SST (Sprouted Seed Tea) Mısır Çayı (Çiçeklenme Dönemi İçin)

1-) Bu SST çiçeklenme dönemi için. Bloom evresinin her aşamasında devam edebilirsin ama ben son haftalar beslemeyi kesiyorum kendi uygulamam bu şekilde kompost tea lerin içerisinde mikoriza bulunmalı yoksa maddelerin çözünmesi çok yavaş olur. Bloom dömeninde de azot kullanmaya devam ediyor bitki ama içeriğe bakarsan grow daki azot miktarı düşükür.
2-)Mikoriza her dönemde oluyor çünkü demenirken maddeleri çözümleyenler mikorizalar. Complete oragnicsi çıkartmana gerek yok o dengeli bloomları çıkartsan kafi. Mısır yerine yonca ekliyoruz evet ama oranları 2 ye bölerek 1/2 mısır + 1/2 yonca yapabilirsin. sana kalmış
3-)Ben gün hafta sürelerine pek takılmıyorum çünkü farklı yetiştiricilerde çok farklı sonuçlar görüyoruz 2. haftadan ziyade 3. yaprakların açılıp açılmadığına ve cüssesine bakarak cüsseye göre dozaj ayarlamak en güzeli yoksa çaylarda yanma oluyor bunu bazı arkadaşlarda gördüm. Azar azar miktarlarla seyreltip tepkiye göre arttırmak lazım.
Kalsiyum, magnezyum ihtiyacı duydukça boş sulamada keçi boynuzu pekmezi ile mi veriyorsun, yoksa sst'imiz genel ihtiyacı karşılıyor mu?
Bloom dönemi özellikle boost döneminde uygulanacak bir tarif gibi görünüyor verdiğin tarif. Bloom u dönemlerine ayırarak erken bloom da şu oranda, geç bloom da şu oranda yapıyorum ve ayrıca seedling, erken veg gibi dönemler için de alfa alfa, mısır oranını, veg nutritions bloom nutritions oranlarını tarif etsen çok memnun olurum. Lakin bitkini gözlemleyerek uygulamalarını, tecrübeli ellerde yaptığının farkındayım ancak fikir oluşturup, deneyim sağlamak için en uyguna yakını yazabileceğinden şüphem yok.
Yeniden teşekkürler, kolaylıklar dilerim

Malzemeler 20 lt su için;

1. General Organics BioThrive Grow
10ml
2. General Organics BioThrive Bloom 20ml
3. General Organics Black Diamond 10ml
4. General Organics SeaWeed 10ml
5. General Organics Bloom Booster 50ml
6. General Organics BioRoot 50ml
7. Soğuk Sıkım Keçiboynuzu Pekmezi 100gr (20 tatlı kaşığı)
8. Ekim için Mısır 2 Avuç
9. Toz Mikoriza (Great White) 1 çay kaşığı
10. Solucan Gübresi 2 Avuç
11. Hava Motoru ve Hava Taşı -
12. Bez parçası (Tülbent gibi) -
13. Muz Kabuğu (Kurutulmuş ve Liflerine ayrılmış) 3 Muz yeterli
14. GuanoKalong Toz Yarasa Gübresi 1 Çorba Kaşığı
15. GuanoKalong Complate Organics 2 Çorba Kaşığı

Hazırlanışı ;

1. Mısırları bir kavanoza koyun ve üzerine KİREÇSİZ ve KLORSUZ SU ve bir kaç damla BioRoot ekleyin ağzını kapatın. 1-2 gün içerisinde filizlenecektir. Max. kökler 2cm ideali 1 cm kadar uzayınca bunları blenderda çekin güzelce köpürecektir.

2. Hazırladığımız 20 lt lik kovaya yukarıda yazan malzemelerin
SIVI OLANLARINI ekledikten sonra blenderda çektiğimiz mısırlarıda ilave edin.

3. Tülbentin içerisine Katı olan gübreleri (Yarasa + complete organics + Muz kabuklarını) koyun ve poşet şeklinde kapatıp ağzını iple bağlayın. Ağzı açılmayacak şekilde bağladığınız tülbenti bir tahta veya herhangi birşey yardımı ile kovada ki suyun içerisine sarkıtın.

4. Hava taşını karışımın içine bırakın son olarak mikorizayıda ekleyip Oksijen vermeye başlayın ve 12 saat boyunca demleyin.

5. 12 saatin sonunda tülbenti çıkartın son bir ph ölçümü yapıp çok asidik olup olmadığını kontrol edin ve
HAFTADA 1 KEZ bitkinizi bununla besleyin.

Amaç
: Burada mısırın filizlendiği zaman salgıladığı büyüme hormonundan yararlanıyoruz. Toprakta Mikorizal bir yaşam oluşturuyoruz.

