Mantar grow günlüğü (Güncel 22.12)

Redweed

Üye
Selamlarr
1 numaralı sub 14.12.2023 tarihinde yapıldı
2 numaralı sub 18.12.2023 tarihinde yapıldı

mısır tek tekniğiyle bi sub oluşturdum içinde fazla petri olmasının sebebi elimde 10 tabak olması ve onları aktarmak için başka petri kabım bulunmamasıydı.
20.12.2023 tarihinde yeni petriler yaptım fakat bu sefer bi çok kez aktarım yaparak olabildiğince kaliteli miseller elde etmeyi amaçlıyorum.
ayrıca 1 numaralı subın daha az gelişmiş görünme sebebi çalkalama yapmamdan dolayı. Fakat 2 numaralı subda hızlı gelişiyor sebebinin içine test amaçlı eklediğim besin mayası olduğunu düşünüyorum. Gelişmeleri paylaşmaya devam edeceğim

Redweed

Üye
Petri kabından spawn bag'e nasıl bir ortam kullanarak aktarıyorsun? Ben SAB kullanmama rağmen yine de anında kontamine oluyor. https://ibb.co/k8mnNdq
Çok nemli gözüküyor yaptığım aşamaları anlatayım.
Mısırları ilk önce düdüklüde haşladım yaklaşık 40dk çatladılar ama yumuşacık olmadılar.
Süzdüğüm mısırları bez üzerine yayıp kurumasını bekledim sonra peçete testi yaptım kuruluğunu görmek için.
Kavanozlara koyup düdüklüde tekrar sterilize ettim. Soğuduktan sonra petrileri aktardım.
Kavanozların üstünde delik var ve hava alacak bantla kapalı.
Kavanozun hava almıyor olabilir. Sıcaklık oda sıcaklığı ama daha sıcak bi alanda üstünü örtüyorum sabın içinde duruyor fakat sabda eldiven yerleri açık hava girişi olsun diye.

atznt

Yeni üye
Ben de tam olarak seninle aynı adımları izledim. Hatta birkaç gün kapağı açmadan bekledim ki sterilizasyondan emin olayım. Ama ne yaparsam yapayım miselleri aktarmak için kapağı açtığım anda o küfler doluşuyor içeriye. Ayrıca benim kapakta da aynı şekilde hava deliği ve hatta self healing injection port var.

Redweed

Üye
Temizlik adımlarına dikkat etmen lazım eğer tabaktayken sağlıklıysa sonrasında böyle oluyorsa kesin bir hata yapıyorsundur denemeye devam sabır gerektiriyo ekimden beri sadece petri yapıyordum. Şimdi sub bekliyorum.

atznt

Yeni üye
Şu ana kadar 20'den fazla deneme yaptım hiçbiri tutmadı ama son o fotoğrafını attığım deneme içinde küf olmasına rağmen büyüyor ve küfü de yiyior. Tutmasını umuyorum.

Redweed

Üye
Kontamine olmuş o büyütmeye devam edip mantarda üretsen o mantarlar asla sağlıklı olmayacak. En iyi durumda zehirlenmiş olursun aman dikkat bu riske değmez.

Redweed

Üye
04.01.2024
İşimden dolayı çok yurtdışına çıkıyorum bu sebeple geç güncelliyorum.
Petrilerim maşallah çok iyi büyüdü birinde bakteri vardı üstünü alınca farkettim gizlenmişti mantara.
Subların biri 2 numaralı kontamine oldı
1 numaralı büyüyor ama yavaşladı gibi ne yapmam lazım @IcBlue

IcBlue

Doktor
04.01.2024
İşimden dolayı çok yurtdışına çıkıyorum bu sebeple geç güncelliyorum.
Petrilerim maşallah çok iyi büyüdü birinde bakteri vardı üstünü alınca farkettim gizlenmişti mantara.
Subların biri 2 numaralı kontamine oldı
1 numaralı büyüyor ama yavaşladı gibi ne yapmam lazım @IcBlue

eline sağlık kankacım çok tatlı gelmiş rizolar, bu aşamada dilersen bir adım daha izolasyon yapabilirsin ama ille de lazım demem açıkçası. istersen yetiştirmeye geçebilirsin artık. özür dileyerek daha önce yetiştirme şartları olarak ne düşündüğün üzerine sohbet ettiysek de hatırlamıyorum, bu nedenle sıfırdan öneride bulunacağım. buradan sonra ne yapacağını yetiştirme yöntemin belirleyecek.

