kalmış aslında)
  • 1 adet kova
  • Kovayı kaplamaya yetecek kadar siyah elektrik bandı
  • 5 adet ampül duyu ve 1 adet fiş
  • Elektrik kablosu
  • 2 adet 12 V 8×8 bilgisayar fanı
  • 1 adet 12 V 2 A adaptör
  • Mylar (Türkiye’de çok rahat bulunmayan bir tür yansıtıcı malzeme, ben buradan aldım)
  • Tutkal
  • Alüminyum bant
  • Japon Yapıştırıcısı
  • Kerpeten, tornavida, maket bıçağı, makas
  • Lehim ve silikon makinesi
  • Üçlü uzatma kablosu

Yaptığım şey öncelikle kovayı kapağa yakın bir yerden ikiye ayırmak oldu, bu sayede o kestiğim parça ile kovanın kapağını japon yapıştırıcısı ile birleştirip onu kapak olarak kullanmaya başladım. Bunu yapmamdaki sebep kapak kısmına ampülleri yerleştirecek yer kazanmaktı.

Duyların gözüktüğü fotoğraf biraz daha ileri bir aşama, sadece neden öyle yaptığımı göstermek için koydum o fotoğrafı. Kapak ile kestiğim parça birleşirken bir yandan kovanın kendisini kapladım, daha sonrasında ise kapağa malzemelere yazmadığım bir ekleme yaptım şöyle ki: yeni kapağı kovanın üzerine koyabiliyordum tamam ama malum orayı ben kestiğim için bayağı bir aralık kalıyordu ve zaten tek dokunuşta kapak düşecek konumdaydı buna bir çözüm olarak gittim PVC kumaş aldım bir miktar. PVC kumaşı yeni kapağın alt tarafının etrafına sardım ve yapıştırdım. Fotoğraftan anlamadıysanız şöyle açıklayayım artık kapağı kovanın üstüne kapattığımda kova oluşturduğum o PVC silindirin içine giriyor bu sayede hem sağlam duruyor hem de ışık sızdırmıyor. Daha sonrasında bu 3 parçadan oluşan kapağın da dış kısmını siyah bant ile kapladım.

Şimdiye kadar iyi gidiyoruz, burada şu aşamaya kadar benim yaptıklarımdan daha iyi ne yapılabilirdi ona biraz değinmek istiyorum. Öncelikle mylar gözlemlediğim kadarı ile arkasına bir miktar ışık geçiren yarı saydam bir malzeme yani arkası az da olsa gözüküyor her ne kadar alüminyum folyodan çok daha yansıtıcı bir malzeme olsa da, bu yüzden kovanın içini benim kovam gibi şeffaf değil de beyaz seçmeniz veya beyaz mat bir şey ile kaplamanız yansıtıcılık açısından daha iyi olacaktır. Bunun dışında kapağı kenetlemek için illa benim gibi PVC kullanmanıza gerek yok çok daha basit bir malzeme ile de yapılabilirdi ben aklıma o sırada o geldiği için PVC kullandım. Bu arada kovayı ocakta bıçak ısıtarak kestim bunun yerine lehim makinesi veya maket bıçağı da kullanılabilirdi ama benim yaptığım şekilde çok daha az zahmetli oldu, eğer ben testere kullanırım diyorsanız kovanızın çatlamayacağından emin olmanızda fayda var.

Yapımı anlatmaya devam ediyorum, tüm bunları yaptıktan sonra elimde kalan siyah bant ile kaplanmış ve biraz modifiye edilmiş kovamdı. Sonrasında sıra gerekli delikleri açmaya geldi, delikleri açmak için lehim makinesi kullandım, önce kenarları nokta nokta deldim daha sonrasında yine lehim makinesi ile noktaları takip ederek kenarları eritilmiş parçaları çıkardım. Kapağın PVC OLMAYAN yani asıl kovadan kestiğim kısmına duy deliklerini açtım, aralarında 90 derece olacak şekilde silindirin kenarlarına 4 duy deliğini açtım. Tepeye de 5. duy için yer açacaktım ama şansıma kapağın tutacağının dışarı yaptığı bombeye sıkıştırabildim 5. duyu. Ama henüz duyları yerleştirmiyoruz oraya da geleceğiz. Kapağın üstüne ve kovanın yan yüzeyinin aşağılarına iki tane 8×8 fan deliği de açtıktan sonra delik delme işimiz de bitiyor.

