Yetiştirme kabini mi yoksa yetiştirme odası mı kurmalı?

Amokachi

Yeni üye
Merhaba arkadaşlar, forumda yeniyim bir çok konuyu okudum biraz da kafam karıştı açıkca detaylarda boğuluyorum diyebilirim .. İşin en başından adım adım ilerlemeye karar verdim , tüm samimiyetimle kendi durumumdan ekim yapmak istediğim alandan bahsedip fikir ve yardımlarınızı rica edicem umarım üstatlar vakit ayırıp sorularımı cevaplarlar..

Bahçeli müstakil bir evde yaşıyorum , evin müştemilat dairesi boş ortalama 18-20m2 kadar, benden başka kimsenin erişimi yok ve burayı ekim için değerlendirmek istiyorum (doğalgaz peteği, elektrik, prizler, bahçeye bakan pencereleri ve banyosu mevcut banyoda arka bahçeye bakan cok kücük bir pencere ve ışık acıkken çalısan küçük bir fan, mutfağa açılan bir kapı ayreten bahçeye açılan bir kapı daha var) , yıllar yıllar önce başka bir forum mevcut iken çok amator denemelerim oldu fakat imkansızlıklar sebebi ile hasat alıcak kadar başarılı olamadım , şimdi uygun şartlar oluşmuş iken daha kapsamlı planlı bir deneme yapmak istiyorum, 30lu yaşlarımdayım tadilat tamirat işlerinde usta değilim ama mantığını kavrarsam iyi kötü becerebilirim, gizlilik konusunda bir hayli paranoyak olduğumu söylemek istiyorum o yüzden tadilat işlerinde çok becerikli olmasam da mümkün mertebe dışarıdan yardım almayacağım, kurulum bütçem ortalama 5000 diyebiliriz kusursuz bir kurulum için bütçeyi yükseltmek gerekirse yükseltilebilir..

Sorularıma gelicek olursam öncelikle boyle uygun bir alanım varken yetiştirme kabini kullanmama gerek var mı ? Gönlümden geçen kabin kullanmamak hem kabine bütce ayırmamak hemde ferah ferah takılmak istiyorum bu yüzden sorularım bu yonde olucak;
1) Odanın duvarları beyaz zemini gri fayans ışıktan kayıp yaşar mıyım bu şekilde? Zemini duvarları yansıtıcı film ile kaplayabilirim çözüm olursa. 

2) Sponsordan 10 adet dişileştirilmiş Ak-47 sipariş verdim, başlarken 2 tanesi ile deneme yapıp sistemsel olarak her şey yolunda gidiyorsa 8-10 saksı yapmayı düşünüyorum, sistemi 8-10 saksıya göre kurmaya çalışıcam. İş bağlantılarımdan Led üreticisi bir firma var uygun fiyatlı alabilecegimi düşünüyorum ama Led konusu kafamı cok karıştırdı ışık renkleri par değeri vs. adamlara ne istediğimi tarif edebiliceğimi pek sanmıyorum şuan için. O yüzden büyüme döneminde bu E27 girişli florasanları(elimde yansıtıcı olarak kullanabilecegim soft box var 2 adet) , çiçeklenmede ise Hps kullanmak daha basit geldi. Bir birine uyumlu ampül reflektör balast vs kurdurup getirip tavana alçaltıp yükselcek şekilde monte edip fişe takma fikri kulağa Led den kolay geliyor. Konu hakkında sizler ne tavsiye edersiniz?

3) En çok kafama takılan soru ise elektrik faturası kaç liradan sonra dikkat çeker ev bahçeli olduğu için aydınlatmalardan dolayı zaten 1000 lira civarında fatura geliyor , birde üstüne sistemin yükü eklenince sıkıntı yaşar mıyım sizce, led kullanırsam sırf bu yüzden kullanıcam yoksa mh hps lambaların mantığı bitki ihtiyaçları açısından daha basit anlaşılır geldi bana , bir villada yüksek gelen elektrik faturasından kaynaklı baskın yapıldığını okudum haberlerde saçma sapan durumlara düşmek istemiyorum gözüm korktu bir hayli.

