Tayland'da Kenevir Endüstrisini İnceledim, Soruları Alayım

esrarii

Müptezel
türk ekonomisinin çöküşünün sebebi , çin ucuz iş gücü ne özenmekle kalmayıp , arap faiz tefeci krallarına özenmek. dış güçler ülkemizdeki madenleri çıkarmaya izin vermiyor gibi düşünen çok cahil büyük bir kitle var bu ülkede . lale devri hollanda soğanlarından osmanlı ekonomisine geçti , imamoğlu olmasaydı , belediyeler , mevsimlik lale soğanına ne kadar para vercekti kim bilir. abd de 30 dan fazla eyalette serbest ekimi , adamların dolarında kenevir tarlası var. ne çiftlikler kurmuşlar uzay üssü gibi youtubede var , güneş enerjisili çiftlikler.

outdoor da durumlar nasıl acaba tarla bahçe almak mümkünmü ?
Tayland 1 Milyonun üzerinde üreticiye lisans vermiş durumda. Açıkçası muson iklimine sahip olan ülkede outdoor olarak da geniş bir zaman diliminde kenevir üretimi yapılabiliyor. Hatta Leonardo di Caprio nün kumsal filmini izleyenler orada da bu konuyu işleyen sahneyi hatırlayacaktır.

Clandestino selamlar, ihtisasın var mı bir alan üzerine? Nasıl bir gözle, nasıl bir perspektifle gözlemler yaptın merak ettim doğrusu çok ilgimi çekti
Selam

Ben bir girişimciyim. Geçmişte yazılım sektorunde batirdigim yada satıp çıktığım işler oldu. Bir süredir de Türkiye'de dikey tarım üzerine yeni bir girişimim var. Nasıl bir gözle baktığımı anlamak için bu kadar profil bilgisi yeterli sanırım:)

Buradaki dikey tarım girişimimde kitlesel fonlama ile sürdürülebilir şekilde büyüyebilecek bir iş modeli gerçekleştirmek istiyordum. Ancak ülkede işler boka sarınca ben de iş modelimi Türkiye'de marul üretip satmaktan ziyade Tayland'da kenevir üretip satarak daha kolay gerçekleştirebilir miyim diye öğrenmeye gittim.

Tam olarak baktığım göz buydu:)

Bro harikasın. Bütün topraksız tarım sistemlerini sistematik çalıştım, avantajlar dezavantajlar kullanım alanları vs eğitimler sertifikalar aldım. Cannabis'i dikey tarıma nasıl entegre etmeyi planladığını anlayamadım. Macro düzeyleyerek, scale economics bişiler yapmayı tasarladıysan tartışmayı çok isterim. Venture capital ya da kendi sermayeni demiyosun da kitlesel fonlama diyosun diye öyle anladım valla :D Ülkeden göç edeceğim birkaç sene içerisinde. Seninle kontakta kalmayı, tartışmayı çok isterim.

Sevgilerleee, gözlerinden öperim :D
Bence iyi fikir, seve seve tartışırım. Zira çok fazla kimseyle tartışılacak konular değil. Hatta burada tartışalım, belki katılmak isteyenler de olur tartişmaya.

Şimdi bildiğimiz gibi bilgisayar kontrollü kapalı ortamda topraksız tarım uygulamaları son derece önemli bir iş alanı haline geldi.

Detayına burada girmeyeceğim verimlilik, karlılık, sürdürülebilirlik, çevrecilik gibi bir sürü avantajına karşı en büyük dezavantajı ise ilk yatırım maliyetinin yüksek olması.

Senin bahsettiğin ölçek ekonomisi burada devrede aslında; ne kadar büyük yatırım yapıyorsan o kadar büyük kazanıyorsun.

Bunu birçok girişimci bugüne kadar kendi sermayesi veya yatırım alarak yaptı. Ben ise bu finansman sorununu kitlesel fonlama ile çözmek istiyorum.

Tayland'da kenevir endüstrisi için, Tayland Bahtı üzerinden örnek vermek gerekirse; 1 metrekare yetiştirme alanının maliyeti 15000TBH olsun, bu yatırımın karşılığında burada ürettiğin kenevirin satışından yılda en kötü 100000TBH (1m2X400grX100TBH/grX3Hasat=120000 TBH/Yıl) kazanılır. Bu varsayımı cebimize koyalım..

Şimdi red edemeyeceğin teklifim şu; bana 15.000TBH yatırım yap, sana bir yıl boyunca her 4 ayda 1 kez 15000TBH ödeme yapayım. Bir yılın sonunda sen paranı 3'e katlamış olayım, ben ise hem para kazanmış hem de 1 metrekare üretim alanına sahip olmuş olayım.

Evet, buyurun tartışalım. Böyle bir iş modeli Tayland'da yasal kenevir pazarda çalışır mı?

Bence iyi fikir, seve seve tartışırım. Zira çok fazla kimseyle tartışılacak konular değil. Hatta burada tartışalım, belki katılmak isteyenler de olur tartişmaya.

Şimdi bildiğimiz gibi bilgisayar kontrollü kapalı ortamda topraksız tarım uygulamaları son derece önemli bir iş alanı haline geldi.

Detayına burada girmeyeceğim verimlilik, karlılık, sürdürülebilirlik, çevrecilik gibi bir sürü avantajına karşı en büyük dezavantajı ise ilk yatırım maliyetinin yüksek olması.

