Yapraklarda solma ve sorunlar

acemiceday

Müptezel
Senin kabinde 100m3 yeter 60x60 alanda, aksiyel fanlar biraz ses yapıyor doğrusu. O yüzden alt havalandırma penceresini açık bıraksan da yeterli, çıkışın kaçlıktı?
Dostum cikisim 180 M3 lük alman menseyli fan.
Soler Palau 190 m^3 Growsan Karbon Filtre Sessiz Fan Set;

Aksiyel fanlar ses yapıyorsa hiç bulasmayim. Teşekkür ederim bilgi degerendirmeler satın almadan önce çok değerli. Yatak odasında kabin en azından mevzut ses çok rahatsız etmiyorken, daha fazla arttirmayim.

Sence hasata tahmini bir ay kalmismidir ?

Son düzenleme:

acemiceday

Müptezel
hasata bi beş hafta var daha yani gelişecek çok zaman var hala, asıl patlama son 2-3 haftada olacak
Harika olur umarım. O günü sabırsızlıkla bekliyorum. Hakikatten vasat çökmüş dönemlerinde bitkileri sokmedigm için mutluyum.
Uzmanlık ustaliktan çok uzağım. Daha lst yapmanin eğitmeninde dahil olduğu bir çok konuyu tecrübe dahi etmedim. Ancak en azından en temel yapılmaması gerekenleri anlayarak not aldım. Önemli bir konu olan bitkileri beslemeyi ve doğaya oluruna birakamanin sonuç açısından önemini, sabrın değerini öğrenecek kadar az tecrübe edindim.
Şimdi ilgi gosteriyorum besliyorum ve unutup olurlarına bırakıyorum ve gerisini kendileri hallediyorlar. En vasat solgun durumdaki bitki gariptir ki, en büyük kelleli pistilli bitki oldu çıktı :D
Kanka bitkilere faydalı frekans ta müzik bile açıyorum, ki bence faydası olduğunuda düşünüyorum.
Denemek istersen bir hafta hafif tonla 432 Hz frekansı ve oluşturduğu çevresel titreşimlerin etkisini gözlemleyebilirsin. Birsey kaybetmezsin kanka. Nasrettin Hoca ne demiş ya tutarsa :D

acemiceday

Müptezel
hasata bi beş hafta var daha yani gelişecek çok zaman var hala, asıl patlama son 2-3 haftada olacak
Kanka günlük foto çektim paylaşıyorum. Sanki bugün biraz daha kalınlaşmışlar. Pistillerde kahverengilesme var, bu normal sanırım. Işığı yakinlastirdik ama yapraklarda bir anormallik yok gibi.
35 cm den daha yakına alacakmiyiz kanka ? Nem 42~52 arasında. Daha çok 45 gibi ve sıcaklık 24~25 ° de stabilize durumda

Ratata

Kıdemli Üye
Işığı daha ellemicez kanka sorun yoksa, zaten çiçekler geliştikçe bi tık daha yaklaşmış olacak otomatikman. Şimdi dikkatle takibe devam edip hasata gideceğiz

acemiceday

Müptezel
Işığı daha ellemicez kanka sorun yoksa, zaten çiçekler geliştikçe bi tık daha yaklaşmış olacak otomatikman. Şimdi dikkatle takibe devam edip hasata gideceğiz
İlk yoğun sitrese girdikleri dönemde zaman zaman söküp atmam onerilirken senin tecrübe olsun devam et onerini iyiki dinlemisim. Ben hatirlarsan bu işi yapamiyorum satayım aldığım ekipmanlari derken, şuanda ayri bir özgüven geldi. İkinci grow umu photo yapacagim ve sonrasında elimdeki kalan Auto tohumlarıni tecrübe etmek istiyorum. Herşey yolunda giderse ki anladığım kadari ile sorunların %90 i bizden kaynaklanıyor, bir kabin daha almak ekipmani yükseltmek istiyorum.
-- Sonic Box 120x60x180 Bitki Yetiştirme Kabini dikkatimi çekti, enleme dar alanda odada yer tasarrufu ve dışarıdan gardırop gibi gorunebilmesi ilgimi çekti. Bu markanın farklı seçeneklerde ölçülü kabinleride var. Sonic box markası nasıl biliyormusun kanka ?
Elimdeki 200 watt ledwinson lambaya ek birtane daha 200 lük veya 240/300 watt lik alırım iki photo rahat rahat veya bir Auto ile karma olculendirip yetiştirme imkanida olabilir diye düşünüyorum.
-- Prima Klima PK100-TC Fan 280 m3/h 100 mm İklim Kontrol ısıtma derece ayarlamali sıcak hava verme özelliğide var.
-- Prima Klima PK100-2 Fan 280 m3/h 100 mm 2 Hız Modu / 160 M3 veya 280 M3 otomatik iki kademe ayarlı bu ürün.
Senin fikrin varmı bu ürünleri daha önce görüp tecrübe edebildin mi kanka ? Ses çok yapıyorlarsa gerekmiyor.

