Yapraklarda solma ve sorunlar

acemiceday

Müptezel
Kanka bence durumları iyi gidiyor, olağan şekilde büyüyor ve gelişiyorlar, yavaştan boy uzaması da duracaktır. Üçüncü haftayla beraber güzel bi budama yapacağız, yola devam edeceğiz. Morarmayı da akşam konuştuğumuz gibi eğer soğuk yemiyorsa genetiktendir tabi ki
Dostum umarım herşey yolundadır. Bir sorunun yoktur.
Ben bugünde resimlerini çektim yüklüyorum.
Bugün bitkilere ışıklar kapanmadan gübreli su vermeyi unuttum uyuya kalmışım. Bende ışıklar açılır açılmaz hemen verdim, sende veriyorsun bahsetmiştin beslenme zamanlarını kanka.
Birisinde morarma oluyor ve büyük yapraklarından azot çekiyor sanırım anlamadım sararıp kuruyor. Diğer anlamda durumu bakıyorum normal. Bende iyice kurudukca bir yaprağı buduyorum sitrese sokmadan.
Gübre sorunlu bozuk desem diğerlerinide etkilerdi aynı sorun olurdu dedim.
Durumu böyle goturuyorum şuanda kanka. Sağlıklı ciceklenirlerken çok aşırı kötü bir duruma gitmezler hasat ile bitiririm diyorum Grow u :)

Ratata

Kıdemli Üye
Güzelce yerleşmiş çiçekler herşey iyi görünüyor. Kendi kendini buduyor gibi bitki en büyük yaprağı çekmiş sorun yok bence. Morarma genetik gibi görünüyor

acemiceday

Müptezel
Güzelce yerleşmiş çiçekler herşey iyi görünüyor. Kendi kendini buduyor gibi bitki en büyük yaprağı çekmiş sorun yok bence. Morarma genetik gibi görünüyor
Merhaba kanka. Bugün bir arkadasimdan doğal %100 keçiboynuzu özü aldım. koyu bir akışkanlığı var. Bunu bitkilere su hazırlarken Bloom ve Bloom Booster e ek olarak bir tatlı kaşığı koyarak seyrelterek suda versem zararı veya faydası olur mu ?
Yada boş sularken içerisine bir tatlı kaşığı keçiboynuzu özü koyarak bitkilere versem olur mu ? Tavsiye edermisin ?
Hakikatten dediğin gibi bitkilerim kendi kendini buduyor gibi. Büyük yapraklardan kurtuluyor kendiliğinden ve en alt ufak yapraklardan alıyor dengeli.

Ratata

Kıdemli Üye
Keçiboynuzunu flush atarken kullanıyoruz, gübrelerine ek olarak kullanma bitkileri yakabilirsin diye düşünüyorum çünkü bir nevi doğal gübre vermiş olacaksın ekstrdan. O yüzden keçiboynuzunu flush atarken son suyunda kullanmalısın. 5lt/1yemek kaşığı şeklinde

acemiceday

Müptezel
Keçiboynuzunu flush atarken kullanıyoruz, gübrelerine ek olarak kullanma bitkileri yakabilirsin diye düşünüyorum çünkü bir nevi doğal gübre vermiş olacaksın ekstrdan. O yüzden keçiboynuzunu flush atarken son suyunda kullanmalısın. 5lt/1yemek kaşığı şeklinde
Teşekkürler kanka . Elime doğalı geçmişken kendim tüketeyim yerim şimdilik :)
Kanka çok hafiften koku gelmeye başladı bitkilerden.
Bugün sabah ışıklar kapanmadan boş suladim. Bitkilerin son hali durumu fotoğraflarda görünüyor. Enteresan bir biçimde kend kendini budamaya devam ediyor bir evreden sonra sanki.
Diğer bitkilerde de başlıyor yapraklarda hafiften morarma evresi.
Sağ salim hasati tamamlasam harika olacak. İkinci Grow umda Photo ekimi ile tecrübem artacak. Aurora, AK47 veya BlueDream a karar verip bakacağım.