Coco peat, saman, selüloz medyaları (örneğin pamuk) gibi aşıyı içine dağıtarak kullandığımız yöntemlere, misel substratın altında geliştiği için kapalı sistem diyoruz. kapalı sistemleri aşılamak için miseli dağıtılabilir bir besi yerinde geliştirmen gerekir, bu aşı türüne spawn denir ve çoğunlukla taneli olduğu için tahıl tercih edilir. bunun için "grain spawn" tariflerini araştırman gerekir, farklı tahıllar farklı sonuçlar verecektir ancak başlangıç için gerek temin etmesi gerek de sarımı en kolay olan mısır önerilir genellikle. bu sistemlerin meyve çemberinin de substratın ihtiyaçlarına göre tasarlanması gerekiyor, eğer meyve çemberi olarak plastik konteyner kullanacaksan -ki başlangıç için en iyisi budur- "monotub" kapalı sistemler için en ideal konteyner yöntemi olacaktır. yalnız kapalı sistemler çoğunlukla daha verimli olsalar da kontaminasyonu takip etmek daha zor olduğundan başlangıç için bu yöntemleri tavsiye etmiyorum. kontaminasyon substratın herhangi bir yerinde görünür hâle geldiğinde aslında ne kadar alanı etkilediğini bilmek mümkün olmadığı için tüm çemberi iptal etmek gerekiyor. bu nedenle bu yöntemleri steril teknikleri tamamen oturttuğunda ele alman emeklerinin boşa gitmemesi bakımından faydalı olacaktır.

diğer yetiştirme yöntemi, mantarı "cake" denilen meyve blokları üzerinde açık şekilde yetiştirmektir. tahıl aşılarından farklı olarak kekler, misel sarımı tamamlandıktan sonra tekrar bir substrata aşılanma gereği olmadan, uygun şartlar sağlandığında kendi üzerinde meyve vermeye başlar. meyve çemberinin içine birkaç keki birbirine değmeyecek şekilde yerleştirip kontaminasyon durumunda etkilenen kekleri çemberden çıkartarak kalanlarla devam edebildiğinden, bu başlangıç için çok daha garantici bir yöntemdir. besi yerine yerleşen kontaminasyonun yayılabileceği alan sadece besleneceği alanla kısıtlı olduğundan, temas olmayan besi yerleri güvenli kabul edilebilir. en kolay ve sıkça tercih edilen açık sistem "pftek"ten başlamanı öneririm, benim de en sevdiğim yöntemlerdendir. açık sistemlerin de meyve çemberinin yine ihtiyacına göre tasarlanması gerekir. açık sistemlerin kapalı sistemlerden farklı olarak ikinci bir kuluçka dönemi olmadığından, hava akışı bakımından ihtiyacı daha fazla ancak daha zahmetsiz ve risksizdir. bunun için "shotgun" en ideali. monotub ve shotgun arasındaki en temel fark da hava deliklerinin yerleşimi zaten.

umarım fikir edinmende yardımcı olmuştur, gönlünce olsun, bol şans.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    *** ******** *** *** ***** *** *** ***** ** *** ******* * *** *** ******* * ****** *******
  • Emmy Emmy:
    ********* *** ****** *** ***** ********* ** ***** ******* ** ******* ****** ******* **********
  • kawinnnz kawinnnz:
    ** *** ** **
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    ***** *** **** ** ******** *** *** ***** ** *** ******* * *** *** ******* * ****** *******
  • kawinnnz kawinnnz:
    ***** *** **** ** hahahaha *****
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    +1
  • Emmy Emmy:
    ********** ******* ******* ******* ****** hahahaha ***** ***** ******* hahahaha**** *** ****** *** ***** ********* ** ***** ******* ** ******* ****** ******* **********
  • kawinnnz kawinnnz:
    ********* hahahaha hahahaha ***** ***
    +1
    ******** ****** ********** ***** *** *** hahahaha** *** ******* hahahaha* ** ********* ***** ****** hahahaha ****
  • kawinnnz kawinnnz:
    ********* hahahaha hahahaha ***** *** **** ******* hahahaha******* hahahaha**** **
    +1
    ********** ******* ******* ******* ****** hahahaha ***** ***** ******* ****** ********* *****
    +1
    *** *** ******* ***** ********** ****** ***** ********** *** ***** **** ** **** ******** ******** ***** ****** ********* *****
  • kawinnnz kawinnnz:
  • Emmy Emmy:
    *** ******** ***** **
    ******* *
  • Emmy Emmy:
    ******** *** ******* ********** ******** ***** *** ******* ******* ******* ********** ***** *** *** ***** hahahaha* *** ** *******
    Emmy Emmy: ******** *** ******* ********** ******** ***** *** ******* ******* ******* ********** ***** ***...