Ekipmanı büyütmeye karar verdiğimde senin değerlendirmelerin çok lazım olacak ve çok değerli benim için dostum.

Ratata

Kıdemli Üye
Attığın fanlar nasıldır hiç bilmiyorum kanka ama filtre ve fan konusunda dr.karbonfiltre en iyisi. Üstelik garanti iş yani sorun yaşamazsın. Kabini de bilmiyorum gidip görebileceğin bir yerdeyse gidip bakıp alırsın daha iyi olur

acemiceday

Müptezel
Attığın fanlar nasıldır hiç bilmiyorum kanka ama filtre ve fan konusunda dr.karbonfiltre en iyisi. Üstelik garanti iş yani sorun yaşamazsın. Kabini de bilmiyorum gidip görebileceğin bir yerdeyse gidip bakıp alırsın daha iyi olur
Kanka dün iki litre gübreli su ile suladim. Gübreyi takvimdeki ölçülerine %85 oranda verdim. Bugün baktigimda ters giden birşey yoktu, kizlar sevinmiş oranın artmasina. Su veya gübre ilavelerinde kademeli kontrollü gözlemleyerek devam ediyorum.
Artık bitkileri dogru beslemede hafiften tecrübe ve eğitimim artıyor.
Kanka birinci fotoğrafta ki bitkinin gelişimi ciceklenmesi diğerlerine göre gecikmeli kalıyor ama gelişiyor gözlemliyorum. Büyük ihtimal ile diğerlerini hasat ederken o 10 gün daha fazla kalacaktir. Saglikli olsun önemli değil.
İki fotografta kellelerin fotografini yakından elimden geldiği kadarıyla çektim.
Saksılar daha nemli duruyordu ve yarında sulamam sanırım. Öbür gün boş sulama yaparım.
Sence durumlari nasıl bitkilerin kanka ?

Ratata

Kıdemli Üye
Kızlar şıkır şıkır kanka, hasat zamanları farklılık gösterebilir o çok önemli değil.
sen ufak ufak yine aralardan sömeklerin üstüne düşen veya hastalıklı yapraklardan birkaç birkaç al yine, biraz daha havalansın. Hem küçük stresler kafaya olumlu olarak döner. İkişer üçer al aralardan bir hafta yine rahat bırak dinlene dinlene yumuşat kızları

acemiceday

Müptezel
Kızlar şıkır şıkır kanka, hasat zamanları farklılık gösterebilir o çok önemli değil.
sen ufak ufak yine aralardan sömeklerin üstüne düşen veya hastalıklı yapraklardan birkaç birkaç al yine, biraz daha havalansın. Hem küçük stresler kafaya olumlu olarak döner. İkişer üçer al aralardan bir hafta yine rahat bırak dinlene dinlene yumuşat kızları
Kanka bugün kuaförleri oldum yine kızların :D Dediğin gibi ikişer üçer itina ve dikkatle aldım aralardan sömek dallarını golgeleyenlerden engelleyen lerden.
Haftaya yine kalan bir bukadara yakın var onlarida güzelce durumlarima göre gözlemleyerek alırım.

Bu uğraş gerçekten çok zevkli ve insanı rahatlatıyor kanka.