Son düzenleme:

Ratata

Kıdemli Üye
Aynen öyle kanka bitki azot ihtiyacını karşılıyor ve yeterince açılamadığı için kendi kendini buduyor, kaçıncı haftadayız çiçekte şuan? Tepeler gayet güzelleşmiş

acemiceday

Müptezel
Aynen öyle kanka bitki azot ihtiyacını karşılıyor ve yeterince açılamadığı için kendi kendini buduyor, kaçıncı haftadayız çiçekte şuan? Tepeler gayet güzelleşmiş
Sanırım 3. Haftanin icindeyiz, ikinci haftayi bitirdik sanırım kanka.
Önceden 500 ml su verdiğimde 3-4 gün istemezlerdi, şimdi yapraklar üçüncü güne girerken solmaya basliyor ve toprak kuruyor suya ihtiyac duyuyorlar.
Bende sulama evresini iki güne indireceğim ilk etapta deneyerek gözlemleyerek.
Someklenmede daha fazla şişmeye irilesmeye başlayacak mi kanka ? Koku vermiyordu bende sorun var diye düşünüyordum, şimdi çok az başladı yavaştan hafiften koku. Herşeyi tecrübe edip not alıyorum.
Budamayi bıraktım ancak tamamen ölmüş kurumuş yapraklari alıyorum. Azot ihtiyacı için tamamen tuketsin yaprağı bekliyorum. Hafif sarardı diye budasam bu sefer diğer sağlıklı büyük yapraklardan çekecek ihtiyaç duyduğu azotu.

Son düzenleme:

Ratata

Kıdemli Üye
Mantıklı düşünmüşsün, elleme bırak çeksin ihtiyacı karşılansın. Şişme asıl şimdiden sonra başlayacak, su ihtiyacını gün bazında değil de yine toprağı kontrol ederek yap ki sıkıntı olmasın en sağlıklı yöntem bu bence. Miktar olarak da runoff takip ederek yavaş yavaş ver sularını. Alttan bir çay bardağı kadar çıktığında yetmiştir.
Işığını 35 cmlere kadar çekebilirsin artık esnemeyi bitirdi kızlar, ışık şiddetlensin ki yarasın yavrulara. Ancak üst yaprakları kontrol etmeyi ihmal etme, baktın içe doğru kıvrılmaya başlıyor, ışığı biraz yükseltirsin.

acemiceday

Müptezel
Mantıklı düşünmüşsün, elleme bırak çeksin ihtiyacı karşılansın. Şişme asıl şimdiden sonra başlayacak, su ihtiyacını gün bazında değil de yine toprağı kontrol ederek yap ki sıkıntı olmasın en sağlıklı yöntem bu bence. Miktar olarak da runoff takip ederek yavaş yavaş ver sularını. Alttan bir çay bardağı kadar çıktığında yetmiştir.
Işığını 35 cmlere kadar çekebilirsin artık esnemeyi bitirdi kızlar, ışık şiddetlensin ki yarasın yavrulara. Ancak üst yaprakları kontrol etmeyi ihmal etme, baktın içe doğru kıvrılmaya başlıyor, ışığı biraz yükseltirsin.
Dostum bugün ışıkları açılinca hemen LED lambayı bitkilerin kellelerinin tam 35 cm yüksekliğine indirdim. Akşam da az önce fotoğraflarını çektim.
Nem 45-49-57 arasında değişiyor, ısı ise 24.5° civarında oluyor.
Onlar yeterki şişsin irilesşsin ben onları beslerim :)
15 20 gün önce ilk pistilerinde ciceklemdikleri halleri ve suanki halleri arasinda fark çok.
Bugün elektirik faturasi da geldi normal ev kullanımda içerisinde kabin de ki kullanilan ile birlikte bekledigimden daha düşük geldi fatura. Ben daha yüksek olur diye düşünüyordum.

