Toprak seçimi

Cvp: Toprak seçimi

Resolut1on' Alıntı:
Beyaz Işık
Bu 50w 6400k 3500 lümen beyaz

Sarı Işık
Bu 50w 2700k 3500 lümen sarı

Şuan için başka alternatif bulamadım ama bunlar iyi gibi.
Ne düşünüyorsun?

Tekrar merhaba öncelikle daha önce hiç cfl lamba ile deneyimim olmadığını bilmen isterim,i yinede senin için bildiklerimi ve araştırma sonuçlarımı derleyip paylaşacağım.

Öncelikle bu alanda benim için cata markası 3. sırada yer alır başta philips sonra osram sonra diğerleri benim için ama uyarayım uzman değilim kişisel görüşüm kelvin seçimlerin evet doğru bana  göre iyi bir yetiştirme için cfl sistemin min 250w olması gerekir bu ampüller ile iki ayrı dönem için toplam 10 tane demektir 40 liradan aldığını düşünürsek 400 tl eder duy ve kablolama ile beraber belki 450 tl eder ayrıca beş ampül bana göre tek bitki için en iyi oran ama yinede ben 150 tl civarı daha verip hid ampül tercih ederdim yaklaşık 300 tl balast desen 200 tl mh ve hps ışık desen 100 tl de reflektör desen hem daha geniş bir alana ışık yayarsın hemde nıspeten daha iyi verim alabilirsin yüksekliğini vs daha rahat ayarlarsın tabi bunlar benim kendi düşüncem planını veya imkanını bilmiyorum.

Ayrıca daha çok yatay gelişecekse bitkin 5 tane 50 lik yerine 10 tane 25 lik düşünebilir hatta toplu paketler ile belki dahda ucuza mal edebilirsin dikkat edeceğin şey bağlandığı yuva yani duy cinsi olsun e27 veya e40 buna dikkat et ikisi arasında sadece boyut farkı var birisi daha yüksek wattlar için geliştirilmiş birisi daha düşük kullanımda bir farkları yok.

Cfl lambalar ortalama bitkiden 5 cm uzaklıkta durmalı bu yüzden bitki büyüdükçe sık sık onları yukarı taşımalasın dikkat edeceğin şey elini bitki ile ışık arasına koyduğunda yakmıyor olması gerekiyor hid yani hps mhh de bu derdin yok bundada dikkat edeceğin şey ısı ama 250w çokta fazla seni üzmeyecektir genelde problem çok küçük alan ve 400w üstü için oluyor bunuda iyi havalandırma veya cooltube reflektörleri ile çözebilirsin.

Özet: Bunlar uygun ama tercih etmezdim.

Değerli yorumun için öncelikle teşekkür ederim. 
1 hafta önce kafada cfl vs.. yoktu.
Bir tane tohum patlatıp odanın içinde biraz güneş ışığından faydalanıp olup olmayacağını merak ediyordum. (bu forumla tanışana kadar) :)
Okuyup bilgilendikçe 200 tl gibi bir rakamla idare edilir derecede grow yetiştirebileceğini gördüm.
2 tane tohum patlattım üç gün önce lightmix toprağa ekim yaptım.
İkisi de çıktı.
Kabinimi de hazırladım. (kartondan) 
Işık seçimi kaldı bariz gördüğünüz gibi. Yukarıdaki ışıklara yönelme sebebim maddiyat tamamiyle. 
Bir bitki için min. 10.000 lümen ışık gerektiğini varsayarsak yukarıda linkteki ışıkların tanesi 3500 lümen veriyor. 
2 adet beyaz 1 adet sarı alırsam 10500 lümen yapar. 
40 liradan 120 tl
Duy vs.. 150 tl diyelim. 
10 ay civarı maddi olarak dipteyim bu nedenle ekonomik olmak zorunda. Bu süre zarfından sonra zaten bu sistemle birşeyler elde edebilirsem bu gazla 4/5 bin lira bile gömebilirim sisteme. 
Ektiğim tohumlar köfteci bu arada. Elimde yurtdışı da var fakat zebil olmasın diye direk patlatmak istemedim.

