Yapraklarda solma ve sorunlar

acemiceday

Müptezel
Dostum sen ilk ozaman cevaplamasaydin konuyu, ben ölücekler diye kesin sökmüstüm. Ben bu derece hayata tutunacak bitki olarak bilmiyordum bunları.
Tamamdır kanka aynen dediğin gibi yapmaya devam ediyorum. Karbon fan açık içeri hava basıp alıyor ve içeride tek usb fan çalışıyor

Ratata

Kıdemli Üye
Kanka kenevir bu inatçı survivor bi canlı. Bi yolunu bulur büyütür kendini. Bizim sağlamaya çalıştığımız bitkinin tam performansını yakalamak. O yüzden bunları kurtardıktan bitirdikten sonra photo yap, güle oynaya hasat alacaksın. İyice öğrendiğinde yine auto istersen auto yaparsın. Önemli olan öğrenmek

acemiceday

Müptezel
Kanka kenevir bu inatçı survivor bi canlı. Bi yolunu bulur büyütür kendini. Bizim sağlamaya çalıştığımız bitkinin tam performansını yakalamak. O yüzden bunları kurtardıktan bitirdikten sonra photo yap, güle oynaya hasat alacaksın. İyice öğrendiğinde yine auto istersen auto yaparsın. Önemli olan öğrenmek
Günaydın kanka günün güzel geçsin.
Bugün ışıkları kapanmadan önce az önce çektiğim fotoğrafları bitkilerin.
Nem cihazı bugün kargoya veriliyor ve yarın alırım artik
Dün rüyamda gördüm, altlarındaki büyük bozulmuş yaprakları ışığa ve büyüyen ışık alamayan yapraklarina yer açsın diye kesiyordum )))
Kanka sence torak seçiminde Biobizz Light Mix Toprak mi veya Plagron Light Mix Toprak mi en ideali ?
Kanka dediğin gibi kabin kapalı sadece içeriye hava üfleyen USB fan ve içerideki USB fan bitkilere üflüyor durumda. Ben kapalıyken az öncekarbon filitre fanini kapattım, iki fan çalışırken gerek olurmu ışık kapalıyken gündüz sence ?

Kanka ayrıca bitkileri sulamak için tavsiyene hemen uyarak siringalarida hemen aldım

Son düzenleme:

acemiceday

Müptezel
İki saattir kaebon filitreyide fanı tekrar açtım icerisi gayet iyi havalanıyor karbondioksit çıkıyor oksijen giriyor. Havalarda güzelleşti biraz. Kabin icerisinde Nem 62 ve sıcaklık 18° kanka.
Hiç açmadım kabini önceki yaptığım gibi hatalar yapmıyorum, kontrol etmek bakmak heves gidermek için açıp bakmıyorum ))
Nem makinasıda yarın öbür gün geldimi tamamdır nem sorunu kalmaz, en uygun stabil ayarını ayarlar çalışmaya bırakırım kanka.
Yaptığım gözlemlere göre iklime göre akşamları ve geceleri lazım, ancak gündüz ara ara çalışsa da olur. Gündüz çok aciliyeti yok gibi degerler

Ratata

Kıdemli Üye
Lightmix hemen hemen herkesin kullandığı toprak kanka işimizi güzel görüyor plagronu bilmiyorum kullanmadım. Çıkış fanını uzun süre kapalı tutmamalısın uykudayken de havanın değişmeye ihtiyacı var. Ayrıca sıcaklık ışık açıkken 18 se düşük gelişimi yavaşlatır. Kabinini her zaman 20-26 derece aralığında tutmalısın. Işık kapalıyken en azından 19 olsun kanka

