Tohum ve hasat hakkinda

husyn

Doktor
Ama şuda var yani bitkiyi uzatmıyorlar erkenden çiçeğe alıyorlar, bundanda bitki kısa ama çiçekli yapıyorlar.

Ü

Üye silindi 24060

Guest
evet 6 metrereye kadar çıkara biliyorlar sativa türü ağırlıklı
Yani dostum adamlar fileyi bile bitki ağırlıktan yatmasın diye etrafına sarıyorlar. Biz o hasatlara 10 yıl sonra ulaşırız inş. Yasallaştığında hayalim var zaten gölgesinde oturup piknik yapıp odun ateşinde çay demleyip sigara içicem. :D

Ü

Üye silindi 24060

Guest
Kankam ucuz yollu torf al kök problemi yaşama normal toprakta örümcek olayıda çok oluyor.

husyn

Doktor
Toprağın özellikle eğer bir hata yaparsan onu kısa sürede düzeltmesini seviyorum, mesela önceki gübrelemenin üzerine bir gübreleme daha yaptın, bitki yapraklardan hemen belirtti, ne yapıyorum ışığı kapatıyorum kanka 4yada5 saatte ayarlıyorum sistemi 3-4 günde düzeltiyor sonra gerekli saatti veriyorum

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 24060

Guest
Toprağın özellikle eğer bir hata yaparsan onu kısa sürede düzeltmesini seviyorum, mesela önceki gübrelemenin üzerine bir gübreleme daha yaptın, bitki yapraklardan hemen belirtti, ne yapıyorum ışığı kapatıyorum kanka 4yada5 saatte ayarlıyorum sistemi 3-4 günde düzeltiyor sonra gerekli saatti veriyorum
Nasıl yani kankam açar mısın konuyu biraz

husyn

Doktor
yani onun nasıl olduğunu bilmiyorum ama, toprakta bakteriler daha zengin olduğundan olabilir, birde suyun burda ayırıcı ve buluşturucu özelliği var ben hiçbir zaman, 10lt saksılarım var 1lt den fazla sulu işlem yapmam çünkü sulu ortam hem bitkiyi strese sokacaktır hemde hatam olursa kurumanın olması gerek gübre ortamı daha hızlı terk etsin diye

husyn

Doktor
10 lt ama yani ponza taşı ponza kumu kil bilyesi kullandım 6lt filandır herhâlde toprak

husyn

Doktor
yaptığım gözlemde ince kılcal kökler iri taşlara kiremit parçaları gibi onlara acayip tutunuyorlar

husyn

Doktor
fan yaprakları dediğimiz yapraklar varya ben onlara dokunarak ve tutunumunu tartarak bitkinin sıkıntısı varmı yokmu anlıyorum, mesela su azsa yapraklar salıyor kendini aynı zamanda yapılan bir uygulama iyi gelmediyse gene salıyor kendini, sağlıklı bir bitkide o yaprağı tartma gibi yaptığında sana yükü ağırlığı varmış gibi gelir, sağlıksız bitkide sanki yokmuş gibidir kanka, tabi daha bir çok farklı şekillerde farklı konularda kontroller var yani mesela sertleşme gibi

husyn

Doktor
ışık konusunda ise bazen azotu fazla kaçırıyorum çünkü her aşamada lazım olan gübredir bitki kendini salıyor ve sonradan da sararmalar olur önlem alınmazsa ışığı kapatıyorum bitki kendini toparlıyor normalleşmeye başlıyor ondan

husyn

Doktor
dostum şimdi okuduğum bir makaledeki ışık hakkında ki bilginin sonunu paylaşıyorum sana konu uzundu sana özet olsun
fotosentetik foton akı yoğunlukları ile kenevirin fotosentez ve su kullanım etkinliğini arttırdığı ve maksimum fotosentez oranı 30°C’da ve 1500 μmol m-2s-1 PPFD altında gözlendiği bildirilmiştir.
ama buradaki arkadaşlarında bu konu hakkında yaptıkları çalışmaları biliyorum kimi arkadaşlar, 1200 μmol m-2s-1 PPFD çiçek başına yeterli olduğunu açıkladılar.
makalede bu PPFD değerini ortamdaki ısının orantılarını paylaşarak değerler vardı, orada 25°C 1000 μmol m-2s-1 olarak vermişti, yani 1200 μmol m-2s- bencede yeterli bir değer, sonuç olarak çiçek başına 90000lüx = 20cm den 11000lümen 30cm den 25000lümen
bu arada bu değerleri hiç birini ben hesaplamadım gerekli konulara hakim sitelerdeki programları kullandım, biri öğle değil derse adamlar cihazlarla bu değerleri veriyorlar yaparkende videolarınıda paylaşmışlar, onların yapmış oldukları açıklamalar ve beyanları için ben teşekkür ediyor

