Tayland'da Kenevir Endüstrisini İnceledim, Soruları Alayım

Merhaba Kankalar,

Geçen ay 20 günlüğüne yasal kenevir endüstrisini incelemek ve orada bir yabancı olarak bu işi yapıp yapamayacağımı görmek için Tayland'a gittim. Tayland, kenevirin yasallaşması ile birlikte birçok kişinin ilgisini çekiyor. Sizlerin de bu konuda merak ettikleri varsa elimden geldiğince cevaplayabilirim.

Yasal kenevir endüstrisi olarak ne yapıyor bu insanlar oralarda. Mesela buradan baslayabilirsin
Temelde kenevir çiçeği üretip satıyorlar. Ancak bu çok büyük bir ekonomi haline gelmiş ve büyüyor. İlk 6 ayda 1.2 milyar USD lik bir pazar haline geldi. 2050 de 30 milyar USD ye ulaşması bekleniyor.

Benim gözlemlediğim bir 'Altına Hücüm' durumu yaşanıyor diyebilirim. Çok fazla talep var.

ürettiğini satacak kanalları bulmak bir yabancı için zor mu? bu bir ticaret sonuçta tayland da yabancı olarak kenevir ticaretini döndürmenin tehlikeleri var mı?

Deex

Üye
Selam kanka, lisanslı üretici olup ticaretini yapabilmenin toplam maliyetini araştırdın mı

zek

Üye
Kankacim 20 gün kaldım, 20 güne ayrı kitap yazılırdı benim için. GTA4 oynamak gibi birşey oldu diyebilirim.

Uzun uzun yazmak zor olacağı için merak ettikleriniz ile yola çıkmak istedim.
Tayland ve GTA4 mantıklı görünüyor kanka :) açıkçası konuyu okuyana kadar böyle bir şey aklıma gelmezdi sen yazınca ilgimi çekti. Minimum ve ortalama yatırım tutarı ne olmalı? Şartları nedir pazarlama alanları vs gibi sorular sorabilirim en fazla. Konuyu takipteyim.

gittim diyelim orda ne kadar üretirsem iyi bir hayat yaşarım? bahsettiğin yatırım ne kadar mesela

gittim diyelim orda ne kadar üretirsem iyi bir hayat yaşarım? bahsettiğin yatırım ne kadar mesela orada bu işi kurmanın masrafı nedir
Kankacım ister satış olsun ister Grow açacağın yere göre maliyetlerin değişkenlik gösterir. Bunu bir kenara koyarsak sadece Tayland vatandaşı olmayan biri olarak hukukî anlamda maliyetin (ortaklık yapısına uygun şirket kurma, hukuk, muhasebe danışmanlığı, harçlar vb.)7 ila 10 Bin dolar arası değişir.

Gerisi yapacağın işe ve büyüklüğüne göre değişir.

ürettiğini satacak kanalları bulmak bir yabancı için zor mu? bu bir ticaret sonuçta tayland da yabancı olarak kenevir ticaretini döndürmenin tehlikeleri var mı?
İşi kitabina uygun, kanuni olarak yaparsan bir tehlikesi yok. Sorduğun mafyacilik anlamindaysa öyle birşey yok. Satış kanalı bulmak senin pazarlama yeteneklerine bağlı. Her sektörde olduğu gibi bunda da rekabet var.

ayzek

Yeni üye
Baya ilgi cekici duruyor kanka bir kac sey sorayim
Keneviri ne olarak goruyorlar,
Genel olarak ne icin toplaniyorlar nelerden bahsediyorlar
Yeni bir tür yapmak gibi seyler anlatiyorlarmi

Baya ilgi cekici duruyor kanka bir kac sey sorayim
Keneviri ne olarak goruyorlar,
Genel olarak ne icin toplaniyorlar nelerden bahsediyorlar
Yeni bir tür yapmak gibi seyler anlatiyorlarmi
Kankacım daha spesifik sorular bekliyorum. Bu sorularının cevabı için makale yazmam gerekir:))

Genel olarak şunu söyleyebilirim. Tayland'da şuan kenevir son derece trend bir konu. O yüzden herkes, herşeyini konuşuyor. Büyük para var, herkes ticaretin bir tarafında olmaya çalışıyor ama en önemlisi sektördeki tüm oyuncular orada kenevir ile ilgili güzel bir kültür oluşturmaya çalışıyorlar. Yerli, yabancı birçok insan bunun bir parçası olmak istiyor. Gidip geldikten sonra bende buna karar verdim ve önümüzdeki ay bir iş fırsatını değerlendirmek için tekrar Tayland'da gideceğim.