Zeynepp

Yeni üye

EvdekiMizah' Alıntı:
Resolut1on' Alıntı:
Beyaz Işık
Bu 50w 6400k 3500 lümen beyaz

Sarı Işık
Bu 50w 2700k 3500 lümen sarı

Şuan için başka alternatif bulamadım ama bunlar iyi gibi.
Ne düşünüyorsun?

Tekrar merhaba öncelikle daha önce hiç cfl lamba ile deneyimim olmadığını bilmen isterim,i yinede senin için bildiklerimi ve araştırma sonuçlarımı derleyip paylaşacağım.

Öncelikle bu alanda benim için cata markası 3. sırada yer alır başta philips sonra osram sonra diğerleri benim için ama uyarayım uzman değilim kişisel görüşüm kelvin seçimlerin evet doğru bana  göre iyi bir yetiştirme için cfl sistemin min 250w olması gerekir bu ampüller ile iki ayrı dönem için toplam 10 tane demektir 40 liradan aldığını düşünürsek 400 tl eder duy ve kablolama ile beraber belki 450 tl eder ayrıca beş ampül bana göre tek bitki için en iyi oran ama yinede ben 150 tl civarı daha verip hid ampül tercih ederdim yaklaşık 300 tl balast desen 200 tl mh ve hps ışık desen 100 tl de reflektör desen hem daha geniş bir alana ışık yayarsın hemde nıspeten daha iyi verim alabilirsin yüksekliğini vs daha rahat ayarlarsın tabi bunlar benim kendi düşüncem planını veya imkanını bilmiyorum.

Ayrıca daha çok yatay gelişecekse bitkin 5 tane 50 lik yerine 10 tane 25 lik düşünebilir hatta toplu paketler ile belki dahda ucuza mal edebilirsin dikkat edeceğin şey bağlandığı yuva yani duy cinsi olsun e27 veya e40 buna dikkat et ikisi arasında sadece boyut farkı var birisi daha yüksek wattlar için geliştirilmiş birisi daha düşük kullanımda bir farkları yok.

Cfl lambalar ortalama bitkiden 5 cm uzaklıkta durmalı bu yüzden bitki büyüdükçe sık sık onları yukarı taşımalasın dikkat edeceğin şey elini bitki ile ışık arasına koyduğunda yakmıyor olması gerekiyor hid yani hps mhh de bu derdin yok bundada dikkat edeceğin şey ısı ama 250w çokta fazla seni üzmeyecektir genelde problem çok küçük alan ve 400w üstü için oluyor bunuda iyi havalandırma veya cooltube reflektörleri ile çözebilirsin.

Özet: Bunlar uygun ama tercih etmezdim.

Öncelikle açtığım konuda yorum yapman benim için mutluluk verici. Senden öğrenecek çok şeyimiz var, ilgin alakan için çok teşekkürler. İyi geceler

Resolut1on' Alıntı:
Değerli yorumun için öncelikle teşekkür ederim. 
1 hafta önce kafada cfl vs.. yoktu.
Bir tane tohum patlatıp odanın içinde biraz güneş ışığından faydalanıp olup olmayacağını merak ediyordum. (bu forumla tanışana kadar) :)
Okuyup bilgilendikçe 200 tl gibi bir rakamla idare edilir derecede grow yetiştirebileceğini gördüm.
2 tane tohum patlattım üç gün önce lightmix toprağa ekim yaptım.
İkisi de çıktı.
Kabinimi de hazırladım. (kartondan) 
Işık seçimi kaldı bariz gördüğünüz gibi. Yukarıdaki ışıklara yönelme sebebim maddiyat tamamiyle. 
Bir bitki için min. 10.000 lümen ışık gerektiğini varsayarsak yukarıda linkteki ışıkların tanesi 3500 lümen veriyor. 
2 adet beyaz 1 adet sarı alırsam 10500 lümen yapar. 
40 liradan 120 tl
Duy vs.. 150 tl diyelim. 
10 ay civarı maddi olarak dipteyim bu nedenle ekonomik olmak zorunda. Bu süre zarfından sonra zaten bu sistemle birşeyler elde edebilirsem bu gazla 4/5 bin lira bile gömebilirim sisteme. 
Ektiğim tohumlar köfteci bu arada. Elimde yurtdışı da var fakat zebil olmasın diye direk patlatmak istemedim.