Ratata

Kıdemli Üye
Güzel iyi olmuş, haftaya yine öyle alırsın birkaç, güzelce rahatlayana kadar bakarız duruma göre devam ederiz şuan herşey yolunda görünüyor

acemiceday

Müptezel
dostum merhabalar. bende yeni başlıyorum. ekipman topluyorum. 60*60*160 kabin.

sende şimdi tecrübe etmişsin çoğu şeyi. bi kaç şey danışmak isterim.

sence şimdiki aklın olsa neleri yapardın ya da yapmazdın?
en büyük yaptığın yanlışlar neler?
60*60*160 kabin nasıl? 28 litre saksıda tek bitkimi. 11 litrede 3 bitkimi mantıklı?

birde ürünleri ve tohumları nasıl sipariş verdin. güvenlik önlemlerin neydi?

şimdiden teşekkürler
Merhaba kanka.
- Aklım olsa yine aynı cok büyük bütçe ile başlamazdim. Tecrübe bilgi deneyim olmadan Çok büyük butcelerle girmek akıl kârı değil gibi.
- Suyun ph derecesini toprağın ve bitkinin gereksinimine uygun çok iyi ayarla. Sen light mix topraga suyu ph 6.2 olarak ayarla. Mümkünse AD12 ph metre kullan, normal fiyatı ve kaliteli.
- Gereğinden fazla sulama ve zamansız gübre verme. Sen çok gereğinden fazla gübre su verince bitkiler hızlı büyümez. Daha fazla sitrese söküp buyuk zararlar verebilirsin.
Önemli olan en pahalı malzemeler değil, onemli olan bitkiyi anlamak ve doğru işlemler yapmak.
- Kullandığın gübre markasının kullanım takviminede olculerin yarısını ekleyerek deneyimleyerek, bitkilerin durumunu gözlemleyerek ihtiyaçlarına göre arttirirsin.
- Bez saksı tercih et. Saksilarin altına güvercin ızgarası dedikleri plastik ızgarada al yerleştir. Toprak daha hızlı kurur ve hava alır. Sulamada alta akan miktarı temizlemen çok kolaylaşıyor.
- Kabini ve bitkileri kurcalama sürekli. Bitkilerin uyku zamanlarinda kesinlikle kabini açma ve içeriye ışık girmesine izin verme.
- Birkileri oluruna bırak gerisini doğal döngü ve kendileri inan hallediyorlar. Kenevir bitkisi çok güçlü ve dayanıklı.
- Kabin içindeki havalandırma, donemsel gereklilik duyduklari nem ve sıcaklık ihtiyac oranlarini onlara sağlamalısın. Kabin giriş ve çıkış havalandırmasi önemli.
- Yaz aylarında sıcaklıkla ugrsmaktansa, en sıcak aylarda Grow yapmayı pas geç.
- ilk Grow un ise mutlaka photo uzun dönem bitki ile başla. Hatalari tolere ediyor ve siterese Auto gibi çok girip etkilenmiyor deniyor. ben ikinci Grow umda mutlaka Photo deneyimleyecegim. Ekecegin tohum genetiklerini araştır kolay zorluk seviyesi olanla başlayabilirsin.
- Kabin 80x80x180 , 100x100 veya 120x120 daha iyi olurdu. Bana inan 60x60 ta yeterli geliyor. Bir photoya ideal ölçüde ve 3 Auto sığar eğitimle ve genetiği bağlı olarak.
KAbin buyudukce gerekli olan karbon filitre giriş çıkış fanları, vantilatör ve en önemlisi de Işık LED lamba watt i v.b malzemelerde büyür. Buda masrafını çok arttırır.
- Aldığın malzemeleri peşin veya mümkünse kendim giderek almayı tercih et güvenlik sebebi ile. Firmalar takip ediliyordur, Adres fatura maliye dikkat edilmeli bence.
- Çevrene en yakın arkadaşın dahi olsa kimseye ne olursa olsun söyleme. Yaşadığın yerde örnek olmaya çalış. İnsanlarin aklına dahi gelmesin. Sokaklardaki esrar kullanan tipik imajı giyim tarzı v.b etiketlerden uzak dur.
- Lambayi iyi yerden al. Almadan mümkünse değerlerine baktır ve gör. Yoksa her satıcıya göre mali en iyisi.
- Tohum konusunu ben farklı yerden aldım. Ozaman lar bu forumu dahi bilmiyordum. Kripto ile ödeme yapmıştım ve Sorunsuz elime geçti ozaman. Ama burada forum kuralları orayı söyleyemem. Forumun Sponsor firmaları var iki tane. Onlardan edinebilirsin ki ben haklarında forumda kimseden kotu birsey okumadım. Bende ikinci siparişimi forumun sponsorlari degenetica.org dan veya kushseed.net ten vereceğim. Mümkünse bir senelik tohum toplu alacağım ki uğraşmayım.
- Teslimat adresi mümkünse müsait olan bu işlerle uğraşmayan bir arkadaşının bilgilerini ver. Kargo gelince şubeden zamanında teslim alabilecek birisi.
- Teknik anlamda da güvenliğine dikkat et telefon internet v.s
- En önemlisi de bu forum bir nimet emin ol. Boş kaldıkça oku konuları notlar al. Sorun yaşayan insanların paylasilarini ve tecrübeli kankalarimizin bulduklari çözüm tecrübelerini not al oku.
Grow unda notlar al yaptıkların için bilgin atar.
Ben ileride 120 lik kabin alabilirim ozamamda bir 240 watt lik LED ekleme yaparım devam ederim sorunsuz. Ama şimdilik bana yetiyor.
Dostum umarım faydası olmuştur. Ben aceminin acemisiyim inan. Bu ilk Grow um ve cok hatalar yaptım. Hatta yapılmaması gerkeem belkide tüm hataların hepsini sırası ile yaptım. Ama bitkiler yinede birseyler verecek. Sağolsun deneyimli kanka/kankalarimiz var.

Son düzenleme:

acemiceday

Müptezel
eyvallah dostum. tabi çok tecrübeli arkadaşlar var. ama senin yeni başlamış olman, senin aynı ekipmanla başlayacak olmam dolayı sana sormak istedim. bilgilerin için teşekkür ederim.

kabinimi mecbur küçük alacam. şehirde başka satan yok. 60*60*160. tek 28 litrede photo bitki yetiştircem. eğitimler, sulama, gübre konularında kendimi geliştireceğim.
Benim gubrelerim Terra Organic Grow, Bloom ve Bloombooster kanka. Ben memnunum.
Gerekli temel malzemelerini tam al sonra alırım devam ederim deme ki bitkiler etkileniyor eksiklikten. Nemlendirici, giriş-çıkış havalandirma, karbon filitre, ph metre AD12 tavsiyem, fan vantilatör USB de olabilir.
Dedigin litrede bez saksı veya 27 lt Air saksı alabilirsin bütçen varsa. Ben photo yaptığımda bez veya Air saksı tercih edeceğim.
Ben ikinci kabini ileride yerime uygun diye enleme dar ve genişliği uzun bir kabin sececegim. Sonic box diye kabin markası gördüm ilginç ölçüleri var ama kalitesi hakkinda hiç yorum duymadım.
Bak beni kurtaran forumdaki tecrübeli kanka/lardi. Paylaştığım konuyu okursan anlarsın. Beni ben yapamam bu Grow u ve satayım aldıklarımi diye düşünürken, verdikleri tecrübe bilgi ve moral destegi / leri ile suanki pozitif ruh halime getirdi/ler

Son düzenleme:

acemiceday

Müptezel
Güzel iyi olmuş, haftaya yine öyle alırsın birkaç, güzelce rahatlayana kadar bakarız duruma göre devam ederiz şuan herşey yolunda görünüyor
Kanka dün yaptığım budama sonrası bitkilerin ışık açılır açılmaz çektiğim fotoğraflarıni ekledim.

Bugün iki bitkinin kellelerin deki kristalleşmeyi daha fazla gördüm. Sence budama sonrası durumları nasil kanka ?
Haftaya alt dallarda ki hasta kuruyan yapraklari ve aralardan birer tane öncelikli budayacagim.

Son düzenleme:

acemiceday

Müptezel
Hızlanıyor yavaş yavaş iyi toparlandılar :) Tam gaz devam
Kanka bugün bitkilerin toplamda 2.5 litre gubreli sularını verdim. Bloom ve Bloombooster gubresini artık takvimde belirtilen tam ölçüleri ile vermeye bugün başladım bitkilere. Yavaş yavaş arttırarak baktığımda bitkilerde herşey yolundaydı.
Bitkilerin durum nasıl kanka ? Koku artıyor ve kristallenme artık çok çok daha net görülüyor. Eğer somekler daha çok siseceklerse kalinlasacaksa bunu izlemesi harika bir keyif olacak benim için dostum :)
Herzmaan diyorum ama iyiki varsın. Bitkilerin herzaman daim bol bol emeğinin ilginin karşılığını versin .

Son düzenleme:

acemiceday

Müptezel
Daha şişcek kanka gayet yolunda gidiyor, daha yolun var devam tam gaz
Kanka bir tek eksiğim var şuanda 50x yada 100x mikroskop almak gerekiyor sanırım trikomlari doğru gözlemlemek için.

Kanka aliexpress ten buldum 41 liraya indirimli bir mikroskop 100x çocuk eğitim mikroskopu. Sanırım yinede faydasi olur .

Daha ucuzuda vardı. Bunun gibi basit bir ürün yeterli mi kanka ?
Yada mikroskopsuz anlamak için bir doğal yöntem görüntü farkı varmı ?

Ratata

Kıdemli Üye
Yes bu ürün iş yapar bahsedilidği gibiyse, ihtiyacın olan 60x-100x bir mikroskop. Yerel sitelerden de temin edebilsin bekleme derdin olmaz neticede hepsi aynı işi yapar. Telefona takılanlardan al telefonsuz da kullanabiliyorsun onlar güzel

acemiceday

Müptezel
Yes bu ürün iş yapar bahsedilidği gibiyse, ihtiyacın olan 60x-100x bir mikroskop. Yerel sitelerden de temin edebilsin bekleme derdin olmaz neticede hepsi aynı işi yapar. Telefona takılanlardan al telefonsuz da kullanabiliyorsun onlar güzel
Kanka yarın sulayacağım kızları. Sence orta yapraklarda rahatlatıcı bir kac taneden fazla budama yapayım mı? Yada iki üç tane orta yapraklardan somekleri engelleyebilecek kalanlardan mi budama yapayim ve bir hafta sonra tekrar edeyim ?

Mikroskop için yerli sitelerden alım yapacaktim ama onlarda aliexpress ten 40 liraya alıp 350 liraya sattiklarini görünce fikrim değişti kanka. Aliexpress ten sipariş verecegim, yetismezse tamamen hasata uygun olduklarını anlamanın farklı bir yöntemi varmı ?

İlk Grow ve hasat bitsin, sonbaharda başlayacağım ikinci hasata Grow a hazırlıklar inceden inceye yapmaya başlıyorum kanka. Aklımda kabini büyültme veya ikinci bir kabin alma fikirlerim var) yeni sipariş edeceğim photo ve elimde duran kalan farklı genetiklerdeki auto tohumları değerlendirmek istiyorum.

Son düzenleme:

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Coke Coke:
    **** ** ***** ****** **
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ********** ********* ******* ***** **** hahahaha** ****** ****** ********* hahahaha*** * ****** *********
  • İstanbul İstanbul:
    *** **** **
  • bandaleros bandaleros:
  • İstanbul İstanbul:
    **** ******** ******** ***** hahahaha** ********* **
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
  • bandaleros bandaleros:
  • İstanbul İstanbul:
  • Coke Coke:
    ****** ** ****** *** hahahaha **** ******
  • Coke Coke:
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ******* ***** *** *** * **** ***** ********** ******** hahahaha*** ****** ******** ****** ****** ***** ****** ******* ********* ********** ****** ***** ******** ********** ** ***** ******
  • buranere buranere:
    ********* ***** ********* ******** ********** **** ****** ****** **** ** hahahaha
  • İstanbul İstanbul:
  • İstanbul İstanbul:
  • bandaleros bandaleros:
    ****** ****** *** ****** ***** ********** ***** ****** ******* ***** *********
  • İstanbul İstanbul:
    ******* ******** ****** **
  • buranere buranere:
  • buranere buranere:
    hahahahahahahaha
  • buranere buranere:
  • İstanbul İstanbul:
    **** ********** * * **** hahahaha** ****** ********* ** ******* ***
  • İstanbul İstanbul:
    **** * hahahaha **** **** ********** ******** *** *** ******
    İstanbul İstanbul: **** * hahahaha **** **** ********** ******** *** *** ******