Son düzenleme:

Ratata

Kıdemli Üye
Güzel, gayet iyi görünüyorlar sararmalar hariç ama hasarlı başlayan süreçte bunlarla karşılaşmak normal tabii. Herşey yolunda gidiyor şuan :) Artık nem makinesini kullanmana gerek olmadığını düşünüyorum, yavaş yavaş%40-45 civarında takılabilirsin. Sona yaklaşırken %35lere kadar makul değer oluyor. Eğer makine çalışmadığında 40-45lerde kalıyorsa çıkar makineyi kabinden artık.
Ara katta sararan büyük yaprakları yine ufak ufak toplayabilirsin bence, biraz havalansın kızlar sirkülasyon güzelleşsin. Pek azot ihtiyacı kalmadı artık esneme de bitti, hepsini değil tabi yine birer tane aralardan büyük yaptaklardan alırsın

acemiceday

Müptezel
Güzel, gayet iyi görünüyorlar sararmalar hariç ama hasarlı başlayan süreçte bunlarla karşılaşmak normal tabii. Herşey yolunda gidiyor şuan :) Artık nem makinesini kullanmana gerek olmadığını düşünüyorum, yavaş yavaş%40-45 civarında takılabilirsin. Sona yaklaşırken %35lere kadar makul değer oluyor. Eğer makine çalışmadığında 40-45lerde kalıyorsa çıkar makineyi kabinden artık.
Ara katta sararan büyük yaprakları yine ufak ufak toplayabilirsin bence, biraz havalansın kızlar sirkülasyon güzelleşsin. Pek azot ihtiyacı kalmadı artık esneme de bitti, hepsini değil tabi yine birer tane aralardan büyük yaptaklardan alırsın
Bugün uyuya kalmışım akşam üzerine doğru. Elektrikler kesilmiz, bitkiler bir saatten biraz fazla ışıksız kalmışlar. Tahminimce ışıkları açıldiktan iki saat sonra gitmiş elektirikler. Sence bir sikinti sorun olur mu ?
Bugün gübre li su ile besledim bitkileri ve dediğin gibi ara orta yapraklardan sarilasanlari budadim. Alttaki çiçeklenen dallar rahatladı gibi ve daha fazla görünmeye başladılar ışık altında.

Ratata

Kıdemli Üye
Birkaç saat sorun olmaz diye düşünüyorum. Evet ortaları açmak iyi oldu, daha alanları açıldı rahat büyürler çiçekler

acemiceday

Müptezel
Birkaç saat sorun olmaz diye düşünüyorum. Evet ortaları açmak iyi oldu, daha alanları açıldı rahat büyürler çiçekler
Kanka sabah ph 6.2 ayarlı boş sularını verdim.
Herzaman 1.5 lt su ile alttan yarım çay bardagi su gelen bitkiler den su gelmeyince, kademeli olarak arttirdim ekledim su verdim. 2.300 ml de artık su gelmeye baskadi alttan yarım çay bardağı.
Temizledim yerlerini akladim pakladim herzaman ki gibi, goze batan orta dallardan kalan yapraklardan birer tane de budadim.
Çocuklarım gibi oldular :D koku hafiften daha fazla kabin içi hissedilmeye başlandı.

Ratata

Kıdemli Üye
Kanka suyu yavaş yavaş yedire yedire ver, bana biraz fazla geldi 2300ml 11 litre saksı için, yine sulama sorunu yaşamayalım. Çiçekler hızlanmış gayet güzel büyüyorlar.

acemiceday

Müptezel
Kanka suyu yavaş yavaş yedire yedire ver, bana biraz fazla geldi 2300ml 11 litre saksı için, yine sulama sorunu yaşamayalım. Çiçekler hızlanmış gayet güzel büyüyorlar.
Yavaş yavaş veriyordum suyu kanka. Bekledim alttan suyununda çıkmasını hemen çıkmaz diyerek. Verdim bende suyu. Ama artık yine de 1500 ml veririm toplamda 3 bitki için suyu.
İlk defa bugün 3 bitki için toplamda paylastirarak 2.300 ml su verdim.
Işıklar yanınca durumları belli eder sanırım fazla geldiyse. 4.5 saat sonra bakarım artık. Umarım fazla gelmemiştir.
3 bitki için toplamda yavaş yavaş 1.500 ml suyu verince, su alttan hiç akmamisti bitkilerde. Bende tuketimleri büyüdükçe ciceklemdikce arttı sanırım diyerek kademeli arttirayim dedim. Yavas yavas verirken suyu bekledim, yarım su bardağıda alttan su gelince tamam dedim.