Tek lambadan o kadar lümen verme Koçtaşta satıyor 5li 6li 23w Philips 35 lira bişey iki paket ondan alırsın bence daha mantikli. Bende sponsordan aldığım tohumlari attım suyun içine çok heyecanlıyım çok merak ediyorum patlayacak mı diye. Sabah bardağın aşağısına inince peçete arasına koyucam bakalim

Rica ederim  ama iki ışığı karıştırmanı önermem eğer illede karıştırcaksan bir kaç önerim olur birincisi bitki başına 10k lümenden yola çıkacaksan 2 bitki 20k lümen yapar buda 6 ampül eder kelvin değerleri ise gelişim dönemi için farklı çiçeklenme dönemi için farklı karıştırıcam ben dersen ben daha çok çiçeklenme dönemi ağırlıklı olmasını tavsiye ederim yok karıştırmıcam dersen şöyle yapabilirsin 6 50lik yerine 12 25 lik böylelikle bitkine daha geniş bir alanda ışık verirsin veya gelişim dönemi için 6 tane alırsın çiçeklenme dönemine kadar min 1 ay para birktirip gelişim dönemi olan ışıklardan 7 tane alırsın ve bu 6 nın yanına eklersin böylelikle çift spektrum gibi olur ve hasatın artar tabi bunlar öneri yine karar senin, iyi forumlar.

Not : Forumdan hangi dönemde hangi renk veya kelvin değeri gerekli onu öğrenebilirsin.

Zeynepp' Alıntı:
Öncelikle açtığım konuda yorum yapman benim için mutluluk verici. Senden öğrenecek çok şeyimiz var, ilgin alakan için çok teşekkürler. İyi geceler

Her konuya yorum yapamasamda takip etmeye çalışıyorum ve sizler gibi bilgi edinirken foruma ışık tutan irdeleyen benzer durumda arkadaşlarına yardımcı olmaya çalışan arkadaşları görmekten büyük mutluluk duyuyorum aklınıza takılan her konuyu lütfen forum üzerinde araştırın veya oluşturun elimden geldiğince bende yardımcı olmaya çalışırım bir şeyler tercih ederken neden onu seçtiğinizi bilmekte fayda var böylelikle kısa sürede kendi yol haritanız şekillenir diye düşünüyorum işin içinden çıkamadığınızda doğada ki halini düşünmek referans almakta iyi bir yöntem sonuçta doğayı stabil bir şekilde taklit etmeye çalışıyoruz, iyi forumlar.

Tek bitki yapacağım üstadım. 
Son yazdığın mantıklı geldi. 
Karıştırma eğer diyorsan ışıkları gelişim dönemi için 3 tane beyaz ışık alayım.
Çiçeklenme dönemine girince de 4 tane sarı ışık alıp bitkiye vereyim.
Bitkim yatay değilde dikey şekilde olacak. 
Çiçeklenme dönemine girince sarı ışığı eklerken beyaz ışıkları almayacağım değil mi? 
Gelişim döneminde sadece beyaz ışık olacak, çiçeklenme döneminde hem beyaz hem sarı ışık. 
Bu sayede gelişim döneminde 10k lümen ile büyüyecek, çiçeklenme dönemine girince ise yaklaşık 25k lümen ile gelişecek.

yuno_09

Yeni üye

Resolut1on' Alıntı:
Çiçeklenme dönemine girince sarı ışığı eklerken beyaz ışıkları almayacağım değil mi? 
Gelişim döneminde sadece beyaz ışık olacak, çiçeklenme döneminde hem beyaz hem sarı ışık. 
Bu sayede gelişim döneminde 10k lümen ile büyüyecek, çiçeklenme dönemine girince ise yaklaşık 25k lümen ile gelişecek.

