Yapraklarda solma ve sorunlar

acemiceday

Müptezel
Merhaba ilk deneyimim oluyor grow da bu. 16 gün oldu ve 6 gündür bu sorun basladi. Yapraklar solgun ve canlı değil.Saksilarin dipleri nemli ve diplerine kadar kökler çıkmaya başladı.
18-6 ışık veriyorum
Aslında fazla su verirken ilk bir hafta ph oranı fazla su da veristim ve biraz TA pro organic Grow gübre ve sanirim su oranına göre fazla geldi gübre oranı kanka. Birisinde yapraklarinda kahverengi noktalar olmuştu. Bende ph dengelensin diye ph 5.8 yada 5.9 yada 6.0 oranında su döküyordum, sanırım fazla oldu.
Şimdi dediğin gibi bekletiyorum kabinde stabil durumda kurusun diye saksı toprağı.
Lamba 45 cm di şuanda 65 cm yüksekliğe aldım ve ısı oranı normallesti.
Kabin içi Havalandırma iyi olduğu için nemlendirici kullanmiyorum
Arkadaşlar şimdiden çok çok teşekkürler

11 lt bez saksilar,
Kabin 60x60x160,
LEDWisdom Rosette MKII 200W Full-Spectrum LED Bitki Yetiştirme Lambası

Son düzenleme:

Ratata

Kıdemli Üye
Saksılar kurumadan sulama yapma kanka, yapraklar salmış kendini bu fazla veya eksik sulamadan kaynaklanır. Sulamalarını toprağın kuruduğunda yapmaya özen göstermelisin

Ratata

Kıdemli Üye
Toparlar toparlar, sulamana dikkat et yeter. Toprak güzelce kurumadan sulama yapma kanka

Ratata

Kıdemli Üye
Topraktaki suyun çekilmesine bağlı kanka ama bir günde normale döner yani bilemedin iki yani endişe etme. Bol hasatların olsun ;)

acemiceday

Müptezel
Topraktaki suyun çekilmesine bağlı kanka ama bir günde normale döner yani bilemedin iki yani endişe etme. Bol hasatların olsun ;)
Umarım düzelir ve iyi dileklerin gerçek olur dostum. Bol olmasada brseyler olsun ilk deneyimde )) kimisi sök ve yeni tohum varsa çimlendir diyordu ((( çok pozitif insansin çok sağol.

Ratata

Kıdemli Üye
Pozitiflik değil kanka bu bitkilerde sökülüp atılacak hiçbir yan yok. Ne hastalıklar çözülüyor fazla sulama nedir yani. Bi bakmışın sabah zımba gibi sen dert etme kendine :)

acemiceday

Müptezel
Pozitiflik değil kanka bu bitkilerde sökülüp atılacak hiçbir yan yok. Ne hastalıklar çözülüyor fazla sulama nedir yani. Bi bakmışın sabah zımba gibi sen dert etme kendine :)
Kabine komple kapattım kabin ısısı 21.7° ve Nem 49 da dostum. Stabil durumda devam ediyor.
Aslında fazla su verirken ilk bir hafta ph oranı fazla su da veristim ve biraz TA pro organic Grow gübre ve sanirim su oranına göre fazla geldi gübre oranı kanka. Birisinde yapraklarinda kahverengi noktalar olmuştu. Bende ph dengelensin diye ph 5.8 yada 5.9 yada 6.0 oranında su döküyordum, sanırım fazla oldu.
Şimdi dediğin gibi bekletiyorum kabinde stabil durumda kurusun diye saksı toprağı.
Lamba 45 cm di şuanda 65 cm yüksekliğe aldım ve ısı oranı normallesti.

Son halleri resimlerde bakarmisin düzelme varmı kanka ?

Son düzenleme:

acemiceday

Müptezel
Kanka bir tanesinin bir kaç ilk dönem büyüyen yan yapraginda böyle kahverengi noktalar var ve kırılmaya kurumaya başlamış.

Son düzenleme:

Ratata

Kıdemli Üye
İlk bakışta fosfor eksikliği gibi görünüyor ancak toprakla temas etmesinden kaynaklı da olabilir, yaprağa gübreli su bulaşmış ve üzerinde kalmış olabilir yazarken bir yandan da rehberle kıyaslama yapmaya çalışıyorum. Toprağın güzelce kuruduktan sonra mevcut gübrelerinle beslemeye devam et ve takipte kalalım. Ph ayarına özen göster, eğer ph bozuk olursa çiçek topraktan fosforu çekemez, yarın öbürgün biraz toparlandığında daha belirgin hale gelecektir. Seni de yanıltmayı istemiyorum açıkcası. Durumu takipte kalalım sen resim yüklemeye devam et yeniden değerlendirme yapmaya çalışalım

acemiceday

Müptezel
İlk bakışta fosfor eksikliği gibi görünüyor ancak toprakla temas etmesinden kaynaklı da olabilir, yaprağa gübreli su bulaşmış ve üzerinde kalmış olabilir yazarken bir yandan da rehberle kıyaslama yapmaya çalışıyorum. Toprağın güzelce kuruduktan sonra mevcut gübrelerinle beslemeye devam et ve takipte kalalım. Ph ayarına özen göster, yarın öbürgün biraz toparlandığında daha belirgin hale gelecektir. Seni de yanıltmayı istemiyorum açıkcası. Durumu takipte kalalım sen resim yüklemeye devam et yeniden değerlendirme yapmaya çalışalım
Adamsin dostum teşekürler. İlk deneyim hatam oldu, insanin morali bozuluyor.
Sen yazmasan bir kaç web sitelerinde yazan sök yeni tohum çimlendir tavsiyelerini dinleyecektim. Gübre su verirken sürahi den haklısın biraz su bulaştı galiba.
İlk 15 gün filitre havalandırma sorunu vardı kabinde, şimdi bugün geldi kurdum.
Ben fotolar çekip eklerim konuya dostum. İyi bir insansın sağolasın. Torbacilarla veya kriminal bolgelerde uğraşmamak için karar verdim başladım kendim yetiştirmeye.
Ben ilk olarak tohumlar patlayınca Root Riot kublere koyup saksıya yerletirmistim

Son düzenleme:

Ratata

Kıdemli Üye
Bu forum hepimizi bu dertlerden kurtarıyor kanka ben de herşeyi buradan öğreniyorum, hastalıklar böcekler ve diğer problemler sekmesindeki başlıkları incelemek sana çok faydalı olacaktır. Aynı zamanda yabancı bir kaynak olarak growweedeasy diye bir site var ordan da semptomlar ve sorunlar hakkında resimli olarak bilgi edinebilirsin. Moral bozma, hata yapmak normaldir. Burada her zaman yardım edecek ustalarımız var

acemiceday

Müptezel
İyiki varsınız dostum. Root Riot kublere tohumlar patlayınca yerleştirip saksılara koymuştum. Satan yer çok iyi olur demişti kökler için.
Aslında şimdi anladığım, iyi kolay bir autoflower tohum ile uygun ısı havalandirma ışık ve yeterli uygun ph 5.9 ve 6?2 arası uygun su ile 3 hafta sanırım gübreye gerek yoktu ((

Senide yazıp sürekli meskul ettiysem kusura bakma dostum

Ratata

Kıdemli Üye
İlk iki hafta lightmix toprak bitkini besliyor doğru. Bu sürede ph ayarlı su ile devam edip, iki haftayı tamamladıktan sonra gübre tablonun yarısı oranlarıyla gübrelemeye başlaman doğru ve sağlıklı yöntem. Forumda okuman gereken çok konu var kanka, herşeyi kolaylıkla anlayıp uygulamanda sana çok ışık olacaktır ;)

acemiceday

Müptezel
İlk iki hafta lightmix toprak bitkini besliyor doğru. Bu sürede ph ayarlı su ile devam edip, iki haftayı tamamladıktan sonra gübre tablonun yarısı oranlarıyla gübrelemeye başlaman doğru ve sağlıklı yöntem. Forumda okuman gereken çok konu var kanka, herşeyi kolaylıkla anlayıp uygulamanda sana çok ışık olacaktır ;)
Duruma bakicam dostum, foto yüklerim düzenli. Ph bozulunca ( ph metreyi ayarlamadan hatalı ayarında ölçüp fazla oranda suluyordum((. Ph bozuklugu sebebi ile mineral alamıyor ve suyu fazlalistirdim ve gübre oranını fazla verdim yapraklarada değdi, sanırım üst üste sorunlari arttirdim dostum.
Nemlendirici kullanmıyorum havalandiriyorum normal kabin icerisini birde dostum.
pazartesi Biobizz Calmag yapraklara düzelmezse sıkmak icin temin edeyim bulunsun. Fosfor eksikliği için ne marka gübre gerekli ? Temin edeyim dursun el altinda.
Elimdeki gübreler;
- Terra Aquatica Pro Organic Grow 0.5L büyüme dönemi gübresi
- Terra Aquatica Pro Organic Bloom 0.5L çiçeklenme dönemi gübresi

Son düzenleme:

Ratata

Kıdemli Üye
şuan veg döneminde olduğun için normal veg gübrenle devam et içerisinde zaten fosfor mevcut. Bitkinin eksiklik çekme sebebi ph dengesizliği, mevcut besini bünyesine çekememesinden kaynaklı. İlk olarak yapman gerekn ph dengesini yakalayıp takipte kalmak

acemiceday

Müptezel
şuan veg döneminde olduğun için normal veg gübrenle devam et içerisinde zaten fosfor mevcut. Bitkinin eksiklik çekme sebebi ph dengesizliği, mevcut besini bünyesine çekememesinden kaynaklı. İlk olarak yapman gerekn ph dengesini yakalayıp takipte kalmak
Sabah kabinden simdi çıkarttım ve havalandırmak için odaya koydum dostum.
Nemlendirici diyorlar şart diye, 60x60x160 kabin bende ve LED lamba yukselik 65 cm de, havalandırma normal durumda. Kabin içi hep stabil 49 nem ve en fazla 22 ° sıcaklık.
Sabah solgunlardi halen kabini açtığımda.
Genetikleri Auto Bomb dostum. Belki faydası olur diye dün yumurta hasladigim suyu bekletip sabaha kadar ph sini 6.1 ayarlayıp üzerlerine spreyle sıktım. Kalsiyum fosfor vs alamadıklarını azda olsa yapraktan alsın diye.
Yumurta suyunuda forumdan konuları araştırırken dün okumuştum)

Ratata

Kıdemli Üye
Kanka bitkileri daha fazla kurcalama kabinde dursunlar auto bitkileri bu kadar parmaklamak doğru değil. Bişeyler vermeyi bırak biraz kendilerini toparlasınlar. Dünden bugüne iyi görünmüyorlar. Eğer yeterli nemi sağlayabiliyorsan makine de şart değildir. Ama nemin şu evrede %60larda olması gerekir

acemiceday

Müptezel
Kanka bitkileri daha fazla kurcalama kabinde dursunlar auto bitkileri bu kadar parmaklamak doğru değil. Bişeyler vermeyi bırak biraz kendilerini toparlasınlar. Dünden bugüne iyi görünmüyorlar. Eğer yeterli nemi sağlayabiliyorsan makine de şart değildir. Ama nemin şu evrede %60larda olması gerekir
Tamam kanka, basit onerebilecegin 60*60*160 kabine uygun nemlendirici varsa link atabilirsin veya ismini yazabilirsen tavsiye olarak saolasin dostum.
Bitkiler duzelirse isimlerini Ratata1 2 3 diye koyucagim ))
umarım duzelirler

Son düzenleme:

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • A ax-b:
    * ******** hahahaha* ****** ******* ******
  • A ax-b:
    hahahaha **** ****** **********
  • A ax-b:
    *** **** ***** ***** ****** hahahaha ******** *********
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
    ***** ******* ******* *** * ****** ***** ******* * ****** ****** ******* * ****** * **** hahahaha ****** ******* **** ** *** ****** hahahaha* ** ***** ***** *** ***** ******* ***** ****** ********* ******* *** ********* hahahaha*** **********
    ***** hahahaha ********* **** *** ***** **** ******** * ** ********** ******** ****** ****** *** ******* ***** ***** hahahaha ******* ********* ***** ***** ***** ***** hahahaha
    * **** ** ***** ****** hahahaha ********** * **** **** ** ******* ***** ********* * ****** ****** ***** hahahaha
  • New Rookie New Rookie:
    hahahaha* *****
  • New Rookie New Rookie:
    *** ** ****** ****** ****** ** **
    **** hahahaha
  • New Rookie New Rookie:
    ***** hahahaha ***
  • New Rookie New Rookie:
  • New Rookie New Rookie:
  • New Rookie New Rookie:
    **** *** ********** ****** **** hahahaha* hahahaha*****
    *** ****** ***** hahahaha* ******
  • New Rookie New Rookie:
    *** **** ****** ********* ********** hahahaha
  • New Rookie New Rookie:
  • New Rookie New Rookie:
    **** ***** hahahaha** ***** *** ******
  • bandaleros bandaleros:
    **** ***** ******* hahahaha ***** ****** ** ******** hahahahahahahaha
  • weedtr weedtr:
    ** hahahaha ******** ***** ********** ***** ****** ** ******** hahahahahahahaha
  • weedtr weedtr:
    ******** ***** hahahahahahahaha **** ***** *****
    ****** **** ********** *** ******** ***** hahahaha ** ****** *** **** *** hahahaha* ****** hahahaha* hahahaha**** ******** ***** hahahaha** ***** *** ******
    VisneliKadayif VisneliKadayif: ****** **** ********** *** ******** ***** hahahaha ** ****** *** **** *** hahahaha* ******...