4) Sıcaklık ve koku için eve usta getirmeden nasıl bir havalandırma yapabilirim? Kuruluma başlamadan camlara menfez deliği açtırdığımızı varsayarsak, bu karbon filtre ile havalandırma borularını monte etmek kurmak çok zorlayıcı bir iş olur mu tecrübesi olmayan biri için ayrıca dışarıya ışık çıkar mı camlardaki menfezlerden? Koku için karbon filtre kullansam havalandırma için de camları açsam çözüm üretmiş olur muyum yoksa mutlaka temiz hava girişi kirli hava çıkışı yapmalımıyım sıcaklık ve koku sorununu çözmek için ?

Forumda bir çok şey okudum öğrendim hepinizin eline emeğine sağlık okumaya öğrenmeye de devam ediyorum o yüzden karbondioksit ihtiyacı, toprak ,gübre, saksı seçimi ,bu kadar saksıya kaç watt lamba alayım, lümeni rengi ne olsun gibi soruları buraya tek tek yansıtmadım bir Led olayını kavrayamadım o yüzdende dediğim gibi mh veya cfl ardından da hps ye geçicem gibi gözüküyor bu sistemle elektrik faturası başıma iş açar mı en büyük stresim bu şuan . Eğer buraya güvenli bir şekilde fotoğraf yükleyebiliyorsam detaylı fotoğraflar paylaşmak keyifli olucaktır benim için de , şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim dumanınız bol olsun ..

Amokachi

Yeni üye
Cvp: Yetiştirme kabini mi yoksa yetiştirme odası mı kurmalı?

Tekrar merhaba herkese , biliyorum konu bir hayli uzun oldu ama okuyup yardımcı olma zahmetine girerseniz çok sevinirim, konu hakkında yönlendirmelerinize göre ekipman alımı yapıcam arkadaşlar şuan elimde lightmix diye geçen toprak air saksılar 10 adet dişileştirilmiş tohum 2 tane de softbox var kalan kısım için yonlendirmelerinize göre aksiyon alıcam

Ü

Üye silindi 14336

Guest

Kanka öncelikle selamlae sevgiler. Ben şahsım adına konuşayım. Şimdi led olayını tarif etmekten ziyade bu bütçeye alabileceğin çok kaliteli board ledler var örnek vericek olursak viparspectra , marshydro gibi hani bu tarz şeylerde düşünebilirsin. Tekrardan söylüyorum ben nacizane kendi fikrimi belirtiyorum forumda ki Mastergrower kankalar sana çok daha tecrübelerine dayanarak fikir vericeklerdir.  

•Öncelikle 20 m2 alan bana büyük geldi öncelikle normal bi kabine 2 ışık koyucaksan bu odaya 4 yada 5 ışık , led , sodyum ,mh yada her ne kullanıcaksan koymak durumunda kalacaksın. 
    •Odanın tavanını düşürerek bi masraf edeceksin anladığım kadarıyla ışıklandırmak için. Odayı komple mylar film ile kaplayacaksın. Burası zaten başlı başına bi külfet tutar. 
    •Odanın camı penceresi bölümünü hava alması için ayarlasan bile 13 bitki buram buram güzellik kokar. Bi şekilde yüksek m3lü bi filtre sistemi yapman gerekecek. Ki soğuk kış günlerinde ısıtmak için kapıyı , peceyi yada her neresiyse hava alacak yer kapatman gerekecek. 
   •3 bitkiye bakmak ile 13 bitkiye bakmak kesinlikle aynı kolaylıkta şeyler değil. Hepsiyle birbir ilgilenmen , yapraklarını topraklarını incelemen , aynı çocuk gibi sorunlarıyla boğuşman gerek. İlla ki gözünden kaçacak yada vakit sıkıntısı çekeceksin. ( tabi özel hayatını zamanını bilmem ama ben sadece varsayımda bulundum ) 
   •Olası polis jandarma vs gibi olaylarda (Allah esirgesin) ben bitki başına işlem yapıyorlar diye biliyorum. İşte örneğin 5 kök var içicidir evinde hassas terazi var 2 kök var satıcıdır. Gübresi var bu El Chapo olabilir gibisinden. :)