Not : Bu karışımı uygularken hiç bir sentetik gübre kullanmıyoruz. baştan sona tamamen organik gitmemiz gerekiyor ki mikorizalar ölmesin. Bu baştan sona organik gidilmesi gereken bir tarif. Bu uygulama yapıldığında normal gübreler ile besleme yapılmasına gerek yok. Uygulamanın haricinde ki sulamalarda sadece su + keçiboynuzu pekmezi kullanıyoruz, buda toprak altında ki mikorizaları beslemek için, bitkiyi beslemek için değil...!
Normal sulama dozajı 1lt suya 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu.
Üstat bu general organicsleri bulmak zor gibi bunun biobizz versiyonunu yazabilirmisin

Dediğin gibi veg için uyarladım.
yonca filizlendirdim 2 günde 1-2 cm kök saldılar. Bunları 3 büyük dal aloevera ile robotta çektim.
önce sıvı olanları 10 litreye göre ayarladım. Seaweed 2x kattım. 150ml keçiboynuzu ekledim. ardından 40L/dk pompamı çalıştırdım. Tülbent içerisine 2 avuç solucan gübresi ekledim kovaya sarktırdım. Ardından 2 çay kaşığı mikoriza ekledim ve demlemeye bıraktım. Bakalım olacak gibi...
Kaç litreye yaptınız usta

Kalsiyum, magnezyum ihtiyacı duydukça boş sulamada keçi boynuzu pekmezi ile mi veriyorsun, yoksa sst'imiz genel ihtiyacı karşılıyor mu?
Bloom dönemi özellikle boost döneminde uygulanacak bir tarif gibi görünüyor verdiğin tarif. Bloom u dönemlerine ayırarak erken bloom da şu oranda, geç bloom da şu oranda yapıyorum ve ayrıca seedling, erken veg gibi dönemler için de alfa alfa, mısır oranını, veg nutritions bloom nutritions oranlarını tarif etsen çok memnun olurum. Lakin bitkini gözlemleyerek uygulamalarını, tecrübeli ellerde yaptığının farkındayım ancak fikir oluşturup, deneyim sağlamak için en uyguna yakını yazabileceğinden şüphem yok.
Üstad burada ki soruların cevabı benimde aklımda tam olarak bunları sormak istiyorum bitkinin erken sebze geç sebze erken Bloom ortası ve sonlara doğru naısl bir oran izlemeli örneğin 20 lt bir su için konuşmak gerekirse ayrıca bu yöntemle 20 litrelik saksının 3te 1 oranında mı suluyoruz veyahut runoff yüzde 10 20 olunca mı duruyoruz birde hocam bu çayı demlerken ne kadar demliyoruz köpükler iyice oluşunca mı bırakıyoruz teşekkür ederim iyi growlar

bu bitki baştan sona sadece kompost tea uyguladığım bir bitki günlükten gelişimine ve uygulamalara bakabilrsin toprakta tek bitki sadece.
Kuru ve yaş gramajı yazıyor. İnceleyip sen karar ver dostum
Kompost tea dediğin bu verdiğiniz gübreli formül mü sadece çay tarifiniz varmı paylaşır mısınız earth gübresi misali

Canlı sohbetten de sana ulaşmıştım. Ancak buradan da detaylı bilgine başvurmak için yazıyorum. Seedling veg bloom dahil sst formatında doğal yöntemlerle gitmek istiyorum. General Organics ve guanalakong marka ürünlerine yöneldim tavsiyen üzerine. Sorularıma geleyim.
1-bloom sst tarifine yer alan lt 1ml grow ve lt 2ml bloom miktarı, bloom evresinde her aşamada devam ediyor muyuz? Yoksa streching den sonra sadece bloom mu kullanıyoruz?
2-veg döneminde sst imize katı olarak solucan gübresi ve mikoriza(veg de daha fazla gerekli midir?)katıyoruz? Yarasa, complete Organics ve muz çıkıyor ayrıca mısır yerinde alfa alfa seeds filizlendiriyoruz.
3-ilk sst mizi 2 haftalık dönemde başlayıp, tabloda yazan ilk 2 haftada bloom grow karışık göstermiş, ikisini de kullanarak mı sst yapıyoruz. Yoksa veg de sadece grow ana gübremiz ile mi sst yapıyoruz?
Aslında bşr çok sorum var, sormak istediğim. Bunlar belli başlıları olsun. Grow sisteminde detaylı, önceden planlı gitmeyi seviyorum ve sst konusun da bilgilerine ihtiyacım var. İyi günler, iyi growlar dilerim.
1 oranlar sabit tutmalı zaten topraktan senin vercek olduğunun fazlasını iyi şekilde alıyor