acemiceday

Müptezel
Lightmix hemen hemen herkesin kullandığı toprak kanka işimizi güzel görüyor plagronu bilmiyorum kullanmadım. Çıkış fanını uzun süre kapalı tutmamalısın uykudayken de havanın değişmeye ihtiyacı var. Ayrıca sıcaklık ışık açıkken 18 se düşük gelişimi yavaşlatır. Kabinini her zaman 20-26 derece aralığında tutmalısın. Işık kapalıyken en azından 19 olsun kanka
Kanka toparlaniyolar gibi yavaş yavaş, ışık 3 saat önce açıldi yeni fotograf çektim. Duzemeler var gibi ne dersin kanka ?
Nem cihazı yarın elime geçecek gibi veya en kotu ihtimal ile öbür gün elimde olur. Nemlendirici yok maalesef nem 51 veya 53 lerde tutmak için uğraş veriyorum. Sıcaklık 23.3 °.
Bugün bir lt suyun ph ini 5.9/6.1 arasında tutarak sıvı organic gübreden çizelgede yazandan daha az bir oran koyarak 1lt su şişesine koydum, güneş görmeyen biryerde şişe duruyor. Kurudukca toprak siringalarla hemen hazır verip geçerim diyorum kanka.
Bitkiler az olduğu için SAKA damacana su kullaniyorum ph 8.9 ( düşürüyorum ) ve kalitesi bilinen klorsuz.

Son halleri bitkilerin;

Son düzenleme:

Ratata

Kıdemli Üye
aynen kanka bugün daha canlılar. Gübreliyi suyu hazır bekletme her seferinde taze hazırlayp ver. Ayrıca damacana sular doldurulurkenki ph değerini yazıyor şişelerken. O sebeple ph kontrolünü yaparak vermen önemli. Üstünde yazan değere göre yapınca sorun yaşayabilirsin

acemiceday

Müptezel
aynen kanka bugün daha canlılar. Gübreliyi suyu hazır bekletme her seferinde taze hazırlayp ver. Ayrıca damacana sular doldurulurkenki ph değerini yazıyor şişelerken. O sebeple ph kontrolünü yaparak vermen önemli
Tamam kanka bunuda yazdım.
Sana fikrini önerini sormak istiyorum lütfen. PH metre almak istiyorum, bütçe dostu 500 lira civarlarında işimi doğru şekilde görebilecek sağlam onerebilecegin ph metre varmı ?

Benimkisi bu ph metreden, tek kalibrasyonlu ayar delikli cihaz. ph 7.0 sülisyon ile kalibrasyon yapıyorum. Doğru olcermi endişem oluyor.

Kanka ayrıca göz ucu ile baktım daha dikilmeye dogrulmaya başlamış yaprakları. İyiki geldin yazdın sana çok dua ediyorum inan işlerin rast hasatin bol bol bol olsun kanka

Son düzenleme:

Ratata

Kıdemli Üye
Ph metre için en güzeli adwa ad12 ama o da biraz tuzlu açıkcası, 750-800 aralığında. Onun dışında daha güvenilir bilmiyorum doğrusu biraz araştırıp farklı bişey de bulabilirsin sanıyorum

acemiceday

Müptezel
Ph metre için en güzeli adwa ad12 ama o da biraz tuzlu açıkcası, 750-800 aralığında. Onun dışında daha güvenilir bilmiyorum doğrusu biraz araştırıp farklı bişey de bulabilirsin sanıyorum
Bir kaç sitede 470 e gördüm yarın aricam bakayım bu ürüne. Ayrıca kalibrasyon sıvısı ph 7.0 ve 4.0 almak lazım ve koruyucu sülisyon da ek olarak almalı sanırım.
Ay sonu bunuda alicam artık kanka. Ürünün kullanım tanitim videolarini izledim ilginç ve otomatik ürün.

acemiceday

Müptezel
Kanka günaydın iyi günler dilerim, nemlendirici geliyor bugün elime ulaşıyor ) sana şunu sormak istedim, nemlendirici için kullanacağım su musluk suyu olabilir mi veya damacana ph derecesi ayarlanmış su mu olmali ? Direk musluktan doldurup kullanılabilir mi ?
Forumda bulamadım bu konuda bir bilgi ve yanlış birşey yapmak bitkilere daha zarar vermek istedim