NOT: PPFD'den (µmol m -2 s -1 ) Lux'a dönüşüm, farklı ışık kaynakları altında değişir. Tam bir tartışma için lütfen aşağıda listelenen referansa bakın.
sisteler ayriyetten bu notu düşmüşler yani açıklama o işte

Son düzenleme:

husyn

Doktor
ben çıkan lümen değerlerine bakıyorum bendeki bile yanına yaklaşmıyor. ama şimdi ışık sistemlerine baktığım zaman 10-12bin liralık sistemlerde bile görsellerde PPFD değeri çok yakındı, bir kaç sistemde PPFD değerini 30-40cm lerde verenler vardı ama yanlış hatırlamıyorsam fiyatları 27-30bin civarı idi galiba hafızam iyidir iyi bakarsan sende göreceksin
ben bitki başına 100w cob led veriyorum, gelişimi normal acaba çiçeklenmesinde daha böyle dolu dolu olurmu denemek hiç kısmet olmadı, o paralar verilmez bence

Ü

Üye silindi 24060

Guest
Sanırım az biraz bişiler canlandı kankam teşekkür ederim araştırıcam bunu merak ettim. Kankam 100w cob led ile sen 10000 lm akısı rahat yakalarsın ortalama 1w/100lm dir aşağı yukarı orta kalite Led. En dandik dediğimiz Led bile 1w/50lm verir yani.

husyn

Doktor
kanka ben şimdi Orta Güç LED'leri LM301B ürünü inceliyordum aliexper ne uydurmuş be arkadaş değerleri öğle vermişki yani satıcının istediklerini yazmış resmen değerleri tam olarak anlaya bilmek için modelleme yapıyordum şimdi ama 146000lm@30cm yazmış birde ebesinin awı

husyn

Doktor
Sanırım az biraz bişiler canlandı kankam teşekkür ederim araştırıcam bunu merak ettim. Kankam 100w cob led ile sen 10000 lm akısı rahat yakalarsın ortalama 1w/100lm dir aşağı yukarı orta kalite Led. En dandik dediğimiz Led bile 1w/50lm verir yani.
yok kanka 1900lümen lüx 10 katı filan ben ona baktımda aklımda değil şimdi gene bakmam için diğer led balatılarını sökmek istemiyorum hepsi birden doğru ölçüm alamam

Ü

Üye silindi 24060

Guest
Aliexpres in verdiği lm lux ppdf lere bakma uyduruyor onlar. Prizden çekdiği güç nekadar ona bak. Hatta anlıyorsan elektronik işinden Led siparişi ver kendin monte ed. Nasip bir dahaki ışık işini ben kendim yapmayı düşünüyorum.

husyn

Doktor
o konuda bana baş bura bilirsin kanka, benim modellediğim tasarımlarım var ama şimdi harcama yapamam çindeki bir üretici firma ile yazıs malarım oldu adamlar istediğini göndeririz diyorlar, uv ler için fiyat almıştım, 3w 3535 smd led 390-410nm Epileds 45mil----USD 0.24/adet

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • F FISCUHARA:
    hahahahahahahaha * ********* ********** hahahaha******** **
  • Bandaleros Bandaleros:
    ********* hahahahahahahaha******** * ********* ********** hahahaha******** **
  • F FISCUHARA:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • TabldotLife TabldotLife:
  • S sonche:
    ****** ****** hahahaha ********** ****** hahahaha* ******* ****** ****** *** *** ******** ***** ***** ********* hahahaha**** ***** ********* **** ** hahahaha*** ** hahahaha***** ********** ******** **********
  • T taysın:
    **** **** ***** ****** ******* ******* ********* ******** ******** *** **** ***** ***** *** ***** ****** ******** ********* ********** ****** ******* *** ********** ********** **** *** ******* ***** **** ** ***** **** ********** ** ******** hahahahahahahaha* ********** ********** **** ****** ******* ********* ***** ***** ******** *** ** ********* hahahaha **** ** ******* ******
  • muadip muadip:
    ****** ***** ****** ****** ****** ******* *** ****** ****** ******* ***** **** ***** **** **** ***** ****** ******* ******* ********* ******** ******** *** **** ***** ***** *** ***** ****** ******** ********* ********** ****** ******* *** ********** ********** **** *** ******* ***** **** ** ***** **** ********** ** ******** hahahahahahahaha* ********** ********** **** ****** ******* ********* ***** ***** ******** *** ** ********* hahahaha **** ** ******* ******
  • T taysın:
    **** ***** ********* ****** ******* **** hahahaha****
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • T taysın:
  • Funny1Joint Funny1Joint:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*****
  • Funny1Joint Funny1Joint:
    hahahaha ******** hahahaha******** ********* hahahaha**** hahahaha**
  • TabldotLife TabldotLife:
    ********* ********* ********* ***** ****** ***** ********* ****** ******* **** hahahaha****
  • T Turco:
    * *
  • New Rookie New Rookie:
    S Süperot54: **