Bu aşamada farklı yapabilirdim dediğim pek bir şey yok gibi ama üstünden geçmek istediğim bazı şeyler var. Duy deliklerini delerken kapağın şekli şemali de aklınızın bir köşesinde bulunsun, sonra duyu sokmaya çalıştığınızda duyun delikten çıkmasını engelleyecek farklı bir şey ile uğraşmayın ve bir de aşağıya deleceğiniz fan deliğinin kovanın tabanından yüksekliğine dikkat edin, koyacağınız saksıdaki toprağı uçurmayacak bir yükseklikte olmasında fayda var.

Benim için en çileli kısım şimdi anlatacağım kısım oldu: kovanın ve kapağın iç kısmını mylar ile kaplamak. Myları ne ile yapıştıracağınız size kalmış, ben tutkal kullandım ama elim biraz ayarsız olduğu için ikide bir akan tutkal ile uğraşmak zorunda kaldım. Siz böyle şeylere özen gösterin çünkü gerçekten çok uğraştırıyor ve bütün hevesinizi söndürebilecek kadar can sıkıcı olabiliyor. Kaplamadan sonra deliklerin olduğu yerdeki mylarları kestim ve her şeyi takmaya hazır hale getirdim.
IMG_0039.JPG

Duyları birbirlerine paralel bir şekilde bağladım sonra pozitif ve negatif uçları da bir fişe bağladım. Fanları aynı şekilde paralel bağlayıp uçlarını da adaptörüme bağladım. Bu fişler ile uğraşmamak ve kovayı prize uzak yerlere de götürebilmek için kovanın üzerine bir üçlü uzatma kablosu silikonladım ampülleri ve fanları da o prize takıyorum.

Son düzenleme:

yakuza

Yeni üye
Ve bu kadar. Uzun uğraşlar sonunda space bucket hazır. Son olarak buraya kadar dikkat edilmesi gereken noktaları söyleyeyim: İçeride alüminyum bantı belki de kullanmanızı gerek bile kalmayabilir ben gözüme hoş görünmeyen bazı yerleri kapamak için kullandım fakat şuna çok dikkat edin çok yansıtıcı bir yüzey gibi görünse de alüminyum folyo myların yanına yaklaşamayacak kadar az yansıtıcı hatta beyaz boyanın bile alüminyumdan iyi yansıttığını okudum bir yerde ama doğruluğu nedir bilemiyorum, sonuç olarak onu olabildiğince az kullanmanızda fayda var. Bunun dışında benim yaptığım gibi “Aman bu mylar çok yansıtıcı üzerinde en ufak bir ışık engelleyen madde bırakmamalıyım(tutkal gibi)” moduna girmeyin çünkü ışıkları yaktığınızda gerçekten o kadar fark etmiyor. Fanın çıkardığı sese çok dikkat edin, bunun nerede çalışacağını göz önünde bulundurarak sessiz bir fan almayı tercih edebilirsiniz.

Bahsetmeyi unuttuğum bir şey, kapağın üzerindeki fanı direkt olarak adaptöre bağlamak yerine kapağı rahat bir şekilde açıp kapamama imkan vermesi için bir USB uzatmasının iki ucunu kesip fanı takılıp çıkarılabilen bir düzenek haline getirdim, yapmanız gerekli değim ama kolaylık sağlıyor. Yakın zamanda da ampüller için anahtar taktım ama çok da gerekli değil gerçekten zaten kapağı her açtığımda ampüllerin fişini çekmek zorunda kalıyorum. Space bucketın en son hali de şu:

Ve bu kadar. Uzun uğraşlar sonunda space bucket hazır. Son olarak buraya kadar dikkat edilmesi gereken noktaları söyleyeyim: İçeride alüminyum bantı belki de kullanmanızı gerek bile kalmayabilir ben gözüme hoş görünmeyen bazı yerleri kapamak için kullandım fakat şuna çok dikkat edin çok yansıtıcı bir yüzey gibi görünse de alüminyum folyo myların yanına yaklaşamayacak kadar az yansıtıcı hatta beyaz boyanın bile alüminyumdan iyi yansıttığını okudum bir yerde ama doğruluğu nedir bilemiyorum, sonuç olarak onu olabildiğince az kullanmanızda fayda var. Bunun dışında benim yaptığım gibi “Aman bu mylar çok yansıtıcı üzerinde en ufak bir ışık engelleyen madde bırakmamalıyım(tutkal gibi)” moduna girmeyin çünkü ışıkları yaktığınızda gerçekten o kadar fark etmiyor. Fanın çıkardığı sese çok dikkat edin, bunun nerede çalışacağını göz önünde bulundurarak sessiz bir fan almayı tercih edebilirsiniz.