Kanka bana sorarsan ortalama bi kabin al 4 -5 bitki kovala derim. Sen sordun bende elimin yettiğince söyledim fikirlerimi. Saygılarla kanka

Amokachi

Yeni üye

Neseterr' Alıntı:
Kanka öncelikle selamlae sevgiler. Ben şahsım adına konuşayım. Şimdi led olayını tarif etmekten ziyade bu bütçeye alabileceğin çok kaliteli board ledler var örnek vericek olursak viparspectra , marshydro gibi hani bu tarz şeylerde düşünebilirsin. Tekrardan söylüyorum ben nacizane kendi fikrimi belirtiyorum forumda ki Mastergrower kankalar sana çok daha tecrübelerine dayanarak fikir vericeklerdir.  

•Öncelikle 20 m2 alan bana büyük geldi öncelikle normal bi kabine 2 ışık koyucaksan bu odaya 4 yada 5 ışık , led , sodyum ,mh yada her ne kullanıcaksan koymak durumunda kalacaksın. 
    •Odanın tavanını düşürerek bi masraf edeceksin anladığım kadarıyla ışıklandırmak için. Odayı komple mylar film ile kaplayacaksın. Burası zaten başlı başına bi külfet tutar. 
    •Odanın camı penceresi bölümünü hava alması için ayarlasan bile 13 bitki buram buram güzellik kokar. Bi şekilde yüksek m3lü bi filtre sistemi yapman gerekecek. Ki soğuk kış günlerinde ısıtmak için kapıyı , peceyi yada her neresiyse hava alacak yer kapatman gerekecek. 
   •3 bitkiye bakmak ile 13 bitkiye bakmak kesinlikle aynı kolaylıkta şeyler değil. Hepsiyle birbir ilgilenmen , yapraklarını topraklarını incelemen , aynı çocuk gibi sorunlarıyla boğuşman gerek. İlla ki gözünden kaçacak yada vakit sıkıntısı çekeceksin. ( tabi özel hayatını zamanını bilmem ama ben sadece varsayımda bulundum ) 
   •Olası amca  jandarma vs gibi olaylarda (Allah esirgesin) ben bitki başına işlem yapıyorlar diye biliyorum. İşte örneğin 5 kök var içicidir evinde hassas terazi var 2 kök var satıcıdır. Gübresi var bu El Chapo olabilir gibisinden. :)

Kanka bana sorarsan ortalama bi kabin al 4 -5 bitki kovala derim. Sen sordun bende elimin yettiğince söyledim fikirlerimi. Saygılarla kanka

Zahmetin için çok teşekkür ederim, kabin kullanmak içerdeki iklimlendirme ve koku filtreleme için daha kolay olacaktır diyorsun mantıken haklısın da 20m2 yerin sıcaklık nem temiz hava karbondioksit dengesini stabil tutmak 4m2 den çok daha zor olcaktır, gelen artı eksi yorumlara göre karar vericem , elektrik faturam normalde ortalama 1.000 lira geliyor zaten bide grow un yükü bindiğinde nerden baksan 500-600 tl daha eklenicektir en büyük korkum elektrikten patlamak  şuan , LED konularını biraz daha okuyayım en iyisi

Amokachi

Yeni üye

Harmanliktan' Alıntı:
ilk deneyimin için 3 bitki iyidir kral kabin yap mars hydro led tak geç derim