2 yonca o işi görüyor eksiltme azaltma sana kalmış bitkinin durumuna göre bu optimize edilmiş bir tarif

3 burda amaç toprağı canlı tutmak bakteriyel faaliyeti öne çıkarmak iyi growlar

Night owl

Müptezel
Xcd abi şu soruların yanıtını bnde merak ediyorum

Ü

Üye silindi 27466

Guest
Xcd abi şu soruların yanıtını bnde merak ediyorum
Keçiboynuzu özü topraktaki mikorizalaro beslemek onları hayatta tutmak İçin burdaki amaç. (@Xcd ustamız ayrıca “keçiboynuzuözü” nün çeşitli faydalarını konu ile açıkladı. Veg dönemine uyarlısını arıyorsanız ben yonca ile denedim çok güzel sonuçlar aldım. Yapmanız gereken Mısır yerine yonca tohumu kullanıp aynı işlemlerden geçiriyoruz. Ek olarak canlı aloevera istenilen oranda katılabilir yakmaz kokmaz :)
konu başındaki tabloda “5,13,14,15” numaralı besinleri çıkarıp solucan gübresinin 2 katı kullandım. 20 litre suya karıştırıp 12 saat demlemenin ardından kullanabiliriz. Mikorizalar ın espirisi burada bize karışımdaki besinleri parçalamış bitkinin özümsemesine yardımcı hale getiriyor. Şahsi fikrim bu demlemeyi en üst seviyeye çıkaran en büyük etken bu yararlı mantarlardır

Ü

Üye silindi 27466

Guest
Suda zaten çok koymana gerek yok keçiboynuzu da ekledin mi aç bırakmadığın hava kesmediğin sürece çoğalıyorlar çeyrek çay kaşığı at suda çoğalır. Kök kısmına da göz kararı yüzeyi fırçayla mikorizalayalirsin iki türlü de kullansan ölçüyü abartmadığın sürece uzun gider

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Mordecai Mordecai:
    hahahaha hahahaha ******** hahahaha*** ****** ***** *****
    +1
  • T thescq:
    ** ***** **** hahahaha**** ******** ***** ******** ***** ***** * hahahahahahahaha **** ** ******** ********* *** *** **** ****** ** ** ****** hahahaha* **** **** *** ****
  • T thescq:
    ***** ******* **** hahahaha*** **** ** ***** ***
  • Mordecai Mordecai:
  • Mordecai Mordecai:
    *** ******** * hahahaha* ******* ******** ****** *********
  • Mordecai Mordecai:
  • Night owl Night owl:
    ****** * **** **** ******** ******** ******* hahahahahahahaha *** * **** hahahaha* * ****
  • Night owl Night owl:
    **** *** ********** ********* ** ** ****** ** *** ****** hahahahahahahaha *** * **** hahahaha* * ****
  • Night owl Night owl:
    hahahaha ** ** ** ****** *** ***** ********* **** ********* **** **** ** ******** ********* *** *** **** ****** ** ** ****** hahahaha* **** **** *** ****
  • Night owl Night owl:
    *** *** **** ***** *** ******* **** ***** ****** ** ** ****** *** ******** ****** *** ***** ******* **** hahahaha*** **** ** ***** ***
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
    ** **** ** ***** ** ** ****** *** ***** **** ********* *** ***** ******* **
  • Night owl Night owl:
  • Mordecai Mordecai:
  • Mordecai Mordecai:
    ********* ******* ** ***** ********* ****** ******** *** ******* ****** ********** ***** hahahaha*** hahahaha****
  • Mordecai Mordecai:
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
    ***** **** ****** ** **** ******** ****** ********* ******* ** ***** ********* ****** ******** *** ******* ****** ********** ***** hahahaha*** hahahaha****
  • Mordecai Mordecai:
    +1
  • Night owl Night owl:
    ******** ****** **** ********** * ***** **** ********** ******** *** *** ******* *** ***** **** * ******* * **** ********** ********* ******** ****
  • Mordecai Mordecai:
    **** ******** hahahaha ****** ***** hahahaha**** ***** ******** ****** ******** *****
  • Night owl Night owl:
    **** ****** ******* *** ** ******* **** ******** hahahaha ****** ***** hahahaha**** ***** ******** ****** ******** *****
  • Mordecai Mordecai:
  • Mordecai Mordecai:
  • Night owl Night owl:
    ********** ********* **** ********* *** ***** *** ********* **** ********* ******* ******* ***** ** ****** ******* *** ******
    Night owl Night owl: ********** ********* **** ********* *** ***** *** ********* **** ********* ******* ******* *****...