Tohum ve hasat hakkinda

ballerloss

Yeni üye
Ustalar merhaba. Aklıma takılan birşey var bazı tohum sitelerinde tohumların özellik kısmında 600g m/2 gibi bilgiler görüyorum. Gerçekten tam dediği kadar veriyormu ve örnek diyelim iki M2 alana ortalama kaç saksı ile 1200g alabilirim?

SariTursu

Kıdemli Üye
hasat hesabından önce o alana kullanacağın ışığı ve giriş çıkış fanını hesap etmen gerek. Bunlara göre sayı da ekim yapmalısın. Orada yazan iyi koşullarda o hasatı alabileceğin. Ama ilk grow ise bunu bekleme. Herşey tecrübe moruk

ballerloss

Yeni üye
hasat hesabından önce o alana kullanacağın ışığı ve giriş çıkış fanını hesap etmen gerek. Bunlara göre sayı da ekim yapmalısın. Orada yazan iyi koşullarda o hasatı alabileceğin. Ama ilk grow ise bunu bekleme. Herşey tecrübe moruk
qb 240w düşünüyorum 53 bin lümen 5-6 saksı icin

SariTursu

Kıdemli Üye
Bitkinin istediği koşulları ne kadar iyi karşılarsan bahsettiğin değere o kadar yaklaşırsın mantık bu kanka.

SariTursu

Kıdemli Üye
Quantum board iyi kankam. Eğer yeni başlayacak isen tek lamba altında 2 bitki bakarak başla. Forumda yeni başlayanların bana göre en büyük hatası 10k 20k para gömüp herşeyi alıp sonra 1 kg hasat beklemeleri. Herşey tecrübe bunu aklından çıkarma kankam.

husyn

Doktor
işin piçliği bu resimde benim bildiğim. ışık konusunda, bir bitkinin çiçeği için sadece bu değerler
1667656197437.png

Son düzenleme:

husyn

Doktor
şimdi test yaptım benim elimdeki 30w 4000lm olan 6500k led ampul telefondan ölçüm yaptım 30cm den 19000lüx veriyor. ama verdiğim linkteki hesaplayıcı 14200lüx diyor. bizim aldığımız led biraz daha güçlü ve direk doğrudan tuttuğumuz için daha fazla çıkıyor galiba demek istediğim ordaki değer biraz düşük bence bilgin olsun ama en azından değerlendirmen için güzel diye düşünüyorum. belkide 6500k daha etkili bir ışık olduğu içinde olabilir.

AwaKe4

Müptezel
Işık konusunda da bi sürü bilgi var konunun tamamını okuyamadım, sadece Led ışıklarda lümen değeri sodyum lambalar gibi direkt çarpan olarak etkili değil. Ppfd değerine bakmanız gerekiyor. Mars hydro vs gibi markalara baktığınızda kaç x cm den verildiğinde ışık şu ppfd değerlerini alır gibi tablolar vardır bunları referans almanız lazım. Tabi ordaki uzaklık birimi inç bizde cm birimleri çevirip hesap yapmanız lazım.
Konunun başındaki soruya gelirsek ordaki m2 deki farklı method ve teknikler uygulanarak m2 de edilmiş Max verimi yazarlar oraya. Yani şu kadar saksı mı tek saksı mı gibi durumlar önemli değil. Sen o verimi yakalayamazsın, ama ordaki rakam 600 gr olarak geçiyorsa tohumu alacağın banka da verim olarak mantıklı bir seçim olabilir o tohum. Tabi sen 600gr alamazsın bu senin imkanların ve tecrüben ile değişir.

husyn

Doktor
iyide genelde Hollanda kaynaklarından baktım m2 ye 32 bitki ekimi uygundur diyorlar birde 9 bitkinin altından bahseden yok genelde m2 15 bitki
yani bu bilgiler üreticilerden aldığım şeyler
birbitkide 100g olabileceğine inanmiyorum zaten baçak kadar olur o

Ü

Üye silindi 24060

Guest
Abiler barolar kankalar o gr lar. Bitkinin yaş hali değil mi. Genelde 5 te 1 verir kuruyunca. 6 kilo falan gelmesi lazım ara dallarıyla yaş hali. Kuruyunca 500gr 600gr kuru hasat bıraksın. Ben öyle biliyorum.

husyn

Doktor
Hollanda’da sera bitkilerinin ıslak, kuru ve tomurcuklarının ortalama nispi oranlarının 10:3:1 (yani bitkinin ıslak ağırlığı, kuru ağırlığı, hasat edilen çiçek tomurcuklarının kuru ağırlığı)
benim bildiğim kuru ağırlığı olmalı ama kesin bilgim yok

Ü

Üye silindi 24060

Guest
Hollanda’da sera bitkilerinin ıslak, kuru ve tomurcuklarının ortalama nispi oranlarının 10:3:1 (yani bitkinin ıslak ağırlığı, kuru ağırlığı, hasat edilen çiçek tomurcuklarının kuru ağırlığı)
benim bildiğim kuru ağırlığı olmalı ama kesin bilgim yok
Kankam onlar yapıyor 2 metre.. Biz o hasatları elde etmek için tr de yasallaşması lazım. Adamlar cannabis olayına profesyonelce yaklaşıyor.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • X Xgon:
    *** ** ********** ******* ****** *** ***** hahahaha *** *** ***** ** ****** *** *****
    +1
  • KömürcüAbuzer KömürcüAbuzer:
    **** * ******* **** **** ******* ****** *** ***** hahahaha *** *** ***** ** ****** *** *****
  • X Xgon:
  • X Xgon:
    **** **** *** **** ***** ********* *** * ********** ****** ******** ***** ******* **** ******* ** * *** ******* ** ******
  • X Xgon:
    ***** ****** ***** **** ******** ***** ******* ** *** ******** ***** ***** ********
  • X Xgon:
    **** *** ****** *** **** ** ****** ***** ***** *** **** ***** ********* *** * ********** ****** ******** ***** ******* **** ******* ** * *** ******* ** ******
    +1
  • Houp53 Houp53:
    hahahahahahahaha
  • Houp53 Houp53:
    hahahaha*
  • Houp53 Houp53:
    hahahaha
  • X Xgon:
    **** *** ****** *** **** ** ****** ***** ***** *** **** ***** ***** ****** ** *****
  • Houp53 Houp53:
    ****** ****** ******* ********** *** ****** **** ******* ***** ****** ********* hahahaha **** ********* ****** ******** ******
  • T Turco:
    ****** ********* **** ********* **** **** ** ******* hahahaha
  • T Turco:
    hahahahahahahaha
    +1
  • T Turco:
    ** ********* ******* * ***** ********* **
  • ax-b ax-b:
    ******* hahahaha *** * ** ** *** ****** ***** * **** ** ******* hahahaha* *******
  • T Turco:
    ***** hahahaha **** ***** ********* ********* hahahaha *** * ** ** *** ****** ***** * **** ** ******* hahahaha* *******
    +1
  • Houp53 Houp53:
    ****** ********* **** ********* **** **** ** ******* hahahahahahahaha ******** ********* ******* ***** ****** ****** ***** ****** ******
    +1
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Houp53 Houp53:
    ******** *** hahahaha*
  • T Turco:
  • T Turco:
    T Turco: ***