Bahsettiğin led i araştırıcam, 2 saksı ile başlıcam muhtemelen her şey yolunda giderse 2. Denemede sayıyı arttırıcam

Kuru

Yeni üye

Kanka oda yerine büyük bir kabin kullanabilirsin hem karbon filtre ve havalandırma için hazır deliklerin olur.
Ve bence Led yerine MH HPS kullan çok daha iyidir. Bu bütçe ile zaten soğutma da sıkıntı yaşamazsın reflektörünü de cooltube alırsan çok iyi olur.
Fatura olayında ise evin bahçe ışıklandırmasını azaltırsan bence daha iyi olur 1000TL fazla geldi bana üstüne daha eklenir çünkü kullancağın watta göre.Sana kalmış tabi.
Karbon filtreni alıcağın kabinin büyüklüğüne göre uygun seçersen koku sıkıntısı yaşamazsın.

Başka sorun varsa bekliyorum bol hasatlar

AZK

Yeni üye
Kanka öncelikle merhaba kendi tavsiyem herseyi tam şekilde büyük bir kabin alırsan hem ustalıktan yana kendini yormamış olursun hem de baştan havalandırma olmak üzere birçok konuda kafan daha rahat olur oda içine oda yapmış olursun camı aralık bıraksan bile ekipman tam olunca kabin için de sorun olmaz kırma dökme işinden de kurtulmuş olursun ışık konusuna gelince benim kendi tavsiyem led ışık elektrik faturası konusunda led ışık kullanarak kafan daha rahat olur ısı kontrolünü daha rahat sağlayabilirsin Kızlar konusuna gelecek olursak 1 tane de olsa 100 tane de olsa her birine bir çocukmuş gibi bakmalısın ilgilenmelisin dilinden derdinden anlamalısın ki bu konuda forumdan baya konu var.Konuyu toparlayacak olursak kanka senin yerinde olduğumu düşünerek söylüyorum büyük kabin,led ışık havalandırma,filtre,vantilatör doğru gübre seçimi vs derken gerekli malzemeleri alır kızların hepsini yeşillendirirdim yine karar senin kankam umarım bol hasatların ve güzel kafaların olur sağlıcakla kal...

Amokachi

Yeni üye

Kuru' Alıntı:
Kanka oda yerine büyük bir kabin kullanabilirsin hem karbon filtre ve havalandırma için hazır deliklerin olur.
Ve bence Led yerine MH HPS kullan çok daha iyidir. Bu bütçe ile zaten soğutma da sıkıntı yaşamazsın reflektörünü de cooltube alırsan çok iyi olur.
Fatura olayında ise evin bahçe ışıklandırmasını azaltırsan bence daha iyi olur 1000TL fazla geldi bana üstüne daha eklenir çünkü kullancağın watta göre.Sana kalmış tabi.
Karbon filtreni alıcağın kabinin büyüklüğüne göre uygun seçersen koku sıkıntısı yaşamazsın.

Başka sorun varsa bekliyorum bol hasatlar

Başka soru olmaz mı kanka 10larca sorum var hemde  :)
 “Kabin şart kabinsiz asla olmaz” gibi bir durum yoksa eğer kabin kullanmayacağım gibi duruyor ışık konusundada dediğin gibi Hps düşünüyorum Led seçimi çok karmaşık geliyor bana , kafamdaki proje ve elimdeki malzemeleri anlatayım mantıklı mı bilmiyorum,
Mevcut Malzeme Listesi
10adet dişileştirilmiş Ak47 tohumu
Biobizz Toprak Light Mix 50 Litre x2
Air saksı 20 ve 26,5 litrelik
2 Farklı boyda 6şar S kanca
Toprak ph nem ölçer
Su için ph ölçer
Hava için nem ve sıcaklık ölçer bir dijital bir mekanik
Nem Makinası
2 adet Softbox toplam 8 ampul takılabilir
Proje ise kesin olmasada şu şekilde