Senin bahsettiğin ölçek ekonomisi burada devrede aslında; ne kadar büyük yatırım yapıyorsan o kadar büyük kazanıyorsun.

Bunu birçok girişimci bugüne kadar kendi sermayesi veya yatırım alarak yaptı. Ben ise bu finansman sorununu kitlesel fonlama ile çözmek istiyorum.

Tayland'da kenevir endüstrisi için, Tayland Bahtı üzerinden örnek vermek gerekirse; 1 metrekare yetiştirme alanının maliyeti 15000TBH olsun, bu yatırımın karşılığında burada ürettiğin kenevirin satışından yılda en kötü 100000TBH (1m2X400grX100TBH/grX3Hasat=120000 TBH/Yıl) kazanılır. Bu varsayımı cebimize koyalım..

Şimdi red edemeyeceğin teklifim şu; bana 15.000TBH yatırım yap, sana bir yıl boyunca her 4 ayda 1 kez 15000TBH ödeme yapayım. Bir yılın sonunda sen paranı 3'e katlamış olayım, ben ise hem para kazanmış hem de 1 metrekare üretim alanına sahip olmuş olayım.

Evet, buyurun tartışalım. Böyle bir iş modeli Tayland'da yasal kenevir pazarda çalışır mı?
Gerekli ekibi ve sosyal çevreyi sağlarsan olabilir çünkü tayland kenevir konusunda yeni ve yatırımlara karşı çok hevesli.

Selam kankalar,

28 Temmuzda Tayland'a gitmeyi planlıyordum ancak planlar biraz değiştiği için ben de dün yola çıktım. Şuan Yeni Delhi'de aktarma bekliyorum. Konuyla ilgilenen arkadaşlar için gelişmeleri buradan paylaşıyor olacağım.

Dumanımız bol olacak

Son düzenleme:
Bavuldaki grinder yüzünden Hindistan'da gözaltına alıyordum az daha ****.

İstanbul'da Check-in de bıraktığım bavulu tekrar x-ray den geçiyorlar Hindistan'da. İçinde zippom vardı. Geçen geldiğimde el bagajına bı tane koymuştum. Kuveyt'te aktarma yaparken aldılar. Bu sefer check-in yapmadan önce bavula koyup verdim uçağa, Bangkok'da alacaktım bavulu normalde.

Hindistan'da uçağa binmek için check-in yapınca çantanızı açmanız lazım deyip gümrüğe götürduler. Zippo yüzünden olduğunu tahmin ettim, yanımda birşey yoktu zaten. Hepsi kafamdaydi:)

Gümrük polisi çakmağı ararken grinder i buldu. Bu ne dedi kapağını açarken. Dedim tütün için. Grinder in içinde kalan ufak tefek yeşil yapraklar polisin eline gelince yüzüme bakmadan siritip yerine koydu. Polis de müptezeldi galiba, ucuz atlattık

1. s

1. sezon 3. bölüme kadar epey heyecanlı bi seri. 9/10 devamke
Dizi Prison Break'e dönmeden Tayland'a ayak bastım:)

Bu arada Tayland'la ilgili soru soran, merak edenler için burada kullandığım bir Instagram hesabım var. Oradan da takip edebilirsiniz. @...Yarın benim için önemli bir görüşmem var. Allah aşkına dua falan edin iyi geçsin kankalar.

Küçük olasılıkların peşine düşüp buralara geldik. Umarım bu hikaye mutlu devam eder.

Sağlıcakla kalın

Moderatör tarafında düzenlendi:
Dizi Prison Break'e dönmeden Tayland'a ayak bastım:)

Bu arada Tayland'la ilgili soru soran, merak edenler için burada kullandığım bir Instagram hesabım var. Oradan da takip edebilirsiniz. @... Yarın benim için önemli bir görüşmem var. Allah aşkına dua falan edin iyi geçsin kankalar.

Küçük olasılıkların peşine düşüp buralara geldik. Umarım bu hikaye mutlu devam eder.

Sağlıcakla kalın
Yazdıkların çok heyecanlı kardeşim. Devamını bekleriz. Ayrıca helal olsun umudunun peşinden nerelere gidiyorsun. Yaş kaç merak ettim?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazdıkların çok heyecanlı kardeşim. Devamını bekleriz. Ayrıca helal olsun umudunun peşinden nerelere gidiyorsun. Yaş kaç merak ettim?
Teşekkürler dostum. Kırka merdiven dayadık diyeyim. Genellikle insanların elindekilerle mutlu olmayı kabullenme evresidir bu yaşlar ama ben onu başaramadım. Hayallerim burada dururken, her şeyin kötüye gittiği bir ortamda kalmak beni mutlu etmedi.

Onun yerine hayal kurmayı ve bu hayallerin peşinden koşmayı tercih ettim. Bu riskli bir şey tabi, yaşlılıkta şişeden şarap içip ''Büyük adam olamadıysak ne olmuş, hayallerimizi satmadık ya!'' nidaları atmakta var:) Ama o noktada bile ben okeyim. Yani hayallerine ulaşamasa bile insan onların peşinde koşmaktan vazgeçmemeli bence... Bu gelip gecici hayat bence ancak o zaman anlamlı olur.

Bir de hayallerini yaşama olasılığın var tabii. Daha önce yaşadım oradan biliyorum, çok güzel bir duygudur:)

Grow Muhabbetleri
Help Users
    VisneliKadayif VisneliKadayif: ******** *** ***** ***** ****** **