Hayır onu egitimle yatay gelisecek sekilde yaparız,ışık sisteminide ona gore ayarlamak lazim hem verim artar alacagin hasat hem de yerden tasarruf edersin

Resolut1on' Alıntı:

Ben iki tohum patlattın sandım pardon.
Bu önerdiğim teknik hem doğada hemde çoğu üst düzey de dahil led firmalarının kullandığı tekniktir görürsünüz üzerinde veg ve bloom tuşları olur önce veg yakılır sonra veg artı bloom yakılır böylelikle kademeli olarak ışık artar enerjiden tam tasarruf sağlanır bitkiye çok fazla ışık vererek çok hızlı büyümesini sağlayamazsınız tabiki hızlanır ama bunu çiçeklenme döneminde ki verim ile kıyaslarsanız zayıf kalır o yüzden ideal ışıkla gelişim maksimum ışıkla çiçeklenme yapılır bu artış hem bitkiyi çiçeklenmeye geçmesi için uyarır hemde gelişim bir süre daha devam ederken faydalı olur iki ışık değeri de aslında bitki için yeterlidir sadece verim arttırmak için strese sokmamak için ayrı ışıklar önerilir o yüzden sanmayın ki etkisi olmaz başta takılan ampüllerinde etkisi olacaktır yani onları kullanmaya devam ediceksiniz doğru anlamışsınız ama bende yatay olarak büyütmeniz kanısındayım diklemesine büyürse ışığı eşit miktarda alması zorlaşır üst sömek daha dolu alt sömek daha zayıf olur ama düz bir şekilde büyürse ışık eşit düşer ve sömeklerde eşit olur ben hala 3 yerine daha fazla kullanmanızı öneririm bunun için philips veya osramın toplu paketlerine bakabilirsiniz 3 x 50 yerine 6x25 9 x 20 gibi çözümler daha makul aydınlık ile verimi aynı düşünmeyin bitkiye çok yakın 3 ampül konumlandırdınız bu ve çevresine etki edecek ama bu bir bitkiyi tam çevrelemek için yeterli olmayabilir bu özellikle yakın tutulan bütün ışık kaynakları için geçerlidir kapsama alanı için büyük tek ampül yerine orta 2 ampül önerilir. üstelik daha ucuza denk gelicektir. Paralel bağlaman gerektiğini unutma, iyi forumlar.

philips 6x 23w 50 tl veya Osram 10x 23w 75 tl gibi tabi bu kaynaklar örnek tam kelvin değerlerini öğrenip daha uygunu var mı yok mu bakmalısın ben üstün körü bakıp söyledim senin attığının pahalı olması kalitesinden değil daha yüksek watt değerine sahip tek ampül olmasından kaynaklanıyor ama 150w için 3 tane alman gerekir ve 120 tl eder. Önerdiğim iki üründe çok daha ucuz ve kalitesi belli markalar. Lümen değerine gelince aslında bitkiler için lümen değeri anlamsızdır lümen insan gözü için oluşturulmuş bir derece birimidr yinede lümeni yüksek ışığın gücününde yüksek olacağını ön görebiliriz ama bitki ile doğrudan lümen arasında bir bağlantı yoktur ppfd ve par değerleri daha çok önemlidir bu yüzden cfl lambadan 2 tanesi küçük bir kabini aydınlatır ama bitkiyi geliştirmez sebebi par değeri ile aydınlık aynı şey demek değil bu yüzden bitkiye yakın olması gerek lambanın bitki için ideal par oluşturnak için ve bu yüzden bir yerine 2 orta makbül çünkü yakın olduğu yer için par değeri ideal oluyor tabi aksi takdirde de gelişim mümkün ben en ideal şartlar için yorum yapıyorum, iyi growlar.