2 adet tohumu suya atıp filizlendiricem, filizlendiğinde 2 hafta kadar softboxlara florasan takıp yakın ama çok güçlü olmayan bir ışık vericem , ardından 600watt Mh yi cooltube reflektore takıcam reflektörü tavana asmayı düşünüyorum, softboxlardaki floresanlarıda tepedeki ışığı daha az gören yan dallara bakıcak şekilde kullanıcam, çiçeklenmeye geçtiğimizde floresanları komple kaldırıcam sadece 600watt hps kullanıcam balast olarakda elektronik balast tavisiye edilmiş hep.

Havalandırma kısmı içinse pendereyi havalandırma kanalı büyüklüğünde kestirip ordan dışarı vercem, sessiz bir fan karbon filtre kombinasyonu araştırıyorum, şimdilik karar veremedim ama bu cooltube diye geçen reflektore havalandırma kanalını takıp diğer ucunu fana, fanıda karbon filtreye bağladığımızda çiçeklerin kokusunu çekebilecek mi diye düşünüyorum yani cooltube nin sağı solu kapalı olduğu için ortamdaki kokuyu çeker mi karbon filtre onu düşünüyorum 
Eğer gerekirse hem nemi azaltmak hemde sıcaklığı dengelemek için mobil klimalardan alabilirim.
Kaba taslak bunları yapmayı düşünüyorum iş yapar mı uğraştığımıza değecek bir hasat alır mıyız kanka

AZK' Alıntı:
Kanka öncelikle merhaba kendi tavsiyem herseyi tam şekilde büyük bir kabin alırsan hem ustalıktan yana kendini yormamış olursun hem de baştan havalandırma olmak üzere birçok konuda kafan daha rahat olur oda içine oda yapmış olursun camı aralık bıraksan bile ekipman tam olunca kabin için de sorun olmaz kırma dökme işinden de kurtulmuş olursun ışık konusuna gelince benim kendi tavsiyem led ışık elektrik faturası konusunda led ışık kullanarak kafan daha rahat olur ısı kontrolünü daha rahat sağlayabilirsin Kızlar konusuna gelecek olursak 1 tane de olsa 100 tane de olsa her birine bir çocukmuş gibi bakmalısın ilgilenmelisin dilinden derdinden anlamalısın ki bu konuda forumdan baya konu var.Konuyu toparlayacak olursak kanka senin yerinde olduğumu düşünerek söylüyorum büyük kabin,led ışık havalandırma,filtre,vantilatör doğru gübre seçimi vs derken gerekli malzemeleri alır kızların hepsini yeşillendirirdim yine karar senin kankam umarım bol hasatların ve güzel kafaların olur sağlıcakla kal...

Yurt dışı siparişleri normal ilerlemediği için Tr den kabin alıp 2.500 3.000 lira vermek istemiyorum , Led konusu teorik olarak çok güzel duruyor ısınmıyor uzun ömürlü faturalar düşük gelicek reflektör balast ihtiyacı yok ama gel gör ki benim nasıl bir led almam gerektiğine basmadı tanıdığım bir led firması var neye ihtiyacım olduğunu tarif edebilsem yaptırabilirim aslında ama çözmem zor gözüküyor led işini yorumun içinde teşekkür ederim

Kuru

Yeni üye

Öncelikle uğraştığına değecek bir hasat kesinlikle alırsın.Cooltube'ın fanını karbon filtreye bağlama ayrı yerden hava alsın ve cooltubeu soğutcak fan 150mm den büyük olmasın.Bu arada normalde HPS tavsiye etsem de önümüz yaz sana kaliteli led markaları tavsiye ederim cooltube vesaire uğraşmazsan kışın HPSye dönersin.Bestva marka ledler fiyat performans olarak gayet iyidir aliexpressden söyleyebilirsin. Şimdi devamını yazamıyorum bi kaç saate yazarım

