Işık markaları 301h-301b

husyn

Doktor
bak benim elimde 0,7w diyotlar var bu diyolar 3cmx3cm gibi bir alanda 72 adetler ve bunları 15cm sıkıntı cıkarmıyorlar ben bunları bile 20cm tutuyorum yani senin sistemde hiç sıkıntı olmaz

bigbugs1.

Kıdemli Üye
bak benim elimde 0,7w diyotlar var bu diyolar 3cmx3cm gibi bir alanda 72 adetler ve bunları 15cm sıkıntı cıkarmıyorlar ben bunları bile 20cm tutuyorum yani senin sistemde hiç sıkıntı olmaz
Tamam knka seni müsait yakalayamıyorum 1 2saate geçicem o zaman dediklerini yapar atarım birde elimde cob led de var benim 3tane 150w onu bloom döneminde eklemeyi düşünüyorum sence zararı olurmu

husyn

Doktor
kanka sana asıl olanı anlatmaya çalışayım, ışığın bitki üzerinde hiçbir ekisi yok etkisi olan fotonlar foton titresim halde ortaya çıkıyorlar aslında bir şey değil bu titreşimler ışık dalga boyuna göre çapları değişiyorlar ve ortaya çıkması için oluşan güçe görede daha çok yol kat ediyorlar biz led sistemleri kullandığımızdan bizim fotonlar fazla yol kat etmiyorlar ve sönümlenerek kayboluyorlar aslında bu titreşimler radyasyon fazla uzatmadan yapraklar bu radyasyonla bir takım şeyleri çalıştırıyor yani ışık güçüne yakınlaştın mı radyasyonun etkisi artıyor

bigbugs1.

Kıdemli Üye
kanka sana asıl olanı anlatmaya çalışayım, ışığın bitki üzerinde hiçbir ekisi yok etkisi olan fotonlar foton titresim halde ortaya çıkıyorlar aslında bir şey değil bu titreşimler ışık dalga boyuna göre çapları değişiyorlar ve ortaya çıkması için oluşan güçe görede daha çok yol kat ediyorlar biz led sistemleri kullandığımızdan bizim fotonlar fazla yol kat etmiyorlar ve sönümlenerek kayboluyorlar aslında bu titreşimler radyasyon fazla uzatmadan yapraklar bu radyasyonla bir takım şeyleri çalıştırıyor yani ışık güçüne yakınlaştın mı radyasyonun etkisi
Yani bir etkisi olmuyor mu ışığın knka

husyn

Doktor
senin ledler her biri 0,2W güçte çalışırken, 0.56 μmol/s foton üretiyorlar saniyede her bir led

husyn

Doktor
şimdi senin için karışık oldu galiba bak şimdi beyan edilen değerlerle hesaplayalım, senin sisteminde 1184led var toplamda demi bunu dört bölümlü yapmışlar 4 PCB var her PCB de 296 led var demi şimdi üretici firma lede 0,2w 0.56 μmol/s demiş mi, 296led x 0.56 = 165μmol/s yapar ledlerin güçünü 2 katına çıkarsak yani 0,4w yapsak, 165 x 2 kat değerinde olmazda oldu diyelim = 330μmol/s yapar kanka yani 330umol/s/m2 değerlerinde oluyor

bigbugs1.

Kıdemli Üye
Peki knka benim için biraz daha basitleştirelim benim şuan 150x150 kabinde 4x27litre 1 tane 10lt bitkim var kullandığım şuanki ışığım benim beklentilerimi karşılarmı yeterli gelir mi yoksa diğer growumda değiştireyim mi ? Sence iyi bir ışık mı ? Bu arada benim aklıma yeni geldi havalar soğuduğu için ben ışık döngüsünü akşam 7 sabah 11 şeklinde ayarlamıştım o yüzden senin bana söylediklerini yapmak için ışın açılmasını bekliyorum knka önceki mesajda yazdıklarını uygulayacağım

husyn

Doktor
kanka sen bana lüx değerlerini verde bizim yaptığımız hesapta tutuyormu, sen çok uğraşma direk sistemin güçünü kökle 20cm ve 15cm den lüx değerini alsana

husyn

Doktor
bak dostum kafan fazla karışmasın senin elindeki sistem bence senin işini görür 2 saattir bir konuya bakmaya çalışıyorum yani kendime göre bazı sonuçlar çıkardım anlıyacağın ışık sistemini daha öncede dediğim gibi 20cm tut ve sisteminin güçünüde 400w altına çekme, fotonları neden çok olmasını istiyoruz bikilerin gelişimi iki evreden oluşur biri aydınlık diğeri karanlık, asıl enerjiyi güçü aydınlık fotonlar sayesinde ürettiği enerjiden karanlık evrede bazı ürettiği besinleri başka şeyler yapıyor, yani fotonyoğunluğu bitkimizin gelişimini arttırıyor, tabi fotonyoğunluğu bazı ortam gereksimleri ile birlikte belli bir seviyeye kadar daha fazla olsada bitkimiz anca okadarını kullanıyor

Son düzenleme:

bigbugs1.

