Quantum Board vs COB led vs HPS

Woppy

Ordinaryüs
Valla knklar hazır qb alırsanız pahalı ama biraz arastırmayla kendinizde toplayabilirsiniz Mart ayyında aliexden 240w qb panelleri getirip topladım 1600tl halletmiştim şimdide olsun olsun 2000 TL bence qb için deger tavsiye ederim muazzam bir ısılçk gücü var

Nyx_Steel

Yeni üye
Hps iyi reflektör ve balastla hepsini kremsiz eler. Anca photontek 1000w yada grower choice, california light works alıcam diyosan o başka. Onun dışında hiç bir led onun rakibi deildir. Uygulamada anlarsın. Ne anlatsak boş. Bu cihazlarda 1000 $ artı fiyatlarda....

Son düzenleme:
yazlari led kislari hps kullaniyorum qb cok fazla kullanmadim fakat hps diyorum net olarak
veg doneminde abes bir fark olmasada bloom da hps kendini ciddi derecede belli eden bir isiktir

wolferic

Müptezel
hps iyi reflektör ve blast ile qb fiyatına gelir .480 w hps ile de 480w qb yi kıyaslayamazsın :).qb yi 5 sene kullan hps yi senede bir değiştir :)

Mahsun

Kıdemli Üye
@sicario 400w olanını kullanıyorum gayet güzel çalışıyor bridelux sürücüler var sorunsuz elektrik tüketimi olarakta konu başında @nasa fazla tüketiyor demiş ama bence şöyle sonuçta yekten 400w elektrik çekiyor şebekden qd lerde teknik olarak öyle belli bi çıkış gücü var sonuçta bitkinin istediği bi watt var qb lerin bence avantajı ayarlanabiliyor olması kısık kullanırsın vesaire yazın grow yaptım bi sıkıntı yaşamadım kışın da iyi oldu bi tık bizim buralar soğuk az biraz ısıtıyor içeriyi bitki kalitesi olarak bilemem ama diğerlerini kullanmadım

Lol. Herkes isigi tartisiyor ama bunun yetistirme alani ile ilgisi cok var. Soyle ki sirasiyla Cob, qb ve suan HPS ile grow yapiyorum, kabin degil bi odami ayiriyorum ve yaz disinda hic bir isik HPS kadar guzel sicakligi kivamda tutamiyor. 3x 400w Elektronik balast ile calisiyor icerisi devamli 27 derece. Cob led'de 20 derece ustunu goremedim Qb'de isitmak icin canim cikti odayi.

GaribanGrower

Yeni üye
Lol. Herkes isigi tartisiyor ama bunun yetistirme alani ile ilgisi cok var. Soyle ki sirasiyla Cob, qb ve suan HPS ile grow yapiyorum, kabin degil bi odami ayiriyorum ve yaz disinda hic bir isik HPS kadar guzel sicakligi kivamda tutamiyor. 3x 400w Elektronik balast ile calisiyor icerisi devamli 27 derece. Cob led'de 20 derece ustunu goremedim Qb'de isitmak icin canim cikti odayi.
Hps de ışık kapalı iken kaç dereceye düşüyor odan?

Mertali54

Doktor
Gerçekten kanka cobled her sezonda bozuluyor mu ben almayı düşünüyorum hps kadar da elektrik tuketicegini düşünmüyorum ama bilmediğimden soruyorum bunu

Mertali54

Doktor
merhaba arkadaşlar bugün quantum board cob led ve hps arasındaki farklar avantajlar dezavantajlar dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağım

QUANTUM BOARD AVANTAJLAR
-AZ ELEKTRİK TÜKETİR
-AZ ISINIR
-ÇOK UZUN ÖMÜRLÜDÜR 5 YIL
-YAZ KIŞ SORUNSUZ KULLANILIR
-DİĞERLERİNE GÖRE OLUŞTURDUĞU SÖMEKLER ÇOK DAHA KALİTELİ VE TATLIDIR
-PROFESYONELDİR

QUANTUM BOARD DEZAVANTAJ
-DİĞERLERİNE GÖRE BİRAZ DAHA PAHALIDIR

COB LED AVANTAJLAR
-TÜM ÖZELLİKLERİ AYNIDIR HPS İLE TEK AVANTAJI HPS YE GÖRE DAHA UCUZ OLMASI VE KIŞ AYLARI VE İLKBAHARDA KULLANILABİLİR OLMASI

COB LED DEZAVANTAJLAR
-ÇOK ELEKTRİK TÜKETİR
-ISINIR
-YAZ AYLARINDA ORTALAMA BİR KABİN SOĞUTUCU İLE KULLANILABİLİR
-ORTALAMA 1 SENEDE BOZULUR YENİSİNİ ALMAK GEREKİR

HPS AVANTAJLAR
-SÖMEKLERİ COB LEDE GÖRE DAHA İRİ VE İÇİ DOLU OLUR
-OLDSCHOOL BİR AYDINLATMADIR ESKİDEN BERİ BU İŞİ YAPAN ARKADAŞLAR VAZGEÇEMEZ HPS DEN

HPS DEZAVANTAJLAR
-İLKBAHAR VE YAZ AYLARINDA KLİMA OLMADAN KESİNLİKLE ÇALIŞTIRILAMAZ
-YANGIN ÇIKARTMA RİSKİ VARDIR
-ÇOK ELEKTRİK TÜKETİR
-COB LEDDEN PAHALIDIR ÇÜNKÜ ELEKTRONİK BALASTLAR PAHALIDIR
-ORTALAMA 2 SENEDE LAMBALARI BOZULUR LAMBA DEĞİŞTİRMEK VE BALAST BAKIMI YAPTIRMAK GEREKİR
Yeni konu açmamak icin burdan sormak istiyorum filizden çıkmış gelişmekte olan bitkilerine qb 24o watt kullanıyorum 5o günlük projektör lerden dolayı çok yavaş gelişti sen 30 35 günlük gibi düşün bitkilere kaç lümen ışık vermem gerekiyor üstadım

Mahsun

Kıdemli Üye
Işığın değiştiği için bi stres olacaktır kankam boostlama olmayacaktır yani birden hızlı büyümez diye düşünüyorum

Mertali54

Doktor
Işığın değiştiği için bi stres olacaktır kankam boostlama olmayacaktır yani birden hızlı büyümez diye düşünüyorum
kanka sıtres olmadı ama gozle gorullur bır buyume yapraklarda gurlesme oldu benım aslında sormak ıstedıgım soru sudur 3000 k ısık bılgılendırmesıne baktıgımda kelvın 3000 k nın umol degerı 19 olarak gozukuyor ısık mesafesıde 40 50 60 olarak gozukuyor oncelıklle bu bılgıler qb ıcın mı suanda uzak lık 70 75 cm cm arası bıtkının tepe noktasından olcugumde 20 bın lumen olcuyorum ama 19 umol degerını hesapladıgımda 30 bın ollcmem gerekıyor yarın nasıpp olursa 30 35 bın lumen degerıne ayarlıycam mesafede 40 cm cıvarıne gelıcek cunku saksının altına yogurt kkovası kovası koyucam

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
  • BABASULTAN07 BABASULTAN07:
    ** ********** hahahaha ****** *** hahahaha* **** ****** ***** ******** ******* ** ******* *** hahahaha** ** ******* *** **
    BABASULTAN07 BABASULTAN07: ** ********** hahahaha ****** *** hahahaha* **** ****** ***** ******** ******* ** *******...