Amokachi

Yeni üye

Kuru' Alıntı:
Öncelikle uğraştığına değecek bir hasat kesinlikle alırsın.Cooltube'ın fanını karbon filtreye bağlama ayrı yerden hava alsın ve cooltubeu soğutcak fan 150mm den büyük olmasın.Bu arada normalde HPS tavsiye etsem de önümüz yaz sana kaliteli led markaları tavsiye ederim cooltube vesaire uğraşmazsan kışın HPSye dönersin.Bestva marka ledler fiyat performans olarak gayet iyidir aliexpressden söyleyebilirsin. Şimdi devamını yazamıyorum bi kaç saate yazarım

Ripley’sOG da önümüz yaz diyip Led tavsiye etmiş , bahsettiğin Bestva markaya baktım https://www.ebay.co.uk/i/372480706056?rt=nc&_trkparms=aid%3D1110001%26algo%3DSPLICE.SIM%26ao%3D1%26asc%3D20161006002618%26meid%3Dfda7aa80429d44309a97fd5d2740d9a7%26pid%3D100694%26rk%3D5%26rkt%3D30%26mehot%3Dpp%26sd%3D202450727047%26itm%3D372480706056%26pmt%3D1%26noa%3D1%26pg%3D2386202 3000w olan modeli 220 euro civarı fiyatı rahatsız etmedi ama kaç günde gelir kanka bu virüs muhabbeti yokken softbox siparişim 45 günü geçmişti gelmesi yakın zamanda sipariş veren oldu mu acaba

Bestva nın 3 serisi var sanırım smart elite bide dc diye bunlardan hangisinden bahsediyoruz şuan :)

EJDEERYAAA

Yeni üye
Dostum kabin kullanmalisin 20 mt2 cok zor zaptedeceğin bir alan 6 bikti koyabileceğin guzel bi kabin al içine de 2 tane mars hydro ts 2000 led al bitki sayin arttikca verimin artacak diye bi kaide yok bunu unutma sayi arttikça koku sorunun da artacak hid kullanirsan faturani çok etkileyecektir önümüz yaz isi sorunuda cabasi olur iyice arastirmani tavsiye ederim

Amokachi

Yeni üye

EJDEERYAAA' Alıntı:
Dostum kabin kullanmalisin 20 mt2 cok zor zaptedeceğin bir alan 6 bikti koyabileceğin guzel bi kabin al içine de 2 tane mars hydro ts 2000 led al bitki sayin arttikca verimin artacak diye bi kaide yok bunu unutma sayi arttikça koku sorunun da artacak hid kullanirsan faturani çok etkileyecektir önümüz yaz isi sorunuda cabasi olur iyice arastirmani tavsiye ederim

Peki kanka kabin kullandığımda bu hava kanallarını odaya çıkarsam yetiyor mu yoksa yine camdan dışarı mı vermem gerekicek

Beng-ü Bade

Yeni üye
Merhaba, Tek katlı müstakil bir evde oturuyorum ve evden ayrı bitişik nizam bir ardiye var bahçemde.  ben kendim alüminyum raftan bir dolap yaptım 120x70x200 cm tek bitki yapıyorum zorlasam 2 adet yetiştirebilirim. 
Elektrik faturam kışın 1500 altına hiç düşmüyor her hangi bir sorun yaşamadım. ev bahce Aydinlatma ve ısı pompası var yerden ısıtmalı bu sebeple fatura yüksek geliyor. LED kullanıyorum 2000 Watt bestva elite series ( faturaya 200 TL yansıyor aylık ) duvardan çektiği akım 200+200 watt veg-bloom anahtarı var ben her ikisi açık şekilde kullanıyorum. Isı problemim yok genelde bulunduğum lokasyon ile alakalı nem yüksek nem makinası ihtiyacım çok olmadı (aldım ama) bence 2-3 bitkilik bir kabin yap kafan rahat etsin. öyle çok kolay değil dostum İnan tek bitki yetiştiriyorum ve İnan zahmetli bir iş belki ben tembelimdir :)  bilemedim.