Ratata

Kıdemli Üye
Dur dur ben yanlış anladım, saksı başına 2300 verdin sandım :D Üç saksıya bölüyorsan tamam sorun yok, daha da artarak devam edecek bu şekilde

acemiceday

Müptezel
Dur dur ben yanlış anladım, saksı başına 2300 verdin sandım :D Üç saksıya bölüyorsan tamam sorun yok, daha da artarak devam edecek bu şekilde
Aman kanka çok korktum fazla geldi diye biran. Artık çok dikkatliyim bitkiye göre farklı gözlemleyerek veriyorum suyu. Alttan akan miktarı yeterli diye karar kılarak veriyorum bu evrelerde.
Kanka kokusu artmaya devam edecek degil mi ?
Ayrıca gördüğün kadarı ile somekler oluşup şişmeye devam ettikçe, hasattan tahmini ne kadar gelir 3 bitki için en kötü tahmin ihtimal ile ?

Ratata

Kıdemli Üye
Çiçekler büyüdükçe artar kokusu, hasat miktarı konusunda bişey söylemek için erken daha, böyle devam et elinin boş kalmayacağı kesin

acemiceday

Müptezel
Çiçekler büyüdükçe artar kokusu, hasat miktarı konusunda bişey söylemek için erken daha, böyle devam et elinin boş kalmayacağı kesin
Kanka ışıklar yandiktan bir saat sonra resimlerini cekmistim. Bugünkü sulamadan kötü etkilenmediklerini düşünüyorum biraz yaramış gibi :)
dostum senin herzaman dediğin gibi; Su ve gübre takvimi oranları önemli ama en önemlisi her bitki ve saksının ihtiyacı farklıdır buna göre gözlemleyerek ilgi göstererek vermek lazım sözün çok doğru.

Öbür ay havalandırmayı guclendirmek adına kabin girişi için aksiyel mini fan alacağım 125 M3 . Onların sesi yoğun mu kanka, yoksa vantilatör veya USB fan kadar varmı sesleri ?
Kabin çıkış fanı karbon filitre ile çekiş gücü nu hesapladım 125 M3 lük ideal gibi, kabini şişirme sorunu olmaz diye düşünüyorum

Ratata

Kıdemli Üye
Senin kabinde 100m3 yeter 60x60 alanda, aksiyel fanlar biraz ses yapıyor doğrusu. O yüzden alt havalandırma penceresini açık bıraksan da yeterli, çıkışın kaçlıktı?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Mordecai Chat bot:
  • K kiraquma:
    *** * *** ********** ***** ***** **** *** * ****** **
  • W westside83:
  • W westside83:
  • K kiraquma:
    ******** hahahaha ** *** ****
  • W westside83:
  • K kiraquma:
    *** ** ****** **** hahahaha* hahahaha hahahaha*** ** ***** ******* hahahaha ** ********** ****** ****** ********* *** hahahaha*****
  • K kiraquma:
    hahahaha* ****** ****** *** *** ***** hahahaha* **** ****** hahahaha** ******* hahahaha***
  • K keyifpezevengi:
    ***** ******* ***** ******** ********* *** ** ** ***** ******* ******* ** ***** hahahaha **** ********* **********
  • K kiraquma:
    ****** ****** **** hahahaha*
  • K kiraquma:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*****
  • W westside83:
    ** **** hahahaha** **** ******** ******* ******* ******* ****** ***** ***** ******* ********** ****** ********** ***** ** ***** ********** *** ********** ********** ********* **********
  • K kiraquma:
    ** **** ****** ***** hahahaha hahahaha ****** ******** **** ***** ******* ***** ******* hahahaha** ***** *** ********** **** ***** ****** hahahaha**** **** *****
  • bandaleros bandaleros:
    ********* ***** ** **** ****** ***** hahahaha hahahaha ****** ******** **** ***** ******* ***** ******* hahahaha** ***** *** ********** **** ***** ****** hahahaha**** **** *****
  • bandaleros bandaleros:
    **** ***** hahahaha ** ******** ** *****
  • K kiraquma:
    **** *** **** hahahaha** ********** ***** *** ******* ********** hahahaha**** * ** ** ** **** hahahaha* *********
  • K kiraquma:
  • bandaleros bandaleros:
    ********* hahahaha ********** ***** hahahaha********** hahahaha*********
  • bandaleros bandaleros:
    ********** **
    bandaleros bandaleros: ********** **