Bahsetmeyi unuttuğum bir şey, kapağın üzerindeki fanı direkt olarak adaptöre bağlamak yerine kapağı rahat bir şekilde açıp kapamama imkan vermesi için bir USB uzatmasının iki ucunu kesip fanı takılıp çıkarılabilen bir düzenek haline getirdim, yapmanız gerekli değim ama kolaylık sağlıyor. Yakın zamanda da ampüller için anahtar taktım ama çok da gerekli değil gerçekten zaten kapağı her açtığımda ampüllerin fişini çekmek zorunda kalıyorum. Space bucketın en son hali de şu:

yakuza

Yeni üye
Ben bu şekilde yaptım diye yapmak isteyenler kendilerini illa böyle bir konsepte şartlamak zorunda değil en temelinde mantık havalandırma, ışık, siyah kaplama, parlak iç kaplama, mutlaka çok daha iyi yapabileceğim şeyler vardır ama eldeki sistem bu. Kovanın dibindeki ışığı ölçtüm 15.000 lux, sıcaklığı ölçmek için bir termometrem olmasa bile 25-30 derece arasında oluyor diye tahmin ediyorum.

Bu da bu yazının sonu sevgili okuyucular, kendinize iyi bakın. Yakında iletişim bilgileri ve yoksa yorum sistemi falan da koyacağım o zaman siz de yaptığınız projeleri benimle paylaşabilirsiniz, hoşçakalın.

https://spacebuckets.com/u/ukspacetote/ gerçek adres uzmanı burda çeşit çeşit var ingilizcesi olmayanlar google chrome çeviri bölümünden sıkıntısız uğraşmadan okuyabilir.

Son düzenleme:

yakuza

Yeni üye
arkadaşlar bi yerden buldum alıntıdır kendimde anlatsam anca bu kadar olurdu kafanıza takılan bir şey olursa çekinmeyin sorun bunun farkl çeiitleride var ama en kolay bu şekilde yetişiyor tahminen genetik tohummlarla 1000 tl ye en iyi olabilecek sistem hem güvenilir hemde pratik

sonerads

Kıdemli Üye
Eline saglik kanka ilk defa bu konu hakkinda bir anlatim gordum. Sen yaptin sanmistim o yuzden mesaji duzeltiyorum:)
Emegine saglik.

yakuza

Yeni üye
aya
Eline saglik kanka ilk defa bu konu hakkinda bir anlatim gordum. Tabi keske fotolari da cekebilmis olsaydin, cok daha iyi olurmus. Bitmis hali var mi bu arada, kullaniyor musun suanda?
ayarlıyorum hepsini merak etme olacak birazdam fotolar kankalar kafam taşak gibi oldu bide yorgunluk üstüne dünden beri hiç uyumadım ayaktydım umarım anlayışla karşılarsınız biraz derme çatma oldu resimler istediğim gibi olmadı ama yapacam biraz kendime geleyim tahmin ediyorsunuzdur

Son düzenleme:

Btcliciftci

Yeni üye
Eline sağlık knka çok güzel olmuş, en yakın zamanda kullanmaya başlamanı umuyorum sistemin + - lerini görmek adına ama iyi sonuçlar çıkacak gibi güzel çalışma olmuş

DukeOfTheWeed

Yeni üye
Kanka kova ile uğraşmak yerine neden su varillerinde yetiştirmeyi düşünmedin şu mavi plastik olanlar var ya hani. Ben de bi dönem merak etmiştim bu space bucket olayını sonradan vazgeçtim varile yapmayı düşünmüştüm

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
  • B Chat bot:
  • T Chat bot:
  • T Chat bot:
    T Chat bot: ******** *** ****** *** *****