Fikir vermesi için bir seyler yazdım umarım faydam dokunur.

Amokachi

Yeni üye

Beng-ü Bade' Alıntı:
Merhaba, Tek katlı müstakil bir evde oturuyorum ve evden ayrı bitişik nizam bir ardiye var bahçemde.  ben kendim alüminyum raftan bir dolap yaptım 120x70x200 cm tek bitki yapıyorum zorlasam 2 adet yetiştirebilirim. 
Elektrik faturam kışın 1500 altına hiç düşmüyor her hangi bir sorun yaşamadım. ev bahce Aydinlatma ve ısı pompası var yerden ısıtmalı bu sebeple fatura yüksek geliyor. LED kullanıyorum 2000 Watt bestva elite series ( faturaya 200 TL yansıyor aylık ) duvardan çektiği akım 200+200 watt veg-bloom anahtarı var ben her ikisi açık şekilde kullanıyorum. Isı problemim yok genelde bulunduğum lokasyon ile alakalı nem yüksek nem makinası ihtiyacım çok olmadı (aldım ama) bence 2-3 bitkilik bir kabin yap kafan rahat etsin. öyle çok kolay değil dostum İnan tek bitki yetiştiriyorum ve İnan zahmetli bir iş belki ben tembelimdir :)  bilemedim.

Bende ki durumla nerdeyse aynıymış yerin faturalarımız da aynı gibi : ) herkes bu kadar kabin yap diyorsa vardır bir sebebi ben kabin bakmaya da başlayayım o zaman, Bestva yı demin kuru nickli arkadaş da önerdi memnun musun bestva elite den ? Ne kadar sürdü eline ulaşması

Kuru

Yeni üye

Kanka forumda biri de vermişti aynı ledin spiarişini aliexpressden şu an gecikme olur mu o konuda bilgim yok.DC serisi alabilirsin.

Bence kabin almalısın usta falan uğraşma. Led 3000w almak yerine daha düşük 1000w 1200w ile başlaman daha mantıklı olur ne kadar bitki o kadar sorun acelemiğinde 5 bitki yeterli olcaktır.

Advanced Nutriens serisi gübre kullanabilirsin benim şahsi tercihim. İçindeki PH Perfect teknolojisi işine oldukça yarar.
Bulunduğun ilçenin su raporlarına bak iyi ise suların değerleri 24 36 saat dinlendirip verebilirsin.

Kabin
Dijital termometre 
Light Mix Toprak
Gübre
Işık
Karbon Filtre
Nem makinası
2 adet fan       sana istediğin verimi fazlasıyla verecektir.

Beng-ü Bade

Yeni üye

Amokachi' Alıntı:
Beng-ü Bade' Alıntı:

Bende ki durumla nerdeyse aynıymış yerin faturalarımız da aynı gibi : ) herkes bu kadar kabin yap diyorsa vardır bir sebebi ben kabin bakmaya da başlayayım o zaman, Bestva yı demin kuru nickli arkadaş da önerdi memnun musun bestva elite den ? Ne kadar sürdü eline ulaşması

Henüz ilk denemem olduğu için pek bir şey söylemek istemiyorum iyidir kötüdür :)

Ama temin etmek kolay oldu bir arkadaşıma rica ettim gelirken yanında getirdi valizde.

Amokachi

Yeni üye

Kuru' Alıntı:
Kanka forumda biri de vermişti aynı ledin spiarişini aliexpressden şu an gecikme olur mu o konuda bilgim yok.DC serisi alabilirsin.

Bence kabin almalısın usta falan uğraşma. Led 3000w almak yerine daha düşük 1000w 1200w ile başlaman daha mantıklı olur ne kadar bitki o kadar sorun acelemiğinde 5 bitki yeterli olcaktır.