Gr mı kaç bath orda sigaranın
Bir dispansere girdiginizde 200 baht a da, 1000 baht a da esrar bulabilirsin. 600 baht altı ürünler toleransı yüksek kullanıcılar için birşey ifade etmiyor diyebilirim. 800 baht üzerinde ise çok büyük bir fark göremedim. Yani iyi sigaralar 600~800 baht (300-400₺) arası diyebilirim.

esrarii

Müptezel
dünyada ki en büyük rantlardan birisi uyuşturucu ticareti , bol para var bu işte , ama tai nin ana geçim kaynağı sekz turizmi o işten iyi para kazanıyor bu ülke. millet içmekten ziyade kestane çizmeye gidiyor , ot içmeye giden hollanda yı turluyor

dünyada ki en büyük rantlardan birisi uyuşturucu ticareti , bol para var bu işte , ama tai nin ana geçim kaynağı sekz turizmi o işten iyi para kazanıyor bu ülke. millet içmekten ziyade kestane çizmeye gidiyor , ot içmeye giden hollanda yı turluyor
Seks turizmi için taylandin önemli merkezlerin başında geldiği doğru. Ama Tayland Asya'nın 8. Büyük ekonomisi ve ekonomisinin içinde turizmin payı %12 kadar. Tayland keneviri serbest bırakarak turizme fayda sağladı doğru ama büyük bir geliri de doğrudan yatırım olarak ülkesine çekti. Strain Hunters gibi batılı firmalar Tayland'a yatırım yapmaya başladı. Öyle ki serbest kaldıktan sonra kenevir pazarı ilk 6 ayda 1 milyar doların üzerinde bir büyüklüğe ulaştı.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • gorilladam gorilladam:
  • lavrens lavrens:
    ****** ******* *** ******* ****** ******* *** ***** ***** ******* ********** hahahaha* **
    +1
  • gorilladam gorilladam:
    +1
  • NewGardener NewGardener:
    **** ******* ***** ****** **** **** hahahaha** ********* **** ******** ***** ******* ** **** *** **
    +1
  • NE0 NE0:
    *** ***** ******* ***** ******* ***** hahahaha********** ******* hahahaha** ******** ********* ******** **** ****** *** ****** hahahaha*** *** *** ** ***** ******* *** ********** ***** ******** ** **** hahahaha**** ***** ***** ****** ****
  • L lunadke:
    * ***** ***** ** ***** ****** ****** ********** ******* ** ****** *** ********** ******** ********
    +1
    **** *** ******** ********* *** * **** ******* *** ****** ****** **
  • gorilladam gorilladam:
  • L lunadke:
    ********** *** ******* *** hahahaha* ********** *** ******** **
  • gorilladam gorilladam:
  • NE0 NE0:
    ***** ****** ***** ***** ** ***** ****** ****** ********** ******* ** ****** *** ********** ******** ********
    *** *** ** ******** ****** **** ******* **** ** ***** **** ******** ****** ****
  • L lunadke:
    ***** ******* hahahaha*** *** ** ***** ***** ******* ********** ******* ******* hahahaha** ****** ******* ****** hahahaha****
  • L lunadke:
    *** **** ********** ** **
  • NE0 NE0:
    ***** *** ******* ********* ***** ********** ** **** ***** ******** hahahaha
    ***** ******** **** **** ****** ********* **
  • NE0 NE0:
  • L lunadke:
    hahahaha** ** **** hahahaha*** ******** hahahaha*** ****** ******* **** hahahaha*
  • L lunadke:
    ***** ***** ** *** ********** ******* hahahaha ******** ******* hahahaha* *** *******
  • NE0 NE0:
    ****** ******** *** **** hahahaha*** ******** ****** ***** *** ******* hahahaha
  • gorilladam gorilladam:
    ****** ********** ********** ********* ******** ********* ***** ********** *** **
  • NE0 NE0:
  • L lunadke:
    L lunadke: ********* **** ** *** ******* ********** ***** **** ********* ** *****