Kıdemli Üye
bak dostum kafan fazla karışmasın senin elindeki sistem bence senin işini görür 2 saattir bir konuya bakmaya çalışıyorum yani kendime göre bazı sonuçlar çıkardım anlıyacağın ışık sistemini daha öncede dediğim gibi 20cm tut ve sisteminin güçünüde 400w altına çekme, fotonları neden çok olmasını istiyoruz bikilerin gelişimi iki evreden oluşur biri aydınlık diğeri karanlık, asıl enerjiyi güçü aydınlık fotonlar sayesinde ürettiği enerjiden karanlık evrede bazı ürettiği besinleri başka şeyler yapıyor, yani fotonyoğunluğu bitkimizin gelişimini arttırıyor, tabi fotonyoğunluğu bazı ortam gereksimleri ile birlikte belli bir seviyeye kadar daha fazla olsada bitkimiz anca okadarını kullanıyor
Knka ışığı 20cm çektim dimmer 100 yaptım ama bu uygulamalar beni çok yanıltıyor bilmiyorum ne kadar doğru rakamlar

husyn

Doktor
kafandaki olumsuzluğuda söyle belki benim içinde öğle olabilir olmadı bakarız en azında

bigbugs1.

Kıdemli Üye
kafandaki olumsuzluğuda söyle belki benim içinde öğle olabilir olmadı bakarız en azında
Paylaş knka izlerim sıkıntı yok modları felan var sabit bir değer yok aynı şekilde bazen çok az gösteriyor hafif yan yapıyorsun çok yüksek gösteriyor net ölçebilicek bir uygulama yok mu knka

bigbugs1.

Kıdemli Üye
Paylaş knka izlerim sıkıntı yok modları felan var sabit bir değer yok aynı şekilde bazen çok az gösteriyor hafif yan yapıyorsun çok yüksek gösteriyor net ölçebilicek bir uygulama yok mu knka

husyn

Doktor
evet kanka o şekilde ölçüyoruz elin titredikce değer değişir sen en yüksek değeri okumaya çalışacaksım

bigbugs1.

Kıdemli Üye
Benim kızları gördün knka sen 44.günleri bu gün 60-65günde blooma almayı düşünüyorum bi 60-65 bloom sürer diye düşünüyorum sen ne diyorsun yeterli olurmu az mı olur napim sence

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • kkush kkush:
  • G greenwolf:
  • G greenwolf:
  • kkush kkush:
  • G greenwolf:
  • kkush kkush:
    **** ********* ********** hahahaha** ***** ********
  • G greenwolf:
    ****** ******* **** * ******** ***** ******** hahahaha ******* * **
  • psychdelicman psychdelicman:
    ***** *** **** ******* *** **** ******* **** ********* hahahaha ***** *** ***** ***** hahahaha*** ********* ******** ***** ******* ***** *** ** ** ******
  • Ü Üfürükçü gargamel:
  • kkush kkush:
    ********** ***** *** hahahaha* hahahaha****** ******* ********* ******* ***** ****** hahahaha *** **** ******* *** **** ******* **** ********* hahahaha ***** *** ***** ***** hahahaha*** ********* ******** ***** ******* ***** *** ** ** ******
  • kkush kkush:
    ***** ******* * **** ** ********* ******** * ***** ***** ****** **** **********
  • kkush kkush:
  • G greenwolf:
    hahahahahahahaha******
  • psychdelicman psychdelicman:
    *** * *** ***** ********* ******** ********** hahahaha** * ******* ********* hahahaha ******* ** ***** ******
  • G greenwolf:
    hahahahahahahaha******
  • kkush kkush:
    *** **** ******** ********* ***** ******* ** ** **** *** * *** ***** ********* ******** ********** hahahaha** * ******* ********* hahahaha ******* ** ***** ******
    +1
  • G greenwolf:

• kkush kkush:
    ** **** **** ********* ***** ***** ******** ***** hahahahahahahahahahahaha**
  • kkush kkush:
    ******* **** *** ********* ****** hahahaha*
  • kkush kkush:
    ***** hahahaha ** hahahaha *******
  • kkush kkush:
    ***** hahahaha**** ******* ******** **** hahahaha* ******** *** ******* ********* ****** **********
  • G greenwolf:
    ** **** **** hahahaha******** ******* ********** **** ** **** hahahaha** ****** ****** ******* ****** ******
  • kkush kkush:
    hahahaha ***** ******* ****** ** hahahaha****
  • kkush kkush:
    *** ****** ***** **** hahahaha**** hahahaha ** **** **** hahahaha******** ******* ********** **** ** **** hahahaha** ****** ****** ******* ****** ******
  • kkush kkush:
    kkush kkush: **** ** ***** ******* ***** ***