Ratata

Kıdemli Üye
Kanka günaydın iyi günler dilerim, nemlendirici geliyor bugün elime ulaşıyor ) sana şunu sormak istedim, nemlendirici için kullanacağım su musluk suyu olabilir mi veya damacana ph derecesi ayarlanmış su mu olmali ? Direk musluktan doldurup kullanılabilir mi ?
Forumda bulamadım bu konuda bir bilgi ve yanlış birşey yapmak bitkilere daha zarar vermek istedim
Kanka makinede kullanacağın su önemli değil, yani şöyle değil. Musluk suyu çok sert çok kireçliyse makinenin ömründen yer nozülleri tıkanır vs. Ona göre sen bilirsin yani. Benim bulunduğum yerde sular yumuşak çeşme suyu kullanabiliyorum. Ph falan hiç önemli değil makinede kullanacağın suda

acemiceday

Müptezel
Kanka makinede kullanacağın su önemli değil, yani şöyle değil. Musluk suyu çok sert çok kireçliyse makinenin ömründen yer nozülleri tıkanır vs. Ona göre sen bilirsin yani. Benim bulunduğum yerde sular yumuşak çeşme suyu kullanabiliyorum. Ph falan hiç önemli değil makinede kullanacağın suda
Teşekkürler dostum. kabinim küçük 60*60*160 ebatları, nemlendirici üfleme yüksekliği düşük olasada kabin içi nem korunur değil mi ? Nemlendirici üfleme sini bitkilerin üzerine doğru fanin karşısına koysam olur mu? Nemlendiricinin soğuk buharı nereye uflediginin önemi yok değil mi?
Ayrıca ph olceride bir haftaya sipariş ediyorum kanka, ne dediysen hep faydası yararı oldu bana saolasin. Her neredeysen mutlu huzurlu ve güvende kal daima kanka

Ratata

Kıdemli Üye
Nem dengesini hem makine üzerindeki ayardan hem de zamanlayıcı kulanarak sahip olduğun iklime göre düzenleyebilirsin. Ben bu mevsim için en düşük ayarda saatte 15 dk çalıştırarak 60-70 aralığında sabit tutabiliyorum. Sen de deneyerek ayarını bulabilirsin. Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu, iyi dileklerin için teşekkür ederim hasadın bol bol olsun ;)

acemiceday

Müptezel
Nem dengesini hem makine üzerindeki ayardan hem de zamanlayıcı kulanarak sahip olduğun iklime göre düzenleyebilirsin. Ben bu mevsim için en düşük ayarda saatte 15 dk çalıştırarak 60-70 aralığında sabit tutabiliyorum. Sen de deneyerek ayarını bulabilirsin. Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu, iyi dileklerin için teşekkür ederim hasadın bol bol olsun ;)
Kanka geldi nemlendirici ve kurdum kabin içerisine şimdilik. Birazdan zaman ayarlı prizde alicam duruma göre ayarlicam. Elimde bulunsun lazım olmasada şimdi herşey zamlaniyor. Lambanın ki dijital olan bozulursa değerlendiririm. Lazım olur birgün
Nem olceri bir saksının tutma yerine takip geçirdim sabitledim. yüksekliğine sabitledim şimdilik.

Sıcaklık 20 ° ve nem 66~69 arasında değişiyor, üst kapağını çıkarttım nem şelale gibi dağılıyor, havalandırma ve fan dagitiyor kabinde . Durum simdikik bundan ibaret kısa bir süre sonra ph metrede alırım dediğin marka. YouTube den baktım kalibrasyonu otomatik çok basit. Koruyucu üç solüsyonu ve kalibrasyon için ph 7.0 ve 4.0 sivilarida birlikte alicam ( burada bir mağaza peşin fiyata hepsi için 850 fiyat çekti ama 800 e düşer bence ) . Sonrasında sanırım sadece iş bitkilerin iyileşmesinde kalıyor
Bitkiler sana selam söylüyordur ve teşekkür ediyorlardir daha yaşanabilir bir dünya saglattigin için tavsiyelerinle onlara

Son düzenleme:

Ratata

Kıdemli Üye
Aynen devam kanka, yine resim yükle takipte kalalım. Bugün daha da canlı olmalılar diye düşünüyorum.