Advanced Nutriens serisi gübre kullanabilirsin benim şahsi tercihim. İçindeki PH Perfect teknolojisi işine oldukça yarar.
Bulunduğun ilçenin su raporlarına bak iyi ise suların değerleri 24 36 saat dinlendirip verebilirsin.

Kabin
Dijital termometre 
Light Mix Toprak
Gübre
Işık
Karbon Filtre
Nem makinası
2 adet fan       sana istediğin verimi fazlasıyla verecektir.

Kabin fiyatlarına bakmaya başladım herkes kabin al diye belirtiyor çünkü, ilk denememde 2 tohum atıcam bardağa herşey yolunda ise yani kayda değer bir hasat almayı becerebilirsem kalanları oyle ekicem.
Elimdekiler
*Ak47 tohumlarım var
*hava toprak ve su için ölçüm cihazları farklı markalardan 2ser tane
* light mix toprak
*Air saksılar 20-26,5 litre 1 er tane alındı
*Fotoğraf çekimlerinden kalma 2 softbox var standart duy 4er ampül takılıyor
Şimdi bir kabin bakayım ardından ışık ve havalandırma sistemi en son da gübre seçimi

Beng-ü Bade' Alıntı:
Amokachi' Alıntı:

Henüz ilk denemem olduğu için pek bir şey söylemek istemiyorum iyidir kötüdür :)

Ama temin etmek kolay oldu bir arkadaşıma rica ettim gelirken yanında getirdi valizde.

Temin etmesi baya kolay olmuş :) Benim arkadaşlarım kendileri gelemiyor mahsur kaldılar bide led falan denmez şimdi :)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • bandaleros bandaleros:
    ***** hahahaha*** ******* ***** ***** *******
  • lavrens lavrens:
  • T terbiyeligunahkar:
  • T terbiyeligunahkar:
    **** ******* ********* **
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** hahahaha ***** ****** ******** hahahaha*** ******* ***** ***** *******
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ****** *** ** ****** **
  • M Melodirdy:
    ***** hahahaha **** ****** ******* ****** hahahaha ********** ***
  • bandaleros bandaleros:
    *** ****** ****** ********* ***** ********** hahahaha******* ********** ******* *** hahahaha**
  • M Melodirdy:
  • Mordecai Mordecai:
    hahahahahahahaha
  • kawinnnz kawinnnz:
  • bandaleros bandaleros:
    hahahaha
  • T terbiyeligunahkar:
    *** hahahaha ****** *** ** ****** **
  • Mordecai Mordecai:
    +1
  • T terbiyeligunahkar:
    *** ********** ********* ** hahahaha ***** *** ******** ****** hahahaha*** ** ****** ******** ***** ********** ****** ******* ***** ***** ******* **** hahahaha****** hahahaha **** ****** ******* ****** hahahaha ********** ***
  • bandaleros bandaleros:
    ***** hahahaha *** **** ********** ******
  • Mordecai Mordecai:
    hahahaha ***** ********* ********** ****** ********** *** *****
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** ****** ****** ****** ***** ***** ** ****** **** ******* hahahaha* hahahaha *** **** ********** ******
  • bandaleros bandaleros:
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** ***** *** hahahaha***** hahahaha* ****** ****** *** *** **** hahahaha********* ***** ********* ********** ****** ********** *** *****
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** * ******** ****** ****** ******** ********* hahahaha*** ******
  • Mordecai Mordecai:
    ******** hahahaha**** ******** ** **** hahahaha ** **** ** ******* ********** ***** ****** ***** hahahaha* **** *******
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** *** ****** ******* **** ******* ********* *** hahahaha**** hahahaha**** ******** ** **** hahahaha ** **** ** ******* ********** ***** ****** ***** hahahaha* **** *******
  • Mordecai Mordecai:
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** ******** ***** *** ******** hahahahahahahaha**
    T terbiyeligunahkar: ***** ******** ***** *** ******** hahahahahahahaha**