Üstadım sayende ışık konusunda kafamdaki sorular cevap buldu. 
Vaktini ayırıp uzun uzun samimi bir dil ile yorumlarda bulunduğun için çok teşekkür ederim. 
Ataştırmaya devam edeceğim satış sitelerinde. Dediğin gibi çok ampül düşük watt mantığıyla en uygun ışık kombinasyonunu oluşturmak için kasacağım biraz. 
İnşallah güzel bir grow elde ederim ve foruma fotoğraflar yüklerim. 
İyi şeyler çıkınca seninde sevineceğine eminim, seninde katkın var sonuçta. :) )
Bir gün yüzyüze oturup keyif yapmak nasip olur inşallah şimdilik hoşçakal üstadım herşey için teşekkür ederim.

Bir sorum olucak. 2 önce sene aldığım gubreleri bu sene de kullanabilir miyim ? Gubreler advanced nutrients callmag ve iki tane de ph up down var. Yeşillendiren olursa sevinirim.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Night owl Night owl:
    ******** hahahaha ******** ******
  • Night owl Night owl:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
    hahahaha****
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
    ******** ******* ** ***** ******** hahahaha ******** hahahaha*
  • TabldotLife TabldotLife:
    ***** ***** ******* ***** ***** ******** ********** hahahaha* ***** ******* ***** ***** ***** ********** ******* hahahaha ***** *** hahahaha****** ****** ********** ****** **** *** ********
  • D despotdes:
    ** ****** ******** ***** *** ***** *** hahahaha*** ***** ********* ********** ********* hahahaha ***** ***** ****** ***** *******
  • D despotdes:
    ********* * ****** hahahaha***** ****** ****** hahahaha****
  • D despotdes:
    ** ******* *** ****** ****** hahahaha hahahaha* ***** ******** ***** ****** ***** **********
  • D despotdes:
  • D despotdes:
    hahahaha*** **** ********** ********** ******* ****** *******
  • D despotdes:
    ***** ******* hahahaha** ***** ** ******* *** ******* ********** ***** ******** **** hahahaha**** ***** ****** ********
  • D despotdes:
    ******* **** hahahaha** hahahaha ****** ********** **** hahahaha**
  • D despotdes:
  • 420x 420x:
  • D despotdes:
    ** * ******* ********* ********* **** hahahaha ***** ******* * ** **** ******* ****** ** ****
  • D despotdes:
    ** ***** **** ********** ***** ***** hahahaha***
  • D despotdes:
  • D despotdes:
  • D despotdes:
    ********* ********** hahahaha* ***** *** ********** **** **** ******* hahahaha* *** ** ***** ********* **** ****** * ******* hahahaha* ******* ** hahahaha* **** hahahaha* ***** hahahaha*** ***** *****
  • Schrödinger Schrödinger:
    **** ****** ****** ********** **** ***** ****** ** hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha******
    ******** ****** ***** hahahaha*** ***** ***** ****** **** ***** hahahaha**** *** ** ********* **** *** ********** ******** ********* ***** ** ******** ********* ***** ******* ***** ** hahahaha ********* ***** ***** ******** ******* **** ******* ******* ******** **** ******** hahahaha*** ** *** **** ********** ***** ****** hahahaha**** ********* hahahaha** **** ***** ********* **** hahahaha***** *** ** hahahaha**** * ******** ********* *** ** ****** hahahaha* **** *** ********** **** ***** ****** * ********* ***** ***** hahahaha* **** ***** ********* hahahaha******* **** **** ******* ***** hahahaha*** hahahaha***** *** ***** ********** ***** *******
    ******* hahahaha** hahahaha****
    TabldotLife TabldotLife: ******* hahahaha** hahahaha****