acemiceday

Müptezel
Aynen devam kanka, yine resim yükle takipte kalalım. Bugün daha da canlı olmalılar diye düşünüyorum.
Akşam uyandiklarinda ışık yandiktan 3-4 saat sonra resimlerini çeker eklerim konuya. Bende dün iyi gördüm hatta kurumuş koymuş o yerlerde sürünen kopar at denilecek yapraklar dikelmeye dogrulmaya başlamıştı.
Ben baştan bilseydim böyle başlardım hiç bir sorun yasamazdim. Neyse hepsini not alıyorum ve öğreniyorum. Nem 66 ~ 69 oluyor. Gece daha fazla lazım oluyor burada. Kabin icerisinde nefes almaya başlayacaklar bitkiler :)üst kapağını çıkarttım nem şelale gibi dağılıyor, havalandırma ve fan dagitiyor kabinde.
Haznesi çok iyi hiç uğraştırmaz ikide bir su değiştirmeye. Biraz tuzlu ama değecek bir cihaz. Akşam foto atarım konuya. Kolay gelsin dostum

acemiceday

Müptezel
Kanka yeni stabil edip kurdum zaman ayirli nemlendirici cihazı. Dışarı çıkarken kontrolden çıkmasın diye kapatmıştım gelince 47 deydi nem(
3-4 cm parmağımı batiriyorum saksılara toprak elimde leke bırakıyor neml halen. Yarın ph alınca öbür gün elime geçer diplerine hafif ph ayarlı gübreli su enjekte edicem 100 er ml kadar:)
Dün gece daha diktiler ama altlardan gelen dallar büyümeye başlamış çok ve canlılar durumları görünümleriz, ancak büyük yaprakların altında kaliyorlar (

Ratata

Kıdemli Üye
Yaprak altında kalmaları normal şuan kanka, büyüyerek dışarı atacaklar kendilerini. Stresli sıkıntılı bir dönem geçirdiğinden biraz rahatladıkları normal sürece döndükleri zaman ufaktan eğitimlere da başlarsın çok rahatsız etmeden. LST eğitimi araştır kanka forumda var konuları. Herşey güzel görünüyor şuan

acemiceday

Müptezel
Yaprak altında kalmaları normal şuan kanka, büyüyerek dışarı atacaklar kendilerini. Stresli sıkıntılı bir dönem geçirdiğinden biraz rahatladıkları normal sürece döndükleri zaman ufaktan eğitimlere da başlarsın çok rahatsız etmeden. LST eğitimi araştır kanka forumda var konuları. Herşey güzel görünüyor şuan
Kanka LST yi araştırmaya başladım, is oraya gelse keşke )
Dün zaman ayarli mekanik priz aldim ama 30 dakika ayarliymis, bende vermedim geri iade gidip dükkana,. Olur bir gün lazım olur. Şimdilik 30 dk ayarlarla çalıştırıyorum bazen 5 dakika 74 u buluyor nem. Sonra düzeliyor 58 e de düşüyor 30 ar dk çalışma ve bekleme sürelerinde. Şimdilik kısa bir süre sorun olmaz sanırım kısa bir süre 74 kere çıksa nem ?
Alicam 15 dk lik ayarla çalışan zaman ayarlı mekanik priz, yok elektirikci dükkanlarında burada )) internetten vericem sipariş)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • fold fold:
    ******* ******** ********** ********** ***** ********** ****** *** ********* *** ****** ****** hahahaha*** *** *** ***** *******
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** ******* *** *** *** hahahaha ****** ******
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
    ****** *** ***** hahahaha*
  • fold fold:
    *** ******* ** ******** ***** *** * ****** ** hahahaha*** * ***** ***** **********
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • Bandaleros Bandaleros:
    +1
  • 5.yaprak 5.yaprak:
    *** *** *** hahahaha ****** *** ****
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** ****** ***** ****** ********** **** ********** *** *** hahahaha ****** *** ****
  • fold fold:
  • fold fold:
    *** *** *** hahahaha ****** *** **** **** *** ***
  • 5.yaprak 5.yaprak:
    ***** ***** ***** ****** *** **** ******* ******* ***** ***** *** *** **** ***** ******* * ******* ******* ***** *** *** *** *** *** **** ******
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • fold fold:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*******
    +1
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • M merto1835:
  • 5.yaprak 5.yaprak: