Yapraklarda solma ve sorunlar

Ratata

Kıdemli Üye
Işığın yeterli, şiddeti mesafeyle ayarlıcaz kanka. Led lambaların güzel yanı da epey yaklaşabilmek bitkilere, 35-40 cm civarında güzel tepki verecektir kızlar

acemiceday

Müptezel
Işığın yeterli, şiddeti mesafeyle ayarlıcaz kanka. Led lambaların güzel yanı da epey yaklaşabilmek bitkilere, 35-40 cm civarında güzel tepki verecektir kızlar
Salikli keyifli zamanlar kanka. Bugüne dair görünümlerini gönderiyorum, daha yeni çektim fotolarını. Durumları nedir sence ?

Kanka Bloom Booster bir iki gün gecikecek. Lojistikte kargo firmasi fıkra gibi hata yapmış, inanılmaz bir durum :D
Sorun olmaz değil mi kanka bir kaç gün daha geciksem vermek için bitkilere ?
Bende kabine hava girişinden hava sirkülasyonu daha iyi vermek için yöntemleri araştırıyorum, forumda konulara bakıp diğer kankalarin neler yaptıklarını hangi ekipmanı kullandiklarini tecrübe edilmiş olanları arastirmaya devam ediyorum. Harika bir platform burası.
Dün ölü yapraklardan birer tane budama yaptığım için bugün ellemedim. Yarım budama yaparım birer tane daha.
En önemlisi artık bitkileri doğru beslemeyi öğreniyorum

Ratata

Kıdemli Üye
herşey güzel görünüyor kanka, sol köşedeki biraz salık duruyor sanırım ona su fazla gelmiş bi tık ama sorun yok o da yarın kendine gelir. Hiç ayarı bozmadan devam. Vakti gelince elindeki gübreyle devam et, sulamaya yetişirse booster da eklersin problem değil

acemiceday

Müptezel
herşey güzel görünüyor kanka, sol köşedeki biraz salık duruyor sanırım ona su fazla gelmiş bi tık ama sorun yok o da yarın kendine gelir. Hiç ayarı bozmadan devam. Vakti gelince elindeki gübreyle devam et, sulamaya yetişirse booster da eklersin problem değil
Çok teşekkür ederim. Ratata 1-2-3 bitkiler kizlar büyüyor ve gelişiyor. Hakikatten şimdi başlamış olsaydım daha az hata yapardım. Ama bir sonraki Grow um kesin photo olacak. Tavsiyelerini hem not ediyor çok değer verip önemsiyorum.
Normalde yarın sulardim ama bir gün daha sulama için bekleyin diyorum nemli daha bugün topraklari.
Evet ama eskisi gibi çok su sulama hatası yapmiyorum. En son suladığımda, saksilarin altından epeyce toprak icerisinden gübre artığı ve tuz çıktı. Suyun rengi koyulasiyordu. Bugün ilk defa oen sağlıklı olanı ve diğerini bu kadar forumda gördüm.
Lojistik firması her ne kadar sinir etsede yaptıkları hata yüzünden. Olsun ne diyeyim, pişmiş tavuğun başına gelmezdi benim başıma gelen bu hata:D
Şimdi Aloe Vera bitki tohumu alicam ve ekicem elimde bulunsun. Çok yararliymis kökler ve gelişim için yaprakları ile hazırlanan solüsyonu eklemek. Daha sonraki growlarimda elimde doğal olarak bulunur bir guclendirici gübre.

Ratata

Kıdemli Üye
Tohumla falan uğraşma hiç kanka, 20-30lira bişey pzarlarda marketlerde al büyüsün hazır bulunsun elinin altında hem

acemiceday

Müptezel
Tohumla falan uğraşma hiç kanka, 20-30lira bişey pzarlarda marketlerde al büyüsün hazır bulunsun elinin altında hem
Kanka bugün birer ölü yaprak daha budadim. Bir tane kaldı ölü yaprak birisinde ve diğerleri iyi durumda.
Bloombooster bugün geldi. Kargo firması sagolsunlarkotu taşımışlar biraz akmış ama basınçtan kapaktan sızmış bende sıktım iyice gölge 15~20 ° oda sıcaklığı olan biryerde koydum. Sızan küçük kahve fincanı kadar bile yapmadığı için iade etmedim. Uğraşmadım geri gönder bekle vs kanka.
Mykos siparişlerimde geldi, sağolsun bir paket patlamış. Hemen ufak cam küçücük kavanoza koydum. Ekim yaptığımda kullanacağım kanka.
Bugün gübre ve sulama yapmadım. Hafif nem vardı beklettim hemde Bloom Booster ve Bloom ile yapayım yarın için dedim.
Yarın artık bitkiler beslenecekler daha güzel )))

Bitkilerinin bir kısmı nitrojen zehirlenmesi yaşıyor bilgin olsun. Yaprakların alta doğru kıvrılmış ve renkleri koyulaşmış. Bu nitrojen zehirlenmesi anlamına geliyor. Ama gördüğüm kadarıyla sorunun sadece nitrojen zehirlenmesi değil. Bazılarında yaprak uçları üstünde ağırlık varmış gibi eğilmiş.

Alta kıvrılma = nitrojen zehirlenmesi
Alta eğilme = yanlış sulama

Bu ikisi yeni başlayanlar için her zaman yapılan sorunlardandır kafanı takma. Sorunun tam olarak ne olduğunu ve bitkinin bugüne kadar büyüme şartlarını yazmadığın için başka sorun var mı yoksa halihazırda var olan sorunlardan kaynaklı birden fazla hata silsilesi mi net bir şey söylemek zor. Yani daha fazla sorunların da olabilir.

Sonraki growunda bu hataları yapmamaya çalış. Şuan için ise bitkini içinde N olmayan bir gübreyle besle.

acemiceday

Müptezel
Bitkilerinin bir kısmı nitrojen zehirlenmesi yaşıyor bilgin olsun. Yaprakların alta doğru kıvrılmış ve renkleri koyulaşmış. Bu nitrojen zehirlenmesi anlamına geliyor. Ama gördüğüm kadarıyla sorunun sadece nitrojen zehirlenmesi değil. Bazılarında yaprak uçları üstünde ağırlık varmış gibi eğilmiş.

Alta kıvrılma = nitrojen zehirlenmesi
Alta eğilme = yanlış sulama

Bu ikisi yeni başlayanlar için her zaman yapılan sorunlardandır kafanı takma. Sorunun tam olarak ne olduğunu ve bitkinin bugüne kadar büyüme şartlarını yazmadığın için başka sorun var mı yoksa halihazırda var olan sorunlardan kaynaklı birden fazla hata silsilesi mi net bir şey söylemek zor. Yani daha fazla sorunların da olabilir.

Sonraki growunda bu hataları yapmamaya çalış. Şuan için ise bitkini içinde N olmayan bir gübreyle besle.
Teşekkürler degerlendirmelerin için kanka. Konunun başını okuma imkanınız olursa orada yaptığım hataları yazdım tek tek . O günden bu güne o derece büyük strese karşı yinede çok ilerleme gösterdiler.

Düzenliyorlar bakalım ciceklemedeler ve sömeklenmeyede başlayacaklardir. İlk growum du ve çok hata yaptım ama bunları ikinci Grow unda elimden geldiği kadar ya hiç tekrarlamamak veya en minimumda tutmak için gayret gosterecegim

acemiceday

Müptezel
Kanka umarım herşeyin yolundadır.
Bugün ilk Bloombooster takviyeli Bloom ile birlikte gubrekerini verdim. Etkisi kötü olsaydı ışıklar açılınca yapraklardan anlaşılır diye düşünüyorum. Teşekkür ederim tavsiye ve tecrübelerin sayesinde bitkiyi doğru beslemeyi daha iyi öğreniyorum.

Kanka sence durumlari nasıl ?

Ratata

Kıdemli Üye
Herşey iy görünüyor ama sol köşedekine dikkat et biraz daha, ya toprağı kurumuyor ya da su fazla geliyor ona, diğer ikisi gayet iyi. Su ihtiyacı her bitkide aynı olmaz onu biraz daha azalt veya gün atlat bakalım nasıl olacak

acemiceday

Müptezel
Herşey iy görünüyor ama sol köşedekine dikkat et biraz daha, ya toprağı kurumuyor ya da su fazla geliyor ona, diğer ikisi gayet iyi. Su ihtiyacı her bitkide aynı olmaz onu biraz daha azalt veya gün atlat bakalım nasıl olacak
Tamam kanka öyle yapacağıim.pistillerim sayisi çok arttı )) sömek başlangıcı ne zaman baskar sence tahmini üç assagi beş yukarı ?

Bluesmoke

Kıdemli Üye
Umarım düzelir ve iyi dileklerin gerçek olur dostum. Bol olmasada brseyler olsun ilk deneyimde )) kimisi sök ve yeni tohum varsa çimlendir diyordu ((( çok pozitif insansin çok sağol.
Öyle bir moral verdi ki bana tesekkurler dostum. Keşke bunsiteyi daha önceden gorseydim. Kaç güne tahmini toparlar dostum ?
Kanka çok büyük problem değil canını sıkma güneşe almakla iyi yapmışsın sadece tekrar yaşanmamasına özen göster sürekli gereğinden fazla su verirsen kökler çürür vesaire bitkini sev oda seni sevsin ve yeni olduğun için hata yapmaktan mutluluk duyman lazım bence çünkü yeni bir ders yeni bir tecrübe yeni bir bilgi..

Ratata

Kıdemli Üye
Kanka daha kalinlasip büyüyecek mi kelleler? Daha koku yok bitkilerde . Hep tecrübe edip aşamaları not alıyorum.
İyiki seni dinledim ve sokmedim bitkileri
Tabi ki büyüyecek, şuan çiçeğe başladı, günden güne değişecek, birinci ayı tamamladığında gözle görülür şekilde sömekler olacak. Ve dikkat edip sürece sadık kaldığında son iki hafta asıl şişmeyi göreceksin. Burdan sonrası sabır ve zevk meselesi yani izledikçe keyfin yerne gelecek ;)

acemiceday

Müptezel
Tabi ki büyüyecek, şuan çiçeğe başladı, günden güne değişecek, birinci ayı tamamladığında gözle görülür şekilde sömekler olacak. Ve dikkat edip sürece sadık kaldığında son iki hafta asıl şişmeyi göreceksin. Burdan sonrası sabır ve zevk meselesi yani izledikçe keyfin yerne gelecek ;)
Kanka gunaydin işlerin iyi olsun. Uzun süredir sürekli en vasat durumda olan köşedeki bitki düzelmeye başlamış. Büyük ve alttan gelen yeni dalların yaprakları dogrulmaya başlamış . Bloombooster almaya değiyor. Bende keyiflemiyorum birkilerimin sağlıklı ve doğru beslendiğini görünce. Dün ilk gübre diye 1.500 ml ye 5 ml Bloom Booster ve herzaman ki gibi 2.5 ml Bloom ( 1 lt - 1.5 ~ 2 ml koyuyorum ) koymuştum, ne olur ne olmaz ilk deneyim dedim.
Gübreli suyu yinede alttan su gelmeye başlayınca yavaş yavaş su vermeye başladığim halde kestim suyu. Demek ki yeterli diyerek durdurdum su vermeyi. İyiki öyle dikkkatli davranmisim. Evet her bitki farklı su ve gübre istiyor, dikkat etmek lazım.
Az önceki sabah fotoğrafları

Kanka en önemlisi de içimdeki yapamam bu isi kaldirayim ekipmanı sesi kayboluyor. Hatta bu genetikten bir tane daha alacağım dursun kenarda. İkinci Grow photo dan sonra yine ekecegim bir tane şuan ilk ektiğim genetikten. Onun olabilecek daha sağlıklı görkemli bereketli somekli halini göreceğim

Son düzenleme:

acemiceday

Müptezel
Kanka çok büyük problem değil canını sıkma güneşe almakla iyi yapmışsın sadece tekrar yaşanmamasına özen göster sürekli gereğinden fazla su verirsen kökler çürür vesaire bitkini sev oda seni sevsin ve yeni olduğun için hata yapmaktan mutluluk duyman lazım bence çünkü yeni bir ders yeni bir tecrübe yeni bir bilgi..
İyi günler kolay gelsin dostum. Öncelikle kıymetli tecrübe ve bilgilerini değerlendirmelerini benim ile paylaştığın için çok çok teşekkür ederim.
Herşeyi not alıyorum ve hatalarımi tekrarlamamaya gayret ediyorum kanka.

Ratata

Kıdemli Üye
Kanka gunaydin işlerin iyi olsun. Uzun süredir sürekli en vasat durumda olan köşedeki bitki düzelmeye başlamış. Büyük ve alttan gelen yeni dalların yaprakları dogrulmaya başlamış . Bloombooster almaya değiyor. Bende keyiflemiyorum birkilerimin sağlıklı ve doğru beslendiğini görünce. Dün ilk gübre diye 1.500 ml ye 5 ml Bloom Booster ve herzaman ki gibi 2.5 ml Bloom ( 1 lt - 1.5 ~ 2 ml koyuyorum ) koymuştum, ne olur ne olmaz ilk deneyim dedim.
Gübreli suyu yinede alttan su gelmeye başlayınca yavaş yavaş su vermeye başladığim halde kestim suyu. Demek ki yeterli diyerek durdurdum su vermeyi. İyiki öyle dikkkatli davranmisim. Evet her bitki farklı su ve gübre istiyor, dikkat etmek lazım.
Az önceki sabah fotoğrafları

Kanka en önemlisi de içimdeki yapamam bu isi kaldirayim ekipmanı sesi kayboluyor. Hatta bu genetikten bir tane daha alacağım dursun kenarda. İkinci Grow photo dan sonra yine ekecegim bir tane şuan ilk ektiğim genetikten. Onun olabilecek daha sağlıklı görkemli bereketli somekli halini göreceğim
Yes bak can gelmiş sonunda ona da. Herşey güzel görünüyor kanka, halledeceksin bu işi güzelce. Gübreyi yarım doz başlamakla iyi yapıyorsun, sağlıklı yaprakların uçlarını gözlemlemek kaydıyla yavaş yavaş tablo miktarlarına yaklaştır kendini kademe kademe. Yaprak uçları sana söyleyecek gerekeni

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • higthead Chat bot:
    higthead Chat bot: ******** *** ******* *** *** *********